Citroën dostane na vyššiu úroveň tím Ag2r, DSM poukáže na globálne problémy

29.1.2021, 20:00 | Magazín C-I.sk | Redakcia C-I.sk
Pred novým ročníkom v niektorých World Tour zoskupniach prebehli zmeny na pozícii hlavných sponzorov. Výrazne si polepšil tím Ag2r, ktorý získal dlhodobý kontrakt a automobilkou Citroën. Niekdajší Sunweb vystriedala v pozadí nemeckého tímu spoločnosť DSM a dôležitých nových sponzorov dostali tímy Astana alebo EF Education.
 
 
Obnovená tradícia novým impulzom pre Ag2r
 
Do francúzskej cyklistiky sa vracia silná domáca automobilová značka. Spoločnosť Citroën nadväzuje na tradičné spojenie medzi automobilkami a francúzskymi cyklistickými tímami, čo v osemdesiatych rokoch reprezentovali Renault alebo ešte predtým Peugeot. Z tejto spolupráce ťažili legendárni jazdci ako Bernard Hinault, Laurent Fignon, Bernard Thévenet a tím Ag2r Citroën môže pokračovať v tejto zabudnutej tradícii. Finančná podpora Citroënu je zaručená na dobu piatich rokov a až do sezóny 2025 bude mať partia okolo Vincenta Lavenua vytvorené stabilné zázemie. Rozpočet tímu predstavuje 23 miliónov eur na sezónu a to ho radí medzi najbohatšie celky vo WT.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo z predstavenia nových dresov Ag2r
 
 
Spolupráca bude výhodná pre obidve strany. „Citroën bola vždy populárna značka obľúbená medzi ľudmi. Cyklistika je populárny šport, ktorý fascinuje ľudí rôznych národností, rôzneho veku alebo pôvodu, preto bolo pre nás prirodzené spojiť sa s týmto športom. Naši noví zákazníci sú mimoriadne citliví na životné prostredie, takže toto partnerstvo s tímom Ag2r bude propagovať našu myšlienku udržateľnej mobility,“ povedal o vstupe do cyklistického projektu Vincent Cobée, generálny manažér spoločnosti Citroën. Nové spojenectvo bude podporovať aj mladé talenty a rozvíjať ich prostredníctvom moderných prístupov a rovnako bude zdôrazňovať „čistú“ cyklistiku s súlade s etickými pravidlami hnutia MPPC.
 
So silným finančným zázemím rastú ambície tímu. V nasledujúcom ročníku sa bude všetko dôležité točiť najmä okolo klasikárskej zostavy Naesen, Van Avermaet, Jungels alebo Cosnefroy a dôveru získal aj šprintér Marc Sarreau. Skúsená zostava bude útočiť na jarné klasiky, monumenty a na Tour de France na etapové triumfy. Generálny manažér tímu Vincent Lavenu sa netají tým, že v nasledujúcom období chce pritiahnuť ďalšie hviezdy a jeho vysnívaným jazdcom je Julian Alaphilippe, ktorému na konci roku 2021 končí zmluva s Deceuninck - Quick-Step. O francúzskeho cyklistu sa však bude viesť veľká prestupová bitka a tím Ag2r sa spolieha, že jazýčkom na váhach bude Alaphilippov veľký kamarát Bob Jungels, ktorý už v tíme preteká.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Od podpory cyklistiky k veľkým civilizačným témam
                   
Zaujímavá spolupráca sa črtá medzi holandskou spoločnosťou DSM a nemecky registrovaným tímom, ktorý vedie holandský manažér Iwan Spekenbrink. V poslednom období ešte pod hlavičkou Sunwebu stavil Iwan Spekenbrink na mladých jazdcov, ich následný cyklistický rozvoj a v tomto trende bude pokračovať aj naďalej. Ako hlavný sponzor prichádza do tímu medzinárodná vedecká spoločnosť, ktorá sa špecializuje na hľadanie riešení pre udržateľný život a zaoberá sa otázkami zdravia a kvalitnej stravy. Tento know-how prinesie do cyklistického tímu nové metódy ako napredovať po výkonnostnej stránke a pre spoločnosť DSM bude slúžiť ako ideálny reklamný nástroj na šírenie svojich myšlienok po celom svete.
 
Spoločnosť DSM verí, že vďaka podporovaniu cyklistického tímu podnieti globálnu diskusiu ohľadom udržateľnosti života na Zemi. „Naše partnerstvo presahuje tradičnú schému o výmene poznatkov a produktov. Ľudstvo stojí pred závažnými problémami spôsobenými nesprávnym stravovaním, ktoré sa budú len zhoršovať vplyvom klimatických zmien. Na vedecké riešenia nie je neskoro a dúfame, že tím DSM dokáže poukázať na závažné problémy, ktorým budeme čeliť,“ povedala riaditeľka DSM Geraldine Matchett. Vzájomnú spoluprácu vníma pozitívne aj Iwan Spekenbrink: „Spolu s DSM máme toho toľko spoločného. Zdieľame vášeň pre inovácie, udržateľnosť a máme aj rovnaké etické princípy. Vďaka ich poznatkom ohľadom výživy a nových materiálov získame výhodu oproti ostatným tímom. Som hrdý, že náš tím bude prispievať do diskusie o akútnych globálnych témach.“ Zo športového hľadiska spoločnosť DSM poskytne cyklistickému tímu vedomosti ohľadom zdravia, výživy (dodá proteíny, vitamíny, probiotiká pre optimálne zdravie) a takisto zapracuje do fungovania tímu svoje bezpečné materiály. Vývojári DSM vytvorili najsilnejšie vlákno na svete (Dyneema®), ktoré sa stane súčasťou cyklistického dresu, aby jazdci pri pádoch toľko netrpeli. Toto všetko má pomôcť mladým jazdcom, aby napredovali na výkonnostnej stránke, a predvádzali také výkony ako v minulom roku na Tour alebo Gire. Na druhej strane spoločnosť DSM dostane dôležitú väzbu na kvalitu svojich produktov zo strany cyklistov, ktorí ich overia vo vypätých momentoch.  
 
 
Spekenbrink 21 dsmf
Iwan Spekenbrink (© Team DSM | Vincent Riemersma)

 
Vitálna podpora pre EF Pro alebo Astanu
             
Dôležitú finančnú podporu dostane americký tím EF Pro Cycling, ktorý bude podporovať japonská spoločnosť NIPPO. Tá sa venuje stavebníctvu a kladie asfalt na cesty, letiská, pretekárske okruhy alebo velodrómy. Japonská firma je spojená s cyklistikou od roku 2011, keď bola sponzorom talianskych a francúzskych pro-konti celkov, trikrát sa predstavila na Gire a v sezóne 2012 viedla vlastný kontinentálny celok. Od ročníka 2021 sa prvýkrát predstaví na úrovni WT a pre tím Jonathana Vaughtersa prináša štvorročnú istotu fungovania. „Sme nadšení, že sa staneme členmi World Tour a budeme súčasťou EF Pro Cycling na pretekoch po celom svete. Veríme, že japonskí cyklisti a personál získajú dôležité skúsenosti, ktoré prispejú k rozvoju japonskej cyklistiky,“ neskrýval radosť Hiroshi Daimon, ktorý má v korporácii NIPPO na starosti športové aktivity. Do tímu pribudli japonskí jazdci Fumiyuki Beppo a Hideko Natane, ktorí však nebudú mať významnú úlohu po športovej stránke, ale japonský kapitál prinesie Jonathanovi Vaughtersovi tak potrebnú stabilitu pre jeden z mála elitných amerických tímov.
 
Prvýkrát v histórii bude mať Astana významného sponzora. Kanadská spoločnosť Premier Tech podpísala trojročný kontrakt s predstaviteľmi kazašského celku a tým pádom dostal projekt Alexandra Vinokurova zaujímavý priestor na ďalšie fungovanie. Zoskupenie bude naďalej jazdiť pod záštitou Kazachstanu, aj keď z kazašskej strany už nebudú prúdiť do zostavy také významné financie. „Spoločnosť Premier Tech má motiváciu neustále sa zlepšovať, preto spojila svoje sily s jedným z najlepších cyklistických tímov na svete. Inšpirujú nás veľké víťazstvá a ceníme si tímovú prácu a dokonalosť. Z toho dôvodu je naše spojenie s Astanou zmysluplné,“ prezradil pozadie svojej podpory Jean Bélanger, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti. Kanadská firma je medzinárodným lídrom v navrhovaní udržateľných riešení pre profesionálnych pestovateľov a záhradníkov, pre automatizované systémy na balenie produktov, recykláciu vody alebo digitálne riešenia na zvýšenie efektívnosti výroby.
 
 
 
 
Na nasledujúce dva roky má vyriešenú budúcnosť jediný austrálsky zástupca vo World Tour, ktorý bude jazdiť pod názvom BikeExchange. Austrálska spoločnosť zaoberajúca sa celosvetovým internetovým predajom bicyklov a ďalšieho príslušenstva bola významným sponzorom zostavy aj v sezóne 2016, no potom ustúpila z týchto pozícii. V roku 2021 sa vracia ako majoritný sponzor, ktorý ako internetový predajca vyťažil z krízy spôsobenej koronavírusom.  „Rok 2020 bol náročný pre celú cyklistiku, ale som nadšený, že do novej sezóny vstupujeme po boku BikeExchange. Našim cieľom je vyhrávať, aby sme podporili našich partnerov na ich kľúčových trhoch po celom svete. Myslím si, že po predchádzajúcej sezóne stúpa záujem o cyklistiku a v spolupráci so spoločnosťou BikeExchange vieme poskytnúť ďalším partnerom významnú nadhodnotu plynúcu so sponzorovania nášho tímu,“ vyjadril optimistický pohľad na najbližšie obdobie Darach McQuaid, prezident spoločnosti GreenEDGE Cycling, ktorá vlastní austrálsku zostavu.
 
Do nepríjemnej pozície sa dostal tím z Bahrajnu. Kvôli kríze spôsobenej pandémiou prišiel o sponzorstvo spoločnosti McLaren a nepodarilo sa mu získať náhradu za tento finančný výpadok. V aktuálnej sezóne bude tím výlučne podporovaný z bahrajnských zdrojov a názov Bahrajn Victorious má signalizovať ich ambície vyhrávať. Tím bude odrážať našu víziu zameranú na vysoký výkon, ktorá má byť inšpiratívna a viesť k víťazstvám na najvyššej úrovni. Cyklistika je náročný šport, ktorý vyžaduje odhodlanie a pracovitosť, a práve týmito hodnotami chceme propagovať lepší životný štýl pre všetkých," povedal pred sezónou majiteľ zostavy Shaikh Nasser bin Hamad Al Khalifa. Bahrajnský tím bude pokračovať aj s hlavnými cyklistickými hviezdami, ale financie pokryje len sezónu 2021 a ďalšie fingovanie celku nateraz nie je známe.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop