V Jumbo-Visma vedie hviezdy Addy Engels, MVDP má maximálny komfort v Alpecine

16.2.2021, 14:00 | Magazín C-I.sk | Redakcia C-I.sk
V poslednom období dosahujú vynikajúce výsledky tímy Jumbo - Visma alebo UAE Emirates, za ktorých úspechmi stoja zaujímavé manažérske a trénerské postavy. Stálicou medzi kvalitnými športovými riaditeľmi je Rod Ellingworth, ktorý sa vracia do tímu Ineos, a na výslnie sa dostáva manažérska práca tímu Alpecin - Fenix maximálne rozvíjajúca talent Matthieu Van der Poela.
 
 
van der poel 20 prezentacia detail rcsfa
Matthieu Van der Poel (vľavo) (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Nepríjemné otázky zostávajú
 
Na čele zostavy UAE Emirates stojí kontroverzný Mauro Gianetti, ktorý má veľký vplyv na fungovanie tímu. Bývalý švajčiarsky cyklista vyhral LBL alebo Amstel Gold Race, no je známy aj za používanie "kreatívneho" dopingu. V roku 1998 na podujatí Okolo Romandie opustil preteky, lebo sa necítil dobre. Skolaboval, niekoľko dní bol v kóme v nemocnici, kde zistili, že zobral krvnú transfúziu obohatenú o silné látky, ktoré podporujú vysoký prenos kyslíka v krvi, a to ho takmer pripravilo o život. Po športovej kariére pracoval ako športový riaditeľ v tíme Saunier Duval–Prodir a ani na tejto pozícii sa nevyhol dopingu. Na TdF v roku 2008 jeho tím skončil na podujatí po tom, čo mal Riccardo Riccò pozitívny test na EPO a bolo mu dokázané použitie krvnej transfúzie. Niektorí bývalí jazdci sa vyjadrili, že takéto správanie bolo vedením tímu podporované a označili priamo Maura Gianettiho, že v cyklistike nedokáže fungovať bez dopingu.
 
Maruo Gianetti sa vrátil na najvyššiu úroveň cyklistiky v roku 2017, keď mal kontakty sa tím Lampre - Merida predávajúci licenciu WT a majiteľa UAE Emirates, ktorý mal prostriedky na vytvorenie elitného celku. Bývalý dopingový hriešnik sa tak stal prezidentom jedného z najsilnejších tímov na svete, ale stále musí čeliť nepríjemným narážkam na jeho minulosť. Musel tak urobiť aj Tadej Pogačar po neuveriteľnej jazde v ITT na TdF, ktorá mu zaručila žltý dres. "Som príliš mladý na to, aby som si pamätal na túto éru. V roku 2008 som mali iba desať rokov a je pre mňa zvláštne reagovať na takéto otázky, lebo doping ide proti všetkému, čomu verím. Mrzí ma, že ľudia aj kvôli tomuto pochybujú o mojich výkonoch, ale mám čisté svedomie," vyjadril sa k citlivej otázke mladý slovinský cyklista.
 
 
pogacar 20 tour zlty vlajka asofpb
Tadej Pogačar na Tour (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 
 
Vybehol medzi elitu
 
V tíme Jumbo - Visma vedie najväčšie hviezdy na najdôležitejších pretekoch Addy Engels, 43-ročný holandský odborník, ktorý pracuje v tomto celku od sezóny 2016 a postupne doviedol svojich zverencov až k výhre na Grand Tour. Športovú kariéru ukončil v roku 2011, väčšinu času strávil v Quick-Stepe, a ako pomocník pre lídrov nezískal žiadne profesionálne víťazstvo. V roku 1998 sa stal holandským šampiónom v cestných pretekoch v kategórii do 23 rokov. Po skončení kariéry sa okamžite stal trénerom a postupne športovým riaditeľom vo WT tíme Argos - Shimano, kde strávil štyri roky, a vedenie zostavy si ho vybralo pre jeho trénerské a komunikačné schopnosti. Jeho vplyv a kvalita narástla natoľko, že v roku 2015 prekvapujúco útočil na celkový triumf na Vuelte s Tomom Dumoulinom.
 
Po tomto úspechu získal Addy Engels ambície presadiť sa na Grand Tour a z toho dôvodu od sezóny 2016 pôsobí v tíme Jumbo - Visma. Hlavný zástupca zostavy Richard Plugge vtedy o ňom vyhlásil: "Našim zámerom sú inovácie a progres našich jazdcov a presne toto si sľubujeme od Addyho. Dokáže zhotoviť taktický plán na preteky, oznámiť ho všetkým jazdcom a vytvoriť správneho tímového ducha, aby všetci ťahali za jeden koniec povrazu. Pod jeho vedením aj najväčšie hviezdy chápu, že najdôležitejší je tímový úspech." Po príchode do Jumbo - Visma hneď v roku 2016 útočil so Stevenom Kruijswijkom na celkový triumf na Gire a bol by ho dosiahol nebyť smoliarskeho pádu holandského cyklistu v devätnástej etape. Potom si zobral Addy Engels na starosť Primoža Rogliča a urobil z neho elitného jazdca na GC na etapových pretekoch. Na Gire v sezóne 2019 zaujal Engels nešťastnou zastávkou na toaletu práve v tom čase, keď potreboval Roglič meniť bicykel, a titulu na Grand Tour sa napokon dočkal v tom istom ročníku na Vuelte. O rok neskôr spolu so slovinským cyklistom titul obhájil a teraz Engels podriaďuje všetko tomu, aby Jumbo - Visma uspel aj na Tour de France.
 
 
tour 20 etapa 02 jumbo taha asofab
Robert Gesink na čele vlaku Jumba (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Nová motivácia v Ineose
 
Len máloktorý tréner alebo športový riaditeľ sa môže pochváliť takými úspechmi, aké dosiahol Rod Ellingworth. Trénovať začal už na prelome milénií a najskôr mal na starosti britských talentovaných cyklistov do 23 rokov, medzi ktorých patrili aj Mark Cavendish, Bradley Wiggins a Geraint Thomas, ktorých pozná od ich mládežníckych rokov. Potom sa stal jedným z najvplyvnejším trénerom vo Veľkej Británii a od roku 2008 bol zodpovedný za prípravu takých dráhových cyklistov ako Hoy, Pendletonová a aj Wiggins alebo Cavendish na OH. Už v mladom veku sa vypracoval na trénerskú špičku a mal iba 38 rokov, keď sa v sezóne 2010 stal kľúčovou postavou vzniknutého tímu Sky.
 
V britskej zostave stál za všetkými úspechmi na Tour de France a postupne si vybudoval silnú pozíciu vo vedení celku, keď bol zodpovedný za športovú prípravu hlavných hviezd a koordinoval prácu všetkých športových riaditeľov. V roku 2020 sa rozhodol nečakane zmeniť pôsobisko a manažovať z najvyššej pozície tím Bahrajn - McLaren, ale pod vplyvom rôznych okolností sa v sezóne 2021 vracia späť do Ineosu. Rod Ellingworth má osviežiť fungovanie tímu, zosúladiť správanie sa množstva veľkých postáv, ktorý v tíme pôsobia, a najmä vyhľadávať a rozvíjať britské talenty, čomu sa v ostatnom období Ineos nevenoval. "Mojou úlohou bude dohliadať na všetky preteky, aby všetko prebiehalo v súlade s našou víziou. Sme veľká organizácia a musíme fungovať podľa presných postupov. Budem pracovať s trénermi a športovými riaditeľmi. Moja zodpovednosť bude veľká, ale stále budem mať nad sebou Davida Brailsforda, ktorý ma bude tlačiť do kvalitnej práce," hovorí o svojom pôsobení v jednom z najlepších cyklistických tímov na svete.
 
 
bernal 19 prezentacia kolegovia rcsfa
Egan Bernal s kolegami (© LaPresse/Marco Alpozzi)
 
 
Prospech pre obe strany
 
V pozadí zoskupenia Alpecin - Fenix stojí bratská dvojica, ktorá sa stará o Matthieu van der Poela od roku 2011. Belgickí súrodenci Philip Roodhooft a Christoph Roodhooft dostali v roku 2009 ponuku viesť elitný cyklokrosársky tím s hviezdami Sven Nys a Niels Albert, od toho momentu sa venujú cyklistike na najvyššej úrovni a svoj tím sa snažia viesť ako biznis. Philip je finančným a obchodným mozgom zostavy a Christoph sa zaoberá hlavne športovým a technickým aspektom fungovania tímu. A práve Christoph sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia spoznal s Adrie van der Poelom, otcom Matthieua van der Poela, a nebolo prekvapením, že v sezóne 2011 zobrali bratia Roodhooftovci do svojho tímu mladého Matthieu van der Poela, aby ho rozvíjali ako juniora na medzinárodných pretekoch.
 
Postupom času z neho vychovali jedného z najlepších cyklistov na svete a okrem cyklokrosárskej podpory vytvorili aj kvalitný tím na cestu, ktorý má ambície dostať licenciu World Tour. Spojenie medzi Van der Poelom a súrodencami Roodhooftovcami je prospešné pre obidve strany. Úspechy holandského cyklistu sú lákadlom pre sponzorov a zostava nemá problém s financiami. Panujú medzi nimi dobré vzťahy a Matthieu van der Poel si užíva voľnosť, akú by po prestupe do iného celku asi nedostal. Môže dokonca aj lyžovať, ak na to dostane chuť, bratia Roodhooftovci mu nič nezakazujú. Ale čo je najdôležitejšie, rovnako ho podporujú v cyklokrose, cestnej cyklistike a horskej cyklistike. "Vďaka tejto voľnosti a podpore sa u nás cíti Matthieu vynikajúco a nemusí premýšľať o prestupe do iného celku. Je šťastný v prostredí, aké mu vytvárame, a to je naša hlavná práca. Vďaka tomu patrí medzi svetovú špičku v troch cyklistických disciplínach a môže ich kombinovať, ako uzná za vhodné," prezrádza Christoph Roodhooft a zároveň dodáva, že by s ním radi vytvorili také pevné spojenectvo, aké panovalo medzi Tomom Boonenom a tímom Quick-Step.
         
        

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop