Prečo je Alpecin - Fenix fantómovým tímom World Tour? Môže štartovať všade, kde chce

30.3.2021, 15:00 | Magazín C-I.sk | Lukáš Timko
Medzinárodná cyklistická únia prišla pred sezónou s niektorými zmenami pravidiel. Viaceré fanúšikom dvíhali obočie, pre cyklistov sa zdali byť zvláštne. Prípadne sa v niektorých prípadoch vytvorili skupinky zástancov verzus odporcov nových nariadení. Na Cycling-Info.sk sme sa ešte podrobnejšie nevenovali zmenám, ktoré zaskočili organizátorov aj niektoré tímy a týkajú sa povinných pozvánok na preteky.
Do minulej sezóny platili povinné pozvánky pre seriál World Tour a tímy prvej ligy. No inak len pre družstvá na pretekoch 2. kategórie či Ncupoch v kategórii do 23 rokov. UCI sa to však rozhodla rozšíriť, zvýhodniť najlepšie tímy a narobiť poriadne vrásky niektorým organizátorom, ktorí s týmito zoskupeniami nerátali.
Pre fanúšikov je najviditeľnejšou zmenou tá, že UCI v januári rozhodla o tom, že organizátori Grand Tours musia na štart pozvať najlepší prokontinentálny tím (Pro tím) z minulej sezóny, ktorým bol vlani Alpecin - Fenix. S tým ale nerátali na Gire ani Vuelte. V Taliansku aj Španielsku vznikli nové celky a je tam pretlak tímov, ktoré sa kvôli zachovaniu sponzorov nutne potrebujú dostať na štartovú listinu.
Mathieu Van der Poel (© LaPresse/Marco Alpozzi)
Čierneho Petra si tak pre Giro vytiahlo Androni Giocattoli (štartovať budú Alpecin, Bardiani, Eolo a Vini). Hoci najnovšie Vini Zabu hrozí trest za doping Matteu de Bonisa a ak by UCI tímu vyrúbila najprísnejší trest zákazu pretekania na 45 dní, zasiahlo by to aj Giro. Na Vueltu sa zasa neprebojoval nový Equipo Kern - Pharma (predstavia sa Alpecin, Burgos, Caja Rural a Euskaltel). Jedine pri Tour sa s účasťou Van der Poelovcov rátalo. Tam doplnia štandardnú trojku Arkéa, Direct Energie a B&B.
Zaviedlo sa ešte aj pravidlo o povinnom pozývaní dvoch najlepších Pro tímov na jednorazovky World Tour. Tam má teda v sezóne 2021 opäť istú účasť Alpecin - Fenix doplnený o Arkéu - Samsic. Na týždňové etapáky World Tour jeden tým, takže opäť Alpecin. Z istého uhla pohľadu sa dá povedať, že Alpecin je tímom World Tour, ktorý nemusí plniť niektoré povinnosti tímu prvej ligy, ale užíva si kalendár aký chce. Je vysoko pravdepodobné, že ak udrží svoju hlavnú hviezdu, ktorá zabezpečí obrovské množstvo bodov, do World Tour ani nebude mať prečo ísť.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Zaujímavosťou je, že ak organizátorovi z WT niektoré tímy z najvyššej ligy odrieknu účasť (napr. Tour of Guangxi, či iné ojedinelé prípady...), namiesto nich musia pozývať Pro tímy podľa rebríčka a až od počtu 20 (etapáky), resp. 21 (jednorazovky) si môžu vyberať, hoci to už je pre niektorých aj horná hranica účasti.
Pre podujatia ProSeries ani 1. kategórie žiadne povinnosti tohto druhu vo vzťahu k tímom nevyplývajú. Organizátori majú voľné ruky. Samozrejme, nie úplne voľné. Musia dodržať maximálne počty WT tímov na štarte. Jednoducho nemôžu byť na GP Miguel Indurain (ProSeries) ani Okolo Slovenska (1. kat) len samé tímy World Tour, lebo potom preteky nemajú čo byť v danej kategórii. U nás môže byť WT celkov maximálne deväť.
- ponuka z nášho ehopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
No záujem skončiť čo najvyššie v rebríčku majú aj kontinentálne tímy, pretože tri s najväčším počtom bodov na danom kontinente musia automaticky pozvať preteky 2. kategórie. To sa v Európe roky týka Elkovu, ktorý však toto právo nevyužíva často a preteká len po okolí, kde ho aj tak všetci organizátori pozvú. Do tejto spoločnosti patrí aj bieloruský Minsk Cycling Club, ktorý zasa veľa preteká v Ázii a odtiaľ si donáša body, no tiež nemá veľký záujem o štart na pretekoch v strednej či zápasnej Európe. A starosti s pozvánkami nemusia mať ani v Mazowsze Serce, momentálne najsilnejšom poľskom celku. Zaujímavé je, že ak by šlo o najlepších päť, nie tri tímy, nasledovali by Bike Aid a už Dukla Banská Bystrica.
Slovensko má na základe bodov tento rok automaticky vybojovanú účasť na Ncupoch kategórie do 23 rokov. Žiaľ, kvôli pandémii tieto podujatia miznú ako huby po daždi. Veľkým snom je pre nás dostať sa na Tour de l'Avenir, no tento jediný Ncup stojí akosi mimo pravidiel UCI.
Pre všetky typy podujatí to funguje tak, že organizátor je povinný minimálne 60 dní pred pretekmi poslať pozvánku tímu, ktorý má na základe pravidiel UCI právo účasti, a ten sa musí najneskôr 50 dní pred štartom vyjadriť, či pozvanie prijíma, alebo nie. Pri drvivej väčšine pretekov to, samozrejme, prebieha oveľa skôr, zvyčajne i pol roka pred štartom.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop