Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Najrýchlejší šprintéri Grand Tours 2011

4.3.2011, 17:32 | Magazín C-I.sk | Rastislav Boris

Predstavte si to! V hlave túžba po víťazstve, viacnásobne zrýchlený dych aj tep, doslova iba pár centimetrov priestoru a rýchlosť vyše 70 kilometrov za hodinu. Takto vyzerá šprintérske remeslo v cyklistike. Ktorí šprintéri budú najrýchlejší v sezóne 2011?

Posledné roky má jednoznačne pozíciu kráľa šprintérov rodák z ostrova Man Mark Cavendish. Avšak aj vtáci na stromoch si „štebocú", že v roku 2011 chcú ostatní šprintéri konečne väčšiu rovnováhu. cavendish-3Mark pri podobných vyhláseniach  rád hovorí: „Nesledujem súperov, ale v prvom rade sa pozerám na cieľovú čiaru." Nad ostatnými nevyčnieva možno až tak samotnou rýchlosťou, ale skôr zrýchlením, ideálnym momentom nástupu a správnou pozíciou. Predsa len má pre tieto vlastnosti dobré základy z dráhovej cyklistiky. Okrem toho má za sebou Cav najlepšiu tímovú podporu, kolega Mark Renshaw je právom považovaný za najlepšieho pomocníka do záverečných šprintov, no a rád sa obetuje napríklad aj rýchlik Matthew Goss. Mark tak dominuje predovšetkým na kľúčových Grand Tours, kde získal posledné dva roky 17 vavrínov! Nájdeme uňho i menšie zaujímavé negatíva, dalo by sa povedať, že má najhoršie renshawpriemerné celkové umiestnenia, zároveň ak ho nájdeme v etapových top 10 na Grand Tours, tak rituálne v najlepšej trojke. To znamená, že dominantne víťazí, ale ak práve nemá svoj deň, tak sa proste do ničoho netlačí. Okrem toho sa v novom roku rozbieha vždy pomalšie. V sezóne 2011 si chce Cavendish udržať titul kráľa šprintérov, no a prekvapujúco túži štartovať na všetkých Grand Tours. Jeho úspešnosť dotvára aj dostatočná dávka sebavedomia: „Keď som na sto percent pripravený a spolu s tímom robíme to čo máme robiť, tak ma nikto nikdy neporazí."

Medzi najelitnejších šprintérov sa právom zaraďuje Američan Tyler Farrar. Pokojne ho môžeme označiť za najvyťaženejšieho elitného šprintéra, keďže štartoval počas posledných dvoch sezón na farrar-2všetkých Grand Tours. Zatiaľ však nedokázal triumfovať na Tour de France, najväčšiu zásluhu na tom má isteže Cavendish. Treba však povedať, že Farrarove výkony majú stúpajúcu tendenciu, čo dokazuje aj nie až taká zlá bilancia na Vuelte 2010 v pomere 2:5 pre Cava (ak sa obaja dostali do desiatky najlepších). Novým impulzom pre Farrara v sezóne 2011 by mala byť väčšia tímová podpora v tíme Garmin-Cérvelo s rýchlikmi Hushovdom, Hausslerom, Deanom, ale všetko sa to musí najprv správne „namiešať" a doladiť. Okrem toho tentoraz snáď obídu tohto 26-ročného Američana - známeho aj z reklamy na okuliare Transitions  - zdravotné patálie ako naposledy so zlomeným zápästím.

Alessandro Petacchi zastáva medzi elitnými šprintérmi pozíciu toho najstaršieho (37), petacchinajskúsenejšieho a podľa mnohých kolegov z pelotónu aj najprefíkanejšieho chlapíka. Síce štartuje jednoznačne na najmenej podujatiach, ale v roku 2010 sa odvážne postavil na štart všetkých Grand Tours a stálo to zato. Vyhral dve etapy TdF a jednu fázu Vuelty, no a na francúzskej legende dokázal vyhrať i bodovaciu súťaž. Sezóna 2011 je preňho možno rozlúčková, preto by sa rád rozlúčil vo veľkom štýle podľa jeho slov napríklad na klasike Miláno - San Remo. Každopádne, pozíciu si dokáže nájsť tento Talian vždy najlepšiu, jeho nenápadné víťazstvá popri bariére si určite mnohí dobre pamätajú. Proste vysoká škola šprintérov.

Nový vietor a otázniky prináša do sezóny 2011 nemecká stíhačka André Greipel. Rodák z Rostocku greipel-omega-2opustil po piatich rokoch tím HTC-High Road, keďže na najprestížnejšie podujatia brávali zväčša kolegu a kapitána Cavendisha. V sezóne 2011 je tak Nemec verný tímu Omega Pharma-Lotto a chce ukázať, že to on mal byť a je číslo jeden. Greipel zbieral doteraz najviac víťazstiev z celého pelotónu, ibaže často to bolo na menších podujatiach. Keď dostal šancu postaviť sa proti Farrarovi, tak na Gire 2010 prehral v pomere 0:4. Uvidíme či dokáže André Greipel so slušnou podporou ako Hansen, Roelandts alebo Blythe vystúpiť z tieňa veľkých konkurentov.

Kto bude kráľom šprintérov počas roka 2011 podľa vás? Môžete sa vyjadriť v diskusii.Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop