Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Okolo Slovenska čaká ďalší prelomový ročník so Saganom, Froomom, Lucenkom či výbornými šprintérmi (+ audio)

18.8.2021, 10:45 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Ak sa dramaticky nezmení pandemická situácia, o mesiac sa bude po slovenských cestách presúvať konvoj 65. ročníka Okolo Slovenska (15-19. septembra), teda pretekov, ktoré sa opäť posunuli bližšie k elitnej spoločnosti najprestížnejších podujatí cyklistického sveta.
Najlepší tím 2020 (© Igor Stančík)
Keď pred dvoma rokmi zo Senice domov odchádzali Démare, Viviani, Kristoff, Küng, Buchmann, Mörköv či Gaudu, mnohí zainteresovaní organizátori, ale aj fanúšikovia, sa pýtali, či sa bude dať tento ročník prekonať. Panovali oprávnené obavy. Diskutovalo sa o tom, že posunúť by to mohla len účasť Petra Sagana, alebo televízny prenos na Eurosporte. Vlani sa malo splniť prvé želanie, no pre pandémiu a kolíziu s Tour de France sa tak nestalo. Nadchádzajúci 65. ročník by sa mohol dokonca dočkať dvojitej dávky. Hoci ešte to bude tvrdý boj.
Bora-hansgrohe sa s organizátormi nedohodla tak skoro ako vlani, keď Petra napísala na enrolment už vo februári tesne pred pandémiou. Tentoraz sa rokovania ukončili až na prelome júla a augusta. Ešte náročnejšie boli rokovania s Eurosportom o výrobe televízneho prenosu medzinárodnej kvality, ktorú vyžaduje. Po nemenej náročnom domácom boji s politickými špičkami vláda SR pred týždňom schválila Eurosportom vyžadovanú dotáciu 350-tisíc eur a prenosy by mala prísť vyrobiť francúzsko-česká produkčná spoločnosť. Na stredajšej tlačovke však táto informácia bola korigovaná tak, že spolupráca s agentúrou Slovakia Travel, ktorá mala komunikovať s Eurosportom, nie je ešte uzavretá a pre tento rok sa to nemusí podariť.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Už načasovanie štartu jednotlivých etáp a tým aj predpokladaný finiš korešpondujú s požiadavkami Eurosportu, ktorý si určil optimálne nasadenie do svojho programu. Ak všetko dopadne dobre, priame prenosy by mali mať približne jednu hodinu na Eurosport 1 a budú odvysielané aj večer na Eurosport 2 zo záznamu. Okrem toho bude daný prenos vysielať aj RTVS na Dvojke. Domáca televízia by mala Eurosportu poskytnúť aj interview s víťazom v angličtine.
Peter Sagan nebude jedinou hviezdou pelotónu. Ešte predtým ako mohli organizátori tímom oznámiť definitívne spojenie s Eurosportom, väčšina celkov poslala zoznam mien, s ktorými plánujú prísť na naše preteky. Keďže pravidlá UCI hovoria o tom, že tímy musia povinne poslať celé súpisky najneskôr dvadsať dní pred pretekmi, športový riaditeľ Ľudovít Lučanič sa rozhodol, že celá predbežná štartová listina bude zverejnená na oficiálnej stránke pretekov až na konci augusta.
Erik Baška a Peter Sagan (© Ján Melicher)
audio ikonkaAudiovyjadrenie Petra Privaru k pretekom
audio ikonkaVáclav Mika, Karol Kučera a Peter Privara k Eurosportu
Len málokto by povedal, že akousi čerešničkou na torte k Eurosportu a Saganovi bude štart najúspešnejšieho cyklistu súčasnosti Chrisa Frooma (Israel), ktorý síce nemá žiadnu formu, ale ak naozaj príde, navždy ostane v análoch pretekov, ktoré nikdy na štarte nemali víťaza Tour de France, a to má Brit na konte štyri triumfy, dve na Vuelte a jedno na Gire. Je teda členom exkluzívneho klubu siedmich legiend, ktoré vyhrali všetky tri Grand Tours. Pozitívom je, že orgnizátori za jeho účasť nezaplatili ani cent navyše, ale vhodný termín a dôvera v profesionalitu organizátorov, ktorá vyplynula z účasti Israelu minulý rok sa spojili dokopy a Frooma uvidíme na Slovensku.
Cyklistom s výrazne lepšou formou, silnou časovkou a dostatočnou výbušnosťou je siedmy muž tohtoročnej Tour de France Alexej Lucenko, ktorý k nám príde s Astanou premiérovo. Skvelým vrchárom je druhý muž vlaňajšieho Gira Jai Hindley z tímu DSM. BikeExchange sem pošle klasikársku zostavu ako Hepburn či Juul-Jensen. Na naše terény sa bude hodiť aj Casper Pedersen z DSM. Obhájiť vlaňajší triumf by iste chcel Jannik Steimle z Quick-Stepu a mal by prísť napriek tomu, že je na Vuelte. Známe mená prídu aj s tromi Slovákmi v tíme Bora - klasickí pomocníci Oss i Bodnar.
Jai Hindley na Gire (© LaPresse/Massimo Paolone)
Vzhľadom na zvlnený charakter sú naše preteky atraktívne najmä pre šprintérov a opäť sa na tomto poli črtá najsilnejšia konkurencia. Kvôli zraneniu napokon nebude môcť prísť Sam Bennett a povinnostiam na Vuelte Davide Cimolai. Obaja figurovali v predbežných zoznamoch. S domácim superfavoritom Petrom Saganom sa ale prídu pobiť o triumfy ďalší - napríklad Giacomo Nizzolo (Qhubeka), Álvaro Hodeg (Quick-Step) či Cees Bol (DSM).
Napriek rôznym pandemickým opatreniam sa organizátori pokúsia pripraviť aj bohatý sprievodný program. Oproti minulosti, kedy sa cyklojazda pre verejnosť konala len v záverečnom, resp. úvodnom meste, tentokrát si môžu aktívni cyklisti bez rozdielu veku zajazdiť vo všetkých etapových mestách na sprievodnom podujatí Energia na kolesách. Špeciálne v Košiciach bude témou cukrovka, teda rôzne aktivity zamerané na osvetu v oblasti diabetesu, prevenciu voči nemu i následnú liečbu, rovnako na podporu zdravého životného štýlu.
banner kolekciaOS 2020
Jubilejný 65. ročník pretekov Okolo Slovenska sa uskutoční od 15. do 19. septembra 2021. Na programe je prológ a štyri etapy, ktoré prevedú cyklistov od východu krajiny až po západ. Odštartuje v Košiciach a potom cez Spišské Podhradie, Dolný Kubín, Považskú Bystricu, Trenčianske Teplice vyvrcholí podujatie v Trnave. Počas piatich dní cyklisti prejdú celkovo 692 kilometrov a zabojujú o dvanásť rýchlostných a pätnásť vrchárskych prémií.
Hlavným partnerom pretekov ostáva spoločnosť Niké, ktorá bude mať logo na drese lídra. Rovnako široký podporný tím bude počas pretekov vyobliekaný na oranžovo. Škoda je partnerom bodovacej súťaže. Vrchárska súťaž si po menšej pauze našla partnera v spoločnosti janom, ministerstvu školstva tradične patrí biely dres pre najlepšieho jazdca do 23 rokov.
Vedenie pretekov na tlačovej konferencii (© Igor Stančík)
fotogaleria ikonkaFotogaléria máp a profilov pretekov
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
fotogaleria ikonkaFotogaléria z tlačovky (© Igor Stančík)
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20

Diskusia

Ľubomír Cifra (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 11:48:14
Prekrásne spracované profily etáp ako aj krásne mapy.
Gratulujem.
diver (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 12:33:03
Kto bude robiť prenos? Dúfam, že nedopadneme ako Okolo Rakúska, bez prenosu a s peniazmi spláchnutými v záchode. Pri momentálnych tunelároch sa toho obávam.
vychyl (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 12:59:28
Wšetko je možnééé.
ifčopifčo - 18.08.2021 14:58:32
Čo sa vytunelovalo, môžeš upresniť? Za predchádzajúcich nacionálno-socialistických súdruhov by to bolo transparentné?
diver (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 17:09:43
30 miliónov na vybudovanie cyklistického areálu v Orechovej Potôni, ktoré skonfiškoval Heger a nikto už viac o tých peniazoch nepočul.
ifčopifčo - 18.08.2021 18:56:02
To je čo, že ich skonfiškoval? Máš divnú predstavu o verejných financiách, ak financovanie pozastavili neznamená to, že sa tie peniaze stratili.
Aga (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 12:45:57
Upravte si profil pri druhej etape. Sú tam rovnaké údaje pre šprint v LH aj LM.
sqooth (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 13:07:22
Je mozne v buducnosti ocakavat aj finis na slovenskom "Mt.Ventoux" - Kralovej holi?
menovatel (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 13:28:41
Až budeme mať vrchára ako bol naposledy Peťo Velič, bude zmysluplné zaradiť etapy končiace na kopci. Prívara sa kedysi vyjadril, že v takom prípade aj tú KH vybaví. Imho národný park dnes ťažko, ale porovnateľné Martinské hole (len ChKO) si predtaviť viem.
diver (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 13:45:26
Rastú nám medzi kadetmi. Samuel Novák skončil druhý na Pretekoch Mieru U17 a vyhral aj KOM. Okrem neho aj ďalší dvaja chlapci skončili v Top 10, čo je historický počin, keďže doteraz sa tam presadili len Sagan a Svrček.
pvr (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 13:29:18
Jedine ak by pod kopcom presadli na horske bicykle :)
ujo imro (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 22:55:52
cielove mesta participuju na rozpočte takže ak si niekto zaplati finiš na kralovej holi a urobia asfaltku až hore tak prečo nie?
diver (Neprihlásený užívateľ) - 18.08.2021 13:16:55
Aru končí kariéru po Vuelte a Pozzovivo si zlomil nohu, takže si ich z článku vyškrtnite. A prečo tam je Hodeg, keď sám Lučanič povedal, že netuší, koho DQT pošle. Máte lepšie info ako on?
ifčopifčo - 18.08.2021 16:00:19
Podlahári sem posielajú šprintérov, Bennett je zranený, Jakobsen je na Vuelte, tak ostáva Hodeg. Takže je predpoklad že príde, istota nie je u nikoho, pretože za skoro mesiac sa môže stať všeličo.
covid19 (Neprihlásený užívateľ) - 20.08.2021 15:02:36
podlahari spravia sprintera z kazdeho, maju predsa Alchymistu.
Dubničan (Neprihlásený užívateľ) - 19.08.2021 13:28:53
Na dané pomery je to obdivuhodný počin. Trasa je zdá sa optimálna. Sú tam regióny ktoré majú čo ukázať. Ako lokálpatriotovi mi tam chýbajú dva kopce - Homôlka (od Ilavy! a Hrabovka. Keď si na ne spomeniem, tak ma rozbolia nohy - a že je to "pár" rokov. Avizované obsadenie -super. Len nech všetko klapne na 120%
Caky (Neprihlásený užívateľ) - 19.08.2021 14:38:05
Kludne by som dal aj nejaky dojazd na kopec nech sem chodia aj spickovy vrchari
henry (Neprihlásený užívateľ) - 19.08.2021 14:43:25
To by určite pomohlo, ale aj v 2. etape sa nachádza pred cieľom jedno stúpanie, ktoré však nemá vysoké gradienty, hoci v pôvodnom článku písali, že na konci dosahuje aj prudšie sklony. Ostatné etapy budú pravdepodobne čisto šprintérske
Nimbo (Neprihlásený užívateľ) - 22.08.2021 13:27:05
Froome nie je brit ale juhoafrican
Iveta Hricková (Neprihlásený užívateľ) - 12.09.2021 22:08:27
keď už tak, tak Keňan
 
Náš eshop