Okolo Slovenska čaká ďalší prelomový ročník so Saganom, Froomom, Lucenkom či výbornými šprintérmi (+ audio)

18.8.2021, 10:45 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Ak sa dramaticky nezmení pandemická situácia, o mesiac sa bude po slovenských cestách presúvať konvoj 65. ročníka Okolo Slovenska (15-19. septembra), teda pretekov, ktoré sa opäť posunuli bližšie k elitnej spoločnosti najprestížnejších podujatí cyklistického sveta.
Najlepší tím 2020 (© Igor Stančík)
Keď pred dvoma rokmi zo Senice domov odchádzali Démare, Viviani, Kristoff, Küng, Buchmann, Mörköv či Gaudu, mnohí zainteresovaní organizátori, ale aj fanúšikovia, sa pýtali, či sa bude dať tento ročník prekonať. Panovali oprávnené obavy. Diskutovalo sa o tom, že posunúť by to mohla len účasť Petra Sagana, alebo televízny prenos na Eurosporte. Vlani sa malo splniť prvé želanie, no pre pandémiu a kolíziu s Tour de France sa tak nestalo. Nadchádzajúci 65. ročník by sa mohol dokonca dočkať dvojitej dávky. Hoci ešte to bude tvrdý boj.
Bora-hansgrohe sa s organizátormi nedohodla tak skoro ako vlani, keď Petra napísala na enrolment už vo februári tesne pred pandémiou. Tentoraz sa rokovania ukončili až na prelome júla a augusta. Ešte náročnejšie boli rokovania s Eurosportom o výrobe televízneho prenosu medzinárodnej kvality, ktorú vyžaduje. Po nemenej náročnom domácom boji s politickými špičkami vláda SR pred týždňom schválila Eurosportom vyžadovanú dotáciu 350-tisíc eur a prenosy by mala prísť vyrobiť francúzsko-česká produkčná spoločnosť. Na stredajšej tlačovke však táto informácia bola korigovaná tak, že spolupráca s agentúrou Slovakia Travel, ktorá mala komunikovať s Eurosportom, nie je ešte uzavretá a pre tento rok sa to nemusí podariť.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Už načasovanie štartu jednotlivých etáp a tým aj predpokladaný finiš korešpondujú s požiadavkami Eurosportu, ktorý si určil optimálne nasadenie do svojho programu. Ak všetko dopadne dobre, priame prenosy by mali mať približne jednu hodinu na Eurosport 1 a budú odvysielané aj večer na Eurosport 2 zo záznamu. Okrem toho bude daný prenos vysielať aj RTVS na Dvojke. Domáca televízia by mala Eurosportu poskytnúť aj interview s víťazom v angličtine.
Peter Sagan nebude jedinou hviezdou pelotónu. Ešte predtým ako mohli organizátori tímom oznámiť definitívne spojenie s Eurosportom, väčšina celkov poslala zoznam mien, s ktorými plánujú prísť na naše preteky. Keďže pravidlá UCI hovoria o tom, že tímy musia povinne poslať celé súpisky najneskôr dvadsať dní pred pretekmi, športový riaditeľ Ľudovít Lučanič sa rozhodol, že celá predbežná štartová listina bude zverejnená na oficiálnej stránke pretekov až na konci augusta.
Erik Baška a Peter Sagan (© Ján Melicher)
audio ikonkaAudiovyjadrenie Petra Privaru k pretekom
audio ikonkaVáclav Mika, Karol Kučera a Peter Privara k Eurosportu
Len málokto by povedal, že akousi čerešničkou na torte k Eurosportu a Saganovi bude štart najúspešnejšieho cyklistu súčasnosti Chrisa Frooma (Israel), ktorý síce nemá žiadnu formu, ale ak naozaj príde, navždy ostane v análoch pretekov, ktoré nikdy na štarte nemali víťaza Tour de France, a to má Brit na konte štyri triumfy, dve na Vuelte a jedno na Gire. Je teda členom exkluzívneho klubu siedmich legiend, ktoré vyhrali všetky tri Grand Tours. Pozitívom je, že orgnizátori za jeho účasť nezaplatili ani cent navyše, ale vhodný termín a dôvera v profesionalitu organizátorov, ktorá vyplynula z účasti Israelu minulý rok sa spojili dokopy a Frooma uvidíme na Slovensku.
Cyklistom s výrazne lepšou formou, silnou časovkou a dostatočnou výbušnosťou je siedmy muž tohtoročnej Tour de France Alexej Lucenko, ktorý k nám príde s Astanou premiérovo. Skvelým vrchárom je druhý muž vlaňajšieho Gira Jai Hindley z tímu DSM. BikeExchange sem pošle klasikársku zostavu ako Hepburn či Juul-Jensen. Na naše terény sa bude hodiť aj Casper Pedersen z DSM. Obhájiť vlaňajší triumf by iste chcel Jannik Steimle z Quick-Stepu a mal by prísť napriek tomu, že je na Vuelte. Známe mená prídu aj s tromi Slovákmi v tíme Bora - klasickí pomocníci Oss i Bodnar.
Jai Hindley na Gire (© LaPresse/Massimo Paolone)
Vzhľadom na zvlnený charakter sú naše preteky atraktívne najmä pre šprintérov a opäť sa na tomto poli črtá najsilnejšia konkurencia. Kvôli zraneniu napokon nebude môcť prísť Sam Bennett a povinnostiam na Vuelte Davide Cimolai. Obaja figurovali v predbežných zoznamoch. S domácim superfavoritom Petrom Saganom sa ale prídu pobiť o triumfy ďalší - napríklad Giacomo Nizzolo (Qhubeka), Álvaro Hodeg (Quick-Step) či Cees Bol (DSM).
Napriek rôznym pandemickým opatreniam sa organizátori pokúsia pripraviť aj bohatý sprievodný program. Oproti minulosti, kedy sa cyklojazda pre verejnosť konala len v záverečnom, resp. úvodnom meste, tentokrát si môžu aktívni cyklisti bez rozdielu veku zajazdiť vo všetkých etapových mestách na sprievodnom podujatí Energia na kolesách. Špeciálne v Košiciach bude témou cukrovka, teda rôzne aktivity zamerané na osvetu v oblasti diabetesu, prevenciu voči nemu i následnú liečbu, rovnako na podporu zdravého životného štýlu.
banner kolekciaOS 2020
Jubilejný 65. ročník pretekov Okolo Slovenska sa uskutoční od 15. do 19. septembra 2021. Na programe je prológ a štyri etapy, ktoré prevedú cyklistov od východu krajiny až po západ. Odštartuje v Košiciach a potom cez Spišské Podhradie, Dolný Kubín, Považskú Bystricu, Trenčianske Teplice vyvrcholí podujatie v Trnave. Počas piatich dní cyklisti prejdú celkovo 692 kilometrov a zabojujú o dvanásť rýchlostných a pätnásť vrchárskych prémií.
Hlavným partnerom pretekov ostáva spoločnosť Niké, ktorá bude mať logo na drese lídra. Rovnako široký podporný tím bude počas pretekov vyobliekaný na oranžovo. Škoda je partnerom bodovacej súťaže. Vrchárska súťaž si po menšej pauze našla partnera v spoločnosti janom, ministerstvu školstva tradične patrí biely dres pre najlepšieho jazdca do 23 rokov.
Vedenie pretekov na tlačovej konferencii (© Igor Stančík)
fotogaleria ikonkaFotogaléria máp a profilov pretekov
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
Fotografia 1 z 10
fotogaleria ikonkaFotogaléria z tlačovky (© Igor Stančík)
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20
Fotografia 1 z 20

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop