Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Kto ukázal v sezóne 2021 najväčší výkonnostný progres?

30.10.2021, 09:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Každú sezónu sa nájdu v profi-pelotóne mnohí jazdci, ktorí nenaplnili predsezónne očakávania, ale taktiež aj tí, ktorí očakávania prekonali. A niektorí tak urobili naozaj vo veľkom štýle. V dnešnom článku sa pozrieme na najväčšie pozitívne prekvapenia sezóny 2021, či už išlo o mladých jazdcov, ktorí naplno zažiarili, alebo o už etablovaných pretekárov, ktorých výkony dosiahli v tejto sezóne dosiaľ nepoznanú úroveň.

Mladá generácia neprestáva chrliť talenty

Aj v sezóne 2021 nám na scénu ,,prerazilo" hneď niekoľko mladých pretekárov, ktorí už vo veľmi mladom veku diktovali tempo na najväčších pretekoch sveta. Azda najväčší výkonnostný skok v tejto sezóne predviedol mladý dánsky super-talent, Jonas Vingegaard. Pretekár tímu Jumbo-Visma len nedávno, konkrétne pred sezónou 2019, opustil Dánsko a svoju prácu v rybárskom priemysle, aby sa naplno začal venovať svojej vášni, ktorou je cyklistika. V rokoch 2019 a 2020 sa v tíme Jumbo rozvíjal a ukazoval náznaky svojho talentu, napríklad víťazstvom v kráľovskej etape na Okolo Poľska 2019. V roku 2020 si vyskúšal po prvý krát aj Grand Tour, keď na Vuelte spoľahlivo domestikoval pre Primoža Rogliča.
Nebolo preto prekvapením, že keď Tom Dumoulin v januári oznámil prerušenie svojej kariéry, Vingegaard bol povolaný do tímu na Tour, aby ho nahradil. Malo to byť ale jasné oslabenie tímu a málokto očakával, že Vingegaard viac ako len nahradí jazdca, ako je Dumoulin. Dán ale od začiatku sezóny ukazoval fantastické výkony, na jar vyhral etapák Coppi e Bartali a v Baskicku skončil v celkovom poradí druhý, hneď za tímovým lídrom Rogličom a pred Pogačarom.
Jonas Vingegaard (© A.S.O. / Pauline Ballet)
To najlepšie si ale tento dánsky talent nechal až na júl. Po vynútenom odstúpení Rogliča sa zhostil pozície lídra tímu Jumbo-Visma, no a bol to on, kto najviac vytrápil Tadeja Pogačara. Dokonca sa stal jediným pretekárom, ktorý sa dokázal Pogačara v top forme zbaviť na kopci, a to rovno na mýtickom Mount Ventoux. V Paríži nakoniec stál na druhom najvyššom stupienku a naznačil tak svoj ohromný potenciál do budúcna. Okrem dosiaľ nepoznanej vrchárskej kvality ale ukázal aj veľkú kvalitu v časovkách a svet tak má ďalšieho horúceho kandidáta na víťazstvá na Grand Tours. Jumbo nezaváhalo a poistilo si ho na ďalšie tri sezóny, takže Vingegaard ostáva v holandskom tíme a spolu s Rogličom sa budú snažiť konečne poraziť Pogačara na Tour.

Svetlá budúcnosť sa rysuje aj pre Veľkú Britániu. Dvaja z jej najviac talentovaných pretekárov tento rok naplno zažiarili a rovnako ako Vingegaard, ukázali ohromný potenciál do budúcna. Ethan Hayter prestúpil do tímu Ineos Grenadiers pred sezónou 2020, v ktorej sa mu podarilo ukoristiť prvé profi víťazstvo a odjazdiť svoju prvú klasikársku kampaň. V roku 2021 jeho progres pokračoval, keď dokázal uchmatnúť fantastických deväť víťazstiev, a to v kopcoch, v šprintoch, v gc, aj v časovkách. Highlightom jeho sezóny bol úžasný súboj o celkové prvenstvo na Okolo Británie s Woutom Van Aertom. Popri  ceste pritom stíhal aj pretekať na dráhe a v pretekoch dvojíc si v Tokiu ukoristil aj striebornú olympijskú medailu. Hayter je všestranným pretekárom, priam až dokonalým univerzálom, čím sa nápadne podobá na Van Aerta. Bude veľmi zaujímavé sledovať, či jeho výkonnosť ešte porastie, a ak áno, vrchári, klasikári, aj šprintéri by sa mali mať na pozore.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tým druhým veľkým britským talentom je Tom Pidcock, ktorý taktiež jazdí za Ineos. Tento pretekár bol veľkou hviezdou už pred touto sezónou, a rozhodne nesklamal. Výkonnostný posun bol vidieť už v zime, keď na crossových pretekoch zdatne konkuroval Van Aertovi aj Van Der Poelovi. Na jar následne zažil veľmi úspešnú premiérovú klasikársku kampaň, počas ktorej pozbieral niekoľko pekných výsledkov a postupne budoval formu smerom k ardenskému týždňu. Tam sa predstavil vo svojej top forme, vyhral Brabantský šíp, len o milimetre prehral Amstel s Van Aertom, a silný bol aj na Valónskom šípe, kde napriek pádu vyliezol na Mur de Huy šiesty.
Následne už presedlal na horský bicykel a tam naplno zažiaril premiérovým víťazstvom na svetovom pohári v Novom Meste na Morave. Pred olympiádou ho následne pribrzdila zlomenina kľúčnej kosti, ale aj tak sa Pidcock dokázal v Tokiu predstaviť v najlepšej forme a na prvý pokus porazil všetkých špecialistov a získal famózne zlato. Po olympiáde si ešte aj vyskúšal premiérovú Grand Tour, keď odjazdil španielsku Vueltu, no a sezónu zakončil solídnym šiestym miestom na Majstrovstvách sveta v Leuvene. Pidcock sa plánuje v najbližších sezónach aj naďalej zameriavať na mixovanie cyklocrossu, MTB, aj cesty, ale v budúcnosti môžeme očakávať aj pokus o prerod na gc jazdca a útok na Grand Tours.
Thomas Pidcock na pódiu (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

Nádej majú po dlhšej dobe aj Taliani, ktorí zatiaľ márne hľadali nástupcov Vincenza Nibaliho a Fabia Arua. Hneď trojica mladých vrchárov ale naznačila potenciál jedného dňa sa presadiť na Grand Tours. Druhý muž Aveniru 2019, Giovanni Aleotti, mal veľmi silnú druhú časť sezóny, no a Bora si môže gratulovať, aký talent sa im podarilo uloviť. Hviezdou nového tímu Eolo sa prekvapivo stal mladučký Lorenzo Fortunato, ktorý sa dokázal na Gire presadiť na bájnom Zoncolane a následne vyhral celkovo preteky Adriatica Ionica. Úplne najväčší potenciál ale pravdepodobne ukázal tretí z tejto trojice, Filippo Zana z Bardiani CSF, ktorý bol jedným z najsilnejších jazdcov v u23 kategórií, keď jasne vyhral Preteky Mieru a skončil tretí na Avenire. Mimo toho dokázal ukoristiť aj celkový titul na Sazka Tour. Na Avenire boli nad jeho sily len Tobias JohannessenCarlos Rodriguez. Dvojica, ktorá takisto urobila v sezóne 2021 veľký výkonnostný skok, no je veľký predpoklad, že ani zďaleka nedosiahli svoj vrchol a že v ďalších rokoch o nich budeme počuť len viac a viac. To isté platí aj pre super-talentovaného Juana Ayusa, ktorý bol takisto suverénny v kategórií u23 a od budúceho roka sa môžeme tešiť na jeho výkony priamo vo World Tour.

Už staré-známe tváre, ktorým sa ale podarilo spraviť ďalší výkonnostný krok vpred

V tejto kategórií sa pozrieme na jazdcov, ktorých sme mali možnosť už niekoľko sezón sledovať na najväčších pretekoch, ale až tento rok definitívne naplnili svoj potenciál.

Najjasnejšími takýmito príkladmi boli Kasper Asgreen a Jasper Philipsen. Asgreen sa už niekoľko rokov postupne posúval v hierarchií tímu Quick-Step vyššie, no a pred touto sezónou sa konečne radil medzi hlavných lídrov tímu pred jarnými klasikami. Asgreen sa ale neuspokojil iba s pozíciou jedného z lídrov. Po kvalitnej zimnej príprave sa prepracoval do životnej formy, ktorú potom na klasikách naplno zúročil a zatienil aj Juliana Alaphilippa. Bol jasne najsilnejším žolíkom Patricka Lefevera, ak nie najsilnejším jazdcom v pelotóne vôbec. Úžasným výkonom dokázal vyhrať sólo už na E3, ale tam sa ešte hovorilo, že mu to vyhrali kolegovia, a žeby sám Van Aerta s Van Der Poelom neporazil. Dán ale vyvrátil tieto tvrdenia už o týždeň neskôr, keď v priamom súboji s obomi mega-hviezdami vyhral Okolo Flámska. Na výkon. Asgreen sa tak zaradil medzi top favoritov na kockové klasiky aj pred budúcou sezónou, a vzhľadom na jeho vek môžeme tušiť, že nie len pred tou budúcou.
Jasper Philipsen (© A.S.O. / Pauline Ballet)
Podobný výkonnostný skok a zavŕšenie niekoľkých rokov napredovania ukázal tento rok aj Jasper Philipsen. Po prestupe do tímu Alpecin dosiahol svoju životnú formu a dosiahol na deväť víťazstiev, medzi ktorými sa vynímajú dve etapy na Vuelte, a taktiež víťazstvá na klasikách Schledeprijs a Eschborn-Frankfurt. Jedinou škvrnou na jeho sezóne je, že sa mu nepodarilo ukoristiť etapu na Tour, kde sa vo všetkých šiestich hromadných dojazdoch dostal na pódium. Definitívne sa ale zaradil medzi top šprintérov sveta a dokonca sa umiestnil v známom PCS rebríčku na fantastickom siedmom mieste.
 Masívny posun v rebríčkoch ale zaznamenali aj jazdci ako Mikkel Honoré, Lorenzo Rota, alebo Neilson Powless. Typologicky veľmi podobní pretekári svoj spoločný progres najlepšie ukázali na Clasice San Sebastian, kde sa stretli vo vzájomnom súboji o víťazstvo, ktoré si nakoniec uchmatol Powless. Veľký výkonnostný pokrok, či už v časovke alebo v kopcoch, ukázal aj ďalší pretekár Quick-Stepu, Mattia Cattaneo.

Po viacerých sezónach, ktoré strávili domestikovaním, sa konečne podarilo presadiť hneď štvorici austrálskych jazdcov, u ktorých sa roky predpovedala veľká budúcnosť, ale ich výkonnosť až tento rok dosiahla požadovanú úroveň. Ben O'Connor pred sezónou prestúpil do tímu Ag2r, čo sa zatiaľ javí ako fantastické rozhodnutie, pretože u Francúzov doslova pookrial. Už počas celej sezóny ukazoval doteraz u neho nevídané, konzistentné výkony a kvalitné umiestnenia v gc, ale naplno to rozbalil až na tom najväčšom javisku - na Tour de France. Etapa a štvrté miesto v celkovom poradí, to asi pred sezónou čakal málokto.
- ponuka z nášho ehopu -
- ponuka z nášho eshopu -
Podobne sa darilo aj Jackovi Haigovi, ktorému rovnako po rokoch domestikovania v tíme Mitchelton prospel prestup, konkrétne do tímu Bahrain Victorious. Haig sa ukazoval vo fantastickej forme počas celej sezóny a na Tour de France mala prísť jeho chvíľa. Osud to ale zariadil inak, Haig spadol už v tretej etape a Tour sa pre neho skončila. Polroka príprav ale dokázal zúročiť o mesiac neskôr, na španielskej Vuelte, kde bezchybne zastúpil za lídra Landu a po prvý krát v kariére sa presadil v gc na Grand Tour, keď dosiahol rovno až na stupne víťazov. Okrem spomínanej dvojice sa výrazne zlepšili aj Michael Storer a Lucas Hamilton, takže po dlhých rokoch kedy sa pohľady Austrálčanov upierali iba na Richieho Porta, majú zrazu u protinožcov na výber z plejády zdatných vrchárov, ktorých môžu povzbudzovať.

Haig nebol ani zďaleka jediným z tímu Bahrain Victorious, kto spravil v sezóne 2021 výkonnostný pokrok. Po Marcovi Hirschim sa konečne výrazne presadil aj druhý mladý švajčiarsky talent, Gino Mäder, ktorý tak konečne vystúpil z Hirschiho tieňa a najmä piatym miestom na Vuelte a víťazstvom v etape na Gire potvrdil talent, ktorý v ňom drieme. Nepochybne mu prospel prestup do tímu Bahrain, kde mohol výkonnostne prosperovať spolu so svojimi kolegami. Ďalším z týchto kolegov bol napríklad Phil Bauhaus, z ktorého pomaly rastie spoľahlivý šprintér. V tejto sezóne si siedmimi zárezmi takmer zdvojnásobil svoje doterajšie víťazné konto.
Gino Mäder (© LaPresse/Massimo Paolone)

Dozrievajú ako víno

V tíme Bahrain ešte chvíľu zostaneme. Plošné zlepšenie celého tímu najlepšie reprezentovala dvojica talianskych matadorov, ktorí prežili svoje životné sezóny. Pritom Sonny Colbrelli má už 31 rokov, Damiano Caruso dokonca 34. Prvý menovaný ukázal neuveriteľnú konzistenciu počas celého roka. Po silnej jari pokračoval ziskom víťazstiev a zelených dresov na Romandií, aj na Dauphiné. V lete sa mu síce na Tour nevydarila etapa, ani zelený dres, každopádne ukázal úžasný bojovný výkon a veľkým neprávom mu nebol udelený titul najbojovnejšieho jazdca.
To najlepšie ale malo ešte len prísť. Colbrelli akoby nemal limity a počas sezóny sa len zlepšoval. Na Benelux Tour ukázal fantastické výkony, vďaka ktorým sa mu tam podarilo ovládnuť etapu, aj celkové poradie. Jeho spanilá jazda pokračovala na Majstrovstvách Európy, kde dokázal v ťažkých kopcoch uvisieť nástupy Pogačara aj Evenepoela, no a v šprinte následne vybojoval dovtedy najväčšie víťazstvo svojej kariéry. Na Majstrovstvá sveta nastupoval v pozícií jedného z top-favoritov, ale na nástupy Alaphilippa reagovať nedokázal a o medailu sa pripravil zbytočne pretaktizovaným záverom. Všetko si ale vynahradil už o týždeň na presunutom Paríž-Roubaix. Epickú, upršanú edíciu odjazdil priam profesorsky, vyhli sa mu všetky nepríjemnosti, a keď na velodróme prešprintoval aj Van Der Poela, mohol zdvíhať nad hlavu slávnu kocku pre víťaza Pekla Severu. Veľké víťazstvo, na konci veľkej sezóny.
Sonny Colbrelli (© A.S.O. / Pauline Ballet)
Podobne spanilú, ale ešte nečakanejšiu jazdu, predviedol aj veterán Damiano Caruso. Dlhoročný domestik Vincenza Nibaliho, alebo Tejaya Van Garderena, pritom vôbec nezačal sezónu v dobrej forme. Už v Romandií bol ale vidieť pokrok a ôsme miesto signalizovalo, že na Gire bude pripravený pomôcť Landovi k víťazstvu. Osud ale opäť s týmito plánmi zatočil a po odstúpení Landu Caruso z ničoho nič dostal voľnú ruku a ocitol sa v boji o top 10, z ktorého sa postupne stal boj o pódium. Jeho hviezdny moment prišiel v predposledný deň, kedy dovtedy celú kariéru defenzívny Caruso, vyrazil na dlhý útok, definitívne odrazil Yatesov atak na jeho druhé miesto a dokonca chvíľu ohrozoval aj suverénneho Egana Bernala. Bernal si síce náskok postrážil, ale Caruso vyhral etapu, aj srdcia talianskych tifosi, a definitívne si upevnil celkové druhé miesto na talianskej Grand Tour.
Caruso sa ale aj po tomto obrovskom úspechu dokázal namotivovať a vyladiť formu na Vueltu, kde okrem fantastickej podpory Haiga a Mädera, ukázal aj 70-kilometrový atak a víťazstvo v etape na vrchole Alto de Velefique. Len tak pre zaujímavosť, doteraz vo svojej 13-ročnej kariére dvíhal ruky nad hlavu len dva-krát, aj to len na pretekoch prvej kategórie.

Zo starších jazdcov, ktorí ale prežili životné sezóny, musíme ešte určite spomenúť Magnusa Corta a jeho spanilú jazdu s tromi víťaznými zárezmi na Vuelte. Ďalej Bena Hermansa a jeho víťazstvá na Arctic Race a Giro dell Apennino, ktoré dosiahol vo svojej pravdepodobne životnej forme počas tohto leta. A taktiež Dannyho Van Poppela, ktorý sa po rokoch skúšania presadil na klasikách a tím Wanty výsledkovo ťahal počas celého roka, a ukázal tak, že dokáže byť silným lídrom tímu. Paradoxne, touto sezónou s lídrovaním skončil a podľa vlastných slov sa už nemôže dočkať, ako si vyskúša úlohu rozbiehača vo vláčiku pre Sama Bennetta v tíme Bora-Hansgrohe. Posledným do partie je Christophe Laporte, ktorý rovnako prežil životnú sezónu, ochutenú štyrmi kvalitnými víťazstvami, na ktorej konci naňho čakala odmena v podobe lukratívnej zmluvy a prestupu do tímu Jumbo-Visma. 
 
Náš eshop