Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Od narodeninového pádu až po salto so zlomeným bicyklom (zranenia a pády 2021)

27.11.2021, 18:00 | Magazín C-I.sk | Miroslav Lettrich

Daniel McMahon z portálu Cycling reporter ho nazval „najhorším pádom na Tour de France, aký kedy videl“.

Všetci si na tento pád spomíname: nemenovaná fanúšička chcela počas priameho prenosu z prvej etapy Tour de France pozdraviť svojich starých rodičov a do jej papierového bannera narazil z čela peletónu Tony Martin. Následne „pobozkali francúzsku zem“ takmer všetci, ktorí sa nachádzali za ním. Mimochodom, pôvodkyňu tohto počinu odsúdili na štyri mesiace podmienečne. Pády, žiaľ, sú súčasťou cyklistiky a prinášajú dokonca aj oveľa horšie následky. Nanešťastie, aj uplynulá cyklistická sezóna priniesla vrchovatú kopu pádov či zranení.

Významnejšie než inokedy poznačili sezónu Petra Sagana

Pády, choroby či zranenia významne poznačili aj sezónu Petra Sagana. Infekcia vírusom covid-19 začiatkom februára bola nepríjemnou komplikáciou na počiatku sezóny. Po zisku etapy a víťazstve v bodovacej súťaži na Gire prišiel smolný pád v tretej etape Tour de France.

Vo vynikajúco rozbehnutom finiši vzal Petra so sebou na zem pred ním šprintujúci Caleb Ewan, ktorý po páde odstúpil hneď. Peter Sagan tak urobil pred štartom dvanástej etapy. Následná operácia kolena ho pripravila aj o účasť na olympiáde. Pád poznačil aj vystúpenie Sagana na Okolo Beneluxu, a to hneď v prvej etape. Nuž a nakoniec aj samotný záver sezóny bol poznačený pádom: stalo sa tak na slávnom a Saganovom obľúbenom monumente Paríž- Roubaix.

Pri spätnom pohľade na sezónu Petra Sagana je príznačné, že pádom sa jeho tohtoročná sezóna vlastne aj začala. Písali sme o tom, ako počas  tréningového kempu na Kanárskych ostrovoch spadol v deň svojich narodenín.

Dodajme ešte pre doplnenie, že sedem Petrových tímových kolegov na tréningu taktiež v januári dokonca zrazilo auto a posila tímu Wilco Kelderman skončil so zlomeným stavcom. V nemocnici skončili aj Andreas Schillinger a Rüdiger Selig.

Rogla stále padá často

Pády významným spôsobom poznačili aj sezónu ďalšieho veľkého mena súčasnej svetovej cyklistiky: Primoža Rogliča. V pozícii vedúceho pretekára celkového poradia v poslednej etape jarných pretekov „za slnkom“ Paríž-Nice opakovane spadol, a keď kvôli mechanickým problémom musel ešte aj meniť bicykel, ostal niekoľko metrov za pelotónom.

Stratu už dohnať nedokázal a Roglič takto smolne stratil aj vedenie v celkovom poradí. Ani ďalšie preteky na francúzskej pôde Primožovi nevyšli podľa predstáv a poznačil ich pád. Áno, to už hovoríme o Tour de France. Slovinská hviezda spadla v rovnakej etape ako Peter Sagan a zo Starej dámy odišiel oveľa skôr, než plánoval. Roglič v dôsledku spomínaného pádu nenastúpil už do 9. etapy. Sezónu si však napravil víťazstvom v olympijskej časovke a tretím víťazstvom za sebou na španielskej Vuelte.

Chcem byť ešte cyklista? – pýtal sa Dumoulin

Na spomínanej Vuelte nešťastne po páde v zjazde skončila na domácom podujatí ďalšia legenda – Alejandro Valverde.

Dvaja ďalší velikáni svetového pelotónu – Chris Froome a Egan Bernal zápasili so zraneniami alebo ich následkami ešte v predchádzajúcej sezóne. A tá tohtoročná mala byť návratom na stratené pozície. Christopher Froome na začiatku sezóny zistil, že sa po vážnom zranení ešte stále nedostal do požadovanej formy a Egan Bernal pred štartom sezóny priznal veľké problémy s chrbticou, ktoré sú spôsobené jednou kratšou dolnou končatinou. Pre bolesti chrbtice pred rokom nedokončil Tour de France. Froome sa ani v končiacej sa sezóne nedostal do požadovanej formy, avšak Bernal si pripísal víťazstvo v ďalšej grandtour – vyhral Giro.

Ešte na začiatku sezóny svetový pelotón a najmä svoj tím prekvapil Tom Dumoulin, ktorý prekvapivo oznámil, že si dáva od profesionálnej cyklistiky pauzu. „Chcem byť ešte cyklista? A ak chcem vyhrať Tour de France, ako to dosiahnuť? Mám pocit, že neviem, čo mám robiť.“, pýtal sa pri prekvapivom oznámení.

Dnes už vieme, že sa k profesionálnej cyklistike ešte v priebehu sezóny stihol vrátiť. Stalo sa tak na pretekoch Okolo Švajčiarska začiatkom júna. Či však našiel odpovede na svoje otázky, to ostáva záhadou. V každom prípade však v olympijskej časovke skončil druhý a získal striebornú olympijskú medailu. Sezónu ukončil predčasne začiatkom septembra v dôsledku nehody počas tréningu.

Nešťastník Landa

Tohtoročné Giro d’Italia malo byť podujatím, na ktorom chcel dosiahnuť veľký výsledok Mikel Landa. Nie prvýkrát mu v tom však zabránil pád a následné zranenie.

V nenápadnej rovinatej piatej etape, len pár kilometrov pred cieľom spadol po náraze do cestného ostrovčeka a výsledkom boli zlomeniny kľúčnej kosti, viacerých rebier a pochopiteľne, aj odstúpenie z podujatia. V tej istej etape ešte bližšie k cieľu nešťastne spadol aj Pavel Sivakov – ďalší cyklista, ktorý sa chystal na prelomový výsledok. Ani on do ďalšej etapy nenastúpil.

Hrôzostrašný pád na Gire predviedol aj Landov tímový kolega Matej Mohorič. Salto, zlomený bicykel a aj odstúpenie z pretekov.

Chuť si našťastie napravil na Tour de France, kde dokonca vyhral dve etapy. Na Starú dámu naopak nenastúpil zrejme najmä kvôli zraneniu kolena Sam Bennett.

Aj šampionát či olympiáda

Aj Majstrovstvá sveta či Olympijské hry, žiaľ, priniesli pády, ktoré znamenali koniec nádejí na úspech. Po škaredom páde preteky v kategórii Elite na MS v Belgicku skončili pre Johna Degelkolba. Pád na olympijských pretekoch na horských bicykloch znamenal koniec nádejí aj pre Mathieu van der Poela. S následkami tohto pádu sa boril až do konca sezóny.

Kuriózne pády pár metrov pred cieľom

Sezóna priniesla aj pády, ktoré nemali vážnejšie následky. K takým môžeme zaradiť pád Gerainta Thomasa na Okolo Romandie len pár metrov pred cieľom predposlednej etapy.

Ešte na začiatku sezóny, na UAE Tour, pád tesne pred cieľovou páskou predviedol v časovke aj mladý pretekár Antonio Tiberi z tímu Trek-Segafredo, ktorý sa do cieľa doslova došúchal. Tiberi následne z pretekov odstúpil.

Žiaľ, sezónu poznačili aj fatálne pády

Fatálnejšie následky mala autohavária holandského cyklistu tímu Trek-Segafredo Koena de Korta, ktorému po nej museli amputovať tri prsty na ruke. Spomenúť žiaľ musíme aj tie najtragickejšie udalosti. V dejisku Majstrovstiev sveta po zrážke s dodávkou zahynul bývalý dánsky cyklista Chris Anker Sörensen.

A tragédie sa bohužiaľ nevyhli ani Slovensku. Po zrážke s automobilom pri obci Lemešany zomrel slovenský reprezentant Adrián Babič a v dôsledku zrážky s kamiónom a následného pádu vyhasol život ešte len 18 ročného slovenského reprezentanta Róberta Nagyho mladšieho. Žiaľ, aj týmito udalosťami bola poznačená uplynulá cyklistická sezóna. Bodaj by tomu tak nebolo.

Autor je marketér, publicista a hobby cyklista...

 
Náš eshop