Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Zatiaľ čo Alpecin strieľal šampanské, väčšina Pro tímov sa v sezóne 2021 trápila

30.11.2021, 12:00 | Magazín C-I.sk | Lukáš Timko
Pro tímy (bývalé prokontinentálne tímy) sú tradičným koloritom veľkých cyklistických podujatí. Objavujú sa v únikoch a snažia získať "TV time", ale ich lídri sú často výkonnostne podkutí na to, že vedia vyhrávať a chcú sa dostať na najvyššiu úroveň. V sezóne 2021 však žiadny tím okrem Alpecinu a Eola nedokázal vyhrať etapu vo World Tour, a to bude asi rekord.
Lorenzo Fortunateo na Gire (© LaPresse/Massimo Paolone)
Už na konci marca sme písali o tom, prečo je Alpecin - Fenix fantómovým tímom World Tour. UCI v januári rozhodla o tom, že organizátori Grand Tours musia na štart pozvať najlepší Pro tím z minulej sezóny, ktorým bol v roku 2020 Alpecin - Fenix. To Giro a Vueltu pre množstvo domácich celkov zaskočilo, no museli sa s tým vysporiadať.  A nebolo to len o GT, Alpecin mal automatickú pozvánku na všetky preteky World Tour. Dalo sa teda hovoriť o tom, že celok s belgickou licenciou bol de facto tímom World Tour, ktorý nemusel plniť niektoré povinnosti tímu prvej ligy (najmä finančné), ale užíval si kalendár aký chcel.
Podľa očakávania to rezultovalo v to, že Alpecin bol znova suverénne najlepším Pro tímom, získal obrovské víťazstvá a na konci roka ani nepožiadal o licenciu World Tour, pretože na to nemal najmenší dôvod. Vytvoril sa kruh, kde sa môže Alpecin točiť donekonečna a iný tím ho nahradí len sotva, keďže nemá šancu získať toľko príležitostí. Vo svetovom rebríčku skončilo zoskupenie okolo Christopha Roodhoofta na šiestom mieste, keď získali 8251 UCI bodov s desiatimi najlepšími pretekármi. Vyhrali 32-krát.
Merlierov triumf na Benelux Tour (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
Absolútnou superstar bol, samozrejme, Mathieu van der Poel, ktorý vyhral Strade Bianche, bol tesne druhý na Ronde, tretí na Roubaix či vyhral etapu na Tour, kde mal žltý dres, plus vyhral viacero menších pretekov. Jasper Philipsen vyhral deväťkrát všelijaké špurty od Vuelty cez Eschborn-Frankfurt po Scheldeprijs. Aj Tim Merlier sa radoval deväť ráz. Najviac po 3. etape na Tour de France, no etapu získal aj na Gire či Benelux Tour. O ďalších sedem víťazstiev sa postarali iní pretekári. Nebolo sporu o tom, že Alpecin bol najlepším Pro tímom uplynulej sezóny a asi ťažko sa na tom niečo zmení. Všetci traja najväčší ťahúni majú zmluvy aj pre budúci rok. MVDP dokonca podpísal kontrakt až do roku 2025.
Z pohľadu Alpecinu vyzerali všetky ostatné tímy ako kontinentálne. Zatiaľ čo oni vyhrali na pretekoch WT 14-krát, Eolo raz a ostatné ani raz. Jediným mimo Alpecinu, ktorý sa ešte dokázal vklíniť ziskom UCI bodov medzi World tímy, bol francúzsky celok Arkéa - Samsic. S 5000 bodmi prekonali Lotto, BikeExchange, Qhubeku aj DSM. Podarilo sa im desať víťazstiev a ďalších 28 pódiových umiestnení. V našom pomyselnom rebríčku im tak patrí druhá priečka. Neboli to síce veľké víťazstvá, no aj keď na menších pretekov, Quintana, Anacona, Barguil či Swift sa presadili po dlhšej pauze a získali motiiváciu pokračovať v kariére.
Z ďalších tímov mali najviac víťazstiev Androni Giocattoli - Sidermec a Uno-X Pro Cycling, a to dvanásť, resp. jedenásť. Ani oni sa ale nepresadili na zvučnejších pretekoch. Androni dokonca ani raz na pretekoch WT a ProSeries. Asi najhodnotejším výsledkom bolo celkové štvrté miesto Jeffersona Cepedu na Tour of the Alps. Nóri Markusom Hoelgaardom vyhrali etapu na domácom Arctic Race of Norway kategórie Pro, no zvyšné už menšie preteky či etapy ako napríklad aj Kristoffer Halvorsen v Považskej Bystrici.
Málo víťazstiev, ale pomerne veľa UCI bodov získali pretekári Total Energies, kam smerujú aj bratia Saganovci. Najvýraznejším bol Anthony Turgis, ktorý síce nič nevyhral, ale na jar mal veľmi dobrú formu. Na K-B-K až prekvapujúco dobre špurtoval a bral druhé miesto a v Top 10 bol aj na Gente a Ronde. Vidieť ho potom bolo v závere roka aj na Roubaix.
Cyklisti Total Energies (© A.S.O. / Charly López)
Mimo Alpecinu, ktorý ťažko vôbec považovať za tím tejto úrovne, vyhrali etapu na Grand Tour už iba v Eolo-Kometa. Podarilo sa to Lorenzovi Fortunatovi na Gire, kde po úniku opanoval Monte Zoncolan. Ďalšie tímy už bolo vidieť menej, ale napríklad Rally Cycling dokázalo zásluhou Robina Carpentera vyhrať etapu na Tour of Britain. Jon Aberasturi si zasa poradil v silnej konkurencii v jednej z etáp Okolo Slovinska a tešili sa v Caja Rural, hoci na Vuelte boli pomerne nevýrazní.
Slabý rok malo Bardiani, Kern Pharma doplatili na neúčasť na Vuelte a hoci boli aktívni, úspechy neprišli. B&B Hotels nedokázali vyhrať nič 2.1 alebo 1.1 nerátajúc Rwandu. Delko sa síce tešilo z celkového triumfu Josého Díaza v Turecku, ale okrem toho neprišlo nič a tím bol po sezóne rozpustený. Problémy mali aj belgické celky Bingoal so Sport Vlaanderen, ktoré mali pre pandémiu oveľa menej štartov ako zvyčajne. Po pandemickom prvom roku v 2. lige od toho tento rok asi viac čakali aj v Euskalteli. Vini-Zabu zabrzdili dopingové problémy a boli takmer neviditeľní. Gazprom už viac rokov nejako prežíva, Novo Nordisk nemá zostavu na výsledky, no svoje poslanie plní. No a Burgos-BH ostal dokonca bez jediného víťazstva.
Cyklisti Bardiani na Okolo Slovenska (© Ján Melicher)
Najmenej UCI bodov mal Novo Nordisk, a to iba tragických 67. Vini-Zabu skončili s 295 bodmi až na 81. mieste medzi tímami. Práve Taliani sú kandidátmi na to, že nebudú pokračovať na Pro úrovni. Tím ani UCI zatiaľ nevydali definitívne stanovisko. Zatiaľ je teda isté, že skončilo Delko. Nový tím druhej úrovne v roku 2022 nepribudne žiadny.
Slabší rok týchto tímov dokumentuje aj to, že sa v nich neukázal žiadny výrazný pretekár, ktorý by podpísal veľkú zmluvu vo World Tour, ak nerátame pár francúzskych pohybov (Coquard z B&B do Cofidisu a pod.), zaujali snáď len tri mená - Aberasturi z Caja Rural a Hoelgaard z Uno-X mieria do Treku. No a koniec kariéry Keisseho chcú v Quick-Stepe skúsiť riešiť aj podpisom Louisa Vervaekeho z Alpecinu, ktorý má dobrý motor na ťažké terény.
Na budúci týždeň sa pozrieme aj na sezónu kontinentálnych tímov...