Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Sumár krajín: Belgičania nahradili na tróne Francúzov, Slováci v rebríčku poklesli za Česko na 26. miesto

19.12.2021, 08:00 | Magazín C-I.sk | Juraj Janoťák
Počas uplynulého ročníka sa v najlepšom svetle odprezentovali belgickí cyklisti. Svoju pozíciu vo svetovej konkurencii ubránili Slovinci. Francúzi v rebríčku UCI stratili dve priečky. Z najlepšej desiatky vypadlo Nemecko. Slovenských cyklistov predbehli Česi. 

Cyklistická sezóna 2021 bola poznačená pandémiou koronavírusu, ale už v menšom rozsahu ako rok predtým. Skoro všetky podujatia sa uskutočnili v riadnych termínoch, aj keď za prísnych hygienických opatrení. V hre tak bolo opäť kopec bodov, ktoré mohli pretekári pozbierať. Najviac sa ich rozdalo, samozrejme, na troch Grand Tours a monumentoch. Okrem postu najlepšieho cyklistu sezóny a iných ďalších kategórií sa bojovalo tiež o pozíciu najúspešnejšej krajiny. Prvé miesto z roku 2020 obhajovali francúzski cyklisti.
Julian Alaphilippe (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Belgičanov potiahli van Aert a Evenepoel

Tabuľku národov ovládlo Belgicko so ziskom 14 429 bodov, oproti minulému roku si polepšili o dva miesta. Najväčšou mierou sa na tom podieľal Wout van Aert, ktorý pozbieral 4 407 bodov. 27-ročného jazdca tímu Jumbo – Visma bolo vidieť všade, kde štartoval. Z víťazstiev sa tešil na pretekoch Gent-Wevelgem, Amstel Gold Race a následne ovládol aj domáci šampionát. Hneď po ňom sa objavil aj na Tour de France, kde sa mu podarilo nemožné. Vyhral časovku, kráľovskú etapu a tiež najslávnejší šprintérsky dojazd na Champs-Élysées. Najcennejší dres získal na Okolo Británie. Na záver sezóny už nemal takú formu, fakt, že aj on je človek ukázal na svetovom šampionáte v Belgicku. Skončil „iba“ jedenásty. 

Ďalšou belgickou ozdobou bol Remco Evenepoel, rovnako ako van Aert, aj on má za sebou zatiaľ najúspešnejší rok vo svojej profesionálnej kariére. Pretekár tímu Deceuninck – Quick-Step otvoril rok na talianskej Grand Tour, nedokončil ju. V Taliansku sa však dobre pripravil na preteky Okolo Belgicka, z ktorých odchádzal ako celkový víťaz. Najcennejší dres získal ešte na jednom etapáku, na Okolo Dánska. Evenepoel vyhral ešte dve jednorazovky, na svetovom šampionáte odviedol kus roboty pre van Aerta, ale zbytočne. Tretím najlepším belgickým cyklistom v uplynulej sezóne bol Jasper Stuyven, ktorý do belgického rozpočtu prispel ziskom 1 796 bodov. Jazdec Treku – Segafredo zvíťazil na úvodnom monumente v sezóne, na Miláno – Sanremo. 
Jasper Stuyven na San Reme .rcsfb.

Slovinci obhájili pozíciu, Francúzi boli tretí

Na druhom mieste skončili slovinskí cyklisti, rovnako ako v roku 2020. Najväčšiu zásluhu na tom mali predovšetkým dve najväčšie hviezdy Slovincov. Tadej Pogačar získal 5 388 bodov, po druhýkrát v kariére vyhral Tour de France, triumfoval tiež na dvoch monumentoch, a to na Liège-Bastogne-Liège a tiež na Okolo Lombardie. Poriadnu porciu bodov získal aj Primož Roglič, a to napriek tomu, že ani v roku 2021 sa mu nepodarilo dosiahnuť víťazstvo na francúzskej Grand Tour. Všetko si opäť-raz vynahradil na La Vuelta a Espaňa, kde po tretíkrát v rade ovládol celkovú klasifikáciu. K jeho najväčším úspechom v uplynulom roku patrila aj zlatá medaila z olympiády z časovky. Okrem toho vyhral aj podujatia Okolo Baskicka, Giro dell'Emilia a Miláno – Turín. Na Okolo Lombardie sa zas musel skloniť pred svojim krajanom.

Francúzski cyklisti nedokázali druhým rokom po sebe ovládnuť tabuľku národov. V roku 2021 získali 11 591 bodov, skoro o tritisíc menej ako Belgičania. Prepad na tretie miesto nezapríčinil Julian Alaphilippe, pretože pokračoval tam, kde vlani skončil. Aj on všade, kde štartoval, zbieral dôležité body, no napriek tomu neprežil najlepší rok vo svojej kariére. Celkovo sa z víťazstva tešil „iba“ trikrát, na Valónskom šípe a na svetovom šampionáte. Na MS si však vynahradil všetku smolu, ktorá ho na ceste sprevádzala v tomto roku. Podarilo sa mu obrániť titul majstra sveta a v roku 2022 môže bojovať o tzv. zlatý hetrik. Alaphilippe bol v roku 2021 jediným poriadne viditeľným Francúzom. Ďalšie dva miesta v pomyselnom francúzskom tábore obsadili David Gaudu a Florian Sénéchal.
- ponuka z nášho eshopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -

Talianov ťahali klasikári a šprintéri, Nemci mimo Top 10

Svoju pozíciu v tabuľke národov obhájili aj Taliani, znovu z toho bolo štvrté miesto. Veľkým prekvapením však bolo, že kvalitu talianskej cyklistickej školy držali v popredí nie vrchári, ale šprintéri a klasikári. Najúspešnejším jazdcom z Apeninského polostrova bol Sonny Colbrelli. Začiatok sezóny mu vôbec nevyšiel, ale v polovici roka na národnom šampionáte sa všetko začalo lámať. Medzi jeho ďalšie úspechy patrí aj titul majstra Európy. Bodku za najlepším rokom dal na Paríž – Roubaix, na velodróme získal svoju prvú kocku a vôbec prvý triumf na niektorom z monumentov. Druhý najväčší počet bodov pre Talianov vybojoval Giacomo Nizzolo, tretí najúspešnejší bol nestarnúci Matteo Trentin. Prvý vrchár sa v internej tabuľke Talianska nachádza až na štvrtej pozícii. Je ním Damiano Caruso.  

V roku 2020 poznačeným koronavírusom sa v najlepšej desiatke nachádzali ešte Austrália, Holandsko, Dánsko, Veľká Británia, Nemecko a Španielsko. Všetky tieto krajiny sa dostali do najlepšej desiatky aj v sezóne 2021 s výnimkou Nemecka len v prehodenom poradí. Piatou najúspešnejšou krajinou v práve skončenom roku bola Veľká Británia, za nimi sa zoradili Holanďania, Španieli, Dáni a Austrália. Nemecko nahradila Kolumbia. Bola to hlavne vina nevýrazných výkonov nórskych šprintérov. Pascal Ackermann nezískal etapové víťazstvo ani na jednom prestížnom podujatí, úspechy zbieral na menších pretekoch ako Sibiu Cycling Tour, Settimana Ciclistica Italiana a doma na Okolo Nemecka. Naopak, Kolumbia sa mohla spoľahnúť na svojich kvalitných vrchárov ako Egan Bernal, Rigoberto Urán a Nairo Quintana.  
Egan Bernal s kolegami (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)

Slovenskí a českí cyklisti sa prepadli o pár pozícií

Už minulý rok nebol z pohľadu slovenskej cyklistiky príliš dobrý, no v roku 2021 neprišli k zlepšeniu. V roku výrazne poznačenom pandémiou Slováci pozbierali presne 1 600 bodov a patrilo im 21. miesto v tabuľke národov. Napriek tomu, že v roku 2021 bolo v hre oveľa viac bodov a slovenskí cyklisti mohli reálne štartovať na viacerých podujatiach, na bodovom konte sa to neodzrkadlilo. Tento rok Slováci získali 1 574 bodov a skončili na 27. priečke. Najväčšiu porciu z nich získal Peter Sagan, presnejšie 973 bodov. Medzi najväčšie úspechy trojnásobného majstra sveta v roku 2021 patrili zisk cyklámenového dresu na talianskej Grand Tour a celkové víťazstvo na Okolo Slovenska pri jeho premiére na tomto podujatí. Druhým najlepším slovenským cyklistom bol Lukáš Kubiš, ktorý štartoval aj na olympiáde a tretí bol Matúš Štoček

O niečo silnejší rok ako ten predchádzajúci zaznamenali českí cyklisti. V tabuľke krajín síce klesli z 22. priečky na 26. miesto, ale mohli sa potešiť z faktu, že predbehli slovenských cyklistov. Najväčším zberateľom bodov v českom tábore bol Zdeněk Štybar, ktorý sa postupne vracal do poriadneho zaťaženia po zdravotných problémoch, ktoré ho postretli. Jazdec tímu Deceuninck – Quick-Step si oproti minulému roku bodovo polepšil, tento rok získal 480 bodov. Aj preto malo Česko o pár bodov viac ako pred rokom. Čiastkou 233 bodov prispel k celkovému sumáru Adam Ťoupalík, druhý najúspešnejší český jazdec v roku 2021. 24-ročný reprezentant klubu Elkov – Kasper počas práve skončeného ročníka zaznamenal iba jedno víťazstvo, a to na podujatí vyšehradskej štvorky v Česku. Tretie miesto obsadil Michal Schlegel
 
Náš eshop