Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Výnimočné komponenty (1. časť)

26.11.2012, 16:17 | Značky bicyklov | Matej Vyšňa

Už sme sa venovali všetkým základným súčiastkam bez ktorých by bicykel nemohol fungovať, na nasledujúcich riadkoch si však priblížime komponenty, ktoré bicykel vyladia aj do najmenších detailov. Na jesenných výstavách venovaných cyklistickým produktom nájdeme vždy, nie len tie najhorúcejšie novinky pripravené na ďalšiu sezónu, ale aj niekoľko špeciálnych vecičiek, ktoré nás ohurujú svojim nadčasovým či priam futuristickým dizajnom, takmer vesmírnym materiálom alebo neskutočne nízkou hmotnosťou.

Cyklistickí nadšenci často nepoužívajú bicykel v presne takom stave ako si ho kúpili. Po nejakom čase si ho vyladia podľa seba. Rovnako ako sa každý motoristický fanúšik otočí za krásne upraveným autom, ktoré bolo niekedy len obyčajný sériový model, tak aj v cyklistickom svete chcú mnohí vlastniť bicykel, ktorí sa líši od iných a vzbudzovať ním pozornosť. Chcú mať vlastný originál, vlastný mix farieb a komponentov. Nenarážame teraz na taký extrém, keď si mnohí naozaj technicky zdatní majstri vyrobia doma v garáži bike, ktorý je jediný na svete a na bicykel sa ponáša možno len technológiou pohonu. V tomto článku chceme čitateľom priblížiť možno nie až tak známe značky komponentov, ktoré váš bicykel naozaj vyladia a ešte možno stratí aj pár gramov. V tomto smere majú "profíci" často zviazané ruky, pretože väčšinou majú presne určené sponzormi, aké komponenty majú používať, ale aj na ich bicykloch niekedy nájdeme skvostné súčiastky, a to možno aj vďaka sponzorom z kategórie výrobcov, ktorých si predstavíme v tomto a možno aj ďalšom článku.

Tak ako napríklad obyčajný Ford Focus okamžite vylepšia 17" disky z nejakej ľahkej zliatiny, obuté nízkoprofilovými pneumatikami, tak aj bicykel povýšia do inej triedy vysoké karbónové kolesá. Kolesám sme sa už venovali a pokiaľ sme s tými našimi spokojní, nemusíme hneď robiť takéto radikálne zmeny. Krása predsa spočíva aj v detailoch. Okrem špičkových firiem vyrábajúcich bežné komponenty, ktorých top modely tiež vylepšia a vyladia náš bicykel, existuje niekoľko spoločností, ktoré sa zaoberajú súčiastkami lepšími a krajšími od všetkých ostatných. Špecialistami v tomto smere sú najmä spoločnosti Tiso, FRM, Ciamillo, Natec - Mythic Carbon, THM - Carbones, Carbon - Ti, WR - Compositi, b.o.r., Tune, ROTOR a podobne.

Pokúsime sa teraz v krátkosti priblížiť niektoré z týchto špičkových firiem a predstaviť ich najzaujímavejšie produkty. Začneme spoločnosťami z Talianska, pretože túto krajinu môžeme považovať za kolísku cyklistiky a nachádza sa tu toľko firiem na výrobu cyklo - súčiastok, že je nad naše sily spomenúť všetky. Vyberieme teda tie najznámejšie a začneme spoločnosťou Tiso. Táto firma bola založená v roku 1979 a za desať rokov sa stala kultovou značkou na poli talianskeho cyklistického priemyslu. Za čas svojej existencie dokázali výborne zvládnuť CNC opracovávanie kovov a ich technológiám verí aj niekoľko iných špičkových firiem, pre ktorých Tiso vyrába rôzne súčiastky. Ako sme už naznačili, špecializujú sa na obrábanie kovov a teda ich výrobky sú z hliníka alebo titánu. Vynikajúcu váhu má napríklad ich 11-rýchlostná titánová kazeta (obr. 1), a to len 115 gramov, oproti tomu má kazeta SRAM Red 133g a dokonca Shimano Dura-Ace 166g. Ostatné komponenty až tak neohurujú svojou váhou, aj keď tiež v tomto smere patria medzi špičku. Hneď si však všimneme aj prepracovaný dizajn a možnosť výberu z viacerých farebných kombinácií. Napríklad zadná prehadzovačka Tiso Altore (obr. 2) váži len 167g, ale ešte k tomu ju kúpime v piatich farebných vyhotoveniach. Ku prehadzovačke môžeme zladiť aj tú prednú a ešte rôzne iné doplnky ako matice na prevodníkoch, predstavec, maticu a podložky na kazete či vyhadzováky na kolesách.

tiso-1

tiso-2

 

Ďalšou špičkovou značkou je FRM. Firma bola založená v roku 1990 a vo svojej filozofii má zakotvenú vetu, že chcú vyrábať komponenty, s ktorými vás odlíšia od davu a pomôžu zlepšiť váš výkon či už jazdíte preteky alebo len pre zábavu. Spoločnosť sa špecializuje síce najmä na rámy a komponenty na horské bicykle, ale v jej portfóliu nájdeme aj niekoľko vynikajúcich komponentov určených na cestné bicykle. Vyrábajú veľmi kvalitné veci z hliníka, titánu a aj karbónu. Charakteristické pre túto značku je, že niektoré komponenty majú jednotlivé titánové pozlátenie. Špičkou je napríklad sedlovka ST-R Black Hole, ktorá je so svojimi 125 gramami jednou z najľahších na svete (pozor na váhový limit jazdca, ktorý je len do 80 kg). Ďalším skvostom je napríklad aj predstavec Web Stem - 6B Ti (obr. 3), ktorý je vyrobený metódou CNC z jedného kusu hliníka a s prímesou skandia. Všetkých šesť šróbov je titánových a sú pozlátené. Pre zanietených vyznávačov karbónu je pripravené celokarbónové sedlo SA-Black Hole (obr. 4). Vyrobené je technológiou monocoque a dizajn jeho povrchu je čistý nefarbený karbón. Sedlo má vynikajúcu flexibilitu, absorbčné vlastnosti a skvelý anatomický tvar, ktorý sa po čase nezdeformuje. Váha sedla je len 70 g. Otázkou je ako sa na ňom sedí, pretože každý sme iný a doplnky ako sedlá sú chúlostivou záležitosťou každého jazdca.

frm-1

frm-2

 

Mladá talianska značka Carbon-Ti (obr. 5) sa venuje výrobe high-end cyklo komponentov a vznikla v roku 2005. Spoločnosť sa zameriava na výrobu a spracovanie špeciálnych zliatín a uhlíkových vlákien. Silou spoločnosti sú nízka váha a vysoká tuhosť jej produktov, ktoré tým pádom dosahujú najvyšší výkon a absolútnu spoľahlivosť. Táto firma vyrobila napríklad prvý prevodník na svete s vnútornou štruktúrou z karbónu a zubami z titánu Ti6AI4V. Toto výnimočné spojenie poskytuje maximálnu ľahkosť, tuhosť, odolnosť proti opotrebovaniu a zároveň jedinečnú estetickú kvalitu. Okrem prevodníkov sa v Carbon-Ti vyrába viacero rôznych doplnkov ako vyhadzováky s titánovou pákou či špičkové náboje kolies. Dnes sú Carbon-Ti výrobky distribuované do viac ako 20 krajín po celom svete a portfólio ich výrobkov sa neustále rozvíja.

carbon-ti-1carbon-ti-2

 

Špičkou medzi výrobcami takýchto špeciálnych komponentov je aj firma Ciamillo, ktorá sa špecializuje najmä na výrobu cestných bŕzd. Ich špecialitou nie je len špičková hmotnosť a brzdný účinok, ale aj možnosť výberu z veľkého množstva farebných kombinácií. Napríklad karbónový set modelu Gravitas váži len 120 g a na stránke výrobcu si môžete vybrať vlastné kombinácie farieb titánových a hliníkových časti. Model Negative G Ti (obr. 6) je už plne farebný, pretože tu absentujú karbónové vlákna a celé telo je vyrobené z kovov ako titánu a hliníka. Brzdy tejto značky sa stali symbolom tuningu na bicykloch a často sa objavujú na tých najľahších na svete.

ciamillo-1


Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop