Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Výnimočné komponenty (2. časť)

3.12.2012, 16:30 | Značky bicyklov | Matej Vyšňa

Už sme sa venovali všetkým základným súčiastkam bez ktorých by bicykel nemohol fungovať, na nasledujúcich riadkoch si však priblížime komponenty, ktoré bicykel vyladia aj do najmenších detailov.

Na konci 1. časti (odkaz) sme sa venovali talianským výrobcom a poslednou takouto firmou, ktorú si predstavíme, je WR - Compositi. Už podla názvu vieme určiť, že sa špecializujú najmä na karbón. Firma vznikla neďaleko Bergama v roku 1991 a vyrába vlastné rámy, vidlice a dokonca sa stala populárnou aj v motorizme. Popri tom produkujú aj veľmi kvalitné ostatné komponenty ako kolesá, riadidlá, predstavce a pod., či už čisto z uhlíkových vlákien alebo aj z kombinácie CNC hliníkových zliatin a karbónu. Veľký dôraz kladú na vysokú odolnosť a maximálny výkon každého komponentu. Všetky výrobky sú 100% made in Italy. Celokarbónová sedlovka WRT váži napríklad len 108 g a krásny mohutný predstavec Victory (obr. 1) len 110 g pri dĺžke 10 cm.

wr-1

Samozrejme, že kvalitné dizajnovo či váhovo zaujímavé komponenty sa vyrábajú aj inde ako v Taliansku. Z krajiny galského kohúta napríklad pochádzajú komponenty Natec - Mythic Carbon. Spoločnosť Natec sa špecializuje na kompozitové materiály od roku 1989 a pôsobí v rôznych oblastiach vrátane letectva, námorníctva, motorizmu a jednou z ich divízií je aj výroba špecializovaná na cyklistické kľuky a prevodníky pod už spomenutou značkou Mythic Carbon. Tieto produkty sú určené náročným cyklistom, sú vyrobené a navrhnuté pomocou know-how leteckého priemyslu, čo prispelo k ich nekompromisnej váhe, odolnosti a tomu priamoúmernej cene. Napríklad model BB86 Road (obr. 2) váži len 460 gramov a výrobca udáva aj stále vysokú tuhosť. Pre porovnanie, špičkové kľuky a prevodníky Shimano Dura-Ace vážia cca 680 g.

mythic-1

 

Z Pyrenejského polostrova pochádzajú komponenty značky ROTOR. Táto spoločnosť je oddaná myšlienke vyrábať produkty, ktoré robia bicykel rýchlejším, účinnejším a zároveň komfortnejším. ROTOR sa preslávil najmä svojimi prevodníkmi Q Rings (obr. 3), ktoré nie sú vyrobené ako dokonalé kružnice, ale sú elipsovité. Takáto úprava pomáha v čase záberu ku lepšiemu prenosu sily. Ku eliminácií mŕtveho bodu počas šliapania do pedálov zas slúži systém RS4X. Tu nie sú kľuky umiestnené v jednej osi, ale voči sebe posunuté o 12°. Tento posun by mal zabrániť tomu, aby nastal moment kedy jedna noha dokončuje záber a druhá ešte v zábere nie je. Všetky ich sety prevodníkov a kľúk sú vyrobené z ľahkých hliníkových zliatin a disponujú dobrou hmotnosťou a aj tuhosťou. Rotor však nevyrába len tieto komponenty ale aj niekoľko modelov špičkových ložísk, sedloviek a predstavcov.

rotor-1


Nemecká spoločnosť THM - Carbones o sebe tvrdí, že vyrábajú tie najlepšie prvky z karbónových vlákien. Ich produkty prinášajú neopakovateľný dizajn a inovátorske technológie. Napríklad kľuky s označením Clavicula M3 (obr. 4) ponúkajú možnosť vymeniť samotné ramená kľúk podľa toho aké prevodníky chceme použiť. Či potrebujeme štandardný rozchod s rozmerom 130 mm alebo compact prevodníky s rozmerom len 110 mm. Okrem toho má celý set hmotnosť len okolo 450 g a set zo zabudovaným meračom výkonu SRM váži len 740 g, čo je menej ako mnohé takéto sety bez merača. Za zmienku určite stojí aj špičková celokarbónová vidlica Scapula a jej model s dodatkom F, pretože F je skratka pre "frenum", a to v latinčine znamená brzda. Vidlica Scapula F ma teda priamo vo svojom tele zabudovanú V-brake brzdu. Takáto vidlica má potom vynikajúce aerodynamické vlastnosti a neskutočnú váhu, ktorá je 340 g. Takmer nemožné vlastnosti v sebe spájajú karbónové brzdy Fibula (obr. 5), pretože pri váhe páru, ktorá je len 120 g majú rovnaký brzdný účinok ako Dura-Ace, Record či Red.

thm-1

thm-2


Nemeckou značkou je aj b.o.r a vyrába napríklad špičkové prevodníky a kľuky z hliníkových zliatin opracovaných CNC technológiou. Model R688 (obr. 6) je zafarbený anodizáciou, ponúka teda viacero farebných variant, logo značky a modelového označenia je vygravírované laserom. Kľuky patria na poli hliníkových zliatin medzi tie najľahšie na svete a jednoznačne zaujmú svojim dizajnom. Z alumíniovej zliatiny je vyrobený aj špičkový predstavec New ultimate Ti. Ti v označení znamená, že všetky skrutky na ňom sú vyrobené z titánu. Tým pádom tento predstavec váži len 109 g pri dĺžke 11 cm.

bor-1


Z Nemecka do tretice prichádzajú aj komponenty vyrobené pod značkou Tune. Tuning má táto spoločnosť zakotvený hneď v názve a úzko spolupracuje aj s už spomenutou firmou b.o.r, a teda veľa ich komponentov je spolu kompatibilných. Spoločnosť sa špecializuje najmä na špičkové náboje kolies vyrobené z ľahučkých hliníkových zliatin, ktoré nás zaujmú svojimi zvláštnymi farbami a vynikajúcou váhou a dlhou životnosťou ložísk. Za zmienku určite stoja skvostné náboje, vyrobené z kombinácie hliníka a karbónu. Predný náboj mig 45 a zadný mag 150, ktorých číselné označenie oznamuje ich váhu v gramoch sú súčasťou kolies Tune - skyline (obr. 7), ktoré sú jednými z najľahších na svete. Náboje  je však možné zakúpiť aj samostatne. Každý bike určite vyladia aj skvelé kľuky s označením Big foot či Smart foot, ktoré tiež zaujmú aj svojou váhou aj farebnými kombináciami. Firma Tune síce začínala len výrobou z hliníka a titánu, ale momentálne má medzi svojimi produktmi aj niekoľko vynikajúcich modelov z karbónu. Špičkou je napríklad ľahučká karbónová sedlovka KS.

tune-1


Určite sme veľké množstvo špičkových výrobcov nespomenuli v našich článkoch, napríklad úplne absentovali výrobcovia z Ázie či USA. Momentálne sme sa zameriavali na "klasiku" zo starého kontinentu a možno sa ešte niekedy v samostatnej kapitole vrátime aj ku iným značkám.


Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop