Nikto nepochybuje o tom, že veľký začiatok Tour de France na Britských ostrovoch bol veľkolepý. Preto aj v budúcom roku pokračujú organizátori podujatia vo veľkých cestovateľských plánoch a najslávnejšie preteky na svete zavítajú do ešte cyklistickejšej krajiny.

 

 

Vytrvalosť priniesla ovocie

 

Tentoraz bude miestom Grand Départ holandské mesto Utrecht. Stará dáma sa tak po piatich rokoch vracia do krajiny tulipánov a veterných mlynov, naposledy sa tu predstavila v roku 2010 v okolí mesta Rotterdam. Utrecht sa veľmi dlho snažil prilákať karavánu najväčších pretekov na svete, prvá iniciatíva vznikla už pred dvanástimi rokmi. Riaditeľovi podujatia Christianovi Prudhommovi imponovala táto neúnavná snaha získať Grand Depárt a aj to, že Holandsko je krajinou, kde má cyklistika bohatú tradíciu. „Utrecht sa snažil získať Tour de France dlhú dobu. Tvrdo pracovali a nakoniec sa im to podarilo. Zaslúžili si to. Je to študentské mesto, mladé mesto, ktoré si uvedomuje význam tejto udalosti. Utrecht je mesto, ktoré žije cyklistikou. Jeho hlavnou výhodou bolo, že cyklistika je zapojená do každodenného života. Okrem toho Holandsko je krajinou, ktorá zanechala na Tour de France výraznú črtu.“ Holandským organizátorom veľmi pomohol aj fakt, že v roku 2010 výborne zvládli finiš druhej etapy Giro d'Italia

 

utrecht-2015-tdfStarosta tohto mesta Aleid Wolfsen bol tiež mimoriadne spokojný s pridelením tejto pocty, ktorá bude pre všetkých vynikajúcou reklamou. „Je to dobré pre Holandsko, región, naše mesto a pre celý šport. Je to vyvrcholenie úsilia každého z nás. Okolité firmy poskytli značný finančný príspevok, ktorý nie je zanedbateľný, hlavne v týchto náročných časoch. Je to medzinárodná udalosť. Dve miliardy ľudí sledujú Grand Départ, snímky z Utrechtu budú prenášané do celého sveta. Bude to veľká udalosť aj pre obchod a ekonomiku mesta. Vytvoria sa nové pracovné príležitosti a v konečnom dôsledku to bude veľká zábava.“

 

 

Finančne náročné, divácky atraktívne

 

Keď už bola reč o peniazoch, pridelenie štartu tejto veľkej udalosti takmer stroskotalo na financiách. Aj Holandsko zasiahla kríza eurozóny, čím sa okresal verejný rozpočet mesta a ubudlo aj sponzorov ochotných investovať do športu. Starostovi mesta sa však nakoniec podarilo vyzbierať veľmi slušný balík desiatich miliónov euro, ktorý bude postačujúci na organizáciu. Súkromné spoločnosti prispeli sumou päť miliónov, pre ktoré bude Grand Départ ohromnou reklamou. Druhá polovica putovala z rozpočtu radnice, ale táto dotácia sa musela prideliť na tajnom zasadnutí. V konečnom dôsledku však nebude táto aktivita stratová. Podľa britských denníkov mal Belfast v tomto roku náklady pri návšteve Gira 3,8 milióna libier, ale celkový zisk pre samotné mesto a okolie sa vyšplhal na rovných desať miliónov.

 

Najdôležitejšou informáciou ale zostáva podoba trasy. V budúcom ročníku budú mimo Francúzska prebiehať tri etapy, no tu si zatiaľ A.S.O. necháva svoje tromfy ešte schované. Jedinou istotou je zverejnený profil prvej etapy, ktorou bude v hostiteľskom meste individuálna jazda proti chronometru dlhá 13,7 km. Bude to trať ako stvorená pre špecialistov, Tony Martin musel po oznámení tejto skutočnosti vyskočiť od radosti. V konečnom dôsledku to bude mať priaznivý vplyv aj na ďalší priebeh pretekov, pretože zaujímavá dĺžka časovky vytvorí prvé rozdiely, čím trošku klesne nervozita v pelotóne. I keď počas prvého týždňa na Tour nebude nikdy úplný pokoj.

 

A práve ďalšie etapy v zahraničí sú zatiaľ zahalené tajomstvom. Druhá etapa bude štartovať takisto v Utrechte, ale cieľové mesto zostáva neznáme. Mnohí predpovedajú, akú trasu sa rozhodnú organizátori využiť. Spomína sa Mur de Huy či Cauberg, ale aj výlet do Nemecka. No jedno je stopercentné. Na veterných cestách v tomto regióne budú čakať na pelotón poriadne vzrušujúce momenty.