Vuelta opäť prebehne v kopcoch, novinkou rovinatá časovka

10.1.2015, 15:30 | Aktuality zo sveta | Tomáš Šandor

Španielska Vuelta ako posledná Grand Tour odkryla detaily svojich cyklistických bitiek, ktoré sú pre pretekárov pripravené na prelome augusta a septembra. Podujatie má svoju jasnú charakteristiku, ktorá sa teší veľkej popularite, preto ani okrúhly sedemdesiaty ročník nemusel nič meniť na svojej vrchárskej podstate.

 

 

Nové kopce a plochá časovka

 

Organizátori stavili na osvedčenú porciu finišov na vrchole stúpania, ktorých bude v tejto edícii deväť, ale pre fanúšikov a cyklistov pripravili aj niekoľko zaujímavých momentov, ktoré môžu preteky ešte viac zatraktívniť. V prvom rade je to unikátna záležitosť, že ani jeden z cieľových kopcov sa na Vuelte ešte nepredstavil. Pre všetkých budú vrchárske súboje akýmsi krokom do neznáma, preto na kopcoch môžeme vidieť intenzívnejšiu cyklistiku. Tú určite zaručia kratšie etapy, ktoré sa stávajú na GT čoraz obľúbenejšími. Dôležitým faktorom je aj to, že všetky horské etapy sa odohrajú počas prvých dvoch týždňov, preto najväčší favoriti musia od samého začiatku jazdiť koncentrovane. Dominantou záverečného týždňa bude časovka jednotlivcov, ktorá je na španielske pomery nezvyčajne rovinatá. Výnimočný záver pretekov potom zaručí večerná etapa v Madride, kam sa Vuelta vracia po troch rokoch.

 

 

Súťaživý prvý blok

 

Prvý blok podujatia začne na juhu krajiny v Andalúzii a potom sa pelotón presunie po východnom pobreží až do Andorry, kde v Pyrenejách odštartujú najdôležitejšie vrchárske bitky. Vstupom do pretekov bude krátka tímová časovka a úvodných desať dní má veľmi súťaživý contador-froome-vuelta-podiumcharakter, pretože polovica z nich končí na vrchole stúpania. Nie sú to síce nablýskané kopce, ale ani jeden z hlavných favoritov si nemôže dovoliť na nich zaváhať. Cieľové stúpania Caminito del Rey a Vejer de la Frontera sú krátkymi, ale energickými prekážkami. Náročnejšou výzvou budú určite Sierra de CazorlaCapilleira, no najťažšou skúškou v prvej časti Vuelty bude kopec Cumbres del Sol, ktorý má pasáže so sklonom 18 percent. Pre špurtérov by mali byť jasnou príležitosťou tretia a piata etapa, hromadný dojazd v MurciiCastellóne nemusí byť istotou.

 

 

Najdôležitejšie kopce sú v prostriedku

 

Po prvom voľnom dni čaká na pretekárov doslova brutálna etapa, pretože na dĺžke 138 kilometrov prekonajú neuveriteľných 5230 výškových metrov a finišovať sa bude na stúpaní Cortals d'Encamp (15,8km; 6,8 %). Počas nasledujúcich dvoch dní dostanú svoju príležitosť špurtéri alebo útočiaci pretekári, ktorí sa potom dostanú do úzadia, pretože Vuelta zachovala svoju tradíciu, že koniec druhého týždňa zabezpečia tri etapy s finišom na vrchole stúpania. Prvá z nich je zakončená ťahavým a nie veľmi náročným kopcom, ktorý je oproti svojím nasledovníkom len rozcvičkou. Potom preberie žezlo Jitu de Escarandi, ktoré sa môže pochváliť niekoľkými úsekmi s prevýšením až 20 %. Jedným z vrcholov celého ročníka bude šestnásta etapa končiaca na vrchole Ermita de Alba, na ktorý vedie cesta cez šesť ďalších kopcov. Ermita de Alba (6,6km, 11,2 %, max. 25 %) je prirovnávaný k Anglíru či Zoncolanu, a aj keď je kratší, bezpochyby dokáže vytvoriť veľké rozdiely.

 

 

Rýchla časovka a potom zaujímavá obrana pozícii

 

Cez ďalší voľný deň sa musia jazdci pripraviť na rovinatú, 39-kilometrovú časovku jednotlivcov, ktorá by mala byť poslednou hrozbou pre cyklistov na celkové poradie. V posledných rokoch špecialisti na túto disciplínu nemali možnosť na kopcovitých terénoch zúročiť svoje kvality, tentoraz sa však karta obrátila. Okrem toho, že táto etapa dokáže vyrobiť väčšie rozdiely, než na aké sme na Vuelte zvyknutí, zároveň núti vrchárov útočiť zakaždým, keď budú mať príležitosť, aby minimalizovali svoje prípadné straty z jazdy proti chronometru.

 

Ani po tomto dni však nebude nič rozhodnuté, i keď v poslednom týždni chýba poriadny vrchársky finiš. Osemnásta a devätnásta etapa obsahujú pred cieľom náročnejšie stúpania, ktoré môžu za istých okolností narobiť v pelotóne chaos. Oveľa lepšie predpoklady má na to predposledná etapa, ktorá sa skladá zo štyroch kopcov prvej kategórie, ale to posledné z nich je dvadsať kilometrov pred cieľom. Vzhľadom k tomu, že je to posledná možnosť, ako ovplyvniť celkovú klasifikáciu, nemusí to byť kontrolované predstavenie.

 

Vuelta nepotrebuje nič meniť na svojej vrchárskej povahe a zakaždým sa jej podarí pripraviť takú trasu, ktorá zaujme, ale bez toho, aby to bolo okázalé. V tomto roku priváža pretekárov na neznáme kopce, čo môže pripraviť vzrušujúcejšie súboje. Tie začnú už od druhej etapy, preto každý jazdec musí byť stopercentne pripravený už na začiatku pretekov. Uvidíme, v akom zmysle nakoniec ovplyvní preteky rovinatá časovka jednotlivcov, ktorá bude patriť medzi najväčšie výzvy sedemdesiateho ročníka.

 

A kto sa chystá na záverečnú Grand Tour sezóny? Vlaňajší víťaz Alberto Contador to asi nebude, pretože plánuje kombináciu Giro - Tour, hoci Oleg Tinkov by ho rád videl aj v Španielsku. Naopak, vlani druhý Chris Froome by radšej naplno absolvoval duo Tour - Vuelta. Rovnaké ambície majú Joaquim Rodríguez, Alejandro Valverde, Nairo Quintana či Rafal Majka. Máme sa na čo tešiť.

 

Profily etáp na oficiálnej stránke pretekov...

 

 

 

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop