5. etapa Gira po špurte pre Degenkolba

26.4.2013, 10:22 | Sprav. z pretekov - staršie |
Piatu etapu pretekov poznačilo predovšetkým veľmi zlé počasie v cieli. Zhruba v polovici pretekov začalo pršať v cieľovej Matere a strhol sa doslova lejak. Kamerové tímy, technika, ozvučenie či časomiera takmer odplávali dole záverečným úsekom dnešného dňa. Ale poďme pekne poporiadku.

5. ETAPA 8.5. zvlnená ciel rovina Cosenza > Matera 203 km víť: Degenkolb

Ak sme sa pozreli na profil piatej etapy, bolo jasné, že ide takmer o rovinu. Ale pred cieľom bolo zaujímavé stúpanie, ktoré mohlo opäť narobiť rozruch a záver do mierneho stúpania tiež mohol pomiešať pozície. To všetko hovorilo predovšetkým v prospech silnejších šprintérov, ako je napríklad John Degenkolb. Šance ale mohli mať aj klasici ako ružový Paolini či Pozzato. V hre samozrejme boli aj Goss či Cavendish. Predovšetkým pri druhom menovanom to však bolo otázne, pretože kopec zhruba 20 km pred cieľom mohol Markovi odobrať potrebné sily na šprint, čo je v jeho prípade pomerne časté.

Hneď v úvode vznikol únik, ktorý vytvorilo šesť pretekárov. Gil Martinez (Androni), Marangoni (Cannondale), Mestre (Euskaltel), Bulgac (Lotto), Andriato (Vini) a najzaujímavejším mužom bol Pirazzi (Bardiani). Práve tento muž vyhral prvú horskú prémiu. Potom to vpredu zabalil a vrátil sa späť do pelotónu. Vpredu tak zostala iba pätica. Tá mala náskok až zhruba desať minút, neskôr si ich však pelotón začal kontrolovať a rozostup znížil na prijateľných šesť minút.

Približne 60 kilometrov pred cieľom sa už začal pelotón organizovať trochu lepšie, pretože vstúpil do oblasti so silným dažďom. Ten robil organizátorom obrovské problémy a obrázky z cieľovej Matery vyzerali chvíľami už ako menšia záplava. Preteky však neprerušili či neskrátili a čakalo sa, ako sa bude počasie meniť ďalej. Zaujímavé je, že v týchto momentoch sme videli na čele Marka Cavendisha a vo vláčiku kolegov sa viditeľne vozil aj spomínaný Degenkolb. Bol tam tiež Goss s Oricou. Na opačnom konci pelotónu na chvíľu zamieril k tímovému vozidlu líder Paolini.

Čím bližšie boli pretekári k cieľu, tým horšie to vyzeralo v meste, ktoré je známe ako svetové dedičstvo UNESCO. V Matere to vyzeralo zle-nedobre. 48 km pred cieľom mal únik ešte stále náskok 4:18 a v prípade, že by sa zmenil cieľ, ako sme to pre zlé podmienky videli na pretekoch už niekoľkokrát, mali by chlapci šancu na úspešné dokonanie úniku. Lenže na trati sa dial presný opak a náskok začal rapídne klesať. 38 km pred cieľom to už bolo len 2:45.

Spomínali sme, že na čele bol chvíľu aj Cavendish ale neskôr celý tím zmizol. Samotný celok OPQS to neskôr vysvetlil tak, že sťahovali náskok úniku, ale neskôr sa rozhodli z čela stiahnuť, aby mohli pomôcť Markovi práve na dôležitom stúpaní. Postupne sa začalo zlepšovať aj počasie a dokonca sa na cyklistov 27 km pred cieľom usmialo aj slnko.

22 km pred páskou už bolo po úniku. Stalo sa tak na začiatku očakávaného štvorkilometrového stúpania. Na prvom deväťpercentnom úseku podľa očakávania stratili kontakt viacerí šprintéri. Cavendish bojoval ako lev, boli sme zvedaví, ako sa to prejaví v cieli. Vpredu zatiaľ ušiel Pirazzi a vybojoval si ďalšiu prémiu. Cavova skupina stratila zhruba minútu, ale Mark tvrdo bojoval, bolo vidieť, že dnes chce zabrať a vyhrať. V zjazde sa dostali na dosah 20 sekúnd.

Počas zjazdu mal kolíziu Cobo. Technické problémy zasa Uran. V klesaní potom mierne ušli Gastauer (Ag2r) a Vrečer (Euskaltel). 12 km pred cieľom sa za nimi vybral Lars Bak (Lotto), teda silný adept na triumf (vlani vyhral etapu) a o chvíľu bola na čele trojica. Náskok však veľa nesľuboval, mal len hodnodu šesť sekúnd.

Na ďalšom miernom stúpaní už bol pelotón pokope. Vpredu výborne opäť bojoval Cavendish, aj keď asi nebol šťastný, lebo mu tím veľmi nepomáhal. S bojom o víťazstvo to teda myslel vážne. V Matere sa počasie nakoniec umúdrilo, a tak bolo všetko pripravené na veľký záver.

Prvý útočil päť kilometrov pred cieľom Dupont (Ag2r), nestačilo to. V pelotóne boli vpredu Wiggins, Evans či Scarponi. Šprintéri ako Cav a Goss už boli viac vzadu. Tesne pred koncom prišla kolízia. Využil to Degenkolb, ktorý sa jej vyhol a zvíťazil. Pád spôsobila mokrá vozovka, ktorá nestihla uschnúť po výdatnom daždi a čerstvo nastriekaný priechod pre chodcov. Paralelne padali naraz viacerí pretekári. Druhé miesto dnes patrí Viciosovi a tretie Martensovi.

Paolini sa tiež vyhol pádu a udržal líderký ružový dres. Na druhom mieste ostáva Uran zo Skya na treťom je Intxausti. Prvá desiatka celkového poradia sa nemenila.

ĎALŠIE ČLÁNKY: HISTÓRIA - ÚVOD - ŠTARTOVÁ LISTINA - PORADIE

ĎALŠIE ETAPY GIRA 2013: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8
 ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21

Krátke preview etapy:
Vzhľadom na skúsenosti z predchádzajúcich etáp to ani dnes nevyzerá na klasický špurt. Zrejme opäť dôjde k finišu väčšej skupiny favoritov a utiecť im budú chcieť tempársky výborne vybavení pretekári, ktorí v celkovom poradí nepredstavujú hrozbu, ako tomu bolo v posledných dvoch dňoch, raz aj s úspešným koncom. Keďže je týchto pretekárov veľa, netrúfame si tipovať víťaza. O bonifikácie možno bude opäť bojovať veľmi aktívny Cadel Evans.

Krátky opis trasy:
Po dvoch kopcovitých predstaveniach prichádza na rad rovinatá etapa, ktorá síce obsahuje len dve stúpania štvrtej kategórie, no nevyhnutne to nemusí znamenať šprintérsky súboj v jej závere. Vrchol druhej horskej prémie Montescaglioso bude len dvadsať kilometrov pred cieľom, pričom na dĺžke dvoch kilometrov obsahuje desaťpercentné úseky, ktoré určite vytrápia šprintérov. Aj keď prípadný atak na Montescaglioso ešte nerozhodne o víťazovi etapy, ľahko sa môže stať, že niektorí šprintéri nevydržia tempo pelotónu. Očakáva sa hektický koniec etapy, kde predpokladáme bitku medzi šprintérskymi tímami a atakujúcimi jazdcami.