Po voľnom dni prišla krutá realita. Vrchári si poriadne preverili nohy. Desiata etapa bola mimoriadne náročná a nadeľovala straty. Dve veľmi náročné a prudké stúpania vyselektovali najlepších.
 
 
10. ETAPA 14.5. horská ciel rovina Cordenons > Alto de Montasio 167 km víťaz: Uran
 
 
Vincenzo Nibali určite nepočítal s tým, že sa oblečie do ružového trička tak skoro. Na jeho kazašský tím dnes čakala neľahká úloha - obhajovať svojho lídra na cieľovom stúpaní už v desiatej etape. Naopak Bradley Wiggins a Sky stáli pred novou výzvou, keď museli zvoliť agresívnejší spôsob jazdenia v horách. A mali na to všetky predpoklady, veď v prvej desiatke boli okrem britského šampióna aj Henao a Uran. Výbornými výkonmi sa zatiaľ prezentujú nenápadní Evans a Gesink. Takisto sme sa mohli tešiť na Scarponiho, ktorý je podľa mnohých vyjadrení vrchárom s momentálne najlepšou formou. Na Alto de Montasio bolo teda všetko pripravené na prvý naozajstný súboj adeptov na celkové víťazstvo.
 
Desiata etapa začala po voľnom dni pokojne, na úvodných sto kilometroch nečakala na jazdcov žiadna horská prekážka. Približne po tridsiatich kilometroch sa vyprofilovala na čele pretekov zaujímavá skupina trinástich jazdcov, ktorej pelotón dovolil stráviť deň v úniku. Boli v nej Bennati, Daheas, Viviani, Machado, Popovyč, Millar, DekkerTjallingii, Rodriguez, Pauwels, Gatto, Ligthart, Brutt.
 
Na rovinatých úsekoch sa náskok vedúcej skupiny postupne zvyšoval, Astana na čele pelotónu šetrila sily pred náročným záverom. Pred prvou horskou prémiou 65 kilometrov pred cieľom strácal pelotón osem minút. Na Cason di Lanza začala Astana pracovať veľmi pozorne a náskok začal klesať. Čoskoro sa k nej pripojil aj tím Sky, ktorý odvádzal svoju typickú prácu. 57 kilometrov pred cieľom mal technické problémy Nibali, musel zosadnúť z bicykla, ale Sky nenasadil zdrvujúce tempo a čoskoro sa vrátil späť. Naopak na tomto stúpaní 54 kilometrov pred cieľom sa evidentne trápil Hesjedal, ktorý si nakoniec povystúpil z hlavnej skupiny, kde bolo momentálne 40 cyklistov.  
 
Prvú horskú prémiu ukoristil Rodriguez, ktorý sa odpútal od vedúcej skupiny, ktorá sa na stúpaní začala deliť, a na hlavné pole mal na vrchole náskok štyri minúty. Sky nasadilo už na prvom kopci mimoriadne silné tempo, ktoré narušilo vrchárske formácie tímov Astana a Lampre, ale obidvaja ich lídri zostávali vo Wigginsovej prítomnosti. Takisto tam boli Evans a Gesink. Pred vrcholom stúpania ešte zaútočil Pellizotti, ktorý mal na čele pretekov svojho spolujzadca Rodrigueza
 
Po prudkom a technickom zjazde pri peknom počasí sa tridsať kilometrov pred cieľom rozrástla hlavná skupina, do ktorej sa vrátili niektorí jazdci, ktorí v stúpaní zaostali. Hesjedal medzi nimi nebol. Sky zobralo opäť priebeh etapy do svojich rúk a na rovinatej pasáži pred záverečným stúpaním ničilo súperov. K Rodriguezovi sa na čele pretekov pripojil Pauwels a obidvaja mali náskok dve minúty. Pellizotti sa vrátil späť do hlavnej skupiny. Tu sa pripravovali na záverečné stúpanie Wiggins, Nibali, Gesink, Evans, Scarponi a po zjazde tam bol takisto aj Sanchez. Dvanásť kilometrov pred cieľom stále strácali jednu minútu na vedúcu dvojicu.
 
Deväť a pol kilometra pred cieľom Sky dobehlo dvojicu pretekárov na čele pretekov a britský uran-rigoberto-skytím nepoľavoval. Wiggins sa prekvapujúco nedržal na čele pri svojich spolujazdcoch, ale niekde v prostriedku vedúcej skupiny. Ale mal pri sebe Henaa. Osem kilometrov pred cieľom zaútočil Uran. Agnoli s vypätím všetkých síl udával Nibalimu tempo na čele hlavnej skupiny. Kolumbijčan mal náskok pol minúty. Päť kilometrov pred cieľom pracoval na čele prenasledovateľov Agnoli, potom nasledoval Nibali a za nimi bolo zatiaľ ticho pred búrkou. Štyri kilometre pred cieľom zostal Nibali osamotený. Uran zvýšil náskok na jednu minútu. Scarponi mal stále tímového kolegu, Wiggins už nemal pri sebe nikoho. Tri kilometre pred cieľom zaútočil Intxausti. V najprudších pasážach začal strácať Wiggins, ku ktorému sa prekvapujúco pripojil Scarponi
 
Nibali sa zatiaľ držal najlepšie spomedzi všetkých favoritov. Ani Evans a Gesink nestačili v tých najprudších pasážach. Akonáhle sa zmiernil sklon, Evans dorazil Nibaliho. Wiggins však strácal dvadsať sekúnd. Uran si nakoniec došiel pre etapové víťazstvo. Druhé miesto obsadil Betancur. Tretí prišiel Nibali, ktorý si pripísal dôležitých osem bonifikačných sekúnd. Štvrté miesto si vybojoval Evans, ktorý zažehnal až dve krízy v etape. Víťazný Uran sa priblížil v celkovej klasifikácii k Wigginsovi, ba ho o sekundu prekonal. Britský matador dnes stratil vyše jednej minúty na kolegu a takmer štyridsať sekúnd na Nibaliho. Najviac si však pohoršili Scarponi a Gesink. Hesjedal sa aj po dnešnom dni prepadol ešte nižšie v celkovom poradí.
 
Nibali a druhý Evans celkovo odskakujú Uranovi s Wigginsom. Talian sa môže pochváliť dvoma minútami, Evans 84 sekundami. V ďalších náročných etapách si Wiggins skôr bude musieť dať pozor na Gesinka so Scarponim, ktorí strácajú menej než desať sekúnd. Na konci Top 10 sa po veľmi peknom posune dopredu usídlili Pozzovivo s Majkom. Poľský pretekár Saxo-Tinkoffu vedie súťaž do 25 rokov. Evans pohodlne kraľuje bodovacej. Okrem dvoch Cavendishových etáp a tímovej časovky bodoval v každej etape. Keďže dnes hrali hlavné úlohy favoriti, vo vrchárskej súťaži sa na prvých dvoch pozíciách nič nemenilo. Modrý ostáva Pirazzi z Bardiani.
Celkové poradie aj ostatné klasifikácie tu...
 
 
VÝSLEDKY 10. ETAPY
1. URAN Rigoberto SKY PROCYCLING 4h 37' 42''
2. BETANCUR Carlos AG2R LA MONDIALE + 00' 20''
3. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 00' 31''
4. vlajka SANTAMBROGIO Mauro VINI FANTINI - SELLE ITALIA + 00' 31''
5. albansko EVANS Cadel link-ikonka link-ikonka BMC RACING TEAM + 00' 31''
6. vlajka MAJKA Rafal TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 31''
7. vlajka POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE + 00' 31''
8. vlajka KIŠERLOVSKI Robert RADIOSHACK-LEOPARD-TREK + 00' 47''
9. vlajka INXAUSTI Beňat MOVISTAR TEAM + 01' 06''
10. vlajka WIGGINS Brad SKY PROCYCLING + 01' 08''
11. vlajka NIEMIEC Przemyslaw LAMPRE - MERIDA + 01' 10''
12. vlajka SCARPONI Michele LAMPRE - MERIDA + 01' 10''
14. vlajka GESINK Robert BLANCO PRO CYCLING + 01' 16''
19. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 03' 14''
26. vlajka SÁNCHEZ Samuel EUSKALTEL-EUSKADI + 04' 22''
71. vlajka HESJEDAL Ryder GARMIN - SHARP + 20' 53''
 
 
 
 

 
 
ĎALŠIE ČLÁNKY: HISTÓRIA - ÚVOD - ŠTARTOVÁ LISTINA - PORADIE
 
ĎALŠIE ETAPY GIRA 2013: ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8
 ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21

 

 
 
Stúpania:
49,6 km pred cieľom: Passo Cason di Lanza (14,5 km; 8,5 %; max. 16 %)
Cieľ: Alto de Montasio (10,4 km; 8,1 %; max. 20 %)
 
 
Krátke preview etapy:
Po voľnom dni prichádza krutá realita. Vrchári si poriadne preveria nohy. Desiata etapa je mimoriadne náročná a bude nadeľovať straty. Dve veľmi náročné a prudké stúpania vyselektujú najlepších. Najpravdepodobnejšie sú dva scenáre. Vyhrá niekto zo skupiny favoritov, ktorá sa tesne pred cieľom roztriešti, alebo sa na Altopiano del Montasio vyšplhá prvý niekto z vrchárov, ktorí si už pripísali straty a nebudú až takí zaujímaví. Rozdiely však nie sú veľké, takže Carlos Betancur (+5:37) či Domenico Pozzovivo (+4:05) asi nedostanú dostatok priestoru na sebarealizáciu.
 
 
Krátky opis trasy:
Po dni oddychu naplánovali organizátori prvýkrát finiš na vrchole stúpania. Úvodných sto kilometrov poslúži na opätovné získanie pretekárskeho rytmu a potom okamžite pelotón začne stúpať na prvú horskú prekážku Passo Cason di Lanza, ktorá je dlhá štrnásť a pol kilometra. V podstate sú to dva výstupy, pretože v prostriedku kopca majú dva kilometre klesajúci charakter, po ktorých nasleduje náročné šesťkilometrové stúpanie s priemerom desať percent. Takmer tridsaťkilometrový zjazd je vítaným regeneračným úsekom pred finálnym kopcom dňa Altopiano del Montasio. Posledných desať kilometrov má priemerný sklon 8,1 %, pričom maximálna hodnota je až 20 %! Záverečné stúpanie určite nerozhodne o celkovom víťazovi, no adepti na GC sa už musia prezentovať najlepším výkonom. Ak niekomu ujde vlak, otvorí si cestu len pre etapové víťazstvo. Zároveň je Altopiano del Montasio prvou možnosťou, ako napraviť nevydarenú časovku.
 
giro-2013-etapa-10
 
 
giro-2013-dojazd-10