Kolumbia, štát v Južnej Amerike, vždy produkoval výborných vrchárov. Niet sa čomu čudovať, Andy zohrávajú v krajine dôležitú úlohu a ľudia sú zvyknutí na úplne odlišné nadmorské výšky ako je tomu u nás. Na porovnanie, najvyšší kolumbijský vrchol Pico Cristobal Colon atakuje hranicu 5800 metrov nad morom. Oproti nášmu Gerlachu je to poriadny rozdiel. I napriek vysokým horám a ešte vyšším nadmorským výškam však Kolumbia dokázala vychovať vynikajúceho šprintéra. Fernando Gaviria Rendon.
Ťažká dilema
Ako víchor
Fernando Gaviria na Gire (© Quick-Step Floors Cycling Team / Tim de Waele) |
Ťažká dilema
Malý Fernando uzrel svetlo sveta 19. augusta 1994. Bolo to v meste Ceja del Tambo v departmente Antioquie. Mesto má asi 53-tisíc obyvateľov, čiže o niečo viac ako naša Prievidza. Pokojne môžeme povedať, že sa narodil do cyklistickej rodiny. Jeho staršia sestra Juliana je totiž dráhovou cyklistkou a domovinu reprezentovala na OH v Londýne v roku 2012. A silnú dráhovú minulosť má aj jej brat. Viaceré úspechy zožal hlavne v disciplíne Omnium, a to už v juniorskom veku. Prvý majstrovský titul získal ešte v roku 2012. Ten posledný, pričom ďalší pridá už len ťažko, získal vlani na šampionáte vo Veľkej Británii. Práve vďaka dráhe sa dal na šprintérsku cestu.
Každý cyklistický fanúšik vie, že cestná cyklistika je tou najprestížnejšou disciplínou. A práve preto láka. Fernando Gaviria svoju kariéru odštartoval v tíme Colombia - Coldeportes. V národnom tíme zbieral množstvo úspechov práve na dráhe, no v roku 2014 sa zúčastnil tiež podniku Tour de l'Avenir. Vo Francúzsku v drese Kolumbie podával solídne výsledky, navyše v bodovačke skončil na druhom mieste. Celkovo vtedy vyhral jeho tímový kolega Miguel López. Možno práve tu sa definitívne rozhodlo o jeho ďalších krokoch.
Fernando Gaviria na testoch v Etixxe (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele) |
Ako víchor
Do veľkého sveta na dvoch kolesách vstúpil vo veľkom v januári 2015. Stále v národnom drese vyhral dve etapy na Tour de San Luis, pričom porazil aj samotného Marka Cavendisha či Sachu Modola. Britský elitný šprintér po pretekoch povedal, že až do týchto dní o žiadnom Gaviriovi ani len nepočul, hoci sám tiež rád opráši dráhový špeciál. To sa ale malo rýchlo meniť. A aj sa tak dialo. Na svetlo vyplávali tiež informácie o tom, že Patrick Lefévere mal mladého Kolumbijčana angažovať už rok pred tým, no rozhodol sa podobne ako u Petra Sagana. Zle. Tiež sa hovorilo o eminentnom záujme francúzskeho projektu Ag2r. Napokon si Lefévere ale uvedomil, že neangažovanie takéhoto talentovaného chlapca sa mu môže zasa vypomstiť. A tak už hneď po argentínskom podujatí vo februári dostal Gaviria ponuku v podobe "trainee jazdca", ktorú prijal a o pol roka si už mohol obliecť dres Quick-Stepu. Hneď v auguste 2015 si už otvoril aj víťazný účet prostredníctvom jednej etapy na Czech Cycling Tour, keď Belgičanov pritiahol na štart tohto etapáku šéf AWT-GreenWay Petr Kováč. Nádejný Kolumbijčan potom pridal ešte aj jednu etapu na Tour of Britain. Podstatnejšie ale bolo to, že mladý rýchlik dostal šancu ukázať, čo v ňom drieme.
Rok 2016 odštartoval opäť na Tour de San Luis. A podobne ako tomu bolo rok pred tým, aj teraz bravúrne. Úvodná časovka patrila Etixxu, druhý deň samotnému Gaviriovi. Celkovo počas ročníka zvíťazil sedemkrát. Prvý zárez na WT podniku si zapísal na Tirreno - Adriatico, keď vyhral etapu číslo tri. Nechal vtedy za sebou aj Petra Sagana. Pekné úspechy pozbieral aj na konci sezóny, ovládol klasiky Primus Classic Impanis a slávnu Paríž - Tours. Ešte pred tým však aj dve etapy na Okolo Poľska. Objav veľkého talentu bol teda dokonaný, no ešte umne neabsolvoval Grand Tour.
Triumf Fernanda Gaviriu na Paríž - Tours (© Franck Faugere) |
V sezóne 2017 počet víťazstiev ešte zdvojnásobil. Do pamäte sa mu určite vryli najmä dve podujatia. Na jar absolvoval premiéru na Grand Tour a talianske Giro rozhodne neprešiel v tieni svojich kolegov či víťazného Toma Dumoulina. Pri svojej premiére vyhral štyri etapy! Navyše s obrovským náskokom vyhral aj bodovačku, hoci niektorí neprajníci v jeho príchod do Milána neverili. Druhým pamätným týždňom bol zároveň aj jeho posledný v celej sezóne 2017. Z podniku Gree - Tour of Guangxi, no najmä zo svojich súperov, si mladý krajan speváčky Shakiry urobil doslova trhací kalendár. A nebyť náročného štvrtého dňa, ktorý vyhral Tim Wellens, mohol byť veľmi vysoko aj v GC. Po štyroch víťazných zárezoch mu to ale hlavu rozhodne zarmucovať nemusí. Z jazdcov World Tour vyhral v roku 2017 14-krát už iba jeho kolega Marcel Kittel.