Z Toskánska dnes prichádzajú vynikajúce správy. Peter Sagan vyhral jednorazové preteky kategórie 1.1 s názvom GP Industria & Commercio di Prato. 21-ročný Slovák sa na tomto talianskom podujatí pripravoval na MS v Kodani a nemal v pláne útočiť na víťazstvo, ale pomáhať kolegovi Ossovi z Liquigasu.

Talianska jesenná klasika v meste Prato má bohatú históriu (od 1946) a jazdieva sa každoročne pred majstrovstvami sveta. Formu tu ladia najmä talianské celky ale na štartovej listine by ste našli aj Ag2r, Kaťušu či Vacansoleil.
Túto nedeľu 18. septembra sa na štart v drese Liquigasu postavil aj náš Peter Sagan. Žilinský rodák a najväčší talent súčasnej cyklistiky 178-kilometrovú klasiku vyhral. "Šiel som sem s cieľom potrénovať na MS a pomôcť niektorému kolegovi do špurtu. Nakoniec sa to ale zvláštne zomlelo a vyhral som," povedal na začiatku nášho rozhovoru po pretekoch Sagan.
Jazdilo sa okolo mesta Prato a trasa mala spolu 178 kilometrov. Najprv sa jazdil 15-kilometrový okruh, ten prišli pretekári deväťkrát, nasledovala 30-kilometrová trasa po rovine a v závere čakal borcov trojkilometrový okruh, ktorý absolvovali dvakrát. V druhej polovici podmienky sťažil dážď, teda technický okruh v závere bol veľmi náročný a nebezpečný. Sagan mal v samom závere obrovské šťastie, veď posúdte sami: "V poslednom okruhu ušiel Paolini z Kaťuše a my sme sa ho snažili dotiahnuť, pretože kolega Oss si veril na špurt. Záverečné kilometre sme ťahali pelotón, najmä Nibali odvádzal výbornú prácu. Posledný kilometer som sa dostal do čela ja a snažil som sa čo to dalo. 300 metrov pred páskou som asi príliš rýchlo našiel do poslednej zákruty a takmer všetci moji kolegovia aj niektoí súperi spadli. Ostal som teda sám a neostávalo mi nič iné len stíhať ďalej Paoliniho. Nakoniec sa mi to podarilo a  v samom závere som ho prešpurtoval. Nechcem veľmi hovoriť o šťastí, pretože moji kolegovia popadali, a to nie je dobré."

Pre Petra bolo toto víťazstvo premierové na jednorazových pretekoch v profesionálnej kariére. Už predtým bol štyrikát druhý. S vynikajúcou formou sa naše veľké želiezko v ohni presunie na MS do Kodane, kde ho príde podporiť celá rodina a veľa slovenských fanúšikov.

Na záver doplníme, že bratia Velitsovci taktiež v nedeľu šli jednorazovku. Bolo to vo francúzsku GP d'Isbergues (1.1). Martin Velits finišoval v pelotóne na 18. pozícii, Peter preteky nedokončil. Vyhral Dán Jörgensen zo Saxo Banku.
Dvojica našich časovkárov Polievka-Jurčo absolvovala v rámci prípravy na MS časovku dvojíc Duo Normand (1.2 - špeciálna úprava) vo Francúzsku. Z 33 dvojíc boli Slováci klasifikovaní na výbornom šiestom mieste. Vyhralo belgické duo z Garminu Decker - Van Summeren pred domácou dvojicou z FDJ Roux - Roy.

1. vlajka SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE 4h 09' 21''
2. vlajka PAOLINI Luca KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. vlajka MONTAGUTI Matteo AG2R LA MONDIALE + 00' 04''
4. vlajka BOUET Maxime AG2R LA MONDIALE + 00' 10''
5. vlajka GATTO Oscar FARNESE VINI - SELLE ITALIA + 00' 12''
6. vlajka BELLETTI Manuele COLNAGO-CSF + 00' 12''


Video z posledných momentov pretekov (posledný km od 7:20)