Prvý z vrcholov týždňa v Kodani sľuboval očakávaný a stokrát prepieraný súboj Cancellara - Martin. My sme boli zvedaví na výkon Polievku a Jurča, ktorých so svetovou špičkou často nemáme šancu porovnávať.

Práve najstarší pretekár v Kodani Polievka (vlani bol Sagan najmladší medzi Elite) štartoval v prvej zo štyroch 16-členných skupín. Jasne najrýchlejší v tejto partii bol Novozélanďan Jesse Sergent z RadioShacku, ktorý určite siahal na Top 15. Pavol síce stratil na Sergenta viac než tri minúty, no ako poloprofesionál si aspoň mohol vychutnať kodaňské MS, čo bola odmena za titul majstra Slovenska.

polievka-casovka-msDruhá partia bola samozrejme výkonnostne kvalitnejšia a viacerí borci zabrali v cieli popredné priečky. Najrýchlejším bol Alexandre Djačenko z Kazachstanu. Tesne za ním skončil vicemajster Španielska Jonathan Castroviejo a na tretiu pozíciu sa dostal Andrew Talansky. V prípade 22-ročného Američana to bol dobrý výsledok, no ak by namiesto neho štartoval David Zabriskie, dopadol by asi lepšie. Prekvapením bol výkon Djačenka, ktorý bol tento rok iba tretí v domácom časovkárskom šampionáte v Kazachstane.

V predposlednej skupine sme mali Mateja Jurča a boli tam ďalší skvelí pretekári, ktorí mali atakovať prvé pozície. V Kodani však začalo mierne pršať a podmienky sa zhoršili. Aj preto Malori, Bauer, Bodrogi ani Raboň Djačenka neatakovali. Dážď ustal, ale stále nikto nevedel zosadiť z trónu Djačenka. Nepodarilo sa to ani Tuftovi, najlepšiemu pretekárovi z tretej skupiny. Matej Jurčo šiel veľmi slušne, v cieli stratil 2:18 a zaradil sa na vtedajšie 18. miesto.

Boj o medaily sa rozpútal medzi pretekármi v záverečnej skupine. Vynikajúco šiel mladík Bobridge z martin-tony-1Austrálie. Začiatok však troška prepálil a cez neho v medzičasoch šli najväčší favoriti Grabsch, Martin aj Cancellara. Po 11 kilometroch strácal štvornásobný majster sveta na Martina desať sekúnd. Skvelý a skúsený časovkár Wiggins šiel na začiatku pomalšie, no výkon stupňoval. Martin s Cancellarom bojovali o zlato, Wiggins, Bobridge a Grabsch o bronz.
Po prvom z dvoch kôl sa jasne ukázala forma Tonyho Martina. Cancellara strácal takmer 20 sekúnd a chystal sa nemecký prevrat. Veľmi tesný súboj bol medzi Wigginsom, Grabschom a Bobridgom o tretie miesto. Keď sme v druhej polovici čakali, že Cancellara zmaže stratu na Martina, boli sme na veľkom omyle. 26-ročný Nemec si šiel svoje vlastné preteky.

cancellara-1Novým majstrom sveta sa stal Tony Martin (51,8 km/h). Striebro nakoniec nejde do Švajčiarska. Cancellara štyri kilometre pred cieľom urobil chybu v pravotočivej zákrute a oprel sa o reklamný banner. Stratil drahocenné sekundy a striebro pripadlo Wigginsovi. Bez medaily nakoniec skončil Bert Grabsch, ktorý sa môže aspoň tešiť z víťazstva svojho kolegu, kamaráta a krajana.
Vynikajúci výkon podali mladí Austrálčania Bobridge a Porte keď doplnili Top 6. Millarove siedme miesto je sklamaním. Pozitívnym prekvapením zasa deviata pozícia Djačenka. Ťažko povedať či môžu Američania považovať dnešný deň za úspech, Phinney a Talansky si vyjazdili 15. a 16. priečku.

My, Slováci, sme videli v akcii dvoch našich zástupcov. Pavol Polievka nesklamal a dobrým výkonom najmä v druhej polovici si vyjazdil 58. pozíciu. Matejovi Jurčovi sa darilo lepšie a s jeho 38. pozíciou môžeme byť spokojní. Na najlepšiu dvadsiatku stratil iba minútu.

1.
vlajka MARTIN Tony
NEMECKO 53' 44''
2.
vlajka WIGGINS Bradley
VEĽKÁ BRITÁNIA
+ 01' 16''
3.
vlajka CANCELLARA Fabian
ŠVAJČIARSKO + 01' 20''
4.
vlajka GRABSCH Bert
NEMECKO + 01' 31''
5.
albansko BOBRIDGE Jack
AUSTRÁLIA + 02' 13''
6.
albansko PORTE Richie
AUSTRÁLIA + 02' 29''
7.
vlajka MILLAR David
VEĽKÁ BRITÁNIA + 02' 45''
8.
vlajka WESTRA Lieuwe
HOLANDSKO
+ 03' 18''
9.
vlajka DJAČENKO Alexandre
KAZACHSTAN
+ 03' 20''
10.
vlajka FUGLSANG Jakob
DÁNSKO
+ 03' 30''
11.
vlajka CASTROVIEJO Jonathan ŠPANIELSKO
+ 03' 34''
12.
vlajka LARSSON Gustav Erik
ŠVÉDSKO
+ 03' 34''
13.
vlajka TUFT Svein
KANADA
+ 03' 36''
14.
vlajka BRAJKOVIČ Janez
SLOVINSKO
+ 03' 44''
15.
vlajka PHINNEY Talylor
USA
+ 03' 52''
16.
vlajka TALANSKY Andrew
USA
+ 03' 58''
17.
vlajka OLIVEIRA Nelson
PORTUGALSKO
+ 04' 15''
18.
vlajka SERGENT Jesse
NOVÝ ZÉLAND
+ 04' 26''
19.
vlajka BAUER Jack
NOVÝ ZÉLAND + 04' 27''
20.
vlajka CLEMENT Stef
HOLANDSKO
+ 04' 34''
38.
vlajka JURČO Matej
SLOVENSKO + 05' 37''
58.
vlajka POLIEVKA Pavol
SLOVENSKO + 07' 40''