25.9.2011: ELITE - preteky s hromadným štartom (28 km + 17 x 14 km = 266 km)

Dnešný deň bol vrcholom cyklistického šampionátu v dánskej metropole Kodaň. Samozrejme aj naše pohľady smerovali k týmto pretekom, pretože ešte nikdy sme nemali takú šancu niečo získať ako práve dnes. Zraky fanúšikov sa samozrejme sústredili aj na Freireho, ktorý mohol vytvoriť rekordný zápis v historickom počte víťazstiev.

duhovy-dres-podpisPreteky mali od úvodu zaujímavý náboj. Na čele sa vytvorila skupinka pretekárov a boli v nej aj zvučné mená. Sedmička mala nasledovné zloženie: Iglinskij, Lastras, Kiserlovski, Kangert, Chuzhda, Roux a Poos. Predovšetkým prvé tri mená znamenajú silu a skúsenosť. Túto skupinku sa vydala stíhať ďalšia dvojica v zložení Bulgarelli a Casas. Časové rozloženie bolo vyše osem minút pre čelo, a vyše päť minút pre stíhaciu skupinku, pred pelotónom.

Pred pretekmi sa objavila zaujímavá informácia. Roman Kreuziger neodštartoval. Spolu so svojim tímom Astana vyhodnotili, že okruh je veľmi technický a teda nebezbečný. Roman teda nechcel riskovať obnovenie zranenia, pretože po zranení z Tour de France má na ruke ešte stále dlahu. V prvej tretine pretekov sme videli aj niekoľko technických problémov. Belgičan Roelandts dvakrát menil bicykel a pri technickom vozidle sme videli aj Franka Schlecka.

S rozložením skupín na trati sa podľa očakávania neuspokojili Briti a usadili sa na čele hlavného poľa. Ich aktivita začala prinášať ovocie a keď sa k nim pripojili aj Nemci, Bulgarelliho a Casasa pohltili a čelnú skupinu stiahli na 6:30. Bradley Wiggin mal však technický problém a z vláčika vpredu nachvíľu vypadol. V stravovacej zóne, kde to každý deň vyzerá veľmi nebezpečne, sme videli kolíziu. Niektorí pretekári nezvládli preberanie občerstvenia a tak vznikol hromadný pád. Nič vážne to nebolo, ale miernou stratou naň doplatili niektorí pretekári, napríklad domáci Anders Lund.

Približne v polovici pretekov sa náskok úniku znížil na 5:30. Nemci a Angličania boli stále aktívny a bolo jasné, že urobia všetko pre svojich šprintérov. Opäť sme v občerstvovacej zóne videli problémy a tentokrát výrazne gestikuloval Wouter Poels, keď ho takmer zrazilo sprievodné vozidlo. Nervozita robila svoje, ale do cieľa bolo ešte ďaleko. Naši chlapci boli do týchto chvíľ neviditeľní, podľa timingu sa pohybovali v prvej polovici pelotónu.

cavendish-ms-bednaS narastajúcimi kilometrami niektorým pretekárom dochádzali sily. A práve jeden z mužov zo stíhacieho úniku Bulgarelli z Brazílie skončil. V nájazde do ôsmeho kola zaútočil Belgičan Van Summeren a strhol so sebou niekoľko pretekárov. Offreda, Paoliniho, Clarkea a krajana Kaisena. Práve Clarke a Paolini boli aktívni a aj vďaka ním sa pätica pretekárov odtrhla z hlavného poľa. Takmer okamžite si vytvorili minútový náskok na pelotón. Na čelný únik strácali ešte štyri minúty. O pár kilometrov neskôr začal zaostávať za čelom pretekov Luxemburčan Poos.

100 km pred cieľom sa situácia menila len mierne. Predovšetkým Briti stále pracovali na čele pelotónu a náskok čelného úniku klesol na štyri minúty. Stíhacia skupina Van Summerena mala náskok 3:13 a čoskoro predbehla aj Poosa, ktorý už rezignoval a čakal na pelotón. Ten ho dostihol 96 km pred cieľom a neskôr dokonca odstúpil.

Visconti svojim atakom precvičil pelotón, keď zostávalo do cieľa už len sedem okruhov. Nervozita v pelotóne rástla a preto sme videli ďalšiu kolíziu. Doplatil na ňu napríklad Frank Schleck ale aj Čech Jan Bárta. Iglinského únik na čele mal už vtedy len 1:42 náskok a Summerenova skupina 52 sekúnd na pelotón.

Pád rozdelil pelotón na dve veľké skupiny a v druhej zostali trčať obhajca Hushovd aj Hagen teda problém pre Nórsko, ale aj Rodgers, O´Grady či Cancellara. Nás teší, že naopak v tej prvej skupine bol Peťo Sagan a aj dvojičky takže šanca na úspech sa zvýšila. Hushovdova skupina strácala v tomto momente zhruba minútu. Medzitým sa spojili dve čelné unikajúce skupiny a ich náskok bol niečo cez minútu na hlavné pole. Táto situácia pokračovala naďalej.

Menila sa ale strata Hushovdovej skupiny. Pre Nórov bohužiaľ až tak, že sme si aktuálneho majstra sveta mohli z kandidátov na víťazstvo vyškrtnúť. Späť sa však dostal Hagen aj Cancellara. Tri kolá pred cieľom strácala už viac než dve minúty na pelotón. Môžeme si vymenovať známych pretekárov, ktorí už odstúpili: Kreuziger (neodštartoval), Bárta, Benčík, Grabsch, F. Schleck, Doque, Kadri, Talansky.

35 kilometrov pred cieľom atakoval čelnej skupine Roux. Francúz mal jasný zámer, trocha rozpohybovať únik, pretože balík strácal už iba zo 5 sekúnd. Medzi tým zaútočil pelotónu domáci Lars Bak. V ňom sa stále bez akýchkoľvek problémov pohybovali všetci Slováci.

20 km pred páskou sa všetko preskupovalo. Roux ostal vpredu s minimálnym náskokom, no pelotón už bol tesne za ním. Mohli sme každú chvíľu očakávať ataky cyklistov Gilbertovského typu. A hneď to skúsil Thomas Voeckler spoločne s Lodewyckom a domácim Sörensenom.

V cieli predposledného okruhu sa Sagan pohyboval na konci Top 50. Velitsovci sa už presunuli na koniec pelotónu. K čelnej trojici sa dostal Hoogerland, ktorý to skúšal takýmto únikom.
Všetko sa nakoniec spojilo a Wiggins držal tempo pretekov. Peťo bol zatiaľ dosť vzadu. Nakoniec sa ale dopredu dostal a pokúsil sa zabojovať o titul.

V klasikom špurte bol nakoniec najrýchlejší muž, ktorému veľa odborníkov neverilo. Novým majstrom sveta sa stal Mark Cavendish. Striebro bral Goss, tretí skončil Greipel o fúz pred Cancellarom. Peter Sagan bol na dobrej pozícii, no otvorilo sa to príliš skoro a Žilinčan ostal až príliš vpredu. Musel zvoliť veľmi dlhý špurt, no predstihlo ho 11 pretekárov a Peťo nakoniec skončil dvanásty.

cav-paska-2Videli sme tak typický šprintérsky záver kde sa presadili rýchlici, ktorých spája jedno symbolické slovo, HTC. Ak by Stapleton získal peniaze, mohol mať v ďalšej sezóne oboch majstrov sveta, v pretekoch aj časovke. Cav si tak dúhovú odnáša do tímu Sky. Goss prestúpil do GreenEdge a Greipel odšiel od amerického tímu už vlani a bude pokračovať v Lotte.
Tesne pod stupňom víťazov skončil smoliar Fabian Cancellara, ktorého od druhého bronzu z MS delili naozaj milimetre. Až detailná štúdia cieľovej fotografie ukázala na treťom mieste Greipela.

Sila šprintérskych tímov bola taká obrovská, že sme finišovali hodinu pred plánom a aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme nevideli žiadne ataky od Gilberta či ďalších pretekárov. Miernym sklamaním, aspoň pre jednotlivých pretekárov, je to od ôsmeho po dvanáste miesto. Boasson Hagen, Freire, Farrar, Galimzjanov a Sagan nie sú zvyknutí končiť na takýchto pozíciách. Peťo je však jasne najmladší, takže iba zbiera skúsenosti. Ale sympatické bolo, že už dnes na to takmer mal. Velitsovci finišovali bez problémov na konci pelotónu.


Ján Valach, tréner slovenského tímu elite v Kodani:
"Naša taktika bola jasná. Velitsovci mali doviesť "čerstvého" Sagana k špurtu. To sa vyplnilo a Peter zabojoval s najlepšími špurtérmi o titul. Osobne som so všetkým spokojný. Počas celých pretekov bol pri Saganovi minimálne jeden Velits. Vždy s Petrom jeden z nich šiel ak si potreboval odskočiť a tiež keď mal menší technický problém s prehadzovačom, Peter Velits ho počkal. Reči že prečo s ním neboli posledný kilometer môžu hovoriť iba špekulanti a amatéri. Velitsovci nie sú typologicky takí pretekári aby mohli v doslova brutálnom tempe na MS rozbiehať špurt pre Sagana. Na túto prácu potrebujete výborných šprintérov, ktorí sa obetujú pre tých najlepších.
Čo by som povedal k posledným metrom. Peter bol na pozícii akej bol a keď sa to pred ním otvorilo, neostávalo nič iné len špurtovať. V tej rýchlosti nemôžete uvažovať o tom, že zvoľním tempo, ostatní ma dobehnú a skúsim to znova. Mohli by vás zavrieť, prípadne už nedokážete znova dosiahnuť takú rýchlosť. Pre mňa osobne je veľmi sympatické, že tam Peter bol, veril si a šiel na víťazstvo. Boli to výborné pocity."
1. vlajka CAVENDISH Mark VEĽKÁ BRITÁNIA
5h 40' 27''
2. albansko GOSS Matthew AUSTRÁLIA + 00' 00''
3. vlajka GREIPEL André NEMECKO + 00' 00''
4. vlajka CANCELLARA Fabian ŠVAJČIARSKO + 00' 00''
5. albansko ROELANDTS Jurgen BELGICKO + 00' 00''
6. vlajka FEILLU Romain
FRANCÚZSKO + 00' 00''
7. vlajka BOŽIČ Borut
SLOVINSKO + 00' 00''
8. vlajka BOASSON HAGEN Evald
NÓRSKO + 00' 00''
9. vlajka FREIRE Óscar
ŠPANIELSKO + 00' 00''
10. vlajka FARRAR Tyler
USA + 00' 00''
11. vlajka GALIMZJANOV Denis
RUSKO + 00' 00''
12. vlajka SAGAN Peter SLOVENSKO + 00' 00''
13. vlajka RAVARD Anthony
FRANCÚZSKO + 00' 00''
14. vlajka BENNATI Daniele
TALIANSKO + 00' 00''
15. vlajka FARIA DA COSTA Rui
PORTUGALSKO + 00' 00''
16. vlajka CARDOSO Manuel
PORTUGALSKO + 00' 00''
17. albansko GILBERT Philippe
BELGICKO + 00' 00''
18. vlajka MORKOV Mikael
DÁNSKO + 00' 00''
19. vlajka VEILLEUX David
KANADA + 00' 00''
20. vlajka BOLE Grega
SLOVINSKO + 00' 00''
68. vlajka VELITS Peter SLOVENSKO + 00' 00''
69. vlajka VELITS Martin
SLOVENSKO + 00' 00''


Video posledných momentov v podaní britského Eurosportu (posledný km od 5:20)
25.9.2011: ELITE - preteky s hromadným štartom (17 x 14 km)

mapa-race


race-profil-2