Tirreno-Adriatico 2011 potešilo rôznorodosťou, priestor dostali pri rozbehu sezóny šprintéri, vrchári i časovkári. To zvýšilo aj dramatickosť celej súťaže. Okrem toho sa na Apeníne zišla naozaj kvalitná konkurencia, ktorá tentoraz porazila i Paríž-Nice. My sme sledovali prvé vystúpenie Petra Velitsa v sérii World Tour.

Prvý deň si organizátor RCS Sport pripravil prvýkrát v histórii podujatia tímovú časovku, ktorá vždy pritiahne pozornosť. Bolo zaujímavé sledovať tímy ako zvládnu prvú „oficiálnu" spoluprácu v 16,8 kilometrovej časovke po úplnej rovine. Trochu prekvapujúco zvíťazil Rabobank, ktorý sa vydal na trať tirreno-adriaticoako prvý a jeho čas 18:08 už nikto neprekonal. Holandskú partiu potiahla hlavne dvojica Lars Boom a Sebastian Langeveld. Na druhej priečke skončil americký tím Garmin-Cérvelo. Najväčší favorit, Velitsov tím HTC-Highroad, mal tretí najlepší čas. Najväčšiu smolu malo jedenáste belgické zoskupenie Omega Pharma-Lotto, ktoré zaostalo kvôli šprintérovi Greipelovi. Ten pri rozjazde doplatil na jamu a spadol na tvár, pričom si spôsobil dve tržné rany a opuchom oka si zhoršil viditeľnosť. Napriek tomu hrdinsky časovku prešiel, po etape však radšej odletel domov do nemocnice, aby sa dal do poriadku.

Druhá etapa mala dĺžku 202 kilometrov a klasický šprintérsky priebeh. Únikov sa nazbieralo požehnane, na záver však nastal prvý veľký šprintérsky súboj sezóny. Veď na Miláno - San Remo sa tu pripravovali tirreno-3-etapa-haedo-farrarúplne všetci elitní šprintéri ako Cavendish, Farrar, Petacchi, Hushovd, Hagen, Freire, Bennati, Davis a chcel sa aj na izbe „s infúziou" ležiaci Greipel. Takáto zostava sa stále nevidí. Keďže Cavendish počas etapy spadol a v závere si nedokázal vypracovať s tímom pozíciu, potvrdil, že v úvode sezóny sa tradične rozbieha. Ďalší na rade bol tak Tyler Farrar, ten si s pomocou Hushovda pohodlne dorazil po triumf a dres celkového lídra do ďalších dní. Etapa číslo tri mala priebeh takmer ako cez „kopirák", ibaže pri hromadnom špurte sa dostali k slovu už aj typické vláčiky HTC a Liquigasu. Najrýchlejší šprint však predviedol Juan José Haedo zo Saxo Banku. Prešprintoval druhého Farrara, tretieho Ossa, štvrtého Petacchiho a piateho Cavendisha. Peter Velits v oboch šprintérskych etapách dorazil bez problémov s pelotónom.

Štvrtý deň s 240 kilometrovou porciou ukázal ďalšiu tvár Tirreno-Adriatico 2011. Najprv asi 205 kilometrov zvládli s pomocou tímov aj hviezdni šprintéri, ale potom prišli na rad intenzívne kopčeky ideálne na „kamikadze" úniky. Pokusy o slávu malo množstvo jazdcov, ale ukázalo sa, že lepšie bolo počkať na správnu chvíľu. Približne 1500 metrov pred cieľovou čiarou odskočil Michele Scarponi a využil extrémny záver s 19% prevýšením na víťazstvo. So Scarponim sa udržali iba Cunego s Evansom, Basso stratil dve sekundy a náš Peťo Velits 39 sekúnd. Gesink z Rabobanku stratil 12 sekúnd a náskok z dôležitej tímovej časovky mu stačil na to, aby sa stal novým nositeľom bielo-modrého dresu lídra.

tirreno-5-etapa-gilbertPiata etapa bola na programe v nedeľu a mala sviatočný profil s najťažšími výstupmi celého podujatia. Vrcholom dňa sa stalo stúpanie na Sasso Tetto, kade prešiel preriedený pelotón s dlhými jazykmi. Takmer celú etapu malo hlavné pole pred sebou dvoch uprchlíkov Bakkazakova a Malacarneho, ktorí však nakoniec „maľovali smolu na cestu". V záverečných kilometroch sa totiž vyrútila z pelotónu elitná partia borcov, tempu nestačil dokonca ani líder poradia Gesink. V závere mal najrýchlejšie nohy Philippe Gilbert a pripísal si tretí triumf sezóny. Cadel Evans, ktorý patril do elitnej skupiny, stratil iba dve sekundy a vyzliekol Gesinka z dresu lídra pretekov.

Etapa číslo šesť s dĺžkou 178 kilometra sa rozhodovala v závere s úsekmi s 18% prevýšením. Tie sa pokúsilo využiť mnoho pretekárov vrátane Peťa Velitsa, ale pelotón spočiatku všetko pohltil. Platila opäť výbušnosť. Pri záverečnej dráme do kopca bol najrýchlejší Evans, stačili mu Visconti, Scarponi, Nibali, Basso, Poels, Garzelli a Gesink. Peťo Velits stratil na záverečnom stúpaní 54 sekúnd. Cadel Evans si tak vylepšil pozíciu lídra pretekov.

Posledným dielikom Tirreno-Adriatico 2011 bola krátka rovinatá individuálna časovka (9,3 km). Fabian Cancellara tu potvrdil svoju dominanciu, zároveň začal novú etapu kariéry, keď si pripočítal prvú víťaznú časovku ako „leopard". Druhým miestom potvrdil dobrú formu Lars Boom, tretí dorazil mladý Adriano Malori. Cadel Evans mal dvanásty najlepší čas a mohol oslavovať celkové víťazstvo. Peťo Velits si „prepočítal" dvadsiate druhé miesto, toto podujatie uňho ako rozbehnutie sezóny splnilo svoj účel a Púchovčan skončil celkovo sedemnásty s mankom 02:02.
"Sedemnáste miesto nie je žiadna sláva a nemôžem povedať, že by som sa z toho nejako príliš tešil. Vzhľadom na okolnosti si ale myslím, že to dopadlo celkom dobre, keď si zoberieme, že pred dvoma týždňami som kvôli chorobe ani netrénoval," zhodnotil týždeň v Taliansku Peter Velits (celé vyjadrenie).

tirreno-bednaEvansa na stupňoch víťazov doplnili druhý Robert Gesink a tretí domáci Michele Scarponi, ktorý sa chcel veľmi ukázať, keďže sa išlo aj cez jeho rodné mestečko. Cadel Evans bol isteže najviac usmiaty, stal sa kráľom podujatia „dvoch morí". Náročná zimná príprava sa mu oplatila, zvýšil si sebavedomie pre svoj najväčší cieľ, TdF 2011. Úspešných sedem dní mu bude pripomínať aj kuriózna trofej - trojzubec.
Tirreno - Adriatico 2011 (1075 km)
1. 9.3. casovka-20 t. časovka
Marina di Carrara
16.8 km Rabobank
info-ikonka
2. 10.3. rovinata-20 rovinatá Carrara > Arezzo 202 km Farrar
info-ikonka
3. 11.3. rovinata-20 rovinatá Bracciolini > Perugia 189 km Haedo
info-ikonka
4. 12.3. zvlnena-20 zvlnená Narni > Chieti 240 km Scarponi info-ikonka
5. 13.3. kopcovita-20 kopcovitá Chieti > Castalraimondo 240 km Gilbert info-ikonka
6. 14.3. zvlnena-20 zvlnená Ussita > Macerata 178 km Evans info-ikonka
7. 15.3. casovka-20 časovka San Benedetto del Tronto
9.3 km Cancellara info-ikonka

UCI World Tour 2011
09.03.2011 - 15.03.2011