Do "pekla severu" zostúpilo 197 pretekárov presne o 10:22 CET. Štartovalo sa v meste Compiegne, teda 80 kilometrov severovýchodne od Paríža. V mase najlepších svetových klasikov sa nachádzali aj dnešní najväčší favoriti. V cyklistike nie je nič isté a drsné podmienky si niekedy zoberú svoju daň, no za najväčších sme mohli označiť Fabiana Cancellaru a Toma Boonena. Prvýkrát v sezóne bol odhodlaný pomôcť Tyler Farrar Thorovi Hushovdovi, takže aj úradujúceho majstra sveta sme mohli zaradiť do okruhu favoritov.

Hneď v úvode sa újsť pokúšali viacerí pretekári, no minimálne hodinu neúspešne. Problémy s pariz-roubaix-cavendishdefektom, a to sme ešte neboli na kockách, mal Haussler z Garminu. Prvé odskočenie, ktoré by sme mohli nazývať únikom, nastalo okolo 11-tej hodiny predpoludním. Vpredu sa objavila šestica Wiggins (Sky), Bandiera (Quick Step), Ravard (Ag2r), Pasamontes (Movistar), Selvaggi (Vacansoleil) a De Backer (Skil-Shimano). Pomerne rôznorodé zoskupenie vydržalo pred balíkom necelú hodinu a nevypracovalo si viac než minútový náskok. Od 75. km sa opäť šlo pokope. Zelenú tak mali ďalšie pokusy o únik. Skúšal to Ista (Cofidis), Elminger (Ag2r) či iné menšie skupinky.

pariz-roubaix-kocky-1Na hranici stého kilometra sa vpredu ustálila osmička uprchlíkov, konkrétne Elmiger (Ag2r), Engoulvent (Saur-Sojasun), Docker (Skil-Shimano), Oliveira (RadioShack), Seubert (Netapp), Boucher (Omega) Tjallingi (Rabobank) a Veilleux (Europcar). Náskok 138 km pred cieľom predstavoval jednu minútu. Medzi tým odstúpil známy Gusev (Kaťuša) kvôli pádu v druhom sektore dlaždičiek.
Pomedzi únik a pelotón sa neskôr dostala trojica Greipel (Omaga), De Kort (Skil-Shimano) a Stangelj (Astana). Už 124 km pred cieľom to vyzeralo veľmi nepokojne. Videli sme veľké množstvo defektov a pádov. Pelotón sa stále okliešťoval a neprestávali náznaky únikov.
110 kilometrov pred velodromom v Roubaix viedla unikajúca jedenástka s náskokom dvoch minút.  Problémy mal neskôr Engoulvent, ktorý zaostal za únikom. Pelotón sa meter od metra zmenšoval.
Tesne pred Arenbergom strácal pelotón aj s našim Peťom Saganom 2:20.

Arenberg rozdelil pelotón, no hlavne odstavil Toma Boonena! Jeden z najväčších favoritov musel niekoľko dlhých desiatok sekúnd čakať v druhej polovici najťažšieho dlažobného úseku pre technickú pomoc. Belgičan tak strácal po výjazde pariz-roubaix-chavanelz Arenbergského lesa minimálne tri minúty na pelotón a pomáhala mu trojica kolegov z Quick Stepu. Trojnásobný víťaz Paríž - Roubaix bol poriadne nasrdený a rukami rozhadzoval aj smerom ku organizátorom.
Pelotón sa zredukoval na cca. 50 pretekárov a Lars Boom na Arenbergu vyprovokoval k úniku sedem ďalších borcov, ktorí sa odtrhli od balíka. Boli to Guesdon (FDJ), Van Summeren (Garmin), Hayman (Sky), Bak (HTC), Roelandts (Omega), Quinziato (BMC) a Cooke (Saxo Bank).

68 kilometrov pred cieľom smola zaúradovala znova. Boonen sa zaplietol do pádu, keď už mal pelotón na dosah. Prenasledovatelia medzi časom už dostihli vedúcu skupinku a môžeme povedať, že sa vytvorili dve časti pelotónu.

Po 195 kilometroch sa nám celá filozofia pretekov zmenila. Všetky úniky boli zlikvidované a čela sa ujal pelotón, v ktorom sa nachádzalo približne 40 borcov. Medzi nimi sme mali možnosť vidieť aj nášho pariz-roubaix-saganPetra Sagana. Chýbal tam Boonen, nepríjemne spadol Chavanel. Časový harmonogram nám hovoril, že prvých 200 km zvládli borci s priemernou rýchlosťou 43 km/h, čo znamenalo, že oproti pôvodnému plánu mohli čakať cyklistov v cieli o 15 minút skôr.
Nešťastie si prišlo žiaľ aj po Petra Sagana. Ten sa zaplietol do kolízie 55 km pred cieľom. Žilinčan nespadol, no poškodil si bicykel, čo znamenalo možno dvojminútovú stratu a zmarenie šancí na dobrý výsledok. V páde sa však ocitol aj Pozzato, takže ostávalo veriť, že sa Peter spolu s Talianom vráti späť do pelotónu.

Možno rozhodujúca situácia nastala 48 km pred cieľom, keď unikli pelotónu Cancellara, Hushovd, pariz-roubaix-favoritiBallan, Flecha a ďalších zopár cyklistov. Vpredu sa s minútovým náskokom nachádzala ešte skupinka sedemnástich unikajúcich pretekárov. Bol tam stále aj Greipel. Zhruba o desať minút neskôr sa ešte Cancellara, Hushovd a Ballan odpútali od ostatných borcov a vydali sa stíhať únik sami.
30 km pred cieľom ťahal z favoritov iba Cancellara, a to sa Švajčiarovi nepáčilo. Začal mierne štrajkovať, no Hushovd a Ballan sa kormidla neujali. Z tejto situácie samozrejme ťažila vedúca skupinka, ktorej náskok narástol z 25 na 40 sekúnd. pariz-roubaix-summerenNezhody "super trojice" vyústili k tomu, že ich prenasledovatelia dostihli a opäť sme mali dve silné skupinky. Vpredu únik s Roelandsom a vzadu favoriti s viac než minútovou stratou.

20 km pred páskou sa na čelo dostal Bak, Van Summeren, Tjallingii a Rast, ktorí opustili únik. Cancellara a spol strácali štyridsať sekúnd. S blížiacim sa závererom sa začalo štartové pole miešať a unikajúcu štvoricu sa vydala stíhať pätica Cancellara, Hushovd, Ballan, Flecha a Boom. Všetky ostatné zoskupenia sa rozpadli.
V čele mal najviac síl Van Summeren a črtalo sa obrovské prekvapenie. Favoriti strácali takmer minútu desať kilometrov pred Roubaix.

Víťazom najslávnejšej klasiky Paríž - Roubaix sa stal Belgičan Johan Van Summeren z tímu pariz-roubaix-summeren-2Garmin-Cervélo. 30-ročný borec zvíťazil s náskokom 19 sekúnd pred Cancellarom a Tjallingiim. Základ svojho úspechu položilo najväčšie prekvapenie dnešného dňa pobytom v úniku a 20 km pred cieľom sa odvážil ešte sám újsť všetkým súperom. Klobúk dole nad týmto mnohokrát podceňovaným pretekárom. Ešte v piatok dokonca dnešný víťaz ani nebol na štartovej listine! Na poslednú chvíľu však nahradil Bretta Lancastera.
Cancellara prekaučoval víťazstvo prehnanou taktikou, slabou pomocou tímu, ale aj neochotou súperov stíhať čelo. Švajčiar sa môže tešiť aspoň z toho, že sa vďaka 80 bodom prepracoval na najvyššiu priečku UCI World Ranking.

Peter Sagan žiaľ opäť neuspel a počkala si na neho smola. Defekty a pád sa podpísali pod konečným  86. miestom so stratou trinástich minút.

1. albansko VAN SUMMEREN Johan TEAM GARMIN - CERVÉLO 6h 07' 28"
2. vlajka CANCELLARA Fabian TEAM LEOPARD-TREK + 00' 19"
3. vlajka TJALLINGII Maarten RABOBANK CYCLING TEAM + 00' 19"
4. vlajka RAST Gregory TEAM RADIOSHACK + 00' 19"
5. vlajka BAK Lars HTC - HIGHROAD + 00' 21"
6. vlajka BALLAN Alessandro BMC RACING TEAM + 00' 36"
7. vlajka EISEL Bernhard HTC - HIGHROAD + 00' 47"
8. vlajka HUSHOVD Thor TEAM GARMIN - CERVÉLO + 00' 47"
9. vlajka FLECHA Juan Antonio SKY PROCYCLING + 00' 47"
10. albansko HAYMAN Mathew SKY PROCYCLING + 00' 47"
11. vlajka GUESDON Frédéric FDJ + 00' 47"
12. vlajka BOOM Lars RABOBANK CYCLING TEAM + 00' 47"
13. vlajka SELVAGGI Mirko VACANSOLEIL-DCM + 00' 47"
14. albansko ROELANDTS Jürgen OMEGA PHARMA - LOTTO + 00' 47"
15. albansko DOCKER Mitchell SKIL-SHIMANO + 00' 47"
16. vlajka GAUDIN Damien TEAM EUROPCAR + 00' 47"
17. vlajka ELMIGER Martin AG2R LA MONDIALE + 00' 47"
18. VAITKUS Tomas PRO TEAM ASTANA + 00' 47"
19. vlajka DEGENKOLB John HTC - HIGHROAD + 02' 10"
20. albansko VANMARCKE Sep TEAM GARMIN - CERVÉLO + 02' 10"
86. vlajka SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE + 13' 04"



Záver Paríž - Roubaix 2011 (posledný km od 7:50):








paris-roubaix
UCI World Tour 10.4.2011
vlajka Francúzsko - 258 km
štart: 10:20, cieľ: cca. 16:45
pariz-roubaix-profil