• E-BICYKLE
  • BAHRAIN-MERIDA
  • SILEX
  • ROTOR
  • Dukla Banská Bystrica

Tiňkov: Vrátim sa

Oleg Tiňkov, majiteľ tímu Tinkoff, síce odchádza z cyklistiky, ale už teraz plánuje veľkolepý návrat: "Niekoľko sezón si oddýchnem spolu s rodinou, a potom sa vrátim s novým veľkým projektom. Mojim najväčším cieľom zostáva víťazstvo na TdF. Pokiaľ je na nej Chris Froome, tak sa to nestane. Počkám na koniec jeho éry, a potom sa vrátim po celkový triumf," povedal pre Sporza.be. (24.07.2016, rb)

Merckx nevie, kto prekoná Frooma

Päťnásobného víťaza TdF Eddyho Merckxa zaujal v aktuálnej edícii Chris Froome, ale nie jeho súperi: "Je veľký šampión. Môže vyhrať aj ďalšie ročníky. Keď sa pozrieme na chalanov za ním, tak neviem, kto by ho mohol poraziť. Froome je komplexný, je dobrý horolezec aj časovkár. Jeho spolujazdci sú silní ako jeho súperi." Otázkou teda zostáva, kto prekoná bohatý a jednotný tím Sky? (23.07.2016, rb)

Hinault sa lúči s Tour

Legendárny päťnásobný víťaz Tour de France Bernard Hinault sa s ňou lúči ako člen organizačného tímu a už ho čakajú len posledné odovzdania dresov. 61-ročný Hinault sa chce viac venovať rodine a malému synovi. "Preteky sú vzrušujúce, ale chcem byť bližšie k rodine." Aj po jeho odchode z obrazu sa bude naňho stále spomínať, najmä ako na dosiaľ posledného domáceho celkového víťaza spred 31 rokov. (21.07.2016, rb)

Tajomstvo Froomovej pozície

Netypická a pre oko nebezpečná pozícia Chrisa Frooma (Sky) na bicykli počas zjazdov nie je výhodnejšia v porovnaní s bežnejšími. Podľa profesora Berta Blockena z univerzity v Eindhovene je síce o 19 percent efektívnejšia v porovnaní s vystretou polohou, ale o 0,6 percenta menej efektívna ako klasická pozícia pri zjazde. Vypočítal to pomocou počítačových simulácií. Froome ale možno dokáže v netypickej polohe vydať väčšiu silu do pedálov, a preto ju používa. (21.07.2016, rb)

Contador už trénuje

Alberto Contador (33, Tinkoff) sa pustil do tréningu už týždeň po odstúpení z Tour de France. Jazdu komentoval ako "veľmi pokojnú a s určitým nepohodlím". Ešte teda nie je úplne zotavený z pomliaždenín a odrenín, ale výrazne predbehol pôvodnú prognózu štvortýždňového výpadku. Napokon by teoreticky mohol stihnúť aj olympiádu, kde by mu sedela trasa. (19.07.2016, rb)

Larry Warbasse: Nice je šťastné mesto

Po útoku v Nice napísal americký cyklista Larry Warbasse (IAM Cycling) otvorený list. "Nice je najlepšie miesto na svete, moji priatelia, kolegovia. Pomalou jazdou ideme do kaviarne a sedíme pod modrou oblohou. Keď sa vrátime z hôr k moru, sledujeme ako sa v ňom lesknú slnečné lúče. Nice je šťastné miesto, nebýva smutné. Drastická udalosť bola veľkým kontrastom, po nej nemyslím na cyklistiku a pretekanie, ale na rodiny, ľudí a moje mesto," uviedol v liste. (16.07.2016, rb)

Edward Theuns má po ITT zlomený stavec

Jazdec tímu Trek-Segrafredo si v prvej časovke na Tour zlomil stavec. Podľa všetkého Theuns spadol v jednej zo zákrut v zjazde, preletel cez riadidlá a spadol do priekopy, kde si udrel hlavu a krk. Po tomto incidente bol okamžite prevezený do nemocnice. Theuns sa na podujatí prezentoval sympatickými výkonmi v hromadných špurtoch, kde sa trikrát dostal do najlepšej desiatky. (15.07.2016, ts)

Pinota trápi zápal priedušiek, odstúpil z Tour

Pretekár tímu FDJ dokončil včerajšiu etapu v gruppette a po delení pelotónu celý čas jazdil v poslednej skupine. Jeho zamestnávateľ poskytol po predchádzajúcej etape len strohú informáciu, že Pinot má bronchitídu, jeho zdravotný stav je znepokojujúci, ale veria, že sa dokáže rýchlo zotaviť. Thibaut Pinot nakoniec odstúpil z pretekov. (15.07.2016, ts)

Simon Gerrans si zlomil kľúčnu kosť

Austrálsky jazdec spadol v dvanástej etape po tom, čo jazdil na čele balíka v zjazde po druhom stúpaní. Na vedúcej pozícii v pelotóne sa mu pošmyklo predné koleso, spadol a cez neho prepadli aj dvaja jazdci z tímu Sky. Gerrans síce dokončil etapu, ale po nej mu bola diagnostikovaná zlomenina kľúčnej kosti. Po odstúpení z pretekov bol veľmi sklamaný. (15.07.2016, ts)

Sagan: Chcem sa baviť ako v mladosti

Peter Sagan označil za najlepšie chvíle dní na Tour de France spoločné jedenie so spolujazdcami. V rozhovore pre belgických novinárov potvrdil, že cyklistiku si užíva a aj na olympiádu pôjde uvoľnene. "Cestné preteky v Riu sú pre skutočných horolezcov. Na horských bicykloch bude zisk medaily tiež mimoriadne náročný, ale jednoducho urobím všetko, čo bude v mojich silách. Chcem sa baviť cyklistikou, ako keď som bol mladý." (14.07.2016, rb)

Odletí otecko Bakelants z Tour?

Jan Bakelants (30, Ag2R La Mondiale) zistil v cieli 11. etapy v Montpellier, že sa mu narodila dcérka Julia. Jeho tím už požiadal organizátorov, aby ho počas voľného dňa letecky prepravili na krátku návštevu rozrastenej rodinky do Belgicka. Organizátori Giro d' Italia to tento rok umožnili inému oteckovi z pelotónu, Valeriovi Agnolimu (Astana). Čerstvým oteckom sa zvyčajne cyklisticky darí, čo v posledných edíciach predviedli napríklad Nibali alebo Štybar. (14.07.2016, rb)

Madiot: Sagan je Merckxov vnuk

Na adresu Petra Sagana sa po jeho nadľudských výkonoch opäť znášajú chválospevy. "Je to Merckxov vnuk. To, čo predvádza na Tour je výnimočné. Je najlepším cyklistom za posledných 20, 30 rokov," vyhlásil šéf tímu FDJ Marc Madiot. "Sagan je momentálne najlepším cyklistom na svete, ďaleko pred ostatnými," komentoval Thibaut Pinot. "Je to zabijak, zvládne kopce aj šprinty. Najlepší cyklista na svete," povedal Bryan Coquard. (14.07.2016, rb)

Contador asi vynechá Rio

Alberto Contador (33, Tinkoff) po odstúpení z TdF zo zdravotných dôvodov s veľkou pravdepodobnosťou vynechá aj olympiádu v Rio de Janeiro. Preteky sa idú 6. augusta. "Vyliečiť sa včas je prakticky vylúčené," skonštatoval dvojnásobný víťaz na Starej dáme. Trať mu podľa jeho slov sedí. Dúfa, že stihne aspoň začiatok Vuelty 20. augusta, i keď zrejme prišiel o oba hlavné ciele sezóny. (12.07.2016, rb)

Z trasy 20. etapy zrejme vypadne jedno stúpanie

Kvôli zosuvu skál organizátori 103. ročníka Tour de France uvažujú o zmene trasy záverečnej horskej etapy v sobotu 23. júla. Padajúce skaly ohrozujú stúpanie na Col de la Ramaz (1. kat; 13,9 km; 7,1 %) s vrcholom 53 kilometrov pred cieľom. Ak by sa tak stalo, je pravdepodobné, že etapa by sa skrátila ešte aj z pôvodnej dĺžky 146 km. (09.07.2016, lt)

Projekt z Bahrajnu sa vraj vyvíja podľa plánu

V prvom týždni Tour de France sa začali objavovať špekulácie, že bahrajnský projekt nového tímu World Tour zamrzol a pred sezónou 2017 možno nevznikne. Francúzski novinári vychádzali zrejme aj z toho, že tím ohlásil tlačovú konferenciu na 11. júla, ale napokon ju zrušil. Športový riaditeľ Brent Copeland, ktorý ako jediný komunikuje s verejnosťou, tvrdí, že všetko ide podľa plánu a v auguste zverejnia menoslov podpísaných pretekárov. (08.07.2016, lt)

Ochowicz dementoval fámy o konci BMC

Po stredajšom veľkom triumfe Grega Van Avermaeta sa v jeho spoločnosti objavil generálny manažér tímu Jim Ochowicz a novinári boli zvedaví na budúcnosť americko-švajčiarskeho celku. Dostalo sa im odpovede, že BMC bude pokračovať aj v sezóne 2017. Majiteľ značky Andy Rihs by ale rád privítal veľkého sponzora, bez ktorého to už dlho udržateľné nebude. (07.07.2016, lt)

Riaditeľ Astany drží horúci zemiak

Športový riaditeľ Astany Giuseppe Martinelli prežíva extra náročnú TdF ako mediátor medzi dvoma talianskymi hviezdami. Vincenzo Nibali a Fabio Aru dlhodobo nemajú dobrý vzťah. "Je to veľká zodpovednosť, ale rád držím horúci zemiak. Je to obohacujúce." Aru má s Martinellim bližší vzťah, pretože v tíme vyrastal. "Je trochu ako môj," tvrdí Martinelli, podľa ktorého je Nibali voľnejší, individuálnejší, zatiaľ čo Aru racionálnejší. (06.07.2016, rb)

Ostane Tiňkov pri cyklistike?

Po úspešnom vstupe Petra Sagana do TdF 2016 na seba opäť upútal pozornosť aj majiteľ jeho tímu Oleg Tiňkov, keď uviedol: "Cyklistika potrebuje ľudí ako Peter. Froome je skvelý, ale pokiaľ ide o imidž, charizmu a zábavu, tak sa k Saganovi nepribližuje. Ak Sagan vyhrá ďalšie dve etapy, tak zostanem v cyklistike." Žilinčan má v tíme zmluvu aj na rok 2017. Rus vyvolal špekulácie, či ide o pravdu, emócie alebo iba marketingový ťah. (06.07.2016, rb)

Geraint Thomas jazdí s bolesťami rebier

Jazdec tímu Sky mal kolíziu v úvodných dvoch etapách a pri druhom páde narazil do ochrannej bariéry a odvtedy cíti bolesť v oblasti rebier. Nemá nič zlomené, ale ťažšie sa mu dýcha, nemôže jazdiť zo sedla a potrebuje niekoľko dní na zotavenie. Welšský pretekár sa však nevzdáva, veď v roku 2013 dokončil Tour so zlomenou panvou. (05.07.2016, ts)

Gilbert s Kristoffom dnes oslavujú narodeniny

5. júla 1982 a 1987 sa narodili veľké postavy súčasnej cyklistiky, ktoré ale nehviezdia tak ako by chceli. Bývalý majster sveta Philippe Gilbert nepredĺži zmluvu s BMC, a tak sa nedostal do zostavy na Tour, kde dominujú vrchári. Alexander Kristoff je zasa veľmi vzdialený od svojej formy z Tour 2014 a flámskych klasík 2015. V prvých dvoch špurtoch pohorel. (05.07.2016, lt)
baner janom2020 v2