Po dlhej jarnej časti sezóny vstupuje Peter Velits do prostrednej fázy roka 2013. Odštartuje ju pretekmi Okolo Švajčiarska, kde si bude chcieť zaistiť miestenku na Tour de France. O Suisse, Tour aj ďalšej budúcnosti sa dočítate v našom krátkom rozhovore.
 
 
Najprv si mal štartovať na Suisse, potom na Dauphiné a nakoniec si predsa len vo Švajčiarsku. Bol to naozaj takýto chaos, alebo ste to v tíme mali od začiatku jasné?
 
"Pred štartom sezóny som si vybral Tour de Suisse s tým, že pôjdem v máji na naše obľúbené sústredenie do St. Moritzu. Odsúhlasili mi to. Pred mesiacom som dostal informáciu, že ma chcú na Dauphiné. V poriadku, zmieril som sa s tým a zrušil St. Moritz. Asi pred dvoma týždňami som sa zrazu našiel na štartovej listine Švajčiarska. Volal som do tímu a povedali mi, že na Dauphiné už je Tony, Chavanel, Kwiatkovski, lepšie pre mňa bude Suisse."
 
 
Áno, tá zostava OPQS na Dauphiné je "podozrivá" smerom k Tour de France. Dlho sme žili v tom, že na Tour de France budeš štartovať. Ako vždy zameriavaš prípravu aj formu na Tour. Teraz sa o tom začína pochybovať...
 
"Nikdy človek nemá isté miesto na najlepšie preteky. Buď je zaradený do zoznamu ľudí, ktorí by tam mali ísť, buď do zoznamu čakateľov, alebo ľudí, ktorí nie. To sa môže počas sezóny meniť. Ja som bol od začiatku v zozname tých, ktorí by tam ísť mali, ale hranica je tenká. Máme tím plný skvelých ľudí. Mark Cavendish má veľkú šancu na zelený dres a viacero etáp, tím bude stavaný na neho."
 
 
V poriadku, ale každý tím na takéto preteky vstupuje aj s pretekármi na celkové poradie. Výnimkou je snáď iba Argos-Shimano, ale ostatní majú v tíme aj vrchárov.
 
"Áno, myslím si, že aj u nás pôjde jeden alebo dvaja ľudia na celkové poradie. Nie je ešte isté, či to budem ja."
 
 
Rátajú s mladým Michalom Kwiatkowskim?
 
"Podľa môjho názoru určite."
 
 
Do médií sa dostali informácie o vašom možnom odchode z Quick-Stepu. Ako to vyzerá v tejto sfére?
 
"Tento rok nám v OPQS končí zmluva, takže všetko je otvorené. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie."
 
 
Tvoj osobný pocit? Zotrvanie / ochod?

 

"Zmena. Tak to cítim dnes. O týždeň alebo mesiac to možno prehodnotím. Naozaj je predčasné o čomkoľvek hovoriť. Sústredím sa na Suisse, snáď aj Tour."

 
 
Dobre, dôvody rozoberieme inokedy, nie teraz tesne pred dôležitými pretekmi. Poďme teda k Tour de Suisse. Takmer mesiac a pol si nepretekal. Musíme ešte povedať, že táto pauza bola plánovaná, všetko je v poriadku. Je nám jasné, že sa nemáš na čo šetriť a pôjdeš naplno.
 
"Samozrejme, skúsim ísť deň po dni smerom na celkové poradie. Ak by to náhodou nevyšlo, pokúsim sa dosiahnuť úspech v nejakej etape."
 
 
Už druhý deň je náročný, cieľ na kopci. Vzhľadom na dlhý pretekársky výpadok to nie je pre teba ideálne.
 
"Nie je, ale to si už ja nevyberám. Samozrejme, jedna - dve etapy na rozjazd by sadli, ale nevadí, pôjdem naplno už v tom nedeľňajšom kopci."
 
 
Dá sa povedať, že tvoj výkon / umiestnenie na Tour de Suisse bude rozhodovať o miestenke na Tour de France?
 
"Áno, myslím si, že to bude jeden z dôležitých faktorov. Nominácia by sa mala uzavrieť pár dní po skončení Suisse."
 
 
Držíme palce! Momentálne nemáme v kalendári zaznačené ďalšie preteky u brata Martina. Čo ho najbližšie čaká?
 
"Nevieme, tím zatiaľ mlčí. Ďalší program sa bude asi zostavovať až po Švajčiarsku."