Slovenská cyklistika získala ďalší medzinárodný úspech. CK Epic Dohňany bol ocenený ako najlepší organizátor európskeho šampionátu v roku 2011. Zástupcovia tohto klubu predstavili verejnosti aj svoje sponzorstvo ProTour tímu Omega Pharma - Quick Step.

 

Bratislava 22. marca - Organizátori z CK Epic Dohňany zvíťazili vďaka výbornej organizácii ME 2011 v horskej cyklistike v konkurencii 24 európskych miest vrátane Birminghamu, Norimbergu alebo Linzu. Získali titul pre najlepšieho organizátora európskeho šampionátu v cyklistike v roku 2011 a boli ocenení ako jediní. Obec Dohňany ležiaca v Púchovskej doline má pritom približne iba 1900 obyvateľov, na rozdiel od miliónového Birminghamu. Slovenskí organizátori dostali cenu na marcovom kongrese v španielskej Segovii na základe hodnotenia medzinárodnej komisie zostavenej zo zástupcov UCI (Union Cycliste Internationale) a UEC (European Cycling Union). Hlavnými kritériami hodnotenia boli bezpečnosť, logistika, mediálne pokrytie, čistota atď. Lesklý tanier s originálnym nápisom je krásnou spomienkou a zaslúženou trofejou za špičkovú organizáciu.

 

Mali sme množstvo gratulácií, ale toto medzinárodné ocenenie bolo najemotívnejšie. Je to taká bodka za niekoľkoročným úsilím, ktoré vzniklo v našej dedinke Dohňany dávno, rozhovoril sa predseda dozornej rady CK Epic Dohňany Ján Miškovský. Začínali sme od nuly, od piky. Učili sme sa jazdiť, bolo to ako detská materská škôlka na bicykloch. A dnes sme reálne európsky organizátor špičkových podujatí. Ocenenie, ktoré sme dostali, je skvelou bodkou nielen pre nás a obec Dohňany, ale aj pre slovenskú cyklistiku a Slovensko. V zahraničí sa dobre počúva, keď spomínajú Slovensko - Slovakia."

 

Kongresu v Seguvii sa zúčastnil tiež prezident SZC Peter Privara. „V tomto období víťazili aj naši chlapci a Slovensko sa naozaj často spomínalo. Ocenenie pre Dohňany malo veľkú odozvu. Nato akí sme malí je to úžasné a verím, že si to konečne všimnú zástupcovia ministerstiev. V záujme Slovenska. Všetko nám nahráva k tomu, aby sme posunuli slovenskú cyklistiku tam, kde patrí. Napokon, v hierarchii dotovaných športov sme na Slovensku poskočili z nejakého sedemnásteho miesta na štvrtú alebo piatu priečku."

 

Svoje pocity z medzinárodného úspechu vyjadril aj podpredseda dozornej rady CK Epic Dohňany Juraj Čvirik. „Dovoľte mi povedať dve slová - dojatie a záväzok. Za touto cenou sú konkrétne príbehy, tváre, ľudia z posledných dvanástich rokov a to je to dojatie. Záväzkom je, aby sme ďalšie podujatia urobili minimálne tak kvalitne ako ME 2011."

 

Spomienkou na úspešné podujatie je tiež kniha s pútavým názvom: Ako si diviak Európu podmanil. Je to kniha plná fotografií na vyše 220 stranách. Navždy sú v nej zachované i sympatické slová špičkového cyklistu José-Antonia Hermida, ktorý vtedy povedal: „V Dohňanoch sa opäť raz potvrdilo, že pri príprave akcie nezáleží na rozlohe ani počte obyvateľov, ale na vášni, s akou ju organizátori chystajú. ME boli jedným z najlepšie usporiadaných podujatí, aké som kedy zažil."

 

A prečo takýto názov knihy? Diviak bol dokonca maskotom celého úspešného eventu. „Ako malí chlapci sme sa vždy doudierali, domazali a keď sme prišli domov, tak sme vtipkovali, že sme ako divé svine. Logo, maskot a názov knihy vznikli jednoducho a úprimne," vysvetlil s úsmevom Ján Miškovský.

 

Zaujímavou informáciou pre Slovensko je tiež to, že aktivity nadšencov z Dohnian sa rozšírili aj do cestnej cyklistiky. Spoločnosť Janom, ktorá podniká v oblasti informačných technológií a obnoviteľných energetických zdrojov, sa dokonca stala cosponzorom ProTour tímu Omega Pharma - Quick Step. Názov tejto medzinárodnej spoločnosti nájdete aj na dresoch belgického ProTour tímu. K spolupráci výrazne dopomohla prítomnosť Velitsovcov v zostave. Slovensko tak získalo vôbec prvého sponzora v špičkovej cyklistike. V minulosti už Janom dvakrát sponzoroval Okolo Slovenska, spolupracujú tiež na podujatí Karpatských kuriérov pre jazdcov do 23 rokov. V lete budú v spolupráci s Velitsovcami a púchovským klubom organizovať Majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike 2012.

 
Na záver nadšenci z Dohnian predstavili pozoruhodné vízie: „V kuloároch sa objavila myšlienka akejsi ligy v rámci cestnej cyklistiky. Hovorí sa o dvanástich svetových podujatiach, niečo na spôsob Formuly 1. Bolo tiež povedané, že jedno alebo dve podujatia vo východnej Európe by neboli zlé. Aj toto je možno budúcnosť slovenskej cyklistiky, tým priestorom môže byť i Poľsko alebo Česko. Naďalej sa chceme venovať výchove talentovaných cyklistov u nás v Dohňanoch. Počas poslednej etapy Pretekov Kuriérov bude mať premiéru aj Citroen Jumper, naše prvé auto, ktoré bude založené čisto na báze batérií a obnoviteľných zdrojov." Otvorená zostáva tiež otázka návštevy podujatia Giro d' Italia na Slovensku, ale kvôli predčasným voľbám sa celý proces posúva o dva roky ďalej. Cieľom nadšencov z Dohnian však zostáva trvalý rozvoj slovenskej cyklistiky. 
 
 
dohnany-2
 
 
dohnany-1