Erik Baška

6.2.2017, 11:30 | Profily cyklistov | Rastislav Boris
Erik Baška, skromný cyklista s rýchlymi nohami, sa narodil 12. januára 1994. Pochádza z obce Dohňany pri Púchove, takže bratia Velitsovci bývajú približne iba päť kilometrov ďalej od neho. Na bicykli trénoval od trinástich rokov, najprv sa necelý rok venoval cyklotrialu, čo je zjednodušene skákanie na bicykli z prekážky na prekážku bez dotyku so zemou (viac o cyklotriale TU).
 
Bašku trénoval aj strýko Velitsovcov Tibor, vychoval ho miestny klub CK EPIC Dohňany. Ako najťažšie obdobie kariéry označil prechod z Dohnian do Dukly Trenčín, respektíve skok z juniorskej kategórie medzi dvadsaťtrojkárov. Postupne si však zvykol na "dospelácku cyklistiku". Zbieral skúsenosti a šprintérske umiestnenia v top desiatke, vyhral bodovaciu súťaž na Pretekoch karpatských kuriérov. V sezóne 2014 okúsil chuť víťazstva na troch jednorazovkách v Poľsku a Maďarsku.
 
 
baska erik dohnany stara velka
Erik Baška ešte v drese CK EPIC Dohňany (© CK EPIC)
 
 
PRIENIK DO EURÓPY
 
Vďaka týmto výsledkom a podpore od sponzora cyklistiky Jána Miškovského z Dohnian sa posunul v sezóne 2015 do medzinárodnejšieho kontinentálneho tímu s českou základňou AWT - GreenWay. Črtala sa šanca, že o niekoľko rokov sa z tejto bývalej "farmy" dostane až do elitného tímu Quick - Step, ktorý tiež sponzoruje Ján Miškovský. Baška však nepokračoval po tejto dohnianskej ceste, pretože sa fantastickou sezónou 2015 zapísal do diárov viacerých manažérov. Pripísal si štyri medzinárodné víťazstvá, vrátane zisku titulu majstra Európy v Estónsku (rozhovor TU).
 
Dá sa povedať, že ten ho spoločne s pomocnou rukou manažéra Saganovcov i Kolářa, Giovanniho Lombardiho, dostal do elitnej cyklistiky, konkrétne do tímu Tinkoff. "Veril som, že to raz dokážem, že sa dostanem do elitnej cyklistiky. Len som nečakal, že to bude tak skoro," povedal nám Erik v rozhovore (TU).
 
Tiež okomentoval prirovnávanie k Petrovi Saganovi a priznal, že najviac ho lákajú dlažobné klasiky a rovinaté šprinty. "Peter je jeden z najlepších cyklistov a disponuje ohromnou všestrannosťou. Ja som šprintér, ale ak zvýšim svoju celkovú výkonnosť a sadne mi deň, tak môžem čosi dosiahnuť. Dúfam, že napodobním aspoň malú časť z jeho úspechov."
 
 
baska erik me tartu velka
Erik Baška majstrom Európy (© ME Tartu 2015)
 
 
2016: VEĽMI SPOKOJNÝ, 2017: BORA
 
Erikovi Baškovi sa už v premiérovej sezóne medzi profesionálmi "napodobnenie" podarilo, veď vyhral menšiu Handzame Classic, skončil trinásty na MS v kategórii do 23 rokov, nazbieral viaceré umiestnenia v top desiatke, tiež prvé väčšie skúsenosti z klasík. A tak zhodnotil sezónu 2016 slovami "veľmi spokojný", celkovo pocítil dosiaľ najvýraznejší výkonnostný progres v kariére.  
 
Nevahál nad pokračovaním s cyklistickou partiou okolo Petra Sagana a prestupom do Bory - Hansgrohe. V jej drese sa chce zlepšovať a vyhrať ďalšie preteky, ísť klasiky i nejaké kvalitné etapové podujatie, ale zatiaľ nie Grand Tour. Uvedomuje si, že prvoradé budú tímové ambície aj to, že šprint je často viac otázkou hlavy a skúseností ako nôh (rozhovor TU).
 
Erik Baška zostáva skromným profesionálnym cyklistom, i keď s víťaznými ambíciami. Po objavnom, ale únavnom cyklistickom cestovaní sa vždy teší na špeciality z maminej kuchyne i dlhoročnú priateľku Jarku. Okrem cyklistiky miluje horskú turistiku, i keď popri súčasnom zamestnaní je to málokedy vhodný koníček. Držíme mu palce, aby "aspoň" v cyklistike okúsil ďalšie lezecké výstupy, konkrétne na najvyššie stupienky ceremoniálnych pódií.
 
 
baska 2015 pedal velka
Erik Baška na galavečeri Zlatý pedál (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.sk)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop