Warren Barguil

8.11.2017, 16:00 | Profily cyklistov | Juraj Pivarči
Francúzsky cyklista Warren Barguil strávil posledných šesť rokov v štruktúrach toho istého celku. Vypracoval sa počas nich na kvalitného vrchára, ktorý má ambície bojovať o čo najvyššie priečky počas Grand Tours. Jeho bojovný štýl sa páči hlavne jeho krajanom, ktorí ho velebili najmä po Tour 2017. Naopak, po týchto pretekoch naňho nevedeli nájsť pekného slova jeho zamestnávatelia...
 
 
bardet 2016 chodba tdf tgaf
Warren Barguil pred sezónou 2016 (© CorVos / Team Giant-Alpecin)
 
 
Otvorené holandské dvere
 
Warren Barguil sa narodil 28. októbra 1991. V rodnom liste má ako miesto narodenia zapísané mestečko Hennebont ležiace v Bretónsku. Má asi 15-tisíc obyvateľov a ako každé mesto ležiace v tomto v severozápadnom cípe Francúzska, aj svoj rázovitý charakter. Warren začal svoju kariéru vo veku dvadsať rokov. Vybral si ho tím Bretagne Schuller, takže nemusel hľadať ďaleko. Stretol sa v ňom s jazdcami ako Romain Hardy, Johan Le Bon či Laurent Pichon. Mladý Barguil dostal možnosť ako stážista či ako trainee jazdec. Rozhodne nesklamal. Na Tour de l'Avenir vyhral poslednú ôsmu etapu, pričom celkovo skončil piaty. V roku 2011 patrilo toto veľmi špecifické podujatie Estabanovi Chávesovi.
 
Rok na to prišla aj vďaka solídnym výsledkom z vlaňajška ešte zaujímavejšia ponuka. Ozvalo sa Argos - Shimano. Pre Barguila to znamenalo prílev novej motivácie, ktorej výsledkom bolo úspešné účinkovanie na Tour des Pays de Savoie. V Savojsku bral skoro všetko. Bodovačku, súťaž vrchárov a pochopiteľne aj tú pre mladých jazdcov. Ušla mu len celková klasifikácia, skončil druhý. To všetko bol však len predkrm. Hlavný chod prišiel až počas starého známeho Tour de l'Avenir, kde bol ešte dominantnejší. Tieto výkony a výsledky presvedčili predstaviteľov holandského tímu natoľko, že sa od nasledujúcej sezóny stal jeho plnohodnotnou súčasťou.
 
 
barguil 2011 podium warrenbarguil fr
Barguilov triumf na Avenire v roku 2011 (© warrenbarguil.fr)

 
Prvé veľké víťazstvá a turbulentné roky

Barguil na ne  nemusel čakať dlho. Naopak, prišli v podstate hneď na začiatku jeho "veľkej kariéry". Už na jeseň 2013 debutoval na Grand Tour. Zvykne sa hovoriť, že práve španielska Vuelta je na zbieranie skúseností ako stvorená a mnohí cyklisti debutovali skutočne práve tu. Medzi takýchto jazdcov patria aj naši chlapci. Peter Sagan, Martin Velits, no a tento rok aj Michael Kolář. Peter Velits a Juraj Sagan do toho "vhupli" vo veľkom štýle rovno na Tour de France.

Barguil však nezbieral len skúsenosti, ale aj víťazstvá. Vyhral hneď dve etapy. Trinástu a šestnástu. Debut ako sa patrí, a to stále len vo veku 22 rokov. Obrovský potenciál, ktorý v ňom driemal, videli všetci. V ďalších rokoch sa však trochu odmlčal. Víťazstvá neprichádzali, pretože sa zameriaval na GC. Už v roku 2014 skončil opäť na Vuelte na ôsmej priečke. Ako generálka pred vrcholom sezóny mu poslúžilo Okolo Poľska. V pamätnej etape finišujúcej na Štrbskom plese skončil piaty. Nasledujúci rok debutoval na Tour. Skončil štrnásty, čo až také zaujímavé nie je. To najfascinujúcejšie v jeho kariére ho ešte len malo čakať. A sezóna 2016 so sezónou 2017 fascinujúce boli.
 
 
barguil 2016 trening tgaf
Waren Barguil stúpa na Tour de France (© CorVos / Team Giant-Alpecin)

 
V januári 2016 obletela svet veľmi nepríjemná správa o autonehode, ktorá sa stala šestici pretekárov tímu Giant - Alpecin. Počas tréningu v Španielsku nepozorný vodič zrazil Johna Degenkolba, Fredrika Ludvigssona, Ramona Sinkeldama, Maxa Walscheida, Chada Hagu, no a taktiež Warrena Barguila. Francúzsky jazdec utrpel zlomeninu ruky, vďaka čomu začal pretekať až v Katalánsku koncom marca. I napriek vážnemu zraneniu sa chcel dať dohromady, aby mohol predviesť svoje kvality na ardenských klasikách. Tradičnú trojkombináciu AGR, Valónsky šíp a L-B-L absolvoval už vlani, a práve v roku 2016 chcel ukázať, že na to má. A ľudská vôľa dokáže občas naozaj zázraky. Barguil sa dal dokopy a v Ardenách bol na každej jednej klasike medzi najlepšími. Symbolicky dosiahol najlepší výsledok práve na tej najnáročnejšej. Na Liége-Bastogne-Liége skončil šiesty. Po jarnej časti sezóny prišla na rad kombinácia Tour – Vuelta. Nebola úspešná. Vo Francúzsku skončil až 23., Španielsko dokonca opustil už po treťom dni. Rozpačitú sezónu ukončil na Paríž - Tours, ešte pred tým na Okolo Lombardie finišoval ôsmy. Na klasike padajúceho lístia zatiaľ jeho najlepšie umiestnenie.
 
Pokiaľ bola pre Barguila sezóna 2016 bujará, ekvivalent pre rok 2017 v slovenčine kodifikovaný nie je. Odštartoval ju na podniku Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol, ktorý mu predostrel pekné ôsme miesto na Paríž - Nice. Nasledoval už tradičný blok v Ardenách, najlepšie dopadol na Valónskom šípe. Skončil rovnako ako na L-B-L 2016, teda šiesty. To, čo malo prísť neohrozilo ani nepríjemné zranenie na Okolo Romandie. Padol tam už v druhej etape a zlomil si panvu. Tour de France ale našťastie stihol. Pre celok Sunweb možno najkrajšie preteky od jeho vzniku. Pre Warrena Barguila určite. Vyhral dve etapy, pričom prvú z nich počas francúzskeho sviatku sviatkov. Skutočne, 14. júl nepatril len Bastile, ale aj Warrenovi. Druhá víťazná etapa bola ešte prestížnejšia, finišovalo sa totiž na alpskej legende Izoard. Dva nádherné dni podčiarknuté bodkovaným dresom bolo pre jazdca tým najúspešnejším obdobím v kariére.
 
 
barguil 2017 tdf spurt sunf
Triumf Warrena Barguila na Tour de France (© Cor Vos | Team Sunweb)

 
Prišla ale informácia, že prestupuje do nižšej ligy, do celku Fortuneo. Dôvod bol prozaický. Chcel viac voľnosti a zabojovať na Tour. Ako líder. A každý predsa vedel, že Fortuneo ide na budúci rok do Francúzska vďaka divokej karte. Predstaviteľom Sunwebu sa to ale príliš nepáčilo. Všetko to napätie vyvrcholilo na Vuelte, kde mal Barguil pôvodne bojovať o GC, no napokon mal byť z neho len elitný domestik pre Wilca Keldermana. Ani tento trest ale zjavne nestačil, a tak ho jeho vlastný tím z Grand Tour radšej úplne stiahol. "Otvorene nám dal najavo, že nebude pretekať v súlade s tímovou taktikou. Nemali sme preto inú možnosť, ako stiahnuť ho," zaznelo vtedy v krátkom stanovisku tímu Sunweb. "Musím opustiť preteky. Cítim sa dobre, mám vynikajúce nohy. Skrátka sa vidím v úplne inej úlohe. Chcel by som v horách útočiť, tak, ako som to robil na Tour. Vuleta je skvelé podujatie, preto ma to mrzí. Rozhodnutie tímu ale musím rešpektovať," reagoval na rozhodnutie Barguil. Dlhoročné manželstvo sa tak definitívne rozpadlo.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop