Bauke Mollema

6.12.2017, 16:00 | Profily cyklistov | Juraj Pivarči
Holandský pretekár má na konte zatiaľ len desať profesionálnych víťazstiev. Ich počet teda neohuruje, no keď sa pozrieme na krajiny "ich pôvodu", razom vyzerajú zaujímavejšie. Podarilo sa mu vyhrať už vo Francúzsku, Argentíne, Kanade, Španielsku, Japonsku, Poľsku a v Nórsku. Či pridá do svojho zoznamu ďalšie republiky či kráľovstvá, uvidíme v nasledujúcich sezónach.
 
 
mollema 2016 podium sebastian baskickof
Bauke Mollema s víťazstvom v San Sebastiane (© 2016, Zikliamatore)
 
 
Multifunkčný športovec
 
Malý Bauke sa narodil koncom novembra v roku 1986. Bolo to v meste Groningen na severe Holandska. Ide o asi 200-tisícové mesto, čiže o mesto, ktoré je o pár desiatok tisíc menšie ako naše Košice. Narodil sa tu, vyrastal tu i študoval. Chodil na rovnakú strednú školu ako známy holandský futbalista Arjen Robben, ktorý momentálne hráva za bavorský gigant Bayern Mníchov. No a práve k futbalu pričuchol aj Mollema. A nie len k nemu. Vyskúšal tiež tenis, beh, dokonca aj hokej. Napokon sa ale rozhodol pre dve kolesá s trámom. K cyklistike ho priviedli jeho starí rodičia, ktorí sa venovali výrobe práve bicyklov.
 
V roku 2004, to mal Bauke čerstvých osemnásť rokov, sa stal súčasťou tímu NWVG. Prišlo obdobie zoznamovania sa s prostredím cyklistického víru. Jeho prvými pretekmi boli Zuid-Holland, ktoré ale nedokončil. Nasledovali ďalšie a ďalšie, na ktorých sa pomaly ale isto zlepšoval. Celé toto tranzitné obdobie trvalo tri roky. Po krátkej anabáze v celku Löwik Meubelen, sa stretol s manažérom oranžovo-modrého projektu Rabobank Nicom Verhoevenom. Stretnutie pri káve či čaji dopadlo dobre, Bauke Mollema začal od roku 2007 svoju veľkú profesionálnu kariéru. Vo veku 21 rokov.
 
 
mollema 2007 ilustrak
Bauke Mollema v roku 2007 (© baukemollema.nl)
 
 
Stabilný odrazový mostík
 
Mnohí cyklisti sa takto odrazili na jedinečnom podniku Tour de l'Avenir. A ani Bauke nevykročil z radu. Podujatie konajúce sa vo Francúzsku vyhral v roku 2007. Nechal za sebou druhého Tonyho Martina či štvrtého Simona Špilaka. To všetko ešte v drese kontinentálneho Rabobanku. O rok neskôr prestúpil do ligy najvyššej. Absolvoval viaceré zaujímavé preteky ako Okolo Kalifornie, Okolo Poľska či Tour de Romadie, ktoré však nedokončil kvôli zlomenej kľúčnej kosti. Nestratil sa ani výsledkovo, na Okolo Nemecka skončil siedmy, na Vuelta a Castilla y Leon dokonca šiesty.
 
Nasledujúci ročník by možno svojho života najradšej úplne vymazal. Neodjazdil toho veľa, dostal totiž mononukleózu, z ktorej sa nevedel dostať dlhé mesiace. Potom ale prišiel rok 2010 a spolu s ním opäť dôvod na úsmev. Vlastne hneď niekoľko. Vrchol celej sezóny prišiel v podobe debutu na Gire, kde skončil dvanásty. Vyhral vtedy Ivan Basson, no Mollema sa definitívne zaradil medzi rešpektovaných vrchárov. Slušne si počínal aj na Okolo Švajčiarska, no hlavne na Okolo Poľska, kde si v šiestej etape vybojoval vôbec prvé veľké kariérne víťazstvo! V GC obsadil výborné tretie miesto, pričom nestačil len na víťazného Daniela Martina a druhého Gregu Boleho.
 
Nasledujúce dve sezóny sa blížila jeho derniéra v drese Rabobanku. Bauke akoby tušil, že bude treba hľadať nového sponzora, pretože sa mu celkom darilo. Síce ani raz nevyhral, no výsledky boli. V roku, keď boli na Slovensku hokejové majstrovstvá, obsadil deviate miesto na Paríž - Nice, piate na Okolo Švajčiarska, no zažil tiež debut na Tour de France a aby toho nebolo málo, tiež na Vuelte. A práve na Pyrenejskom polostrove dosiahol zatiaľ najvyššie umiestnenie na Grand Tours v kariére. Skončil na "zemiakovej priečke". Aj v roku 2012 absolvoval takéto double, ale ani zďaleka tak úspešne. Tour nedokončil, v Španielsku skončil až na 28. priečke. Potešiť ho mohli aspoň umiestnenia v Top 10 na každej jednej ardenskej klasike.
 
 
mollema tdf 2013 tinak
Bauke Mollema na Tour de France 2013 (© Igor Tinák)
 
 
Nové dresy, nové výzvy
 
Po sérií dopingových škandálov došla Rabobanku trpezlivosť a táto banka z cyklistiky odišla. Bolo nutné nájsť náhradu. Vznikol tak tým Blanco, neskôr Belkin. Pre jazdcov to asi nebola najpríjemnejšia situácia, no museli sa s tým vyrovnať. Tak napríklad Mollema po tretí raz za sebou absolvoval double Tour – Vuelta. Ešte pred tým čo-to ukázal na Amstel Gold Race a Valónskom šípe. Samozrejme nesmieme zabudnúť na druhé miesto z Okolo Švajčiarska. V Paríži po skončení Starej dámy oslavoval šieste miesto (jeho najlepšie umiestnenie na Tour) a v Španielsku vyhral sedemnástu etapu. Jeho prvá výhra na Grand Tours.
 
V roku 2014 sa zameral už len na Tour de France. Tradične absolvoval aj jarné klasiky v ardenských lesoch a preteky Okolo Švajčiarska, kde sa mu opäť darilo. Skončil tretí. Na samotnej Tour obsadil celkovú desiatu priečku, svoje šieste miesto spred roka teda nepokoril. Chuť si napravil aspoň na klasike San Sebastian, kde skončil druhý. Vyhral Alejandro Valverde. Bauke Mollema ukončil svoju púť v tomto projekte pretekmi Okolo Lombardie. Následne prestúpil do Treku.
 
Počas svojho prvého ročníka v drese Trek Factory Racing sa zas a opäť zameral na Tour. Skončil tam siedmy, čím síce vylepšil umiestenie z prechádzajúcej sezóny, ale nie svoje najlepšie umiestnenie pochádzajúce z roku 2013. Zaujal tiež druhým miestom na Tirreno - Adriatico či víťazstvom na menšom podniku Tour of Alberta a na záverečnom defilé Japan Cup Cycle Road Race.
 
 
mollema 2016 atak sebastian baskickof
Bauke Mollema atakuje na San Sebastiane (© 2016, Zikliamatore)

 
V sezóne 2016 to bolo v jeho podaní "o ničom novom". Opäť Ardeny, opäť Tour, kde opäť neprekročil svoj tieň. Skončil až jedenásty. Našťastie tu bola stará známa klasika San Sebastian a Tour of Alberta, kde vyhral štvrtú etapu. V nedávno skončenej sezóne predsa len prišla zmena. Už v januári vyhral Vuelta Ciclista de San Juan. Nasledovala príprava na Giro, kde skončil po viacerých pekných umiestneniach siedmy. Stará láska ale nehrdzavie, a tak skúsil aj Starú dámu. Výsledné umiestnenie bola sedemnásta priečka. Vyhral však pätnástu etapu. Sezónu ukončil druhým miestom na Gree - Tour of Guangxi.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop