Caleb Ewan

1.2.2018, 16:00 | Profily cyklistov | Juraj Pivarči
Austrália patrí medzi svetovú cyklistickú špičku. Čo disciplína, to pretekár, ktorý dokáže hýbať kartami. V časovke na mnohých pretekoch svieti vysoko meno Rohan Dennis, v bojoch o celkové prvenstvá počujeme často mená ako Richie Porte, ale aj Simon Gerrans. Svoje si Austrália odpedáluje aj na klasikách, a svoje by o tom vedel povedať veterán Mathew Hayman, ktorý pred dvomi rokmi všetkých šokoval na Paríž - Roubaix.
 
Paradoxne to škrípalo len v šprintérskych súbojoch, v ktorých dlhé roky vynikali na čele s legendou Robbiem McEwenom. Ani tu však už nie sú protinožci len do počtu. Vyrástol im Caleb Ewan, mladý chlapec zo Sydney. Narodil sa 11. júla 1994. Tento rok tak oslávil len svoje 24. narodeniny. A ak všetko pôjde podľa jeho predstáv, narodeninovú oslavu by mal zažiť kdesi vo francúzskych departmentoch, keďže by mal práve absolvovať svoju veľkú premiéru na Tour de France. To je ale ešte budúcnosť.
 
 
ewan 2017 giro ilustrak rcsf
Caleb Ewan (© LaPresse/Spada)
 
 
Caleb začínal s cyklistikou v desiatich rokoch. Bolo to v roku 2004, teda presne v období, kedy sa opačnom konci zemegule v Aténach konali boje pod piatimi kruhmi. Možno ho inšpirovalo víťazstvo Paola Bettiniho, alebo skôr tretie miesto v časovke, ktoré vybojoval jeho starší krajan Michael Rogers. Najkrajšie na tom je to, že Ewan tohto jazdca ešte stihol zažiť aj v balíku.
 
Prvý veľký úspech sa dostavil o šesť rokov neskôr. Caleb Ewan sa stal juniorským majstrom Austrálie. O rok neskôr zožal veľký úspech aj na dráhe. V rovnakej vekovej kategórii vyhral svetový šampionát v disciplíne omnium. V nasledujúcej sezóne sa ale vrátil naspäť na cestu. Zúčastnil sa viacerých menších podujatí, kde sa nestratil. Vyhral preteky Gent - Menen, etapu na etapáčiku Rothaus Regio, no a úspešný rok zaklincoval na MS vo Valkenburgu, kde - stále v juniorskej kategórii - nestačil len na Mateja Mohoriča, ktorý ušiel balíku. Slovincovi to vtedy pootvorilo okienko do veľkej cyklistiky. Bez reakcie na svoje výkony však neostal ani Austrálčan.
 
Pred sezónou sa stal súčasťou tímu Jayco - AIS World Tour Academy, v drese ktorého vyhral GP Palio del Recioto, dve etapy na Internationale Thüringen, no a dve etapy aj na slávnom Tour de l'Avenir. Práve francúzske podujatie pre mladé nádeje presvedčilo aj predstaviteľov tímu Orica GreenEDGE. Ešte pred tým sa ale zúčastnil MS. V kategórii U23, kde sa predstavil po prvý raz, skončil štvrtý, a to bol, vzhľadom na náročný profil vo Florencii, menší zázrak. Stále ale neprišiel podpis veľkej zmluvy.
 
 
ewan 2016 podium SweetSpot
Caleb Ewan na pódiu (© SweetSpot)

 
Jazdec, ktorého prezývajú Pocket Rocket, začal sezónu výborne, stal sa majstrom krajiny v U23. Absolvoval tiež Tour Down Under v drese austrálskeho výberu, no potom prišiel útlm. Prelomilo sa to až na starom známom Tour de l'Avenir, kde zvíťazil v špurte druhej etapy. Darilo sa mu aj v španielskej Ponferrade, kde skončil stále v U23 druhý. Bolo to už jeho tretie umiestnenie v Top 5 z MS za sebou, a hoci to ani tentoraz nebolo zlato, vzhľadom na náročné profily šampionátov to bola veľmi vzácna vyrovnanosť. No a potom to prišlo. Podpis zmluvy s Oricou - GreenEDGE a prvé preteky. Bolo to podujatie Okolo Pekingu. Zbieral tu len skúsenosti, i keď druhé miesto z prvej etapy tak nemusí vyzerať. Porazil ho Luka Mezgec. Ewan má skrátka na Slovincov šťastie.
 
Ročník 2015 bol prvý, ktorý kompletne odjazdil za WT tím. A dlho nečakal ani na prvé víťazstvo. A vôbec, rok 2015 bol v jeho podaní najvydarenejší. Aspoň, čo sa kvantity vavrínov týka. Vyhral až jedenásťkrát! Na debutovú sezónu celkom slušné. Spomínaný prvý zárez si mohol pripočítať na Herald Sun Tour, kde vyhral druhú etapu. Pridal aj deň číslo tri a druhé miesto v bodovačke. Dve etapy vyhral aj na Tour de Langkawi. Po návrate z Ázie na chvíľu pobudol v Európe. Nedokončil ťažké Okolo Katalánska, aby mohol vyhrať preteky Vuelta Ciclista a La Rioja. Volanie najľudnatejšieho svetadielu bolo ale silné a vrátil sa tam. A urobil dobre. Viac ako dobre. Preteky Tour de Korea totiž poznali iba jedno meno. Ovládol ich dokonale Caleb Ewan. Štyri víťazné etapy mu priniesli víťazstvo aj v GC. Samozrejme, konkurencia tu nebola na najvyššej úrovni, ale počíta sa každé víťazstvo. Zvlášť také demonštratívne.
 
Aby toho nebolo málo, Ewan v tomto roku zažil debut na Grand Tour. V kalendári zostávala už len Vuelta, čiže tri týždne ako stvorené na učenie sa. U tohto jazdca sme už ale viackrát videli, že to ide akosi rýchlejšie. Typovo rovnaký cyklista ako Mark Cavendish to ukázal aj v Španielsku. Vyhral piatu etapu. "Dojazd bol vážne ťažký. Až som to tak náročné nečakal. Mal som veľmi dobrú pozíciu a dlho čakal, kým začnem špurtovať. Degenkolb išiel dosť skoro, aj som to asi najlepšie načasoval. Sú to úžasné pocity, určite moje najväčšie víťazstvo v kariére. Poraziť Degenkolba a Sagana pre mňa veľa znamená. Veď sú to fantastickí šprintéri," povedal pre médiá v cieli Ewan. Skutočne, náš cyklista vtedy skončil tretí. So Saganom mal počas pretekov spoločné dve veci. Okrem víťazstva, Sagan vyhral tretiu etapu, ich postihol aj osud nedokončenia pretekov. Slovák odstúpil po páde v deviatej etape, Ewan pokračoval len o jeden deň dlhšie.
 
 
ewan 2016 triumf britaniaf theo
Triumf Caleba Ewana na Tour of Britain (@ SweetSpot / Theo Southee photography)

 
Rok 2016 bol jasne najhorší. A ako začal, tak aj skončil. Nedokončenými pretekmi. Už odstúpenie z národných majstrovstiev čo-to predznamenalo. Aspoň, že už v tomto roku začalo jeho "šantenie" na Tour Down Under. Vyhral dve etapy a jednu pridal aj na Herald Sun Tour. Je to až neuveriteľné, ale zo sedemnástich podujatí nedokončil až jedenásť z nich! Tak napríklad, odstúpenie z Gira bolo z dôvodu príchodu hôr... Deň pred tým mal ešte menšiu slovnú potýčku s André Greipelom, ktorý ho v špurte dvanástej etapy vraj zavrel a znemožnil mu vyhrať. Nemec to samozrejme odmietol. Na trinástu etapu napokon nenastúpil ani on.
 
Pre mladého Austrálčana bol rok 2016 ako zakliaty. Nielen že nedokázal vyhrávať ako na bežiacom páse, nedokázal ani dokončovať preteky. Našťastie preňho potom prišiel prelom augusta a septembra, kde najprv vyhral veľkú klasiku v Hamburgu a potom aj ôsmu etapu na Britských ostrovoch na pretekoch Tour of Britain.
 
Vlaňajšok bol po pohrome spred roka ako vykúpením zo zlého sna. Tradičné Tour Down Under patrilo v tomto roku dvom mužom. Austrálčanom. Celkovo vyhral Richie Porte a náš hrdina Caleb Ewan mu sekundoval viac než slušne. Vyhral štyri etapy zo šiestich. "Odignoroval" len dve, obe kopcovité, vrátane tej na Willunga Hill. Jednu z etáp uchmatol aj na Abu Dhabi Tour.
 
 
ewan 2017 tdu spurt cdtf
Caleb Ewan špurtuje na Tour Down Under (© Slipstream Sports)

 
Počas jari uňho nastala značná zmena. Absolvoval klasiky Miláno - San Remo, Dwars Door Vlaanderen a Gent - Wevelgem. Najlepšie dopadla prvá menovaná, skončil desiaty. Vydarená premiéra. Nasledoval návrat na Giro, kde ho už žiadny Greipel nebrzdil. Vyhral "šťastnú" siedmu etapu. "Na začiatku pretekov sme neprežili najlepšie momenty. Vždy som bol blízko k dobrému výsledku, ale vždy mi niečo chýbalo. Aj dnes to bolo tesné, ale kolegovia odviedli dobrú prácu, takže som veľmi rád, že som zvíťazil. Tri kilometre pred páskou som si to musel na chvíľu odmakať, preto som bol v samotnom šprinte trochu unavený. Ale potom mi veľmi pomohol Luka Mežgec," pochválil vtedy kolegu Ewan. Presne toho kolegu, ktorý ho v roku 2014 porazil v Číne.
 
Ani tohtoročné Giro ale nedokončil. Opäť kvôli kopcom. Trápiť ho to ale nemuselo. Vyhral totiž ešte v Poľsku a vydarené vystúpenie zaknihoval aj na Tour of Britain. Získal tri etapy. Sezónu ukončil na Tour of Guangxi. V novom roku pretekal zatiaľ len na rodnej hrude. Národný šampionát preňho ostáva naďalej neprekonaný a na obľúbenom TDU získal len jednu etapu. Táto však bola do mierneho kopca, takže sa s ním príliš nepočítalo. Označil ju za zatiaľ najkrajšie víťazstvo na tomto podniku. "Som nadšený! Ak vyhráte etapu, pred ktorou sa s vami veľmi nerátalo, je to úžasný pocit. Bolo to zložité, až do samotného záveru som netušil, či sa vôbec dostanem do šprintu. Moji kolegovia ma ale opäť dostali do výbornej pozície a konečne to vydalo," nechal sa počuť Ewan. Sezóna 2018 bude v jeho podaní hlavne o Tour de France. Čo ale prinesú ostatné preteky, určite prekvapí aj jeho samého. Chcel by sa zbaviť nálepky, že v Európe mu to zďaleka nejde tak ako doma.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop