Diego Ulissi

3.1.2018, 15:00 | Profily cyklistov | Juraj Pivarči
V posledných mesiacoch sa v cyklistike rieši hlavne salbutamolova aféra Chrisa Frooma. Mnohí ho za to už teraz nenávidia, no nájdu sa aj takí, ktorí mu minimálne rozumejú. Do tejto kategórie spadá aj taliansky pretekár Diego Ulissi, ktorý mal pred takmer tromi rokmi úplne rovnaký problém. Slovo salbutamol tak pozná viac ako dôverne. 
 
Malý Diego sa narodil 15. júla 1989. Bolo to v meste Cecina, ktoré má asi 28-tisíc obyvateľov. Na Slovensku je podobne veľký napríklad Lučenec či Piešťany, čiže na talianske pomery relatívne malé mestečko. Cecina je blízka aj k srdcu Paola Bettiniho. Okrem Ulissiho sa tu totiž narodil aj tento legendárny cyklista, ktorý má na konte dva tituly majstra sveta a zlato z OH v roku 2004. Mladý Ulissi mal teda veľký vzor, ktorý mal v roku jeho narodenia za sebou len pätnásť liet.  
 
Dnes už 28-ročný jazdec odštartoval svoju kariéru v roku 2006, keď vyhral juniorský šampionát konajúci sa v Salzburgu. To ale nebolo všetko, titul obhájil aj v roku nasledujúcom. Premožiteľa nenašiel ani v Stuttgarte a po Giuseppem Palumbovi sa stal ešte len druhým juniorom, ktorému sa podarilo obhájiť tento titul. A aby toho skutočne nebolo málo, svoju úlohu zohral aj vesmír. Presne v týchto dvoch rokoch totiž vyhral svoje dva tituly majstrov sveta aj samotný Paolo Bettini! V ich rodnom meste Cecina museli oslavovať vo veľkom.
 
Prvý veľký kontrakt podpísal Ulissi v roku 2010. Bolo to s tímom Lampre (vtedy Lampre - Farnese Vini). Bol to práve domáci projekt, ktorý si ho zobral pod svoje krídla a v ktorom vydržal v podstate až do jeho zániku. Prvá zmluva sa musí osláviť a Diego to urobil tým najkrajším spôsobom. Vyhral jednorazovku Commercio di Prato a už nasledujúci rok to rozbalil naplno. Dostal príležitosť ukázať sa na Grand Tour. A na domácom Gire dokonca vyhral šestnástu etapu. Bolo to po špurte trojčlennej skupinky, kde porazil Pabla Lastrasa a Giovanniho Viscontiho. Už tu sa ukázalo, v akej disciplíne bude Ulissi najsinejší. Už tu sa ukázalo, že bude z neho puncher, ktorý skrátka pobyty v únikoch miluje.
 
 
ulissi giro 2015 2 lamfv
Diego Ulissi v objatí s tímovým kolegom (© Lampre-Merida / BettiniPhoto)

 
Formu z Talianska si následne preniesol aj na sever Balkánskeho polostrova do Slovinska. Na pretekoch po tejto maličkej alpskej krajine vyhral najprv etapu číslo tri, aby o pár hodín neskôr mohol osláviť aj celkový triumf. Zo športovej stránky to bolo na tento rok všetko, Diego si ale čosi nechal aj do osobného života. Vo veku 22 rokov sa rozhodol pre svadbu so snúbenicou Ariannou Bindi, ktorou žije dodnes. Po pár rokoch im začala robiť spoločnosť aj ich dcérka Lia.
 
Sezóny 2012 a 2013 mu priniesli debut na Vuelte, víťaznú etapu na Okolo Poľska, ale tiež ďalších osem triumfov na výhradne talianskej pôde. Zvláštne postavenie v jeho kariére dostali preteky Settimana Internazionale Coppi e Bartali, ale tiež tradičné jednorazovky na konci každej sezóny. V roku 2013 vyhral hneď tri z nich. Miláno - Turín, Coppa Sabatini a Giro dell'Emilia. To všetko predznamenávalo svetlú budúcnosť aj do rečníka 2014. Všetko sa však zmenilo vďaka astme. A lieku Ventolin.
 
Formu z konca ročníka si Diego preniesol aj na úvod toho ďalšieho. Vyhral hneď druhú etapu na pretekoch Tour Down Under. Neskôr tiež pridal vavrín na G. P. Camaiore, teda opäť na talianskom podujatí, ktoré poslúžilo ako generálka pred Strade Bianche. No a po ardenských klasikách to prišlo. Giro. Už štvrtá Grand Tours v jeho živote, na ktorej sa mu darilo. Ako inak, po únikoch vyhral etapy číslo päť a osem. Po etape číslo jedenásť však neprešiel antidopingovou kontrolou, následkom čoho ho jeho tím po sedemnástej etape z pretekov stiahol. Dôvod bol prostý. Diego Ulissi trpí astmou a užil liek s názvom Ventolin. Tento obsahuje látku salbutamol, ktorá sama o sebe zakázaná nie je, no u cyklistov sa kontrolujú jej hodnoty v tele. "Ventolin je povolený a bolo nutné ho použiť, nakoľko sa u Ulissiho zhoršil zdravotný stav. Náš lekársky tím sa teraz snaží zistiť, prečo cyklistova vzorka vykázala abnormálne hodnoty," bránil sa vtedy tím Lampre - Merida. Pravda bola taká, že hodnota salbutamolu bola v Ulissiho krvi takmer dvakrát vyššia ako je povolené. Taliansky projekt ho provizórne dištancoval.
 
 
ulissi 2016 giro vitazstvo 2 lamf
Triumf Diega Ulissiho (© Lampre-Merida / BettiniPhoto)

 
Napokon ho očistili, no naparili mu trest v trvaní deväť mesiacov, ktorý začal platiť spätne. Od júna 2014 do marca 2015 mal teda Diego Ulissi oficiálne zakázanú činnosť. "Konečne padlo nejaké rozhodnutie. Po takom dlhom a ťažkom období je to pre mňa vyslobodenie. Cítim, že je dôležité zdôrazniť fakt, že sa moje konanie nepreukázalo ako snaha zvýšiť výkonnosť, ale že išlo len o nedbanlivosť, čo mi je ľúto. Spôsobil som ujmu sebe samému, ale predovšetkým môjmu tímu," nechal sa vtedy počuť potrestaný, ale očistený Ulissi.
 
Mal šťastie, trest mu totiž nezahatal účasť na jeho milovanom Gire. Sezónu odštartoval na Okolo Baskicka a po sérii ardenských klasík a po Okolo Romandie sa tak mohol opäť sústrediť na trojtýždňové pretekanie po talianskej čižme. Vyhral tam "šťastnú" siedmu etapu, v ktorej tesne porazil dnes už nie tak šťastného Josého Juana Lobata, ktorý si po "padáku" z celku Lotto NL - Jumbo musí hľadať nový tím. Ale späť k Ulissimu. V roku 2015 ešte zaspomínal na Marca Pantaniho, koncom septembra vyhral jeho memoriál. Skrátený ročník ukončil druhým miestom na exhibícii v Japonsku, kde ho porazil len Bauke Mollema.
 
Ročník 2016 bol posledným v tak typických farbách. Pomyselná derniéra talianskej licencie prinútila jazdcov pretekať ako o život. Alebo presnejšie, pretekať ako o zmluvy. I Diego celú sezónu jazdil v duchu tohto hesla a podarilo sa mu vyhrať až šesťkrát. Napodobnil tak rok 2013. Celé svoje snaženie sústredil zas a opäť na Giro. Na preteky prišiel po solídnych výsledkoch. Na Valónskom šípe skončil ôsmy, na AGR dokonca siedmy. No a ďalšie dve víťazné etapy len potvrdili jeho formu. Vyhral dni číslo štyri a jedenásť. "Chcel som vyhrať jednu etapu a už teraz mám dve. Som z toho veľmi šťastný. Je to úžasné pre celý tím. Snažil som sa predpokladať, čo sa bude diať. Dôležité bolo, že som na kľúčovom stúpaní udržal tempo hlavných favoritov, ktoré bolo veľmi vysoké. No a v špurte som si už veril," povedal vtedy víťaz celkovo už šiestich etáp Gira!
 
 
ulissi 2016 giro podium lamf
Diego Ulissi po jednom z triumfov na Gire (© Lampre-Merida / BettiniPhoto)

 
Po Grand Tour sa predstavil na Okolo Slovinska, kde vyhral v roku 2011. Aj v roku 2016 tu zanechal svoju stopu, vyhral tretiu etapu, ktorou bola časovka. Ruky nad hlavu zdvíhal aj na pretekoch Memorial Riacrdo Otxoa a vydarenú sezónu vyšperkoval na Czech Cycling Tour. U našich západných susedov vyhral najnáročnejšiu etapu finišujúcu v Šternberku, čo mu stačilo aj na celkové prvenstvo. Záverečnú bodku nie len v roku 2016, ale tiež v drese Lampre - Meridy napísal symbolicky v Spojených arabských emirátoch na Abu Dhabi Tour, kde skončil tretí. V hlavnom meste krajiny, ktorá je len o niečo menšia ako susedné Rakúsko, sa tak mohol zoznámiť so svojou budúcnosťou.
 
A tá odštartovalo pretekmi Tour Down Under. Dlho nečakal ani na víťazstvo. Udialo sa tak, čuduj sa svete, na talianskych cestách. Vyhral menšie preteky G. P. Costa degli Etruschi. Za celú svoju kariéru vyhral zatiaľ 29-krát, z toho až 18-krát na rodnej hrude! Nasledovalo totálne prekopanie pretekárskeho programu, ktorého hlavným cieľom sa stala Tour de France. Vo Francúzsku sa prezentoval bojovnou cyklistikou, víťazstvo však neprišlo. Najbližšie k nemu bol v pätnástej etape, zopakoval sa však scenár z japonskej exhibície v roku 2015, porazil ho len Bauke Mollema. Nasledovalo víťazstvo v Montreale a gala predstavenie v Turecku. Na pretekoch Presidential Cycling Tour of Turkey vyhral piatu etapu, čo mu vynieslo taktiež prvú pozíciu v GC. Prichádzajúcu sezónu opäť absolvuje v tíme UEA. Rok 2019 však podpísaný ešte nemá, a tak je opäť pripravený bojovať o svoje miesto.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop