Edvald Boasson Hagen

28.2.2011, 00:02 | Profily cyklistov | Rastislav Boris

boasson-hagen-face-nova

Budúcnosť cestnej cyklistiky - Edvald Boasson Hagen sa narodil 17. mája 1987 v Lillehameri, ale vyrastal v neďalekej dedinke Rudsbygd. Tento mladík je známy svojím veľkým talentom a všestrannosťou, keďže má kvalitné šprinty, časovky a je dobrý i na dlažobných kockách a v kopcoch. "Jablko nepadá ďaleko od stromu" platí aj v prípade tohto Nóra, keďže cyklistom bol jeho starý otec, otec a teraz on sám. S "bikemániou" však začal jeho brat na horskom bicykli a Edvald sa k nemu v asi desiatich rokoch pridal. Podobne ako náš Peter Sagan začal Edvald od pätnástich rokov postupne prechádzať na populárnejšiu cestnú cyklistiku. Samozrejme, z detstva si pamätá na množstvo zážitkov, napríklad spomína si nato, ako sa učil jazdiť na zadnom kolese a s úsmevom vždy dodáva, že to chce len prax.

 

V kategórii do 23 rokov zbieral Hagen prvé „ovocie", keď napríklad vyhral tretiu etapu Závodu mieru juniorov v roku 2005 (štartovali tu aj Juraj Sagan, Gavenda, Marek Čanecký...). V roku 2006 už v drese nórskeho kontinentálneho družstva Maxbo Bianchi vyhral osem podujatí vrátane troch etáp na prestížnej Tour de l'Avenir. O rok neskôr Hagen získal až pätnásť víťazstiev, napríklad vyhral etapu na Okolo Normandie alebo na Okolo Írska, najcennejší bol jeho titul majstra Nórska v individuálnej časovke.

 

Medzi profesionálov vstúpil v sezóne 2008 v tíme High Road (neskôr Columbia) piatym miestom v prológu Tour of California. Neskôr vyhral časovku na Critérium International, GP Denain a tri etapy Tour of Britain. Prvým ProTour víťazstvom bola šiesta etapa na Eneco Tour po Beneluxe. Dokázal taktiež obhájiť titul majstra Nórska v časovke. Takže aj on patrí k mladíkom, ktorý zbierali úspechy už v prvej profesionálnej sezóne.

 

hagen-2V roku 2009 urobil vo farbách Columbie ďalší krok vpred. Vyhral náročnú klasiku Gent-Wevelgem v šprinte pred Bielorusom Kuschynskim. Na svojej premiérovej Grand Tour na Gire 2009 vyhral s Columbiou tímovú časovku a sám zvíťazil v preňho pamätnej siedmej etape. K tomu pridal aj dve druhé miesta a jednu tretiu priečku, celkovo dokončil Giro na 81. pozícii. Jeho úspechy pokračovali dvoma víťazstvami a skalpom bodovacej súťaže na Eneco Tour, štyrmi víťazstvami a celkovým triumfom s bonusom v podobe bodovacej súťaže na Britain Tour, dvoma víťazstvami a celkovým tretím miestom na Okolo Poľska. Na záver dokázal opäť obhájiť titul nórskeho majstra v individuálnej časovke. V rebríčku UCI skončil rok 2009 vo veku 22 rokov na výbornej šiestej priečke. Na konci sezóny taktiež vyšla zaujímavá správa, že Hagen sa spolu s krajanmi NordhaugomArvesenom sťahuje od novej sezóny do tímu Sky.

 

Sezóna 2010 už v britskom tíme Sky bola znova vydarená. „Bo Hagen", ako ho tu začali prezývať, vyhral dve etapy na Tour of Oman, kde získal aj titul najlepší mladý jazdec a vyhral bodovaciu súťaž. Na Eneco Tour skončil hagen-3celkovo tretí, ale obhájil triumf v bodovacej súťaži. Vyhral etapu na Tirreno-AdriaticoCritérium du Dauphiné, Food Valley Classic. Vrcholom sezóny 2010 bola premiérová Tour de France. A veru bola zaujímavá hneď od úvodného prológu, kde skončil talentovaný Edvald na deviatej priečke o 32 sekúnd za Cancellarom. V priebehu TdF potvrdil svoju všestrannosť a vyšprintoval si dve tretie miesta. Ukázal aj obrovskú odolnosť, keď došliapal až do Paríža na 116. pozícii, čo len potvrdilo jeho potenciál do budúcnosti aj na Grand Tours.

 

Potvrdila to aj sezóna 2011, v ktorej sa zaradil medzi najväčšie hviezdy Tour de France. Vyhral dve etapy, jednu v šprinte a druhú v úniku. Vybojoval aj dve druhé miesta, jedno za Hushovdom a druhé za Cavendishom v poslednej kráľovskej etape pre šprintérov. Žiaril aj na Eneco Tour, kde vyhral prvú etapu a všetky možné dresy, potom ovládol klasiku Vattenfall Cyclassics. Pristal mu aj titul nórskeho majstra v časovke, ktorý získal piatykrát v rade.

 

Rok 2012 bol k Nórovi podobne priaznivý ako ten predchádzajúci. Začal víťazstvami v bodovacej súťaži na Tour Down Under a Volta ao Algarve. Potom vyhral etapu na Tirreno-Adriatico a tiež Critérium du Dauphiné. Tesne pred Tour ešte domáci šampionát, no na "Starej dáme" sa mu až tak ako vlani nedarilo. Etapu nevyhral a musel sa uspokojiť "iba" s jedným druhým a dvoma tretími miestami v etape. Vynikajúci výkon zamietajúci všetky pochybnosti o horšej sezóne podal vo Valkenburgu. Na Majstrovstvách sveta nestačil iba na "mimozemšťana" Gilberta a odniesol si do Nórska striebornú medailu.

 

hagen-tdfEdvald Boasson Hagen sa považuje momentálne za najväčší poklad cestnej cyklistiky, i keď niektorí Slováci majú iní názor. Svojou všestrannosťou je prirovnávaný často k Eddymu Merckxovi a najmä tá ho zdobí, čo dokazuje aj rôznorodosť jeho úspechov. Mimochodom, Edvald si ako správny Nór v zime rád zalyžuje, miluje pizzu a svoju priateľku, teda ak mu práve nefrfle do pretekárskeho kalendára. Vravia o ňom, že je veselý a skromný, no určite je obrovskou budúcnosťou cestnej cyklistiky.
 
 
Sympatický Nór zostával aj v roku 2013 dôležitou oporou britského celku. Najskôr bol jedným z lídrov tímu na kockových klasikách, ale podobne ako celému zoskupeniu, ani jemu sa nepodarilo predviesť vo Flámsku svoje najlepšie výkony. Potom si však napravil chuť celkovým triumfom na Glava Tour of Norway, víťaznou etapou na Dauphiné a domácim časovkárskym titulom. Na Tour de France si však v trinástej etape zlomil kľúčnu kosť, čím tím Sky nepríjemne stratil svoj všestranný motor. Do súťažného rytmu sa stihol vrátiť na Vuelte, kde mu dvakrát tesne ušlo víťazstvo v etape. Boasson Hagen zostával v ročníku 2014 v tomto vychytenom zoskupení a bol pripravený plniť svoju úlohu perfektného domestika na všetkých terénoch.
 
V tomto ročníku však zostal len pri takýchto povinnostiach, pretože nedosiahol ani jedno víťazstvo. Veľmi sa túžil ukázať na Gire, pretože tím Sky tu nešiel na celkové poradie, ale niekoľko pádov v prvom týždni mu zabránilo dokončiť toto podujatie. Keďže Hagen nedokázal v celku Sky naplno prejaviť svoj talent, po sezóne sa sťahoval do prokontinentálneho tímu MTN-Qhubeka, kde dostal šancu na reštartovanie svojej kariéry. 
 
V sezóne 2015 sa mu to podarilo len čiastočne. V novom drese si stanovil za cieľ uspieť na kratších etapákoch na severe Európy. Na Tour of Norway obsadil druhé miesto v GC, na Tour of Denmark vyhral etapu, čo sa mu podarilo po dvoch rokoch čakania, a stal sa nórskym šampiónom v ITT a cestných pretekoch. Na veľkých pretekoch ako TdF a Critérium du Dauphiné sa snažil jazdiť aktívne, ale za svoju bol odmenený len niekoľkými umiestneniami v top 10.
 
Vrcholom celého ročníka bol jeho celkový triumf na Okolo Británie, kde síce nevyhral ani jednu etapu, ale v rozhodujúcich momentoch sa pohyboval zakaždým na čele balíka. Na MS v Richmonde mohol bojovať o medailu, ale obetoval sa pre krajana Kristoffa. Na konci pretekov spoločne s van Avermaetom stíhal vedúceho Sagana, ale Hagen nepomáhal sťahovať náskok budúceho šampióna, pretože nórsky tím sa spoliehal na záverečnú špurt Alexandra Kristoffa. Tieto záblesky starej formy na konci ročníka mu dávali dôvod na optimizmus pred nasledujúcou sezónou.
 
Skutočne, v ročníku 2016 dosiahol Hagen niekoľko pekných výsledkov. Najskôr sa veľmi dobre ukázal na Okolo Kataru, kde vyhral časovku, a mal namierené na celkový triumf, ale jeden defekt na veternom úseku ho o túto možnosť obral. Potom vyhral dve etapy v Ománe. Na jarných klasikách predviedol najlepší výkon na Paríž - Roubaix, kde sa dostal na velodróm vo vedúcej skupine, ale tam už nemal dostatok energie na špurt a obsadil piatu priečku.
 
Úspešný bol aj na Okolo Nórska, kde ovládol dve etapy, ale celkový triumf mu vyfúkol Pieter Weening. Vo víťaznom ťažení pokračoval aj na Critérium du Dauphiné, kde vyhral špurt do kopca v štvrtej etape, a následne sa stal nórskym šampiónom v obidvoch disciplínach. Na Tour de France podporoval Marka Cavendisha, svoju šancu využil na Eneco Tour, kde vyhral poslednú etapu. Aj v sezóne 2016 sa vytiahol na majstrovstvách sveta spoločne s Kristoffom, ale spolupráca v záverečnom špurte im nevyšla podľa predstáv.                 
 
 
Patrili mu domáce podniky

Edvald Boasson Hagen sa dostáva do najlepších rokov. Sezónu 2017 vyšperkoval viacerými peknými úspechmi, medzi ktorými sa vynímajú hlavne tie z Tour des Fjords a Okolo Nórska. Na úvod sezóny sa hľadal a nenašiel sa ani na jarných klasikách. Najlepšie dopadol na Miláno - San Remo, aj to bol až 22. Potom to ale prišlo. Máj mu patril. Patrilo mu Nórsko. Na Okolo Nórska vyhral dve etapy, samozrejme, neušlo mu ani GC. Nasledujúce Tour des Fjords bolo ešte o jednu etapu úspešnejšie.  Aby toho nebolo málo, vyhral aj domáce majstrovstvá. V časovke. Nezaháľal ani na Tour de France. Získal až päť pódiových umiestnení. Víťazstvo mu bolo dopriate až v etape číslo devätnásť. V sezóne sa mu podarilo vyhrať potom ešte raz. Na OVO Energy Tour of Britain uchmatol poslednú ôsmu etapu. V GC skončil v Británii dokonca druhý. Vyhral tu Lars Boom. Úspešný rok 2017 končil na domácich MS. Spoločne s Kristoffom sa tešil z druhého miesta.
 
 
Vodu namútil na domácej pôde
 
Edvald Boasson Hagen mal veľmi náročný program v sezóne 2018. Ročník začal už v polovici februára na pretekoch Volta ao Algarve em Bicicleta, ale ani jednu z piatich etáp nevyhral a neskončil ani v najlepšej desiatke. Rozporuplný začiatok sezóny v jeho štýle pokračoval aj na ďalších troch klasikách, z ktorých ani jednu nedokončil. Až na Tirreno-Adriatico nórsky cyklista trošku pookrial, aj keď najlepší výsledok, ktorým bolo 18. miesto, dosiahol v súboji s chronometrom. Nasledovali klasiky a návrat Hagena na výslnie. Na Milano-Sanremo dosiahol doposiaľ najlepšie umiestnenie v sezóne, skončil 16., ktoré výrazne vylepšil na Dwars door Vlaanderen, kde mu len tesne ušlo víťazstvo. Nakoniec sa musel uspokojiť so štvrtým miestom. 31-ročný Nór sa ale vytúženej výhry dočkal a to na domácej pôde. V polovici mája sa predstavil na Tour of Norway a už v druhej etape ukázal, že vyhrávať nezabudol. Ďalší deň potvrdil skvelú formu, do cieľa prišiel ako druhý. Hagenovi nórske cesty sedia, čo potvrdil na národnom šampionáte. V priamom súboji s Kristoffom ťahal za dlhší koniec lana a až do konca sezóny nosil na sebe dres nórskeho majstra. Ten cyklistický fanúšikovia mohli obdivovať aj na Tour de France a dokonca aj tí, čo stáli na Champs-Élysées, kde si Hagen prišiel po štvrté miesto. V skutku dobrý rok zakončil na klasikách, poslednýkrát sa na ceste predstavil na Paríž – Tours, kde sa mu ale vôbec nedarilo a do cieľa dorazil až na 47. mieste.

 

Najväčšie úspechy:

Giro d'Italia - jedna vyhraná etapa
Tour de France - dve vyhrané etapy
MS 2012 - strieborná medaila
Tour of Britain - celkový víťaz 2015, 2009
Gent - Wevelgen 2009
Vattenfall Cyclassics 2011
GP Plouay 2012
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.