Estónsko: V závere domáci borci prekonali BikeExchange, Kubiš opäť bojoval celkovo skončil pätnásty

27.5.2022, 19:30 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
P 26.5. rovinata etapa ciel rovina Tallinn > Tallinn 3,7 km Boguslawski
1. 27.5. rovinata etapa ciel rovina Tallinn > Tartu 193 km Mihkels
2. 28.5. rovinata etapa ciel rovina Tartu > Tartu 165 km Vahtra
Dukla Banská Bystrica nastúpi v zložení: Patrik Tybor, Lukáš Kubiš, Adam Foltán, Pavol Rovder, Martin Chren a Filip Lohinský.
Úvod na pretekoch Okolo Estónska zaobstaral krátky prológ v uliciach hlavného mesta Tallinn. Očakávala sa dominancia tímu BikeExchange-Jayco, čo sa aj potvrdilo, keď útočili na víťazstvo troma pretekármi, ale prekonal ich Poliak Marceli Boguslawski z Mazowsze Serce, ktorého obliekli do dresu lídra.

Do Estónska cestovala Dukla, ktorá však je zraneniami a chorobami sužovaná a mohla nastúpiť iba v pätici. Podľa očakávania bol najsilnejší v krátkom prológu Lukáš Kubiš, ktorý skončil s 15-timi sekundami odstupu na 23. mieste. Vyhovoval by mu ešte kratší prológ, ale aj tak dosiahol dobrý výsledok. Aj nasledujúce dva dni sú celkom rovinaté, preto by to mal byť Lukáš, ktorý to v závere bude skúšať do špurtu.
profil etapy je rovinatý, 1400 nastúpaných metrov
Prvá etapa bola síce na hrane rovinatej a zvlnenej, ale najmä v závere boli kopce, ktoré mali potenciál rozbiť pelotón - spôsobiť menšie rozdiely na cieľovej páske, keďže samotný posledný kilometer bol aj veľmi technický s množstvom zákrut v cyklistom známom meste Tartu, kde Erik Baška vyhral titul majstra Európy U23 v roku 2015. Žiaľ, Erik má stále zdravotné problémy a v Estónsku neštartuje. Robili sme s ním rozhovor, vyjde v sobotu ráno. Dojazd bol ale dnes inde, postavený ťažšie.
Zo Slovákov sa v pelotóne do konca udržali dvadsaťtrojkári Lukáš Kubiš, Pavol Rovder a Filip Lohinský. Druhí dvaja nemali v závere nohy na to, aby zamiešali karty. Snažil sa o to hlavne Kubiš, ktorý bol aj vysoko v GC po prológu. Bohužiaľ, prakticky ako vždy sa mu niečo stalo. Do cieľa prišiel na defekte, ktorý ho pripravil o množstvo pozícií. Bral 24. miesto a v celkovom poradí mu patrí 22. priečka. Škoda, dalo sa rozhodne myslieť na pozíciu okolo 10-15. miesta.
Záver mal výborne naštudovaný Madis Mihkels z domáceho tímu Ampler - Tartu2024, ktorý si poradil aj s pretekármi BikeExchange a konkrétne Kadenom Grovsom, no ten skončil lepšie v prológu, a tak sa tesne obliekol do líderského dresu práve Austrálčan.
profil etapy je úplne rovinatý, jazdí sa na okruhoch v meste
Záverečný deň v Estónsku síce nebol ťažký pre svoj profil, ale technickú náročnosť. Šlo sa na okruhu často po kockách v okolí Tartu, kde boli aj krátke prudké kopce. Všetko ešte umocnil dážď. Rýchlo sa šlo v úvode a keď odišiel únik, situácia sa ukľudnila. Ale už v polovici etapy sa začalo ísť vysoké tempo, ktoré malo rozhodnúť preteky. V celkovom poradí to bolo natesnané. Bolo jasné, že na kockách s množstvom zákrut vzniknú rozdiely.
Množstvo ľudí malo technické problémy, bolo to ako malé Paríž - Roubaix. Zo Slovákov museli meniť bicykle Rovder, Tybor aj Kubiš. Lídrovi tímu prestalo správne radiť, mal v prehadzovačke zrejme množstvo nečistôt.
Etapa dopadla v závere na výkon. Mimoriadne motivovaní borci, bývalí profíci z Pobaltia jazdiaci vo farbách reprezentácie si podelili etapu aj celkový triumf. Norman Vahtra získal prvé, Evaldas Šiškevičius druhé. Prišli do cieľa s náskokom 36 sekúnd pred prvými prenasledovateľmi. Napriek veľkej snahe BikeExchange s Kadenom Grovesom nedokázali uhájiť dres lídra pretekov.
V 28-člennej skupine za dvojkou vpredu sa udržal Lukáš Kubiš, ktorý si aj veril na špurt po náročnom dni, ale už ho v závere chytali kŕče a napokon sa ešte o pár pozícií prepadol na 15. priečku. V celkovom poradí sa posunul práve na 15. miesto a získal päť UCI bodov. V súťaži do 23 rokov bol druhý.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (15. miesto v etape aj celkovo)
"Dnešná etapa bola od začiatku v daždi a veľmi rýchla. Hneď v prvom kole sa oddelilo asi štyridsať ľudí, ktorých sme aj ihneď zišli. S Paľom sme jazdili stále vpredu, pretože dnes to bolo najdôležitejšie. V treťom kole mi prestal radiť prešmyk, tak som dlho musel jazdiť ťažký kopec na píle, no tri kolá pred cieľom sa mi to podarilo opraviť a veľmi mi to uľahčilo. Dnes to bolo naozaj extrémne ťažké, každý kopec pekelné tempo. O zjazde ani nehovorím, do toho dážď. Do šprintu som sa natlačil dobre, no sily už neboli, a tak som sa nedokázal ani poriadne zdvihnúť zo sedla a šprintovať. Som celkom rád ako to dopadlo. "
1. VAHTRA Norman Estónsko 03:51:07 14
2. SISKEVICIUS Evaldas Litva 00:00 5
3. STOSZ Patryk Voster ATS Team 00:36 3
4. GROVES Kaden BikeExchange-Jayco 00:36
5. PETRUS Jiri ATT Investments 00:36
6. FORSSELL Hugo Švédsko 00:36
15. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:36