Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Trofeo Laigueglia vyhral Nans Peters, ktorý víťazí len po ikonických sólach

1.3.2023, 15:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
st 1.3. zvlnena etapa ciel rovina Laigueglia > Laigueglia 201 km Peters
profil pretekov, 2600 nastúpaných metrov (© trofeolaigueglia.it)
Po sérii belgických a dvoch francúzskych klasikách sme v stredu sledovali aj úvodnú z tých prestížnych talianských. Trofeo Laigueglia má zvlnený charakter a ponúka ideálny priestor pre talianske typy klasikárov ako Diego Ulissi, Dario Cataldo, Lorenzo Rota, Alberto Bettiol či nebodaj Giulio Ciccone, ak by bol priebeh náročný. No v štartovej listine bol napríklad aj Biniam Girmay.
Šlo sa zväčša upršaných 201 kilometrov so štartom aj cieľom v Laigueglii, čo je mesto na Ligúrskom pobreží kúsok od Monte Carla. V klasickom úniku bolo až deväť pretekárov, ôsmi domáci veľmi mladí neznámi pretekári, ktorí tu debutovali. Výnimkou bol snáď len Andrea Garosio z Eola, ktorého poznáme aj z našich ciest ako víťaza vrchárskej súťaže Okolo Slovenska 2021.
- ponuka ehopu -
- ponuka eshopu -
Pelotónu väčšinu času velilo UAE Team Emirates, hoci nemali vo svojom strede vlaňajšieho víťaza Jana Polanca, ktorý je momentálne zranený. Pred príjazdom na záverečný okruh v okolí mesta bol únik chytený - už 70 km pred cieľom. Začalo sa atakovať, ale aktívna jazda žiadnemu pretekárovi dlhé desiatky minút nevychádzala. Trochu to zmenil pád v pelotóne, ktorý ho rozdelil i oslabil a vytvorila sa osemčlenná skupina, ktorá nechcela úplne ideálne spolupracovať a 30 km pred cieľom z nej odišiel Nans Peters z Ag2r.
Špecialista na dlhé sólo úniky bol veľmi nebezpečný, ale i napriek tomu si vybudoval rýchlo náskok až jednej minúty. Za ním šla skupina Clément Champoussin a Ewen Costiou (2x Arkéa), Alessandro Covi (UAE), Lorenzo Rota (Intermarché), Roman Grégoire (Groupama), Jefferson Cepeda (EF) a jeho kolega Benoit Cosnefroy (Ag2r), ktorý nemusel ťahať. Pri prejazde cez cieľ 11 km pred páskou mali stratu jednej minúty na Petersa. Ostával záverečný okruh aj s dvojičkou krátkych stúpaní.
Náročnejší kopec neznamenal veľkú zmenu situácie. Zo skupiny museli vyraziť ľudia, ktorí si mysleli, že sú lepší a majú formu na to, aby dostihli Petersa, a tak sa Covi, Cepeda a Grégoire odčlenili, stiahli Petersa na 40 sekúnd šesť kilometrov pred cieľom, ale to bolo stále veľmi málo. V prípade osamoteného lídra logicky nehrozilo ani žiadne taktizovanie. Navyše v zjazde ich dobehol Cosnefroy, takže razom to mali v A2gr ešte aj poistené. Prišiel záverečný štvorpercentný kopček, korý rozhodol o tom, koľko síl ešte aktéri našli na dne svojho rezervoára.
To súperov už úplne zdeptalo, zvesili nohy a Nans Peters si prišiel po ikonické víťazstvo. Isteže triumfy na Gire 2019 a Tour 2020 sú viac, ale tento je hneď na treťom mieste. A inak to ani byť nemohlo, pretože doteraz zvíťazil v kariére iba trikrát. Všetko na takýchto veľkých pretekoch a po sólo únikoch. Rezignovanú skupinu za ním dokonca na páske sčista-jasna dobehol a druhé miesto vyšpurtoval opäť jazdec Ag2r Andrea Vendrame. Alessandro Covi bral aspoň tretie miesto. Za povšimnutie stojí výkon 20-ročného Romaina Grégoireho, s ktorým predvlani tak súperil Martin Svrček, no mladík sa už takto skoro dokáže presadzovať.
Výsledky
1. PETERS Nans AG2R Citroën Team 05:08:28 200
2. VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team 00:46 150
3. COVI Alessandro UAE Team Emirates 00:46 125
4. ROTA Lorenzo Intermarché-Circus-Wanty 00:46 100
5. CHAMPOUSSIN Clément Team Arkéa-Samsic 00:46 85
6. GRÉGOIRE Romain Groupama-FDJ 00:46 70
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop