MSR: Časovkársky titul pre Štočka, na pódiu aj prvoročák Jurík a stálica Čanecký

22.6.2023, 20:30 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
MSR: Časovkársky titul pre Štočka, na pódiu aj prvoročák Jurík a stálica Čanecký
št 22.6. rovinata etapa 18:23   Tlmače > Tlmače (4 okruhy) 46 km Štoček
Poslednou kategóriou prvého dňa spoločných majstrovstiev v Tlmačoch bola spojená kategória slovenských mužov Elite a jazdcov do 23 rokov. Kategóriu českých cyklistov do 23 rokov ovládol Pavel Bittner (DSM), medzi elitnými mužmi sa radoval Jakub Otruba (ATT Investments). Slovenskí muži boli rozdelení do dvoch skupín. Ako prvý sa na trať vybral Viktor Feťko (Pierre Baguette Team), prvú skupinu uzatváral Ladislav Frolek (Cycling Academy Trenčín). 
Druhú skupinu otváral strieborný medailista z MSR v pretekoch do 23 rokov Pavol Rovder (Dukla Banská Bystrica), štartovú listinu uzatváral druhý muž vlaňajšej časovky Marek Čanecký (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol). Cyklisti mali pred sebou štyri okruhy a 46 kilometrov, teda o šesťtisíc metrov viac ako v Kovářove. Spomedzi jazdcov prvej skupiny podal najlepší výkon Martin Kostelničák (Pro Cycling Aone). 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Následne sa na trať vybrala druhá skupina. Po polovici časovky celkovo viedol Matúš Štoček (ATT Investments). Iba sekundu strácal majster Slovenska do 23 rokov v ITT Martin Jurík (Adria Mobil), ktorému po druhom kole vypadla fľaša. Devätnásťsekundové manko mal Marek Čanecký (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol). Iba 72 stotín na bronz strácal Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica) a Top 5 priebežne uzatváral Ronald Kuba.
Jazdec maďarského klubu Brigetio KSE strácal na lídra 21 sekúnd. Po treťom kole zvýšil Matúš Štoček svoj náskok na Martina Juríka na 29 sekúnd. Marek Čanecký znížil manko na druhé miesto na pätnásť sekúnd. Navyše zvýšil náskok na Lukáša Kubiša na jedenásť sekúnd. K jazdcovi Dukly sa blížil Ronald Kuba. Tretí muž minuloročného šampionátu strácal už len 36 sekúnd. 
Matúš Štoček (© Matej Červenka)
Matúš Štoček ešte dokázal navýšiť svoj náskok a získal slovenský titul. Martin Jurík napokon udržal druhé miesto, keď stratil 35 sekúnd. Marek Čanecký dokázal stiahnúť časť jeho náskoku, ale napokon mu zostali štyri sekundy straty a bronzová medaila. V súboji o štvrté miesto bol úspešnejší Lukáš Kubiš. Na víťaza stratil minútu a 17 sekúnd. Ronald Kuba skončil piaty.  
Majster Slovenska z roku 2021 stratil na Kubiša dve sekundy. Štoček získal medzi elitnými mužmi svoj prvý titul z časovky. V roku 2018 ovládol kategóriu do 23 rokov. Kvalitný výkon podal aj Jurík. Niekdajši pretekár domáceho klubu CK Spartak Tlmače po víťazstve v kategórii do 23 rokov bojoval o triumf aj pri svojej premiére medzi elitnými mužmi. Na pódium sa po roku opäť postavil Marek Čanecký
Martin Jurík (© Soňa Niková)
Ďalší pretekári dostali viac ako dvojminútové manko. Šiesty skončil Filip Lohinský (Dukla Banská Bystrica), ďalší pretekár do 23 rokov. Martinovi Kostelničákovi napokon pripadlo siedme miesto. Dávid Kaško (Dukla Banská Bystrica) nenapodobnil vlaňajšiu štvrtú priečku a tentoraz skončil ôsmy. Top 10 uzavreli Samuel Kováč Adam Gross (2x Cycling Academy Trenčín).
vyjadrenie ikonky ciernaMatúš Štoček (zlato)
"Trať na papieri vyzerala veľmi jednoducho. V skutočnosti to také ľahké nebolo, pretože sa nedalo nikde oraziť. Dnes to bolo hlavne o hlave. Po treťom kole som sa už lámal, ale vedel som, čo mám ísť a nakoniec to vyšlo tak, ako som dúfal. Na časovke budem mať nový dres (úsmev). Za víťazstvo som veľmi rád. Myslím si, že sme preto v tíme spravili dosť veľa. Všetci sme radi, že sme získali dva tituly v kategórii Elite."
vyjadrenie ikonky ciernaMartin Jurík (striebro, najlepší jazdec U23)
"Prvé kolo sa mi šlo dobre. Po druhom kole, pri prejazde cieľom, mi vypadla fľaša. Skoro štyridsať kilometrov som preto šiel bez vody. Mal som problém to udýchať, pretože som mal plný krk. Bolo to ťažké. Vedel som, že po sobotňajších majstrovstvách Slovenska to bude dobré aj dnes. V nedeľu som mal dosť nešťastný a zbytočný pád. Tri dni som nevedel ani chodiť a na bicykli som sa nevedel zdvihnúť zo sedla. Mal som opuchnutý lakeť. Táto sezóna nebola taká, akú som si predstavoval, ale stále som si veril a som rád, že to takto dopadlo. "
vyjadrenie ikonky ciernaMarek Čanecký (bronz)
"Neviem, či časovka je moja obľúbená disciplína, ale za tie roky mi nejako pripadla. Dnes som spokojný s výsledkom. Predomnou boli dvaja rýchlejší pretekári. Matúš Štoček má veľmi dobrú sezónu. Prekvapil ma Martin Jurík, ale tiež sa výborne pripravil na časovku a má aj dobrý posed, takže išiel perfektne. Ja som dal dnes zo seba, čo som vedel. Išiel som naplno, takže som spokojný. Zajtra si oddýchneme a dohodneme taktiku na nedeľu."
Marek Čanecký (© Soňa Niková)
Výsledky
1. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 56:43
2. JURÍK Martin Adria Mobil 00:35
3. ČANECKÝ Marek RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:39
4. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 01:17
5. KUBA Ronald Brigetio KSE 01:20
6. LOHINSKÝ Filip Dukla Banská Bystrica 02:09
7. KOSTELNIČÁK Martin Pro Cycling AONE 02:24
8. KAŠKO Dávid Dukla Banská Bystrica 02:40
9. KOVÁČ Samuel Cycling Academy Trenčín 03:13
10. GROSS Adam Cycling Academy Trenčín 03:41
fotogaleria ikonkaMapa časovky, profil je rovinatý (© organizátor)
muži absolvujú 4 okruhy
 
Náš eshop