Tlmače: V špurte triumf Štočka, Sagan druhý, na páske nepríjemne spadol, Kubiš s bronzom

25.6.2023, 10:30 | Slovensko a Slováci | J. Hlubek, J. Janoťák
Tlmače: V špurte triumf Štočka, Sagan druhý, na páske nepríjemne spadol, Kubiš s bronzom
Pódiu (© Soňa Niková)

ne 25.6. preteky 2016 10:30   Tlmače > Tlmače (7 okruhov) 228 km Štoček
 
Spoločné majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky vyvrcholili pretekmi mužov. Najprestížnejšiu kategóriu čakalo sedem okruhov a 228 kilometrov. Pre Petra Sagana (TotalEnergies) šlo o derniéru na slovenskom šampionáte. Spoločne s ním sa na trať vydalo 43 Slovákov. Na českej strane obhajoval titul Matěj Zahálka (Elkov - Kasper). Sagan bojoval o deviaty titul. 
Práve Zahálka bol súčasťou prvého úniku. Spoločne s ním sa dopredu vydali aj Martin Voltr (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol) a Michael Kukrle (Felbermayr Simplon Wels). Vedúce trio nasledovali Filip Řeha (Elkov - Kasper) a Tomáš Jakoubek (ATT Investments), ktorí doplnili únik. V stúpaní vypadli z pelotónu zástupcovia domáceho klubu CK Spartak Tlmače Gabriel Bobák Áron Kurucz Tóth
Matúš Štoček (© Soňa Niková)
Mechanické problémy mal desiaty muž z časovky Adam Gross (Cycling Academy Trenčín). Vedúca skupina si vybudovala štyridsaťsekundový náskok. Tomáš Jakoubek v úniku nestriedal. Po sedemnástich kilometroch mal únik už viac ako minútu k dobru. Vpredu nebol žiaden Slovák, ale Martin Voltr reprezentuje slovenský kontinentálny tím RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol. 
Pretekári sa blížili k prejazdu do druhého kola. Defekt predného kolesa dostal Adam Foltán (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol). Následne došlo k pádu šiestich jazdcov v pelotóne. Na zemi skončili piati Češi a Jakub Galovič (Dukla Banská Bystrica). Pád sa zaobišiel bez následkov, nikto nepotreboval lekársku pomoc. Cyklisti vstúpili do druhého kola. Vedúca skupina mala 45 sekúnd k dobru.
Pád (© Ján Melicher)
Galovič sa po niekoľkých minútach vrátil do pelotónu. Po defekte sa vrátil aj Foltán. Náskok vedúcej skupiny v stúpaní klesol na tridsať sekúnd. Mechanické problémy musel riešiť Martin Jurík (Adria Mobil). Druhý muž z časovky sa rýchlo vrátil späť. Po 45 kilometroch bol únik dostihnutý. Z hlavnej skupiny vypadli Jakub Galovič (Dukla Banská Bystrica), Tomáš Badinský (PROefekt) a Michal Káčer (Slovan Bratislava). 
Redakcia ďakuje spoločnosti Kawasaki Slovenská republika za zapožičanie motocyklov Versyse SE na toto podujatie. Vďaka tomu môžeme informovať fanúšikov a poskytovať audiovizuálny materiál aj ostatným médiám. Ďakujeme i našim kolegom, ktorí svoju prácu vykonávajú roky tak profesionálne a oddane!
naša crew (© Soňa Niková)
Z pelotónu odišla nová skupina, ktorá si rýchlo vypracovala 25 sekúnd k dobru. Balík ju však rýchlo dostihol. Gabriel Bobák (CK Spartak Tlmače) dostal limit a preteky sa pre neho skončili. Pokusy o únik pokračovali, malý náskok si vytvorilo duo cyklistov. Pred prejazdom do tretieho kola bolo dostihnuté. V pelotóne došlo k ďalšiemu pádu, kde sa zamotal Adam Foltán (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol).
Bývalý jazdec Dukly Banská Bystrica musel byť ošetrovaný. V zadnej časti balíka došlo k ďalšiemu pádu, kde Slováci neboli. Adam Foltán musel po páde odstúpiť. Nový únik vytvorili Richard Habermann (AC Sparta Praha) a Viktor Padělek (TJ Favorit Brno). Podarilo sa im vybudovať minútu a štyridsať sekúnd k dobru. Pelotón sa občerstvoval a vedúce duo zvýšilo svoju výhodu na dve minúty. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Únik naďalej pokračoval v navyšovaní svojho náskoku. Po osemdesiatich kilometroch to boli tri minúty a tridsať sekúnd. Pretekári prešli do štvrtého okruhu. Náskok vedúceho dua začal klesať, po necelých sto kilometroch bol dve minúty a desať sekúnd. V pelotóne sa opäť začalo nastupovať. Atakovali štyria cyklisti, ale balík ich nikam nepustil. Náskok úniku klesol na minútu a 45 sekúnd.
Pelotón sa zrazu rozdelil na tri skupiny. Prvá skupina dobehla dvojčlenný únik. Druhá partia mala iba drobnú stratu a tretia skupina strácala dvadsať sekúnd. Z balíka vypadli Martin Grobař (CK Spartak Tlmače) a Ondrej Mačaj (ŠK Cyklo-Tour Sereď). Z pretekov odstúpil Ladislav Frolek (Cycling Academy Trenčín). Prvá a druhá skupina sa spojili a atakoval Ján Bárta (Elkov - Kasper). Po chvíli sa vrátil späť.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Tretia skupina strácala už päťdesiat sekúnd. Ataky z balíka pokračovali, malý náskok si vytvorilo kvarteto jazdcov. Po piatich minútach sa vrátilo späť. Strata tretej skupiny sa neustále zvyšovala a šesť kilometrov pred koncom okruhu dosiahla dve minúty. Ďalší únik vytvorili Ján Lukeš (Elkov - Kasper) a Martin Voltr (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol). Dva kilometre pred prejazdom do piateho kola mali 25 sekúnd k dobru.
Na zemi skončil Viktor Padělek (TJ Favorit Brno), ale vrátil sa do pelotónu. Ten vstúpil do piateho okruhu. Vedúce duo zvýšilo svoj náskok na dve minúty a desať sekúnd. Na konci pelotónu jazdil Dávid Kaško (Dukla Banská Bystrica). Balík viedli jazdci ATT Investments. Vpredu sa pohyboval aj Peter Sagan (TotalEnergies). Na predných priečkach sa ukazovali aj zástupcovia Dukly Banská Bystrica.
Peter Sagan (© Ján Melicher)
Vedúce duo sa nachádzalo v Starom Tekove, kde bola pripravená aj fanzóna pre fanúšikov. Peter Sagan sa pohyboval za zadným kolesom Matúša Štočka (ATT Invemstments). Únik dorazil do Tlmáč a vstúpil do predposledného kola. V pelotóne skončili na zemi Adam Seeman (Development Team DSM) a Jakub Říman (DK Bikeshop Racing Team). V jednom zo stúpaní prevzali tempo cyklisti Elkovu - Kasper.
Z pelotónu vypadli Dávid Kaško (Dukla Banská Bystrica) a Jozef Stašík (Swietelsky Slovakia Cycling Team). Stúpanie rozdelilo balík na tri skupiny. V pelotóne atakoval Petr Kelemen (Tudor Pro Cycling Team), ale úspešný nebol. Náskok vedúceho dua klesol na štyridsať sekúnd. Úspešnejší bol Adam Krěnek (TJ Favorit Brno), ktorý sa sám vybral za vedúcim duom.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Křenek bol dostihnutý a do vedúcej skupiny sa dostali Petr Kelemen (Tudor Pro Cycling Team), Mathias Vacek (Trek - Segafredo) a Tomáš Jakoubek (ATT Investments). Z pelotónu vypadol Matej Cibula (PROefekt Across). Únik bol dostihnutý balíkom, ale ataky pokračovali. Z hlavnej skupiny sa porúčali aj Denis Hoza (Dukla Banská Bystrica), Martin Jurík (Adria Mobil) a Juraj Karas (PROefekt Across).
Na čele jazdil aj Peter Sagan, ktorý poriadne natiahol pelotón. Do hlavnej skupiny sa vrátil Dávid Kaško. Nový únik vytvorilo šesť jazdcov, ktorí boli rýchlo dostihnutí. Napokon sa utrhli Michael Boroš (Elkov - Kasper), Daniel Turek (ATT Investments) a Michael Kukrle (Felbermayr Simplon Wels). Táto trojica bola dostihnutá, pelotón sa rozdelil a Sagan zostal v druhej skupine, ale po chvíli sa vrátil späť. 
Peter Sagan (© Ján Melicher)
Pri príchode do Tlmáč sa utrhol Karel Vacek (Tem Corratec - Selle Italia) a s malým náskokom vstúpil do siedmeho kola. V pelotóne okrem Sagana nechýbali Lukáš KubišPavol Rovder (2x Dukla Banská Bystrica), Marek Čanecký (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol), Matúš Štoček (ATT Investments), Adam Gross (Cycling Academy Trenčín) a ďalší. Pelotón viedli jazdci Elkovu - Kasper.
Z balíka opäť vypadol Dávid Kaško (Dukla Banská Bystrica). Karel Vacek bol dostihnutý a úspešní neboli ani Petr Kelemen Michael Kukrle. Na poslednom prejazde cez krátke stúpanie natiahol balík Michal Schlegel (Caja Rural - Seguros RGA). Na to doplatili Martin Chren (Dukla Banská Bystrica) a Adam Gross, ktorí vypadli z pelotónu. Následne sa utrhol Michael Boroš (Elkov - Kasper). 
Pelotón (© Ján Melicher)
Prenasledovali ho Karel Camrda (ATT Investments) a Michael Kukrle (Felbermayr Simplon Wels), ale balík ich dostihol. Neskôr bol dostihnutý aj Michael Boroš. V pelotóne ostalo približne päťdesiat ľudí. Pred cieľom viedli balík jazdci ATT Investments. Peter Sagan sa nachádzal hneď za nimi. V pelotóne jazdil aj majster Slovenska v pretekoch do 23 rokov Simon Nagy (Dukla Banská Bystrica). 
Pelotón do záverečného dojazdu priviedli cyklisti ATT Investments. V hromadnom dojazde zvíťazili Matthias Vacek (Trek - Segafredo) a Matúš Štoček (ATT Investments). Druhý finišoval Peter Sagan, ktorý po prejdení cieľom skončil na zemi. Spolu s ním spadol druhý Čech Pavel Bittner (DSM). Tomáš Bárta (Caja Rural) nešťastne zrazil nášho kolegu fotografa Jána Melichera. Bronz medzi Slovákmi vybojoval Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica).  
Dojazd pretekov (© Soňa Niková)
Na českej strane skončil tretí Šimon Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor). Peter Sagan sa po páde rýchlo postavil a napokon odišiel na bicykli preč. Matúš Štoček dosiahol druhé víťazstvo po štvrtkovej časovke a najväčší úspech v kariére. V záverečnom šprinte si našiel miesto za Saganom a napokon ho tesne ošprintoval po pravej strane. Premiérový titul dosiahol pri štvrtom štarte medzi elitnými mužmi.
Ide o jeho druhé víťazstvo v kariére. Po dnešnom dni má na konte 209 UCI bodov. Počas pretekov sme videli množstvo atakov najmä v podaní českých cyklistov. Pelotón ale všetky úniky zlikvidoval a záver mal najlepšie rozbehnutý Peter Sagan. Bohužiaľ, osemnásobný slovenský majster sa dostal do kontaktu s Pavlem Bittnerom a obaja skončili na zemi. Bittner obišiel s obdviazanou ľavou rukou. 
Pódium (© Soňa Niková)
Sagan skončil s odreninami a obviazaným lakťom. Rozhodcovia po dlhšom skúmaní za záverečný pád nikoho nepotrestali. Na kolíziu doplatil aj fotograf Ján Melicher, ktorý si nenešťastie už zložil prilbu a narazil hlavou o alsfalt, no bude v poriadku. Nestihol sa mu vyhnúť Tomáš Bárta. Ten vplyvom pádu musel ísť po ľavej strane a už sa nestihol vyhnúť fotografom a kameramanom za cieľom. Na pódiu sa po štvrtýkrát v rade postavil aj Lukáš Kubiš, ale na najlepších dvoch nestačil. Medailu si teda odniesol každý rok odkedy skončil mládežnícku kariéru.
audio ikonkaAudiovyjadrenie Matúša Štočka (titul)
audio ikonkaAudiovyjadrenie Petra Sagana (striebro)
audio ikonkaAudiovyjadrenie Lukáša Kubiša (bronz)
Peter Sagan s fanúšikmi (© Igor Stančík)
Výsledky
1. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 04:52:03
2. SAGAN Peter TotalEnergies 00:00
3. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 00:00
4. NAGY Simon Dukla Banská Bystrica 00:00
5. ČANECKÝ Marek RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:00
6. LÍŠKA Andrej RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:00
7. HAAS Christian RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 00:00
8. KOVÁČ Samuel Cycling Academy Trenčín 00:00
9. TUKA Samuel Dukla Banská Bystrica 00:00
10. GALOVIČ Jakub Dukla Banská Bystrica 00:00
fotogaleria ikonkaFotogaléria z pretekov (© Ján Melicher)
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
Fotografia 1 z 36
fotogaleria ikonkaMapa a profil pretekov (© ckspartaktlmace.eu)
muži absolvujú 7 okruhov
profil okruhu, 1600 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
Náš eshop