V4 GP Slovakia: V šprinte vedúcej skupiny bol najsilnejší Paterski, piaty Štoček najlepším Slovákom

9.7.2023, 14:00 | Slovensko a Slováci | J. Janoťák, J. Hlubek
ne 9.7. zvlnena etapa ciel rovina Nová Baňa > Nová Baňa 145 km Paterski
profil pretekov, 2470 nastúpaných metrov (© visegrad4bicyclerace.com)
Program v Novej Bani vyvrcholil v nedeľu mužskými pretekmi V4 GP Slovakia. Išiel sa jubilejný desiaty ročník po už osvedčenej trase. Cyklisti najskôr prešli stredný okruh, následne urobili dve kolá na veľkom a tri okruhy na malom. Preteky mužov tak merali 145 kilometrov s viac ako dvoma tisíckami výškových metrov. Už zo včera známy kopec Kostivrch (2,2 km - 6,2 %) sa išiel trikrát, stúpanie v Novej Bani (1,4 km - 10,6 %) dokonca päťkrát.  

Na štarte bolo 111 cyklistov. Slovensko reprezentovali Lukáš Kubiš, Samuel Tuka, Filip Lohinský, Denis Hoza, Martin Chren a Jakub Galovič (6x Dukla Banská Bystrica), Andrej Líška, Miroslav Lacuš a Martin Gavenda (3x RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol), Matúš Štoček (ATT Investments), Marek Čontofalský, Matej Cibula, Timotej Laktiš a Juraj Karas (4x PROefekt Across), Adam Gross, Samuel Kováč, Ladislav Frolek a Jakub Vlčák (4x Cycling Academy Trenčín), Dries Bruynseels, Gabriel Bobák, Martin Kostelničák, Martin Mečiar a Martin Grobář (5x Regional TEAM Bratislava).
Matúš Štoček na prezentácii v drese slovenského majstra (© Ján Melicher)
Rovnako ako včera ženy, aj muži mali počas pretekov veľmi horúce počasie. Až 33 stupňov ukazoval teplomer na štarte. Ani oni tak nesmeli podceňovať občerstvovanie vrátane pitného režimu. Rovnako ako u žien včera, aj muži mali limit na konci každého kola päť minút. To znamená, že kto prišiel do cieľa daného kola so stratou väčšou ako päť minút, bol z pretekov stiahnutý. Medzi ženami taký osud postihol 19 pretekárok. 
Slávnostný štart mužov prebehol o 13.00 hodine na Námestí slobody v Novej Bani, teda v mieste, kde štartovali aj ženy. Z neho sa pelotón pretekárov presúval k miestu ostrého štartu. Ešte pred ním dostal Piotr Pekala (Santic-Wibatech) defekt, takže ostrý štart prebehol neskôr, pretože rozhodca čakal, kým sa poľský cyklista vráti do balíka. Ostrý štart tak nakoniec prebehol netradične z pevného miesta pod bránou štartu a cieľa na druhom kilometri.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Po ostrom štarte sa chvíľu išlo pohodovým tempom. Zmeniť sa to rozhodol Viktor Potocki (Ljubljana Gusto Santic) nástupom. Za ním spočiatku vyrazil iba Simone Lucca (Solme Olmo) a hneď sa k nemu pripojil. V pelotóne sa však naďalej útočilo, záujem dostať sa do úniku malo viacero pretekárov. Gabriel Bobák (Regional TEAM Bratislava) medzi nimi nebol, ten mal starosti udržať sa v balíku. Vyletel z neho ešte pred prvým stúpaním na Kostivrch. 
Hneď ako sa cesta naklonila smerom hore sa do úniku pripojili Mihael Štajnar (mebloJOGI Pro-concrete), František Vinklárek (Tufo - Pardus Prostějov), Szymon Tracz (Santic-Wibatech), Maciej Paterski (Voster TS Team). Ich tempu však nestačil  Viktor Potocki (Ljubljana Gusto Santic). Ešte pred vrcholom sa však do pelotónu vrátili aj ostatní účastníci úniku a začínalo sa prakticky od začiatku. Medzitým z balíka vypadol aj Timotej Laktiš (PROefekt Across) pre technické problémy. 
Simone Lucca kontroluje, kde je pelotón (© Ján Melicher)
Na Kostivrch sa so stratou na pelotón dostali zo Slovákov aj Ladislav Frolek (Cycling Academy Trenčín), Dries Bruynseels a Martin Mečiar (2x Regional TEAM Bratislava). No manká nabrali tiež deviati zahraniční účastníci. V zjazde však mali šancu vrátiť sa do balíka. Klesanie využil na útok Mateusz Grabis (Voster ATS Team) a podarilo sa mu ujsť. Na méte 132 kilometrov pred cieľom mal k dobru už 35 sekúnd. 
Martin Mečiar (Regional TEAM Bratislava) dnes nemal zrovna ideálny deň. Už-už keď sa mu podarilo vrátiť do pelotónu jeho bicykel hlásil problém a musel sa zastaviť pri krajnici. Po rýchlej oprave opäť pokračoval, no zas musel plytvať silami na návrat do hlavnej skupiny. Pred ňou stále jazdil osamotený Mateusz Grabis (Voster ATS Team), síce istú dobu sa k nemu snažila dostať päťčlenná skupina. Pelotón ju však pohltil. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Svoj sen o účasti v úniku nestrácal Simone Lucca (Solme Olmo), ktorý sa skúsil odpútať z pelotónu ešte pred koncom prvého kola. Spolu so sebou tentokrát zobral Jovana Divnića (Lotus team), lenže viaceré tímy v balíku nemali záujem o vytvorenie početnejšieho úniku. Obaja sa tak chvíľku vyvetrali s minimálnym náskokom pred hlavným poľom, potom boli opäť jeho súčasťou. V tom čase sa zmenšil náskok Mateusza Grabisa (Voster ATS Team) na 20 sekúnd. 
Na 23. kilometri sa aj Mateusz Grabis (Voster ATS Team) vrátil do pelotónu. Ešte predtým ho zozadu dostihla najskôr šesťčlenná skupina, čo bola predzvesť jeho konca v čele. Sedmička vpredu dlho nevydržala, keďže pelotón ju mal neustále na očiach. Jeho tempo bolo naďalej vysoké, v prvom kole cyklisti zo seba vydávali veľké množstvo energie, ktoré im mohlo chýbať v závere.
Mateusz Grabis a jeho pokus v úniku (© Ján Melicher)
Potom sa dopredu dostalo 13 cyklistov, a to Dylan Hopkins (Ljubljana Gusto Santic), Pawel Szóstka (Lubelskie Perla Polski), Szymon Tracz (Santic-Wibatech), Matija Gregor Černe (mebloJOGI Pro-concrete), Artur Sowinski, Mateusz Kostanski a Mateusz Grabis (3x Voster ATS Team), Dániel Sidló a Bálint Orosz (2x Regional Team Kecskemet), Matúš Štoček a Matej Stránský (2x ATT Investments), Tomáš Obdržálek (Elkov - Kasper) a Norbert Hrenko (Solme Olmo). Aj túto skupinu pelotón zlikvidoval ešte pred koncom úvodného kola. 
Na začiatku druhého kola bolo už prudké stúpanie nazývane Borina. V ňom sa čelo poriadne vyselektovalo. Na vrchol vyšlo vpredu pokope približne 40 cyklistov. Viac ako polovica účastníkov pretekov už vyliezla na vrchol so stratou. Za balíkom sa tak pohybovali menej členné skupiny a snažili sa v technickom zjazde zalepiť stratu, ktorú nabrali. Dostali však šancu vrátiť sa naspäť, keďže čelná skupina spomalila. Do cieľa bolo treba prejsť ešte sto kilometrov. 
Pohľad na pelotón v úvodnom kole (© Ján Melicher)
V zjazde z Boriny nakoniec k spájaniu neprišlo, na ceste sa pohybovali dve skupiny. V čele, kde bol napríklad aj Matúš Štoček (ATT Investments), Lukáš Kubiš, Samuel Tuka (2x Dukla Banská Bystrica) aj Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín) bolo 35 cyklistov. Z celku RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol vpredu zostal len Česi Martin Voltr a Tomáš Kalojíros. Druhá skupina na nich na konci zjazdu strácala už 55 sekúnd. Medzitým z pretekov odstúpil Jakub Galovič (Dukla Banská Bystrica).
Pred druhým výstupom na Kostivrch sa v čelnej skupine vo veľkom občerstvovalo. Piotr Pekala (Santic-Wibatech) sa z iného dôvodu ocitol za vedúcou skupinou. Mal technické problémy, rovnako ako jeho krajan Maciej Paterski (Voster ATS Team). Nebola to zrovna ideálna doba na podobné komplikácie. Tempo vedúcej skupiny momentálne určovali viacerí cyklisti, ktorí sa pri práci na jej čele poctivo striedali. Odstup druhej skupiny sa stále zväčšoval. 
Matúš Štoček dnes nepodceňoval pitný režim (© Ján Melicher)
Počas druhého stúpania na Kostivrch sa vpredu nič nezmenilo, no zmenila sa strata druhej skupiny na čelo. Už prerástla dve minúty, a to napriek tomu, že ju ťahali celky Voster ATS Team a RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol. V obci Voznica na méte 90 kilometrov pred koncom sa skončila idylka v čele, vo vedúcej skupine sa začalo útočiť. Vzdialiť sa podarilo najskôr pätici cyklistov, keď sa vrátili naspäť do skupiny zaútočila ďalšia sedmička pretekárov. 
Aj oni sa vrátili do skupiny ešte pred koncom druhého kola. Krátko pred prejazdom cieľa druhého okruhu zo skupiny vyrazili Maciej Paterski (Voster ATS Team) a Mihael Štajnar (mebloJOGI Pro-cencrete). K dobru však získali ani nie 20 metrov, čiže ani ich pokus úspešný nebol. Druhá skupina vošla do tretieho kola so stratou viac ako štyri minúty. Už v nej nikto nepracoval a takže bolo o ich osude rozhodnuté. Stihli ešte časový limit. 
Čelná skupina v druhom kole (© Ján Melicher)
Na začiatku tretieho kola z čela vypadli Jakub Murias a Mateusz Grabis (2x Voster ATS Team), Kristóf Árvai a Mark Valent (2x Epronex - Hungary Cycling Team), Daniel Potter (Lotus team), Laurin Gabelica (Santic-Wibatech) aj Patryk Gieracki (Luks Trójka Piaseczno). A to ešte pred stúpaním na Borinu. V nej sa skupina rozpadla na viacero skupín. Rozdiely na vrchole neboli veľké, no čakal ich technickejší zjadz na úzkej ceste. 
Čelná skupina mala na vrchole Boriny 17 členov a v klesaní sa v nej útočilo. Na malú chvíľu sa pred skupinou vytvorila malá skupina, bol v nej aj Matúš Štoček (ATT Investments). Na konci zjazdu sa ale obe predné skupiny spojili, takže v čele bolo zas 17 cyklistov. Bol tam aj Lukáš Kubiš a Samuel Tuka (2x Dukla Banská Bystrica) aj Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín).
Čelná skupina v treťom kole (© Ján Melicher)
Počas tretieho a posledného výstupu na Kostivrch zaútočil v čelnej skupine Maciej Paterski (Voster ATS Team). Prenasledovať sa ho rozhodli ďalší štyria cyklisti, no boli ešte pred vrcholom Kostivrchu dobehnutí. Paterski nie, ten pokračoval v čele sám. V skupine za ním už neboli Samuel Tuka (Dukla Banská Bystrica), Artur Sowinski (Voster ATS Team), Szymon Tracz (Santic-Wibatech), Petr Fiala (Regional team Praha) a aj Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín).
Maciej Paterski (Voster ATS Team) sa ešte v treťom kole vrátil do skupiny, kde tak bolo 12 cyklistov. Spolupráca v nej nebola ideálna, Matúš Štoček (ATT Investmets) sa snažil ostatným členom dohovoriť, aby sa viac zapájali. Nesúlad tak využili Samuel Tuka (Dukla Banská Bystrica), Artur Sowinski (Voster ATS Team), Szymon Tracz (Santic-Wibatech), Petr Fiala (Regional team Praha) a aj Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín), ktorí si doskočili do čela. Rovnako aj Mateusz Grabis (Voster ATS Team) a Piotr Pekala (Santic-Wibatech).
Tomáš Kalojíros pracuje na čele skupiny (© Ján Melicher)
Pred koncom tretieho kola ušli Tomáš Kalojíros (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol) a Mateusz Grabis (Voster ATS Team), ktorý by si zaslúžil cenu pre najbojovnejšieho jazdca. Celý deň jazdil aktívne. Presne v cieli tretieho kola ich skupina dobehla. Pred nimi boli posledné tri kolá, no tie sa už išli na malom okruhu. Do konca pretekov tak chýbalo prejsť posledných 38 kilometrov, no veľmi tvrdých. 
Na Borine sa vedúca skupina znovu oklieštila. Vypadli z nej už aj Lukáš Kubiš a Samuel Tuka (2x Dukla Banská Bystrica), ešte pred začiatkom stúpania sa z čela porúčal aj Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín). Matúš Štoček (ATT Investments) tak zostával v čele ako posledný slovenský zástupca. Na vrchole mu spoločnosť robilo desať cyklistov. Celkovo tak vpredu zostalo presne jedenásť pretekárov.
Matúš Štoček v klesaní z Boriny (© Ján Melicher)
Vpredu boli Martin Voltr (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol), Adam Ťoupalík a Michael Boroš (2x Elkov - Kasper), Tomáš Jakoubek a Matúš Štoček (2x ATT Investments), Piotr Brozyna a Maciej Paterski (2x Voster ATS Team), Piotr Pekala (Santic-Wibatech), Dylan Hopkins (Ljubljana Gusto Santic), Matic Žumber a Mihael Štajnar (2x mebloJOGI Pro-concrete). Za nimi spolu išli Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica) a Tomáš Kalojíros (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol) a spoločne sa vrátili do čela. 
Ešte pred vstupom do predposledného kola sa naspäť vrátil aj Samuel Tuka (Dukla Banská Bystrica). Skupinu cez cieľ štvrtého kola previedol Matúš Štoček (ATT Investments) tesne nasledovaný Lukášom Kubišom (Dukla Banská Bystrica). Krátko na to sa začala skupina predposlednýkrát driapať opäť na Borinu, kde sa čakali ďalšie selekcie, rovnako ako v prechádzajúcich kolách. 
Vedúca skupina tesne pred koncom 4. kola (© Ján Melicher)
Hore Borinou ťahal čelo Martin Voltr (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol), za ním bol ako lepidlom prilepený Matúš Štoček (ATT Investments). Spolu s nimi vyšlo na vrchol ešte šesť cyklistov, chýbali medzi nimi Samuel Tuka aj Lukáš Kubiš (2x Dukla Banská Bystrica). V čele boli Adam Ťoupalík a Michael Boroš (2x Elkov - Kasper), Piotr Brozyna a Maciej Paterski (2x Voster ATS Team), Dylan Hopkins (Ljubljana Gusto Santic) a  Mihael Štajnar (mebloJOGI Pro-concrete).
Posledný výstup na Borinu využili Adam Ťoupalík a Michael Boroš (2x Elkov - Kasper), Piotr Brozyna a Maciej Paterski (2x Voster ATS Team) a osamostatnili sa v čele. Na vrchol vyliezli o 12 sekúnd skôr ako Matúš Štoček (ATT Investments) a jeho skupina. Vedúcemu kvartetu hralo do kariet, že tam boli štyria cyklisti z dvoch tímov a dohodli sa na spolupráci. Päťtisíc metrov pred páskou mali k dobru už 20 sekúnd pred skupinou prenasledovateľov.
Maciej Paterski zvíťazil na V4 GP Slovakia (© Ján Melicher)
Tri kilometre pred koncom skúsil zaútočiť najskôr Michael Boroš (Elkov - Kasper), po ňom aj Piotr Brozyna (Voster ATS Team), lenže reakcie ostatných členov vedúcej skupiny boli pohotové. Kvarteto nakoniec prišlo spolu až do záverečného špurtu do krátkeho kopca. Elkov - Kasper vycvičili Maciej Paterski a Piotr Brozyna (2x Voster ATS Team), ktorý obsadili prvé a druhé miesto. Tretí skončil Michael Boroš (Elkov – Kasper). Paterski je novým lídrom pretekov V4. Tie budú pokračovať koncom júla v Poľsku a Česku.
Pár sekúnd po víťazoch preťal cieľovú čiaru aj Matúš Štoček (ATT Investmets), ktorý bol tak najlepším Slovákom rovnako ako včera na V4 v Maďarsku. Získal aj UCI body, presnejšie 15 UCI bodov. Druhým najlepším Slovákom bol Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica) na 11. mieste. Pre neho sa už UCI body neušli. Dnes si po pomyselné tretie miesto medzi Slovákmi prišiel Samuel Tuka (Dukla Banská Bystrica). Celkovo skončil na 18. pozícii.
vyjadrenie ikonky ciernaMatúš Štoček (5. miesto)
"Na výsledok som tu bol ja a Tomáš. Včera mu to sedelo viac, mne sa nešlo dobre. Dnes sa išlo mne dobre, jemu zas nie. Trochu ma mrzí, že rovnako ako vlani ma utrhli v tom istom mieste. Ale nakoniec som bol najsilnejší v druhej skupine, to je fajn. Top 5 sa počíta, sú za to UCI body. Bol som tam. Som s tým spokojný. Najbližšie by som mal ísť preteky Gemenc v Maďarsku, potom sa ešte uvidí. V programe Gemencu je prológ, ktorý vlani nebol. Je to do kopca. Rozdajú sa prvé karty a podľa toho sa budeme riadiť, kto bude lídrom."
vyjadrenie ikonky ciernaLukáš Kubiš (11. miesto)
"S umiestnením vôbec spokojný nie som. Je to tak ako to je. Nohy neboli ideálne. Jedna vec je, že sme išli ťažké preteky Okolo Rakúska minulý týždeň, bolo to vidieť. Cítil som to. Po štvrtku sme mali len jeden deň voľna, následne sme išli do Maďarska. Tam preteky tiež neboli jednoduché. Teraz sme súťažili v tejto horúčave. Nie som spokojný. Budúci piatok odchádzame do Maďarska a následne sú tam poľské a české V4, potom sa predstavím na MSR v e-bikoch."
vyjadrenie ikonky ciernaSamuel Tuka (18. miesto)
"Nebojoval som o víťazstvo, čo bolo hlavnou úlohou. Tento týždeň bol náročný. Za posledných osem dní som mal sedem pretekových dní, bol som aj na ťažkých Okolo Rakúska. Tie preteky mi aj pomohli, ale nohy už dnes neboli ideálne. Dnes sme išli na Lukáša Kubiša, ktorý skončil jedenásty. V priebehu pretekov sme sa rozprávali. Snažil som sa mu pokryť nejaké nástupy, vedel som, že je na tom lepšie. Už v piatok nás čaká prológ v Maďarsku na Gemenc Grand Prix. V sobotu a nedeľu sú na programe ďalšie dve etapy."
vyjadrenie ikonky ciernaJán Žilovec (riaditeľ pretekov)
"Máme za sebou úspešne ďalší ročník. Pred nami sú ďalšie výzvy. Ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili o úspešné a bezpečné zvládnutie podujatia. Či už ide o dobrovoľníkov, políciu, hasičov a našich rozhodcov. Vďaka ním to aj dnes prebehlo bez väčších zranení a úrazov. Žiaľ, počas pretekov sa vyskytli neprispôsobiví vodiči, ktorí sa nám drali v protismere aj napriek policajným hliadkam. Je to nepríjemné a arogantné správanie ľudí. Môže to spôsobiť zranenie cyklistov, ale aj ich samých. Neuvedomujú si bezpečnostnú situáciu, ktorá v danom čase na tej ceste je.
V podstate máme predbežný termín v budúcom roku. Predpoklad je, že by sme išli v takom istom modeli. Projekt celkom vyhovuje mestu, je to spojené s kultúrou, ľudia majú aj športový aj kultúrny zážitok. Región sa zviditeľní aj v rámci turistiky. Ukáže svoje krásne zázemie. Novú Baňu väčšinu ľudí pozná, žiaľ, iba z diaľnice."
Výsledky
1. PATERSKI Maciej Voster ATS Team 03:39:40
2. BROZYNA Piotr Voster ATS Team 00:00
3. BOROS Michael Elkov-Kasper 00:00
4. ŤOUPALÍK Adam Elkov-Kasper 00:00
5. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 00:49
6. HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic 00:49
7. STAJNAR Mihael Meblo Jogi Pro-Concrete 00:53
8. VOLTR Martin RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol 01:18
9. JAKOUBEK Tomas ATT Investments 02:34
10. PEKALA Piotr Santic-Wibatech 02:47
11. KUBIŠ Lukáš Dukla Banská Bystrica 04:05
18. TUKA Samuel Dukla Banská Bystrica 07:44
21. KOVÁČ Samuel Cycling Academy Trenčín 10:27
OTL BRUYNSEELS Dries CK Dukla Bratislava limit
OTL GROBAR Martin CK Dukla Bratislava limit
OTL KOSTELNICAK Martin CK Dukla Bratislava limit
OTL MECIAR Martin CK Dukla Bratislava limit
OTL FROLEK Ladislav Cycling Academy Trenčín limit
OTL GROSS Adam Cycling Academy Trenčín limit
OTL CHREN Martin Dukla Banská Bystrica limit
OTL HOZA Denis Dukla Banská Bystrica limit
OTL CIBULA Matej PROefekt Team limit
OTL CONTOFALSKY Marek PROefekt Team limit
OTL KARAS Juraj PROefekt Team limit
OTL LAKTIS Timotej PROefekt Team limit
OTL GAVENDA Martin RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol limit
OTL LACUS Miroslav RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol limit
OTL LÍŠKA Andrej RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol limit
DNF GALOVIČ Jakub Dukla Banská Bystrica odstúpil
DNF LOHINSKÝ Filip Dukla Banská Bystrica odstúpil
Zobraziť kompletné poradie
mapa pretekov (© organizátor)
dojazd pretekov (© organizátor)
 
Náš eshop