CRO Race: V poslednej etape zvíťazil Stewart, Aular spadol, ale ostal na prvom mieste, Štoček devätnásty

1.10.2023, 13:45 | Preteky vo svete | Timko, Janoťák, Hlubek
CRO Race: V poslednej etape zvíťazil Stewart, Aular spadol, ale ostal na prvom mieste, Štoček devätnásty
Matúš Štoček pred štartom poslednej etapy (© Sport IT Photos)

1. 26.9. zvlnena etapa ciel rovina Primošten > Sinj 181 km Viviani
2. 27.9. rovinata etapa ciel rovina Biograd na Moru > Novalja 114 km Leitao
3. 28.9. zvlnena etapa ciel rovina Otočac > Opatija 133 km Parisini
4. 29.9. rovinata etapa ciel rovina Krk > Labin 191 km Mohorič
5. 30.9. zvlnena etapa ciel rovina Crikvenica > Ozalj 189 km Aular
6. 1.10. rovinata etapa ciel rovina Samobor > Záhreb 157 km Stewart
1. 26.9. zvlnena etapa ciel rovina Primošten > Sinj 181 km Viviani
profil etapy, 2500 nastúpaných metrov (© crorace.com)
Preteky v Chorvátsku posledné roky uzatvárajú program etapákov UCI Europe Tour, hoci tento rok došlo k výnimke, keď sa do kalendára vrátia ešte preteky Okolo Turecka padnuté na úroveň 2.1. Chorvátsky etapák je na podobnej úrovni ako naše Okolo Slovenska tento rok s tým rozdielom, že ministerstvo turizmu ich zásadne dotuje a vyrábajú sa odtiaľ medzinárodné TV prenosy. Ale mimo nich je mediálne pokrytie pretekov žalostné, tri úrovne pod našim etapákom.
Vlani poctil organizátorov aj Jonas Vingegaard, ktorý sa tu pripravoval na Lombardiu. Tento rok už ale Jumbo-Visma na jadran nepricestovalo. Za to pekné zostavy sem priniesli Bahrain - Victorious, Ineos Grenadiers či Lidl - Trek. Spolu s DSM a Jaycom tu bolo päť tímov najvyššej ligy. Rovnako päť z Pro divízie. My sme tu mali Matúša Štočka v drese tímu ATT Investments a vzhľadom na to, že sa nešla žiadna horská etapa, mohol mať šancu niečo vymyslieť. Otázkou však bolo, v akom zdravotnom stave bude, pretože po Okolo Slovenska dostal covid a musel vynechať ME.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V prvej etape sa dostal do celodenného úniku Štočkov kolega Michal Schuran, ktorého vpredu dopĺňali Raúl Garcia (Kern), Edward Ravasi (Hrinkow) a Simone Bevilacqua (Eolo). Dobehnutí boli 20 km pred cieľom a začali sa tvoriť vláčiky. Aj Matúš Štoček jazdil vpredu, zdalo sa, že pracuje pre kolegov.
Šesť kilometrov pred cieľom došlo k veľkému pádu zo špice. Ocitol sa tam aj Matej Mohorič, vlaňajší víťaz pretekov, ktorý tak mal obrovský problém. Snažil sa vrátiť nazad, ale tempo bolo už privysoké. Štočka, našťastie, pád nezasiahol.
Ostalo tam viacero šprintérov menších tímov, a tak to najlepši zvládol tím Ineos pre Eliu Vivianiho. Aj keď sa to pred Talianom otvorilo mierne skoro, dokázal to udržať až na pásku. Ak by bol cieľ o pár metrov ďalej, asi by ho už dokázal prekonať Tobias Lund Andresen z DSM. Alexander Kristoff z Uno-X bral tretie miesto. Pozíciu mal dobrú, ale nie nohy. Matúš Štoček prišiel do cieľa v hlavnej skupine na 31. priečke.
Výsledky etapy
1. VIVIANI Elia INEOS Grenadiers 04:38:39
2. LUND ANDRESEN Tobias DSM - firmenich 00:00
3. KRISTOFF Alexander Uno-X Pro Team 00:00
4. STEWART Campbell Team Jayco-AlUla 00:00
5. LONARDI Giovanni EOLO - Kometa Team 00:00
6. BURATTI Nicolo Bahrain Victorious 00:00
31. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 00:00
Zobraziť kompletné poradie
2. 27.9. rovinata etapa ciel rovina Biograd na Moru > Novalja 114 km Leitao
profil etapy, 1050 nastúpaných metrov (© crorace.com)
Druhý deň pretekov v Chorvátsku smeroval do Novalje a etapa mala iba 114 kilometrov opäť rovinatého charakteru. Znova sa tak očakával špurt najrýchlejších pretekárov a boj o druhý triumf pre Eliu Vivianiho nie len na týchto pretekoch, ale aj celej sezóne, keďže doteraz sa mu vôbec nedarilo a bol iba päťkrát v Top 4, ale ani raz na tom najvyššom stupni. Aj preto sa mu včera veľmi uľavilo a tešil sa akoby vyhral niečo vo World Tour. Kvôli pádu mu tam však chýbali niektorí súperi. Hotovali sa na návrat do boja.
Včerajší deň bez problémov zvládol aj Matúš Štoček, no jeho tím ATT Investments tu má iných lídrov. Pôvodne mal špurtovať Petr Kelemen, ktorého zastavil pád, a tak bol B-variantom Jíří Petruš. Lídrom pre celkové poradie je zasa Jakub Otruba. Matúš im teda má pomáhať.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Český kontinentálny tím mal aj dnes človeka v úniku. Bol ním Jan Kašpar, ktorého dopĺňali Marvin Hammerschmidt (Hrinkow), Anže Skok (Ľubľana) a Kristijan Koren z Adrie, ktorý päť rokov jazdil so Saganovcami vo World Tour. V tak krátkej etape si ale žiadny väčší náskok nevypracovali. Ineos ich držal nakrátko. Podobne ako včera bol únik dobehnutý vyše 20 km pred páskou. Aj preto, že Lidl - Trek sa snažil aspoň niečo vymyslieť v malom brdku na trase, no žiadného šprintéra sa nezbavili.
Zdalo sa, že záver bude mať najlepšie zrežírovaný Ineos alebo Uno-X, no napokon ich totálne vyškolila Caja Rural. Alexandrovi Kristoffovi sa to otvorilo príliš skoro, rozhodol sa zvoľniť a zozadu skvelo vyletel dopredu Juri Leitao, ktorý to možno mal rozbehnúť kolegovi Orluisovi Aularovi, no keď venezuelský majster videl, akú má jeho portugalský kolega rýchlosť, odpojil súperov a Leitao jasne vyhral. Viviani skončil druhý, Kristoff tretí. Na čele celkového poradia tak zmeny nenastali.
Matúš Štoček prišiel do cieľa bez straty a celkové poradie sa zásadnejšie nemenilo. Viviani vedie o šesť sekúnd pred Leitaom a osem pred Kristoffom. Vo štvrtok pokračujú preteky ďalšou jednoduchou etapou.
Výsledky etapy
1. LEITAO Iuri Caja Rural-Seguros 02:39:16
2. VIVIANI Elia INEOS Grenadiers 00:00
3. KRISTOFF Alexander Uno-X Pro Team 00:00
4. TEUTENBERG Tim Torn Lidl-Trek 00:00
5. LONARDI Giovanni EOLO - Kometa Team 00:00
6. LUND ANDRESEN Tobias DSM - firmenich 00:00
49. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VIVIANI Elia INEOS Grenadiers 07:17:39
2. LEITAO Iuri Caja Rural-Seguros 00:06
3. KRISTOFF Alexander Uno-X Pro Team 00:08
4. LUND ANDRESEN Tobias DSM - firmenich 00:10
5. KOREN Kristjan Adria Mobil 00:11
6. GREGAARD Jonas Uno-X Pro Team 00:13
38. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 00:16
Zobraziť kompletné poradie
3. 28.9. zvlnena etapa ciel rovina Otočac > Opatija 133 km Parisini
profil etapy, 1700 nastúpaných metrov (© crorace.com)
Po dvoch rovinatých etapách pokračovali preteky CRO Race zvlnenou previerkou. Merala iba 133 kilometrov a profilovo nebola náročná. Pretekári zdolali takmer dvetisíc výškových metrov, úplný záver však bol trochu ťažší. Napriek tomu sa aj dnes v úplnom závere očakával hromadný dojazd pelotónu a aj víťazstvo Eliu Vivianiho, ktorému včerajšie víťazné plány prekazil Iúri Leitão.

Etapa smerovala do hromadného dojazdu od samého začiatku. Hneď v úvode sa sformoval celodenný únik tvorený piatimi cyklistami. Menovite nimi boli Marvin Hammerschmid z tímu Hrinkow Advarics, Dylan Hopkins z Ljubljana Gusto Santic, Philip Weber z Maloja Pushbikers, Mateusz Kostański a Bartosz Rudyk obaja z Voster ATS Team.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Únik bol odsúdený na neúspech už ďaleko pred cieľom. Už na méte 65 kilometrov pred páskou mali k dobru len niečo cez minútu, a to v pelotóne sa nešlo tvrdé tempo. Úplne celý celok Bahrajn – Victorious síce bol poskladaný v čele hlavnej skupiny, no netlačil na pílu. Tak či tak to spôsobilo rozpad úniku. Viac ako 40 kilometrov od cieľa sa vpredu osamostatnil Hopkins (Ljubljana).

Púť osamoteného pretekára v čele sa skončila 25 kilometrov pred páskou. Potom ťahali pelotón pretekári Bahrajnu - Victorious a Ineosu Grenadiers. Tým sa podarilo v dvoch krátkych brdkoch vyselektovať z balíka včerajšieho víťaza, no päťtisíc metrov pred páskou s krútiacou hlavou vypadol z pelotónu aj Elia Viviani. Nakoniec vpredu zostalo do 40 cyklistov. V šprinte zvíťazil Nicoló Parisini.
Elia Viviani tak prišiel o najcennejší dres, do ktorého sa po etape navliekol Tobias Lund Andresen. Sklamaním bolo aj vystúpenie Alexandra Kristoffa, ktorý na víťaza stratil viac ako minútu a prišiel do cieľa na 44. mieste. Matúš Štoček finišoval na 55. mieste so stratou troch minút na víťaza. 
Výsledky etapy
1. PARISINI Nicolò Q36.5 Pro Team 03:01:35
2. LUND ANDRESEN Tobias DSM - firmenich 00:00
3. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 00:00
4. BITTNER Pavel DSM - firmenich 00:00
5. AULAR Orluis Caja Rural-Seguros 00:00
6. FETTER Erik EOLO - Kometa Team 00:00
55. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 03:07
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. LUND ANDRESEN Tobias DSM - firmenich 10:19:18
2. PARISINI Nicolò Q36.5 Pro Team 00:02
3. AULAR Orluis Caja Rural-Seguros 00:09
4. GREGAARD Jonas Uno-X Pro Team 00:09
5. SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers 00:10
6. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:11
52. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 03:19
Zobraziť kompletné poradie
4. 29.9. rovinata etapa ciel rovina Krk > Labin 191 km Mohorič
profil etapy, 3650 nastúpaných metrov (© crorace.com)
V piatok sa preteky CRO Race prehupli do svojej druhej polovice. Štvrtá etapa začínajúca v Krke a končiacej v Labine mala zároveň prívlastok aj kráľovská. Cyklistov čakalo 191 kilometrov a hlavne skoro štyritisíc výškových metrov. Približne v polovici trasy museli pretekári zdolať 12-kilometrové stúpanie, tiež v záverečných 15 kilometroch museli prekonať dva kopce, a hlavne cieľové stúpanie po kockách. Favoritom na zisk etapy bol Matej Mohorič

Do celodenného úniku sa dostali Michal Schuran z ATT Investments, Mirco Maestri z EOLO-Kometa a Jonas Abrahamsen z Uno-X Pro Cycling Team. Trio malo na méte 100 kilometrov pred páskou k dobru dve a pol minúty. Vyzeralo to, že by mohli vpredu vydržať až do záverečných kilometrov, no už o 40 kilometrov neskôr bol v čele pelotón. Ten bol v tom čase poriadne oklieštený, vpredu zostávalo približne 70 cyklistov. Chýbal vpredu aj majiteľ najcennejšieho dresu Tobias Lund Andresen z DSM – firmenich.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Záverečné kilometre režírovali celky Jayco AlUla a Uno-X Pro Cycling Team. Nóri boli ešte 20 kilometrov pred páskou v čele takmer v kompletnej zostave a neumožňovali pretekárom za vedúcou skupinou vrátiť sa dopredu. Presne 15 kilometrov pred koncom etapy pretekári Jayco AlUla ešte navýšili tempo a z vedúcej skupiny začali vypadávať ďalší cyklisti. Iných ani navýšenie tempa neodradilo od pokusov osamostatniť sa vpredu. Nikomu sa to však nepodarilo. 

Pod cieľový brdok dlhý presne jeden kilometrov prišla v čele 40-členná skupina. Ťahali ju viaceré tímy, no pozičnú bitku nakoniec vyhral Bahrajn – Victorious. Bola to dobrá správa pre Mateja Mohoriča, lenže nie na dlho. Slovinec sa vo finále prepadol a musel už 300 metrov pred páskou začať šprintovať, aby sa predral pred súperov. Na prvú pozíciu sa dostal 100 metrov pred cieľom a už nikoho pred seba nepustil. Zvíťazil. Druhý skončil Magnus Sheffield, tretí bol Orluis Aular.
Kráľovská etapa opäť zmenila majiteľa najcennejšieho dresu. Získal ho Magnus Sheffield, no ešte nemá nič vyhrané. Jeho náskok pred predposlednou etapou je len jedna sekunda. Presne toľko stráca Orluis Aular. Tretí Ethan Hayter má manko štyroch sekúnd. Matúš Štoček prišiel do cieľa etapy na 73. mieste so stratou 25 minút a 16 sekúnd. 
Výsledky etapy
1. MOHORIČ Matej Bahrain Victorious 04:48:19
2. SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers 00:00
3. AULAR Orluis Caja Rural-Seguros 00:00
4. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:00
5. ADRIÁ Roger Equipo Kern Pharma 00:00
6. DINHAM Matthew DSM - firmenich 00:00
73. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 25:16
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers 15:07:41
2. AULAR Orluis Caja Rural-Seguros 00:01
3. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:04
4. PARISINI Nicolò Q36.5 Pro Team 00:05
5. DINHAM Matthew DSM - firmenich 00:08
6. BERRADE Urko Equipo Kern Pharma 00:08
69. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 28:31
Zobraziť kompletné poradie
5. 30.9. zvlnena etapa ciel rovina Crikvenica > Ozalj 189 km Aular
profil etapy, 2550 nastúpaných metrov (© crorace.com)
Chorvátski organizátori sa tento rok nepretrhli so zaujímavými profilmi etáp a až na piatok, kde ale i tak skončilo v čase víťaza dvanásť ľudí, bol aj záver sobotňajšej piatej etapy rovinatý. Celkové poradie sa však vyvinulo tak, že lídrom bol Magnus Sheffield z Ineosu, no za ním boli na bonifikačný dosah Orluis Aular z Caja Rural a Sheffieldov kolega Ethan Hayter z Ineosu. Aj preto nemohli slobodne špurtovať lídri z týchto tímov Leitao a Viviani.
No kilometer pred cieľom spadol líder pretekov Sheffield a v Ineose museli rýchlo zmeniť stratégiu na Haytera. Ideálne im to nevyšlo, Viviani sa nezorientoval dobre v pomoci a brali tretiu so štvrtou priečkou. Zdalo sa, že najlepšie nohy má starý mazák Alexander Kristoff z Uno-X, no otvorilo sa to pred ním veľmi skoro, vyvetral sa a v správny moment zaútočil Orluis Aular.
Venezuelský šampión z Caja Rural zvíťazil a dostal sa do čela celkového poradia pred Haytera so Sheffieldom. Má náskok deviatich sekúnd, takže pred záverečným defilé v Záhrebe to s ním bude mať Ineos veľmi ťažké. Matúš Štoček prišiel do cieľa v pelotóne.
Výsledky etapy
1. AULAR Orluis Caja Rural-Seguros 04:34:17
2. KRISTOFF Alexander Uno-X Pro Team 00:00
3. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:00
4. VIVIANI Elia INEOS Grenadiers 00:00
5. LUND ANDRESEN Tobias DSM - firmenich 00:00
6. LONARDI Giovanni EOLO - Kometa Team 00:00
41. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. AULAR Orluis Caja Rural-Seguros 19:41:49
2. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:09
3. SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers 00:09
4. KRISTOFF Alexander Uno-X Pro Team 00:12
5. PARISINI Nicolò Q36.5 Pro Team 00:14
6. DINHAM Matthew DSM - firmenich 00:17
66. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 25:00
Zobraziť kompletné poradie
6. 1.10. rovinata etapa ciel rovina Samobor > Záhreb 157 km Stewart
profil etapy, 630 nastúpaných metrov (© crorace.com)
Záverečná etapa bola absolútne rovinatá. Jediná horská prémia nemala dostatočné parametre nato, aby dostala do problémov šprintérov. Tí mali bojovať o ďalší etapový triumf. Matúš Štoček (ATT Investments) absolvoval poslednú etapu v sezóne. O víťazstvo mali bojovať Elia Viviani (Ineos Grenadiers), líder pretekov Orluis Aular (Caja Rural - Seguros RGA) alebo Alexander Kristoff (Uno-X Pro Cycling Team). 
Kristoff vyhral prvú rýchlostnú prémiu a v priebežnom poradí mal totožný čas ako druhý Ethan Hayter (Ineos Grenadiers). Do vedúcej skupiny sa prepracovali Martin Pedersen (Lidl - Trek), Travis Stedman (Q36.5 Pro Cycling Team), Aljaž Jarc (Adria Mobil), Mario Gamper (Santic - Wibatech) a Mateusz Kostański (Voster ATS Team). 53 kilometrov pred cieľom mali k dobru minútu a päťdesiat sekúnd.    
Pelotón viedli zástupcovia Uno-X. Nechýbal v ňom ani Matúš Štoček. Náskok vedúcej skupiny sa výraznejšie neznižoval. Český tím mal zastúpenie aj v Top 10, ktorú uzatváral Jakub Otruba. Nie je vylúčené, že po sezóne zmení pôsobisko. Tridsať kilometrov pred páskou mal päťčlenný únik minútu a tridsať sekúnd. Na čelo hlavnej skupiny sa posunuli aj jazdci DSM, ktorí pracovali pre Tobiasa Lunda Andersena.
Pri nájazde na okruh v Záhrebe, ktorý museli pretekári absolovovať trikrát, mal balík manko trištvrte minúty. Z úniku vypadol Aljaž Turk. Balík mal vedúcu skupinu na dohľad. Na poslednú rýchlostnú prémiu prišiel únik a vyhral ju Travis Stedman, takže v pelotóne sa bonifikácie neudeľovali. Na čele hlavnej skupiny sa pohybovali aj jazdci Bahrainu - Victorious, Equipa Kern Pharma a EOLO - Kometa 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Osemtisíc metrov pred páskou mal únik tridsať sekúnd k dobru, čo vzhľadom na viacero zákrut a technický záver nebolo beznádejné. Z pelotónu sa utrhol jazdec Maloje Pushbikers, ale šlo iba o propagačný pokus. Vpredu sa pohyboval aj Matúš Štoček, ktorý mal k dispozícii jedného kolegu. Z úniku odpadol Martin Pedersen. Najdlhšie odolával Travis Stedman, ale Juhoafričan kapituloval dva kilometre pred cieľom.
Záverečný šprint otvoril Bahrain - Victorious, lenže ich šprintér Nicollo Buratti sa dostal do kontaktu s Orluisom Aularom a líder pretekov skončil na zemi. Zvíťazil Campbell Stewart (Jayco AlUla). Druhý skončil Alexander Kristoff (Uno-X Pro Cycling Team), tretí finišoval Gal Glivar (Adria Mobil). Orluis Aular spadol v ochrannej zóne, takže nič nestratil a stal sa celkovým víťazom. Do cieľa prišiel s viditeľnými zraneniami. 
Do záverečného šprintu sa zapojil aj Matúš Štoček a obsadil devätnástu priečku. V GC skončil na 66. priečke. V ATT Investments ostáva aj na budúci rok. Alexander Kristoff bol v dvoch etapách druhý a raz tretí, čo mu okrem druhého miesta v celkovom poradí prinieslo aj víťazstvo v bodovačke. Najlepším mladým jazdcom sa stal celkovo štvrtý Magnus Sheffield (Ineos Grenadiers). Horskú súťaž ovládol Jonas Rapp (Team Hrinkow Advarics). Uno-X si odnieslo honor najlepšieho tímu.
vyjadrenie ikonky ciernaMatúš Štoček (19. miesto)
"Som rád, že som dokončil preteky. Pre koronavírus som nešiel ani na majstrovstvá Európy. Teraz som sa už cítil lepšie, ale minimálne prvé dve etapy boli po zdravotnej stránke dosť zlé. Nechcel som ukončiť sezónu chorobou, preto som šiel sem. Športoví riaditelia vedeli, ako som na tom, takže veľké očakávania sme nemali. Dnes to bolo fajn aj celé preteky boli dobré. Počasie nám vyšlo a v GC máme Jakuba Otrubu na 10. priečke. Päť kilometrov pred cieľom mi pomáhal Jiří Petruš, ale potom som už bol na tom sám. Som rád, že už je koniec sezóny. Teším sa na odpočinok a to, že nebudem musieť ísť na bicykel (smiech)."
Výsledky etapy
1. STEWART Campbell Team Jayco-AlUla 03:17:49
2. KRISTOFF Alexander Uno-X Pro Team 00:00
3. GLIVAR Gal Adria Mobil 00:00
4. PARISINI Nicolò Q36.5 Pro Team 00:00
5. LUND ANDRESEN Tobias DSM - firmenich 00:00
6. GOVEKAR Matevz Bahrain Victorious 00:00
19. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. AULAR Orluis Caja Rural-Seguros 22:59:38
2. KRISTOFF Alexander Uno-X Pro Team 00:03
3. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:07
4. SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers 00:09
5. GLIVAR Gal Adria Mobil 00:13
6. PARISINI Nicolò Q36.5 Pro Team 00:14
65. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 25:00
Zobraziť kompletné poradie
video v clanku ikonka ciernaVideopromo
 
Náš eshop