Roglič oznámil, že končí v Jumbe a vzápätí vyhral Giro dell'Emilia. Zdolal Pogačara

30.9.2023, 16:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
so 30.9. rovinata etapa ciel rovina Carpi > Bologna 204 km Roglič
profil pretekov, 3000 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Giro dell'Emilia sa tradične jazdieva týždeň pred Lombardiou a už tu vidíme viacero favoritov na záverečný monumentálny titul. Trasa je stavaná relatívne podobne a vždy sú tu nemalé rozdiely medzi najlepšími. Tento rok bol navyše naozaj exkluzívny s dvojicou slovinských superfavoritov Tadej Pogačar - Primož Roglič, ktorých chceli doplniť ľudia ako Adam Yates, Juan Ayuso či vlaňajší víťaz Enric Mas.
Primož Roglič sa pred štartom postaral o rozruch, keď novinárom potvrdil, že po sezóne odíde z Jumbo-Visma, no zatiaľ nepovedal kam.
Bol to práve tím UAE, ktorý sa väčšinu dňa snažil udávať tempo, veď mal dvojicu lídrov, teda dve možnosti. Z klasického úniku vydržal najdlhšie vpredu Chris Harper z tímu Jayco AlUla, a to do méty desiatich kilometrov pred páskou, keď sa šlo predposledný raz cez kopec na záverečnom okruhu. V tom čase ho už ako prvý dobehol práve Adam Yates ťahajúci asi 15-člennú skupinu. Nebol to teda nejaký samostatný atak, ktorý by Brit vymyslel a jeho kolega Pogačar sa díval na súperov.
Stúpanie San Luca v Bologni malo 2,1 km pri priemernom sklone 9,4 %. Predposledný raz prešli cez cieľovú pásku už iba desiati favoriti, ktorých čakalo záverečných deväť kilometrov. Boli tam Yates s Pogačarom (UAE), z Jumba Roglič s Benootom, Mas (Movistar), Carapaz (EF), Vlasov (Bora), Ciccone (Lidl), S. Yates (Jayco) a Woods (Israel).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Nikto neútočil, a tak Yates doviezol skupinu opäť pod kopec. Tam sa chvíľu zdalo, že to skúsi Alexandr Vlasov, ale bol to planý poplach. Akoby všetci čakali na Pogačara, ktorý sa z druhej pozície stále pozeral za seba a kontroloval situáciu. Nevydržal to až Michael Woods 1100 metrov pred páskou, no už to tu každý vzal na sto percent a bránou posledného kilometra už prechádzal prvý Pogačar. No Richard Carapaz sa držal ako kliešť a tretí do partie bol Roglič. Mierny odlep si ešte došiel aj Enric Mas a napokon aj Vlasov.
No ako ho všetci poznáme, napokon bol v dojazde najsilnejší Primož Roglič. Našiel si správnu chvíľu, predviedol motorové zrýchlenie a nik, vrátane Pogačara, nemal šancu. Tadej finišoval druhý, no s jasným odlepom a napokon sa tretia pozícia ušla Simonovi Yatesovi, ktorý sa v rozhodujúcom okamihu presypal cez súperov.
Rogla to tu v Bologni veľmi dobre pozná. Vyhráva tu každý nepárny rok a potvrdil, že má po Vuelte stále výbornú formu a bude favoritom na Lombardii. UAE na neho bude musieť vymyslieť niečo iné, lebo dnes im to totálne nevyšlo. Nemôže prísť Roglič do posledných 500 metrov stúpajúceho profilu v skupine. Vo väčšine prípadov ich porazí. Lombardia má, samozrejme, trochu iný itinerár.
Výsledky
1. ROGLIČ Primož link ikonka Jumbo-Visma 04:49:44
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 00:01
3. YATES Simon Team Jayco-AlUla 00:01
4. MAS Enric Movistar Team 00:04
5. WOODS Michael Israel - Premier Tech 00:04
6. VLASOV Aleksandr BORA-hansgrohe 00:06
7. CARAPAZ Richard EF Education-EasyPost 00:10
8. CICCONE Giulio Lidl-Trek 00:15
9. YATES Adam UAE Team Emirates 00:43
10. BARGUIL Warren Team Arkéa-Samsic 00:58
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop