Peter Sagan sa na Tour de Vendée rozlúčil so sezónou deviatym miestom, rozbehol šprint kolegovi, vyhral Démare

1.10.2023, 15:55 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
ne 1.10. rovinata etapa ciel rovina La Roche-sur-Yon 207 km Démare
profil pretekov, 1800 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Po šestnástich rokoch napísala kariéra Petra Sagana v cestnej cyklistike záverečnú kapitolu. Sedemnásobný víťaz bodovačky na Tour de France absolvoval jemne zvlnenú klasiku Tour de Vendée. Jej profil bol vhodný nato, aby sa trojnásobný majster sveta naposledy zapojil do boja o víťazstvo na ceste. Zvíťaziť však chceli aj Bryan CoquardArnaud DémareLaurence Pithie alebo Clément Venturini
Únik vytvorili Enekoitz Azparren (Euskaltel - Euskadi), Filippo Ridolfo (Team Novo Nordisk), Thomas Gachignard (St. Michel - Mavic - Auber 93) a Paul Hennequin (Nice Métropole Côte d'Azur). 56 kilometrov pred cieľom ostali vpredu iba Azparren Gachignard. Pelotón strácal 25 sekúnd. Viedli ho zástupcovia tímov AG2R Citroën Team, Arkéa Samsic a Groupama - FDJ. Vedúce duo bolo dostihnuté.
Peter Sagan sa nachádzal v pelotóne. Ak by dnes zvíťazil, bolo by to jeho 122. víťazstvo v kariére. Štyridsať kilometrov pred páskou sa v balíku nachádzalo približne päťdesiat jazdcov. O štyri kilometre neskôr atakoval Nans Peters (AG2R Citroën Team). Doplnili ho Clément DavyEnzo Paleni (2x Groupama-FDJ) a Jean-Louis Le Ny (Nice Métropole Côte d'Azur). Po troch kilometroch bolo všetko pohromade. 
Pelotón sa blížil do cieľového mesta La Roche-sur-Yon, kde ho čakal jeden veľký a tri malé okruhy. Na čele hlavnej skupiny pracovali jazdci Arkéy a Groupamy. Peter Sagan mal k dispozícii minimálne troch spolujazdcov. Doposiaľ sa vôbec neukazoval Cofidis, napriek tomu, že Bryan Coquard patril medzi favoritov. Mimochodom, na trati sa nachádzal aj piaty muž z európskeho šampionátu do 23 rokov Matyáš Kopecký (Team Novo Nordisk). 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Osem kilometrov pred páskou opäť atakoval Nans Peters, ale pelotón ho nikde nepustil. Na čele balíka sa začalo tlačiť čoraz viac tímov. Nechýbali medzi nimi ani Cofidis a TotalEnergies. Necelé štyri kilometre pred cieľom došlo v strede balíka k pádu. Peter Sagan sa do neho nezaplietol. Vpredu ostalo iba dvadsať ľudí. Do záverečného kilometra priviedla balík Arkéa. Sagan začal šprintovať, ale po chvíli zvesil nohy.
Zvíťazil Arnaud Démare (Arkéa Samsic). Opakované zábery preukázali, že Sagan rozbiehal šprint Sandymu Dujardinovi, ktorý skončil tretí. Druhý finišoval Paul Penhoët (Groupama - FDJ). Do elitnej päťky sa dostali aj Bryan Coquard (Cofidis) a Clément Venturini (AG2R Citroën Team). Slovák skončil na deviatej priečke. Po trinástykrát v sezóne dostal do Top 10. Získal 25 UCI bodov. 
Arnaud Démare si pripísal tretie víťazstvo v aktuálnej sezóne. Lúčiaci sa Peter Sagan prežil preteky bez komplikácii. Do záverečného šprintu vstúpil na dobrej pozícii, ale jeho dnešnou úlohou bolo pomôcť Sandymu Dujardinovi. Keďže v závere ostal na čele malý pelotón, napriek tomu, že záverečné metre vypustil, skončil v Top 10. V poslednej sezóne na ceste získal 293 UCI bodov. Napriek tomu nie je vylúčené, že v príprave na MTB XCO nastúpi ešte aj na nejaké menšie cestné preteky.
Výsledky
1. DÉMARE Arnaud Team Arkéa-Samsic 04:45:47
2. PENHOET Paul Groupama-FDJ 00:00
3. DUJARDIN Sandy TotalEnergies 00:00
4. COQUARD Bryan Cofidis 00:00
5. VENTURINI Clément AG2R Citroën Team 00:00
6. DELETTRE Alexandre Cofidis 00:03
7. LEVEAU Jérémy Van Rysel-Roubaix Lille Métropole 00:05
8. WELTEN Bram Groupama-FDJ 00:05
9. SAGAN Peter TotalEnergies 00:05
10. MARTÍN Gotzon Euskaltel-Euskadi 00:05
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop