Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Paríž - Tours šokujúco vyhral Sheehan bez profesionálnej zmluvy, uspela podceňovaná skupina

8.10.2023, 16:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Paríž - Tours šokujúco vyhral Sheehan bez profesionálnej zmluvy, uspela podceňovaná skupina
Dojazd pretekov (© A.S.O. / Gautier Demouveaux)

ne 8.10. zvlnena etapa ciel rovina Chartrés > Tours 214 km Sheehan
profil pretekov, 1240 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge-eu)
Paríž - Tours patrí medzi najstaršie klasiky, ktoré sa jazdia. Tento rok sa šiel už 117. ročník. Pri viacerých rozšíreniach World Tour sa špekulovalo, či nepreskočí do najvyššej kategórie, no organizátori z A.S.O. to napokon nikdy nežiadali, pretože by to prinieslo ďalšie náklady a v tejto fáze sezóny by už boli proti aj niektoré tímy World Tour, ktoré sem už nechceli prísť. Zároveň by sa nemohli ukázať miestne kontinentálne tímy.
Organizátori sa ale snažia inak zatraktívniť priebeh rovinatej šprintérskej klasiky, a to viacerými kopčekmi i šotolinovými úsekmi v posledných dvoch hodinách 214-kilometrového dobrodružstva. Napriek tomu bol špurt skupiny najpravdepodobnejším scenárom vyvrcholenia. Dvojnásobný triumf tu obhajoval Arnaud Démare, ktorému sa navyše v týchto dňoch veľmi darilo. Vyhral menšie preteky Tour de Vendée aj Paríž - Bourges (obe 1.1).
- ponuka ehopu -
- ponuka eshopu -
Boli tu však predsa silnejšie mená, ktoré chceli byť väčšími favoritmi. Hovorilo sa najmä o dvojici Christophe Laporte (Jumbo-Visma) a Arnaud De Lie (Lotto Dstny). Napriek atraktívnemu itineráru posledných dvoch hodín tu prekvapujúco neprišiel Soudal - Quick-Step.
O klasický únik dňa sa postarala partia Lewis Askey (Groupama - FDJ), Joey Rosskopf (Q36.5 Pro), Maxime Jarnet (Roubaix Lille), Axel Narbonne (Nice Métropole) a Théo Delacroix (Auber93). Tempo v pelotóne držali najmä jazdci z Lotta, ktoré cítilo šancu na triumf. 50 km pred cieľom sa začalo vo veľkom nastupovať z balíka a tvorili sa rôzne skupinky vpredu, no často tam boli kontinentálni pretekári, ktorí sa chceli prezentovať pred TV kamerami, takže silné tímy mali všetko pod kontrolou. Ak nie Lotto, tak Jumbo.
Najdlhšie sa vpredu udržal slušný tempár Lewis Askey, ktorý s Groupamou predĺžil zmluvu o ďalšie dva roky. 11 kilometrov pred cieľom ho dobehla skupina, ktorá sa oddelila od balíka, no nebol tam žiadny z favoritov, aj keď 25 sekúnd náskoku vzbudzovalo rešpekt. Kto tam bol? Ďalší borec FDJ Olivier Le Gac, Tobias Johannessen z Uno-X, Riley Sheehan (Israel) a Joris Delbove (Auber93). Práve v týchto momentoch prišla sčista-jasna informácia, že Arnaud De Lie pre viacero defektov stratil kontakt a nemalo pre neho zmysel pokračovať ďalej vzadu. Jeden z veľkých favoritov bol tak mimo hry.
Keďže Lotto vypadlo z hry, v skupine asi 20 favoritov sa nespolupracovalo vôbec ideálne, viaceré tímy na čelo posielali len po jednom pretekárovi a tie, ktoré boli zastúpané vpredu, sa tam plietli tiež a kazili spoluprácu. Pre čelo to bola dobrá správa. Najviac toho odtiahol Dylan Van Baarle z Jumba, pomáhali mu ešte Cofidis s Intermarché, no zvyšok vyčkával a stalo sa im to osudným.
Skupinka to dokázala dotiahnuť do cieľa vďaka tomu, že netaktizovala. Le Gac to nepripustil, odtiahol záverečný kilometer v úmysle, že to rozbehne Lewisovi Askeymu, ktorý by vyhral po neuveriteľnom celodennom úniku, no predsa len v posledných metroch už na to nemal poslednú stotinu percenta síl, finišoval druhý a šokujúci triumf si vzal 23-ročný Američan Riley Sheehan z Israelu - Premier Tech. Tretí bol Johannessen. Špurt z balíka vyhral európsky šampión Laporte.
Vyhrala skupina, ktorú favoriti mierne podcenili, navyše im tam chýbalo Lotto, s ktorým rátali na pomoc. Nebolo vpredu veľké meno, no o to viac bojovali, veď mali pred sebou vidinu životného výsledku. Sheehan dnes ukázal svetu pozoruhodný príbeh. Israel ho vzal iba ako stážistu na leto a jeseň. Paradoxné je, že ich nepresvedčil a predĺžil tak zmluvu na rok 2024 iba s tímom Denver Disruptors, ktorý jazdí len americké preteky. Je ale otázne, či po tomto dni mu ešte niekto neponúkne profesionálnu zmluvu.
Pre viacerých cyklistov to dnes boli záverečné preteky kariéry. Z tých popredných mien sa tu dnes rozlúčili Greg Van Avermaet, Jos Van Emden či Tony Gallopin.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rileyho Sheehana (víťaz)
"Prežívam niečo neuveriteľné, fenomenálne. Neviem ani, čo mám povedať. Snažili sme sa jazdiť vpredu, lebo tá trať bola komplikovaná pre tie šotolinové úseky aj kopce. Tak som sa tam nejako pohyboval a mojou úlohou bolo chytať nástupy, tak som si doskočil skupinu a zrazu sme odišli. Dva kilometre pred cieľom som si už povedal, že toto musíme dotiahnuť do cieľa, ale bolo to brutálne po tom celom ťažkom dni. Snažil som takticky ísť čo najlepšie a keď tam nastúpil ten chalan z Auberu, tak som ho využil ako výborného rozbiehača a vyšlo mi to. Je to pre mňa naozaj niečo fenomenálne. Teším sa na budúcnosť."
Výsledky
1. SHEEHAN Riley Israel - Premier Tech 04:39:05
2. ASKEY Lewis Groupama-FDJ 00:00
3. JOHANNESSEN Tobias Uno-X Pro Team 00:00
4. DELBOVE Joris Saint Michel-Mavic-Auber 93 00:00
5. LE GAC Olivier Groupama-FDJ 00:07
6. LAPORTE Christophe Jumbo-Visma 00:09
7. VAN ASBROECK Tom Israel - Premier Tech 00:09
8. DÉMARE Arnaud Team Arkéa-Samsic 00:09
9. THEUNS Edward Lidl-Trek 00:09
10. PENHOET Paul Groupama-FDJ 00:09
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop