DDV: Pád odstavil Pedersena, Stuyvena i Van Aerta, ktorý si zlomil kľúčnu kosť. Jorgenson využil svoju šancu

27.3.2024, 14:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
st 27.3. zvlnena etapa ciel rovina Roeselare > Waregem 189 km Jorgenson
profil pretekov, 1450 nastúpaných metrov (© dwardoorvlaanderen.be)
Dwars door Vlaanderen je flámska klasika, ktorá pribudla do World Tour pri poslednom rozširovaní pred sezónou 2017. Odvtedy sa tu rok čo rok darí veľkým favoritom a slávnym klasikárom, pretože terén je náročný a na rozdiel od víkendového Gent - Wevelgem je tu posledný kopec až deväť kilometrov pred cieľom. Odkedy je toto podujatie vo World Tour, o triumf sa tu z väčšej skupiny ako piatich ľudí ešte nešpurtovalo.
Aj tento rok sem prišla skvelá konkurencia testovať nohy pred monumentálnym Flámskom. Po vynechaní nedele mal mať dobré nohy Wout Van Aert, ktorý tu ale nemal proti sebe Mathieua Van der Poela. Skvelú formu chcel využiť Mads Pedersen, no veľa sa hovorilo aj o tom, že B-variantom Lidlu-Trek môže byť Jonathan Milan, ktorý bol pripravený práve na ten špurt. Rovnako ako Jasper Philipsen, ktorý si zasa uvedomoval, že na Ronde nebude ma takú veľkú šancu ako dnes. Nikdy nemôžete podceňovať Michaela Matthewsa, no napríklad na E3 šiel skvelo aj Jasper Stuyven.
Úvod klasicky patril úniku, kde bolo až jedenásť pretekárov, preto nedostali veľkú výhodu. Vpredu boli Casper Pedersen (Soudal), Dries De Pooter (Intermarché), Mathias Norsgaard (Movistar), Donavan Grondin (Arkéa), Dries De Bondt (Decathlon), Niklas Märkl (DSM), Amund Grondahl Jansen (Jayco), Pascal Eenkhoorn (Lotto), Jonas Abrahamsen (Uno-X), Thomas Gachinard (TotalEnergies), Victor Vercouillie (Topsport).
V pelotóne pracovali najmä tímy najväčších favoritov, teda Lidl a Visma, ktorej však ešte v prvej polovici odstúpil Jan Tratnik, dôležitý pomocník. Už okolo 80 km pred páskou sa šlo veľmi rýchlo, zafúkal vietor, ktorý veľmi natiahol a potom aj rozdelil pelotón. Zdalo sa, že favoriti sú vpredu v najväčšej skupine, no akýkoľvek prípadný problém by znamenal prúser.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
68 kilometrov pred cieľom v hlavnej skupine favoritov na silnom vetre vo vysokej rýchlosti došlo k ťažkému hromadnému pádu, kde si polovicu chrbta zodrel Wout Van Aert, a to bol okamžite jeho koniec v pretekoch. Tvrdo spadli aj ďalší favoriti ako Mads Pedersen, jeho kolega Jasper Stuyven a Biniam Girmay. Okrem nich asi osem pomocníkov. Vyzeralo to tak, že táto partia ostala vyradená nie len z dnešných pretekov, ale asi aj z víkendového Ronde. Na pohľad vyzeral ako-tak v poriadku Pedersen. Napokon tam bol aj Jasper Philipsen, ale obstál najlepšie. Okrem neho a Pedersena museli ostatné hviezdy odviesť do nemocnice. Zdravotníkom nestačili nosidlá či sanitky.
video v clanku ikonka ciernaVideo pádu
Tento pád zdecimoval skupinu favoritov a oddelilo sa šesť pretekárov, ktorí sa problémom vyhli, lebo šli úplne na čele. Boli to Tiesj Benoot s Matteom Jorgensonom (2x Visma), Alberto Bettiol, Michael Valgren (2x EF Education), Stefan Küng (Groupama) a Joshua Tarling (Ineos). Mali motiváciu ťahať, a tak sa postupne približovali k pôvodnému úniku. Zvyšok favoritov a ich pomocníkov sa pospájal asi do 25-člennej partie, kde bol napríklad Michael Matthews. No strácali vyše pol minúty. Nasledovali dva kopce Knokteberg - Trieu a Hotond, ktoré mohli zamiešať karty.
Nič zásadné sa nestalo, skôr partia šiestich nových favoritov zvyšovala odstup na partie za sebou a stále sa blížila k čelu. Už ho na rovinkách pred sebou videla. Z pôvodnej jedenástky tam bolo stále osem ľudí, ktorí zrazu mali slušnú šancu aj keď nie vyhrať, tak zabojovať o Top 20. Na nasledujúcom kopci 39 km pred páskou sa skupiny spojili, takže vpredu sme mali 12 pretekárov. Boli tam teda Benoot, Jorgenson, Küng, Bettiol, Valgren, Tarling a z pôvodného úniku C. Pedersen, De Pooter, De Bondt, Eenkhoorn, Abrahamsen a Gachignard. Mali náskok 1:30 a pred nimi boli už len dva kopce.
Pred Nokerebergom bola veľmi náročná zvlnená pasáž s všelijakými brdkami a už tam sa delilo zrno od pliev. Ľudia z pôvodného úniku mali veľké problémy sa držať. Stefan Küng to v jednom momente tak nakopol, že sa to všetko nadelilo takmer na jednotlivcov. Spolu s ním vyzerali najsilnejšie Bettiol, Jorgenson, Benoot, Tarling a Abrahamsen s De Bondtom, ktorí boli v hre od samého začiatku pretekov. Veľkú smolu mal Bettiol, ktorý dostal silné kŕče a "bolo po ňom".
Šesť pretekárov na čele prišlo pod záverečný kopec Nokere (400 m; 5,7 %; 9 %). Mali veľký náskok pred zvyškom sveta, bolo zjavné, že sa na 99 % pobijú o prvých šesť miest. Do cieľa ostávalo desať kilometrov. Visma tam mala jediná dvoch ľudí, takže bolo otázkou času, ktorý z nich skúsi nastúpiť. Bol to Tiesj Benoot, za ktorého sa zavesil Dries De Bondt, pretože vedel, že v najťažších pasážach ho asi odtrhnú, tak potreboval si vybudovať menší náskok. Nič sa ale nepodarilo.
Až prišiel siedmy kilometer pred cieľom a nástup Mattea Jorgensona. Unavená skupina nereagovala a bolo vymaľované. Mladý Amerčian využil, že predtým súperi chytali jeho kolegu a Küng už útočil priveľa. Tarling tam zasa ledva visel. Kvinteto teda šlo o druhé  miesto.
Matteo Jorgenson oslávil svoje najväčšie klasikárske víťazstvo kariéry. Jonas Abrahamsen si vzal druhé miesto po celodennom úniku. V samom závere bol najsilnejší v špurte. Stefanovi Küngovi ostalo tretie miesto. Benoot s De Bondtom sa na bedňu nedostali. Tarling došiel s miernym odstupom. 1:47 za Jorgensonom priviedol prvú časť zvyšku pelotónu na pásku Jonathan Milan zo zdecimovaného Lidlu, ktorému preteky absolútne nevyšli pre veľký pád v predposlednej hodine.
Dnes sme videli, aká krásna, ale aj škaredá a krutá je cyklistika. Zatiaľ čo Abrahamsen si po celodennom úniku dokázal vziať druhé miesto, viacero pretekárov sa ťažko zranilo a triumf pre Vismu má veľmi sladko-kyslú príchuť. Bez Van Aerta, ktorý si zlomil kľúčnu kosť, budú mať v nedeľu nižšie šance, no zasa majú úplne nového koňa Jorgensona, ktorý do toho vhupol ako pred pár rokmi Laporte a pokojne môže patriť medzi top favoritov Ronde. Pred pár týždňami parádne ovládol Paríž - Nice, takže potenciál vidíme obrovský.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mattea Jorgensona (víťaz)
"Je to úplne neuveriteľné. Celá doterajšia sezóna je ako keby som stále sníval. Ako tím sme chceli mať čo najviac ľudí vpredu, a to nám tam na konci vyšlo, a to bolo veľmi dôležité.
Škoda toho veľkého pádu, bolo to veľmi škaredé. Museli sme ale pokračovať s Tiesjom ďalej podľa plánu. Dúfam, že sú všetci v poriadku. Nechcem hovoriť o tom, že sa teraz pre nás mení stratégia, snáď bude Wout v poriadku. Zatiaľ vieme len to, že je v nemocnici."
Výsledky
1. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 04:07:44
2. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 00:29
3. KÜNG Stefan Groupama - FDJ 00:29
4. BENOOT Tiesj Visma | Lease a Bike 00:29
5. DE BONDT Dries Decathlon Ag2r La Mondiale 00:29
6. TARLING Joshua INEOS Grenadiers 00:44
7. MILAN Jonathan Lidl - Trek 01:47
8. VALGREN Michael EF Education - EasyPost 01:47
9. NORSGAARD Mathias Movistar Team 01:47
10. GACHIGNARD Thomas TotalEnergies 01:47
Zobraziť kompletné poradie
Kopce na trase pretekov (km do cieľa):
1. 137 km: Hellestraat (1450 m; 3,4 %; 6 %)
2. 117 km: Volkegemberg (3300 m; 3 %; 10 %)
3. 100 km: Hotond (1200 m; 3,1 %; 6 %)
4. 93 km: Knokteberg - Trieu (1100 m; 7 %; 12 %)
5. 85 km: Kortekeer (900 m; 6,5 %; 10 %)
6. 72 km: Berg Ten Houte (1100 m; 6 %; 21 %)
7. 66 km: Kanarieberg (1000 m; 7,7 %; 14 %)
8. 53 km: Knokteberg - Trieu (1100 m; 7 %; 12 %)
9. 49 km: Hotond (1200 m; 3,1 %; 6 %)
10. 38 km: Ladeuze (1200 m; 5,6 %; 16 %)
11. 22 km: Nokereberg (500 m; 5,7 %; 7 %)
12. 9 km: Nokere (400 m; 5,7 %; 9 %)
 
Náš eshop