Ronde: Van der Poel s očakávaným sólo triumfom, snažil sa ho vyzvať Pedersen, ale Alpecin sa s ním pohral

31.3.2024, 12:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Ronde: Van der Poel s očakávaným sólo triumfom, snažil sa ho vyzvať Pedersen, ale Alpecin sa s ním pohral
Pódium Ronde 2024 (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling)

ne 31.3. zvlnena etapa ciel rovina Antwerpy > Oudenaarde 271 km MVDP
profil pretekov, 2200 nastúpaných metrov (© rvv.be)
Tohtoročné Ronde sa jazdilo na Veľkonočnú nedeľu, teda k obrazovkám si sadalo o niečo viac fanúšikov, ktorí chceli voľno spríjemniť sledovaním napínavého monumentu. Žiaľ, od roku 2013 (pri dominantnom triumfe Cancellaru) asi ani jeden ročník nemal takého jasného favorita ako teraz. Mathieu van der Poel na Miláno - Sam Remo aj E3 Saxo Classic potvrdil, že má ako majster sveta úžasnú formu a logicky by mal mať najnižší kurz na svoj triumf - v pretekoch, ktoré vyhral v rokoch 2020 a 2022. Vychádzalo mu to do postupky.
No jeho šance stúpali až do nebývalých rozmerov. Spomedzi jeho najväčších konkurentov z nedávnej minulosti tu bol málokto v použiteľnom stave. Všetci vieme o veľkom páde na Dwars door Vlaaderen, ktorý vyradil Van Aerta i Stuyvena a dotĺkol sa aj Pedersen, ktorý síce nastúpil, ale jeho nohy v kľúčových momentoch boli otázne. Pogačar pre svoj štart na Gire zvolil iný jarný program, vlani to bol práve on, kto vyzval Van der Poela na Oude Kwaremont a zdolal ho. Nádej sa upierala najmä na Vismu. Jorgenson, Benoot či Van Baarle dostali životnú šancu na týchto pretekoch. Výbornú formu má Bettiol, ktorý mal smolu na E3. No sotva mohol niekto "na papieri" zdolať holandského matadora.
Na najslávnejších belgických pretekoch sa opäť šla tradičná trasa, na ktorej nenastali zmeny. Jazdilo sa 271 kilometrov z Antwerp do Oudenaarde. Vypísaných bolo 17 krátkych kopcov. Únik sa vytvoril expresne rýchlo. Boli v ňom Luke Durbridge a Elmar Reinders (2x Jayco - AlUla), Bert Van Lerberghe (Soudal - Quick-Step), Stanislaw Aniolkowski (Cofidis), David Dekker (Arkéa - B&B), Damien Touzé (Decathlon - Ag2r), Lionel Taminiaux (Lotto - Dstny) a Jelle Vermoote (Bingoal WB).
Mnohé tímy to ale nechceli nechať tak a hodinu mala táto partia náskok len od 12 do 30 sekúnd. Stále sa to za nimi miesilo, nastupovali noví pretekári, no napokon to boli nútení vzdať a ostalo v platnosti to, čo nastalo už na siedmom kilometri. Náskok osmičky vpredu stúpol nad štyri minúty a v pelotóne sa dialo očakávané - pracoval len Alpecin. Ostatné tímy poslali občas niekoho nanajvyš na druhú pozíciu.
Dvesto kilometrov pred cieľom únik zastavil prechádzajúci vlak, takže to bolo menšie vzrušenie. Zdržali sa približne 40 sekúnd a pokračovali ďalej, no pelotón na tomto mieste zastavený nebol. Odstup sa tak znížil k 3:30 a pomaličky vracal nazad. Napriek tomu, že štartové pole už v druhej aj tretej hodine nešlo "na krv", priemerná rýchlosť sa pohybovala na závratnej hodnote 47 km/h. Samozrejme, ešte sa nejazdili hellingeny, ktoré to logicky spomaľujú. Práve ako prvý prišiel Oude Kwaremont (priemer 4 %; max. 11,6 %; dĺžka 2200 m), ktorý mohol potom aj pri treťom prejazde 17 km pred páskou rozhodnúť o víťazovi.
Pred týmto prvým kopcom bola narvozita vyššia, aj došlo k pádu, no práve v tejto prostrednej časti pretekov sa postupne tempo začalo upokojovať. Paradoxne prišiel ďalší pád. Favoriti sa do týchto problémov nezaplietli. Aj na slávnych klasikách občas vidíme, že niekto z pôvodného úniku dokáže bojovať o vysoké priečky v Top 10 či raritne až o pódium. Naposledy v stredu na Dwarse Abrahamsen z Uno-X bral druhé miesto. Dnes tam ale šanca nebola žiadna. Únik mal sto kilometrov pred cieľom už náskok len minúty a pol.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
99 km pred cieľom prišiel krátky, ale prudký Molenberg, kde to už druhý raz dnes vyskúšal Mads Pedersen (Lidl). Na tenučkej ceste po kockách roztrhal hlavné pole, no nevytvoril nejakú menšiu skupinu, ktorá by s ním šla ďalej. Mathieu Van der Poel (Alpecin) aj Matteo Jorgenson (Visma) boli pozorní. Od Dána to čakali. Napokon ale prišla prekvapujúca situácia, keď sa Pedersenovi podarilo vzialiť od topfavorita, a nie len jemu. K pôvodnému úniku doskočili s bývalým svetovým šampionátom aj Tiesj Benoot a Dylan Van Baarle (2x Visma), Ben Turner (Ineos), Olivier Naesen (Decathlon), Tim Merlier (Soudal), Laurenz Rex (Intermarché), Nils Politt (UAE) a Gianni Vermeersch (Alpecin).
Mathieu Van der Poel nemal za potreby takéto prekvapenia a na nasledujúcom kopci Valkenberg si doskočil skupinu. Bolo to 87 km pred cieľom. Pedersen to ale počul v slúchadlách a nastúpil. No na jeho veľkú smolu reagoval iba Gianni Vermeersch, čo bol len tieňový pretekár, ktorý pracoval pre MVDP. Isteže mu nestriedal a líder Lidlu - Trek sa vyčerpával. Stále čakal, že by tam mohol prísť ešte niekto iný, no nikto na to nemal. Väčšina tímov ani nešla so stratégiou reálne bojovať proti Van der Poelovi.
Zatiaľ čo sa Pedersen kúpal vo vlastnej šťave, za ním sa pospájali skupiny na 70 ľudí a fanúšik zrazil na zem asi desať pretekárov vrátane Stefana Künga (Groupama). Nie len, že Alpecin sa popod fúzy usmieval nad touto situáciou, ale proti Pedersenovi začali ťahať aj Ineos s UAE a ten sa už len modlil, kedy konečne príde nasledujúci kopec Berg Ten Houte, kde už niekoho zrejme chcel počkať. Na atak si nevybral správny čas, pretože pred ním bola 12-kilometrová medzera.
Pod kopec prišla čelná dvojka s náskokom 27 sekúnd. Na vrchole im ostalo desať. Na čelo pozostatku pelotónu sa vydal Silvan Dillier z Alpecinu a snažil sa skupinu brzdiť, aby Pedersena nedobehli. Bola to hra mačky s myšou. Dokonca až tak, že Vermeersch začal mierne pomáhať, len aby sa Dán vetral a vetral. Opäť odstup vzrástol na 25 sekúnd. S krvavým kolenom sa dokázal vrátiť do hlavnej skupiny Küng, takže bolo vidieť, že sa nejde ešte totálne naplno.
Nasledoval kopec Nieuwe Kruisberg/Hotond (4,1 %; 2700 m), kde kamera zachytila podávať bidony pretekárom švajčiarskeho Tudoru aj trojnásobného víťaza týchto pretekov Fabiana Cancellaru. Nič sa tu ale neudialo, Pedersena nechávali ďalej variť sa. Proti akej sile ťahal ukazovalo napríklad to, že v hlavnej skupine bolo ešte šesť pretekárov Vismy. Už sa čakalo na kombináciu Kwaremontu s Paterbergom. Mrholilo, čo mohlo zamiešať karty.
Oude Kwaremont priniesol dobehnutie Pedersena. Chvíľu už šiel prvý sám Van der Poel, ale ešte sa nechal dobehnúť. Vrcholom prešiel spolu s Oierom Lazkanom (Movistar), Laurencem Pithiem (Groupama), Laurenzom Rexom (Intermarché), Timom Wellensom (UAE), Dylanom Teunsom (Israel) a Madsom Pedersenom. Pred Paterbergom sa ešte rozrástli nazad na 25 ľudí. Nemal tam kto ťahať, každý chcel šetriť sily na mýtický kopec. Topfavorit ho začal až z desiatej pozície, takže bolo zjavné, že tu ešte atakovať nebude a počká si, koľko ľudí ostane s ním. Bolo ich jedenásť vrátane Mattea Jorgensona ako jediného zástupcu Vismy. Konečne sa ukázal.
- ponuka ehopu -
- ponuka eshopu -
Movistar tam mal až dvoch ľudí, a tak skúsil šťastie Ivan Garcia Cortina, ktorý využil taktizovanie vzadu a pod veľmi ťažký Koppenberg prišiel s náskokom 20 sekúnd. Potreboval ich. V najprudšom úseku mu padla reťaz a bolo po všetkom. Keď sa okolo neho prehnali Van der Poel, Jorgenson a Pedersen, hlúčik ďalších ľudí mal problémy prejsť, a tak sa to celé zaseklo. Zvyšní pretekári už museli zoskočiť z bicykla a ísť pešo na mokrých kockách, čo znamenalo obrovskú časovú stratu. Bolo už jasné, že sa rozhodlo minimálne o najlepšej dvojke, pretože Pedersen po zbytočnom míňaní síl mal na vrchole stratu, ktorú už bolo ťažké dolepiť.
40 km pred cieľom viedol Van der Poel s náskokom 20 sekúnd na Jorgensona, a ten mal podobný náskok na Pedersena, ktorého dobehol Dylan Teuns z Israela. No a neskôr sa k nim pripojili aj Rex, Wellens, Bettiol a nešťastník Garcia Cortina. Ako to už býva, Van der Poel makal aj na rovine a na širokých cestách získal veľký náskok, ktorý na Taaienbergu dostal cez minútu. Jorgensona partia dobehla. Pred poslednými troma kopcami teda mal superfavorit náskok 1:10 pred sedmičkou Pedersen, Jorgenson, Rex, Wellens, Bettiol, Garcia Cortina a Teuns. Čoraz silnejšie pršalo.
video v clanku ikonka ciernaVideo ataku Van der Poela
Ak sme nečakali nejakú drámu formou pádu, poslednou otázkou bolo, či si skupina za ním rozdelí druhé až ôsme miesto, alebo sa k nim ešte podarí zozadu niekoľkým pretekárom dostať. Kruisberg skupinu rozbil. Najsilnejší vyzerali byť Teuns s Bettiolom a druhú dvojičku vytvorili Garcia Cortina s Wellensom. Unavenú dvojicu Pedersen - Jorgenson, ktorá predtým predcenila svoje sily, už dobehli ľudia zozadu. To isté sa na Kwaremonte stalo aj Garciovi s Wellensom. Spojilo sa tam deväť ľudí, ktorí virtuálne šli od štvrtej pozície.
Na vrchole Paterbergu mal Van der Poel náskok 1:40, už viditeľne nešiel naplno. Dával si veľký pozor na klzskej ceste. Pódiové priečky držala dvojička Teuns - Bettiol len tak-tak. Mala len desať sekúnd výhody pred skupinou, ktorú už viedol Michael Matthews (Jayco), ten sa skúsene ukázal až v samom závere. Spolu s ním tam boli ešte Sheffield (Ineos), Naesen (Decathlon), Mozzato (Arkéa), Skujinš (Lidl) a neuveriteľne až štvorica z UAE Wellens, Bjerg, Morgado a Politt. Táto deviatka sa v samom závere zložila, aby dobehli Teunsa s Bettiolom.
Mathieu Van der Poel potvrdil rolu najväčšieho favorita a po rokoch 2020 a 2022 si aj v roku 2024 prišiel po triumf na monumentálnom Ronde. Posledných 45 kilometrov šiel sólo. Nepotreboval k tomu ani stopercentný výkon. Poslednú polhodinu nešiel naplno, a to s priemerkou 44,5 km/h vytvoril nový rýchlostný rekord histórie. Bettiola s Teunsom dobehli sto metrov pred cieľom a zdalo sa, že Michael Matthews si po špurte zo strany na stranu prišiel po druhú priečku, rovnakú, aká mu patrila aj na prvom monumente v San Reme. No fotofiniš napokon druhú priečku prisúdil Lucovi Mozzatovi z Arkéa - B&B Hotels, čo je celkom veľký šok. Pod pódiom ostala trojička UAE v poradí Nils Politt, Mikkel Bjerg, António Morgado.
Sledovali sme náročný ročník pre daždivé podmienky, ktoré tu nie sú zvyčajné. Bolo to zvláštne Ronde práve pre nedostatok konkurentov superfavorita a práve dvaja, ktorí mu mali ako-tak sekundovať, precenili svoje sily a minuli ich zle. Pedersen bol po páde na Dwarse prehnane aktívny a napokon sa nedostal ani do Top 20. Rovnako Jorgenson, ktorý dúfal, že dokáže ísť spolu s dúhovým pretekárom, ale na vrchole Koppenbergu mal sedem sekúnd straty a následne to prekaučoval. Nemá ešte toľko skúseností s týmito pretekmi.
Otvorila sa tak obrovská šanca pre ľudí, ktorí by za normálnych okolností nemohli mať šancu na pódium a Luca Mozzato ju parádne využil. V Arkéi budú dnes oslavovať do hlbokej noci. A to, aké nohy má Michael Matthews, to je po toľkých rokoch v top cyklistike až neuveriteľné. Len sa pozrime napríklad na enklávu Soudalu Quick-Step či  mnohých iných, ktorí sú len tieňmi minulosti. Dnes svojimi skúsenosťami opäť predčil takmer všetkých. Napokon mu ale rozhodcovia pre nebezpečný špurt tretiu pozíciu vzali. Posunul sa tam ďalší celé preteky nenápadný borec Nils Politt. Celkovo dnes takmer všetci aktívnejší pretekári vyšli naprázdno.
video v clanku ikonka ciernaVideo záveru pretekov
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mathieua Van der Poela (víťaz)
"Snažil som sa dnes prežiť. Bol to asi najťažší ročník, ktorý som tu šiel. Tie kocky boli v tomto počasí extrémne ťažké. Najmä na Koppenbergu bicykel lietal kade-tade. Šiel som si tam svoje tempo, bol som veľmi opatrný, aby som nemusel zosadnúť z bicykla. Bol som prekvapený, že na vrchole som mal taký náskok. A už neostávalo nič iné, len ísť do cieľa a bolo to nekonečné. Už som tam len chcel byť. Som strašne unavený, zničený a nemyslím vôbec na Roubaix. Môžem len povedať, že už teraz som absolútne spokojný s touto sezónou."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lucu Mozzata (2. miesto)
"Viete, že som dnes ráno nečakal, žeby som mohol skončiť druhý. Vravel som si, že by som rád zabojoval o Top 20 a poškuľoval som možno po Top 15, ak by boli priaznivé okolnosti. O Top 10 som len sníval. A druhé miesto? To je úplne šialené. Mal som najlepší deň na bicykli v živote. Mal som šťastie aj správne načasovanie, kedy ísť naplno, kedy nie. Michael tam v závere zmenil smer, ale neviem, či by som to trestal."
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
Výsledky
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin - Deceuninck 06:05:17
2. MOZZATO Luca Arkéa - B&B Hotels 01:02
3. POLITT Nils UAE Team Emirates 01:02
4. BJERG Mikkel UAE Team Emirates 01:02
5. MORGADO António UAE Team Emirates 01:02
6. SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers 01:02
7. NAESEN Oliver Decathlon Ag2r La Mondiale 01:02
8. TEUNS Dylan Israel - Premier Tech 01:02
9. BETTIOL Alberto EF Education - EasyPost 01:02
10. SKUJINŠ Toms Lidl - Trek 01:02
Zobraziť kompletné poradie
Stúpania a kockové úseky: (km do cieľa: Názov sklon; max.; dĺžka)
-. 165 km: Paddestraat (kockový úsek)
1. 134 km: Oude Kwaremont (prvý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
2. 115 km: Kapelleberg 5,9 %; 10 %; 1100 m
-. 114 km: Holleweg (kockový úsek)
3. 112 km: Wolvenberg 7,9 %; 17,3 %; 645 m
-. 108 km: Kerkgate (kockový úsek)
-. 106 km: Jagerij (kockový úsek)
4. 99 km: Molenberg 6,4 %; 400 m
5. 95 km: Marlboroughstraat 2,9 %, 1900 m
6. 91 km: Berendries 7 %; 12,3 %; 940 m
7. 86 km: Valkenberg 8,1 %; 11 %; 600 m
8. 74 km: Berg Ten Houte 5,4 %; 1100 m
9. 64 km: Nieuwe Kruisberg/Hotond 4,1 %; 9,4 %; 2700 m
10. 54 km: Oude Kwaremont (druhý raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
11. 51 km: Paterberg (prvý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m
12. 45 km: Koppenberg 11,6 %; 22 %; 600 m (kocky)
-. 40 km: Mariaborrestraat (kockový úsek)
13. 39 km: Steenbeekdries 5,3 %; 6,7 %; 700 m (kocky 460 m)
14. 37 km: Taaienberg 6,6 %; 15,8 %; 530 m (kocky)
15. 26 km: Kruisberg/Hotond 5 %; 9 %; 2500 m (kocky 450 m)
16. 17 km: Oude Kwaremont (tretí raz) 4 %; 11,6 %; 2200 m (kocky)
17. 13 km: Paterberg (druhý raz) 12,9 %; 20,3 %; 360 m (kocky)
 
Náš eshop