Valónsky šíp: V apokalyptických podmienkach zdrvujúci triumf Williamsa. Zmrznutého Skjelmoseho museli z trate odniesť

17.4.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Valónsky šíp: V apokalyptických podmienkach zdrvujúci triumf Williamsa. Zmrznutého Skjelmoseho museli z trate odniesť
Triumf Williamsa (© A.S.O. / Gaëtan Flamme)

st 17.4. rovinata etapa ciel rovina Charleroi > Mur de Huy 199 km Williams
profil pretekov, 2800 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Ardénske klasiky pokračovali v stredu podujatím Valónsky šíp, ktorého finiš na prudkej stene Mur de Huy (9,6 %; 1,3 km) patrí medzi najikonickejšie vo svete cyklistiky. Najväčším favoritom pretekov bol víťaz Amstlu Tom Pidcock, ktorého malá postava a ostrá výbušnosť v nohách predstavovali ideálnu kombináciu na dnešný finiš. Veď koniec-koncov, pri svojom debute na týchto pretekoch v roku 2021 tu skončil šiesty.

Vyzvať ho chceli najmä víťaz spred dvoch rokov Dylan Teuns (Israel), ako aj vlani iba Tadejom Pogačarom porazený Mattias Skjelmose (Lidl). Medzi ďalších favoritov sme radili aj Davida Gaudua (G-Fdj), Tiejsa Benoota (Visma), Tobiasa Johannessena (Uno-X), Aleksandra Vlasova (Bora) či Michaela Matthewsa (Jayco).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -


Preteky odštartovali za chladného počas a podmienky sa postupom dňa ešte viac horšili. V jeden moment dokonca na trase začalo snežiť a pretekárov celý deň bičoval lejak. V pôvodnom úniku sa predstavila šestica Calmejane (Intermarché), Jousseaume (Total), Whelan (Q36.5), Juaristi (Euskaltel), Chzhan (Astana) a Meens (Bingoal). Ineos ich však nikam nepúšťal a ešte pred začiatkom prenosu boli pohltení.
Veľká zima prinášala prekvapivý vývoj. Na kopcoch sa balík značne riedil a už hodinu pred dojazdom odpadli topfavoriti Pidcock, Skjelmose a problémy mal aj Teuns. Z približne 40-člennej skupiny zaútočil Soren Kragh Andersen (Alpecin), ktorý rozhodne nie je vrchárom, no v dnešných ťažkých podmienkach nepochybne profitoval vďaka svojej severskej odolnosti. Vybudoval si obrovský náskok minúty a pol. Škandinávci naozaj dnešok sedel, veď len Uno-X malo v balíku šesticu pretekárov. Naproti tomu napríklad Ineos odtiaľto kompletne vypadol.
Na treťom zo štyroch výjazdov na Mur de Huy sa odpojila silná skupinka odolných favoritov v zložení Vauquelin (Akréa), Williams (Israel), Van Gils (Lotto), Buitrago (Bahrain Victorious) a Carapaz (EF). Tá začala výrazne stíhať Andersena. Dán to evidentne prepálil a na predposledný kopec pretekov Côte d'Ereffe (5,0 %; 2,1 km) prišiel už iba s náskokom pätnástich sekúnd na spomenuté kvintento. Balík ale držzalo v hre Uno-X, ktoré sa v pätici zoradilo na jeho čele a ťahalo pre Johannessena.
Protím v červenožltých farbách na Côte d'Ereffe všetko spojil dokopy. Z 30-členného pelotónu následne už nikto neodskočil. Na Mur de Huy prišli pozostalí v pretekoch spolu. V závere ukázal zdrvujúci atak Stephan Williams a prevalcoval zvyšných súperov. Ako jediný dokázal ako tak odpovedať Kevin Vauquelin, ktorý ale Brita už nedobehol a skončil druhý. Pódium doplnil Maxim Van Gils.
Cosnefroy, Buitrago, Johannessen, Grégoire či Benoot taktiež vyjazdili výsledok v Top 10, no množstvo favoritov chladné a sychravé preteky ani len nedokončilo a na internete sa po pretekoch objavilo video, ako napríklad vymrznutého favorita Skjelmoseho musia odnášať z trate na rukách, lebo mal silnú triašku.
V cieli sme napokon napočítali iba 44 pretekárov. Valónsky šíp tak videl nečakane divácky atraktívnu edíciu, a hoci sa opäť rozhodovalo až v posledných metroch pred cieľom ako zvyčajne, videli sme netypicky veľa akcie aj predtým. Pretekári ale určite s láskou na dnešok spomínať nebudú.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Stephana Williamsa (víťaz)
"Tak to bol deň! Nemôžem uveriť tomu, že som vyhral Valónsky šíp... Pozeral som tieto preteky často v telke a vždy som dúfal, že raz sem prídem s dobrou formou a skúsim vyhrať. Milujem jazdiť v takomto počasí. Chalani sa o mňa celý deň starali a dali mi dobrú šancu dnes zajazdiť tak dobre, ako sa len dalo. V tom závere všetci čakali a 300 metrov pred cieľom som to nevydržal a nasadil zrýchlenie. Okamžite som mal asi päťsekúdnovú medzeru a potom už ma motivovala blížiaca sa cieľová páska."
Výsledky
1. WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech 04:40:24
2. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 00:00
3. VAN GILS Maxim Lotto Dstny 00:03
4. COSNEFROY Benoît Decathlon Ag2r La Mondiale 00:03
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 00:03
6. JOHANNESSEN Tobias Uno-X Mobility 00:10
7. GRÉGOIRE Romain Groupama - FDJ 00:10
8. GODON Dorian Decathlon Ag2r La Mondiale 00:10
9. BENOOT Tiesj Visma | Lease a Bike 00:10
10. MARTIN Guillaume Cofidis 00:10
Zobraziť kompletné poradie
Kopce na trase pretekov:
157 km: Côte d'Yvoir (sklon: 5,6 %; dĺžka: 2,2 km)
109 km: Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km)
96 km: Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km)
78 km: Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km)
64 km: Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km)
45 km: Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km)
32 km: Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km)
14 km: Côte d'Ereffe (sklon: 5,0 %; dĺžka: 2,1 km)
Cieľ: Mur de Huy (sklon: 9,6 %; dĺžka: 1,3 km)
Mur de Huy (© la-fleche-wallonne.be)
video v clanku ikonka ciernaVideosumár vlaňajších pretekov
 
Náš eshop