MSR a ČR 2024: Medzi juniormi triumf Fedora, pelotón sa v závere príliš nerozbil

22.6.2024, 09:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
MSR a ČR 2024: Medzi juniormi triumf Fedora, pelotón sa v závere príliš nerozbil
Slovenské pódium (© Soňa Niková)

so 22.6. preteky 2016 14:45   Jevíčko > Jevíčko (5 okruhov) 127 km Fedor
profil pretekov (© la-flamme-rouge.e)
Sobota popoludní v Jevíčku patrila juniorom. Oproti ženám šli o jeden okruh viac, teda mali na programe 126,5 km. Opäť šli po okruhu, na ktorom si mnohí, najmä Česi, odpretekali mladosť vrátane kopca na Křenov (1,3 km; 5,6 %). Cieľo bol v mestečku na kockách po zjazde.
Štart pretekov (© Soňa Niková, SZC)
U juniorov bolo tempo hneď od začiatku vysoké a nevedel sa vytvoriť únik. Pelotón ťahali jazdci Dukly Praha a Roman Kreuziger Academy. Vysoká rýchlosť hneď v prvom prejazde kopca vyselektovala odpadlíkov. Už prvé kolo nezvládlo deväť Slovákov. Stále v balíku ostávalo 25.
Aj druhý okruh bol veľmi selektívny. Už sa podarilo odísť trom Čechom z najsilnejších tímov - Pitákovi, Peškovi a Vavrovi, no pelotón ostával len s necelou minútou straty. Bolo zjavné, že sa to bude deliť najmä zozadu. Po dvoch kolách, teda 76 km pred cieľom, boli v pelotóne už len osemnásti. Veľmi nepríjemnou správou bol ťažký pád Mateja Farkaša zo Slavie Trenčín, ktorému musela pomôcť sanitka.
Pelotón (© Soňa Niková, SZC)
V prostrednom okruhu Piták a Vavro nevydržali tempo a vrátili sa späť do balíka, k Adamovi Peškovi sa tak pridal v úniku Pavel Šumpík a toto duo malo minútu náskoku. V balíku ostávalo stále menej a menej ľudí. 50 km pred cieľom 41 Čechov a 14 Slovákov. Stále to bolo ticho pred búrkou. Všetci vedeli, že tento dvojčlenný únik asi brať medaily nebude. No ako sme to napísali, v predposlednom kole balík začal taktizovať a šetriť sa. Dvojke vybehol náskok na 2:20 a rozhádaní Česi vzdali boj o zlato.
Aj selekcia sa zmiernila, tempo mierne upadlo. Do posledného kola vbehlo jedenásť Slovákov do boja o medaily - Husár, Fedor, Vranák, Javor, Wieland, Haluška, Vaľo, Panáček, Sadloň, Sochan a Hodulík. Napokon sa aj posledný kopec išiel pomaly, taktizovalo sa, čakalo. No a v špurte bol najsilnejší víťaz časovky z ŠK Železiarne Podbrezová Samuel Fedor. Získal tak double.
Triumf Fedora (© Soňa Niková, SZC)
Strieborný skončil Lukáš Vranák z CK EPIC Dohňany, no a napokon s miernym odstupom bral bronz Dominik Sochan z Cykloglajza BB. Český titul získal v tesnom tímovom súboji až na páske Pavel Šumpík. Dnes aktivita slávila úspech.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Samuela Fedora (víťaz)
"Isteže som si to predstavoval trochu ináč, teda, že by som odišiel v nejakej skupine, dokonca ideálne iba s Čechmi, no to sa nepodarilo. Špurt bol plánom B, a to už vyšlo veľmi dobre. Teším sa, že mi tento týždeň vyššiel a ak by ma nominovali na ME či MS, budem sa na to veľmi tešiť a svedomito pripravovať."
 
Výsledky
1. FEDOR Samuel ŠK Železiarne Podbrezová 03:04:31
2. VRANÁK Lukáš CK EPIC Dohňany 00:00
3. SOCHAN Dominik CK Cykloglajza BB 00:04
4. PANÁČEK Lukáš CyS-Akadémia Petra Sagana 00:04
5. HUSÁR Jakub Pogi Team 00:10
6. WIELAND Fabian PROefekt Team 00:14
7. VAĽO Roman CyS Akademia Petra Sagana 00:14
8. JAVOR Jakub CK EPIC Dohňany 00:20
9. HODULÍK Tomáš PROefekt Team 00:39
10. HALUŠKA Martin CK EPIC Dohňany 00:45
11. MACKANIČ Alex Cycling Academy Trenčín 07:58
12. ŠOLTÉS Peter CK Cykloglajza BB 07:58
13. VAVRO Ruben PROefekt Team 08:02
fotogaleria ikonkaMapa okruhu (© la-flamme-rouge.eu)
juniori 5 okruhov, 1690 nastúpaných metrov
 
Náš eshop