MSR a ČR 2024: Lukáš Kubiš v závere zdolal Martina Svrčka a titulom potvrdil nomináciu na OH

23.6.2024, 12:00 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
MSR a ČR 2024: Lukáš Kubiš v závere zdolal Martina Svrčka a titulom potvrdil nomináciu na OH
Lukáš Kubiš s triumfom (© Soňa Niková, SZC)

ne 23.6. preteky 2016 10:30   Jevíčko > Jevíčko (8 okruhov) 203 km Kubiš
profil pretekov (© la-flamme-rouge.e)
Ešte pred záverečnými pretekmi šampionátu sa prezidenti Českého a Slovenského zväzu cyklistiky dohodli na podpise zmluvy o pokračovaní spoločných šampionátov na ďalší olympijský cyklus, teda roky 2025 až 2028 opäť striedavo na Slovensku a v Česku. S formátom sú obe strany spokojné.
Scenéria pretekov (© Soňa Niková, SZC)
V Jevíčku sa šlo na 25,5-kilometrovom okruhu, ktorý mal selektívne parametre. Prešiel sa osemkrát spolu s 2700 nastúpanými metrami. Bolo pravdepodobné, že tempo bude rýchlejšie, a tak sa to bude deliť zozadu. V prvom kole sa útočilo, no oddeliť sa podarilo len Čechom. Bolo to všelijako roztratené, najprv vpredu traja, potom piati, neskôr šiesti a v druhom kole sa to konečne ustálilo na deviatich unikajúcich pretekároch, ktorí si vypracovali minútu a pol náskoku. V tom momente balík rezignoval a "zastal". Okamžite to šlo hore k šiestim minútam. Vpredu boli všetky silné tímy.
Scenéria pretekov (© Soňa Niková, SZC)
Boli tam Schuran a Kašpar z ATT, Přidal a Lukeš z Elkovu a jednotlivci Kukrle, Kmínek, Křenek, Habermann a M. Procházka. Ešte za nimi sa vetrala štvorica O. Procházka, Šejstal, Soukup a Seidl. Bola to pre týchto Čechov skvelá situácia, pretože tam chýbali všetci profíci, teda obaja Vackovci, Černý, Hirt, Kelemen, Bittner, Barta, Bábor, Kopecký či Ťoupalík. Znamenalo to, že skupina vpredu bude spolupracovať, no zároveň je otázne, či sa niekto zloží v pelotóne, pretože všetci títo favoriti tam boli ako jednotlivci.
Scenéria pretekov (© Soňa Niková, SZC)
Slováci ostávali tak ako zvyčajne v pelotóne, hoci sa mohli dobre zviesť v úniku. Žiadnemu to nevyšlo, no niektorí určite plánovali útoky neskôr. Otázkou však bolo, že ak sa nožnice príliš otvoria, či budú mať vôbec Černý, Vacek a spol nejakú motiváciu útočiť, teda, či to nebude iba na Slovákoch.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na najťažšom kopci Křenov v druhom okruhu predsa len skúsili zaútočiť a zvýšiť tempo hlavnej skupiny Josef Černý (Soudal) s Petrom Kelemenom (Tudor), no už to bolo veľmi neskoro. Nezdalo sa, žeby im to vyšlo. Pre tieto boje sa mierne znížil náskok čela na päť minút, ale to bolo v rámci normy. Zároveň bola dobehnutá medziskupinová štvorica a potom znova tempo v balíku upadlo. Po troch kolách, teda 76 km, bolo stále v pelotóne 27 Slovákov vrátane viacerých hobbíkov, takže bolo jasné, že selekcie ešte musia prísť a zatiaľ sa len pretekári šetria.
Scenéria pretekov (© Soňa Niková, SZC)
Tento mód trval aj vo štvrtom a piatom kole. Bolo to ticho pred búrkou a zdalo sa, že kým o český titul sa bude bojovať vpredu, tak o ten slovenský s niekoľkominútovou stratou vzadu. Nebude sa to teda pliesť. 80 km pred cieľom sa už začalo súťažiť aj v pelotónu práve vďaka aktivite našich profíkov.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Hlavné pole sa roztrhalo a vpredu ostalo už len sedem Slovákov. Boli to Martin Svrček (Soudal), Lukáš Kubiš (Elkov), Matúš Štoček a Matthias Schwarzbacher (2x ATT), Simon Nagy a Dominik Dunár (2x Dukla) i Samuel Novák (Polti-Kometa U23). Zaujímavé bolo, že nezachytil to vôbec nikto z Pierre Baguette. Čechov tam bolo pätnásť. V šiestom kole sa aj táto skupina trhala a veľmi aktívna bola dvojica Svrček - Kubiš, ktorá sa dokázala odpútať a spolu s nimi si vzali do skupiny aj Mathiasa Vacka z Lidlu, Filipa Řehu z ATT, Matyáša Kopeckého z Novo Nordisku a Pavla Bittnera z DSM.
Svrček útočí na vrchole kopca (© Soňa Niková, SZC)
To bol kľúčový moment pretekov. Zvyšok skupiny rýchlo prišiel na to, že nemá šancu a bolo vymaľované. Svrček s Kubišom sa stratili v nedohľadne a zvyšok rezignoval až tak, že bol dobehnutý zvyškom pôvodného balíka, kde sa ešte šlo o bronz. Ostávalo tam ešte 21 Slovákov a čakalo ich posledných 50 kilometrov. Situácia bola taká, že Kubiš so Svrčkom v skupine s ďalšími troma elitnými Čechmi strácali tri minúty na absolútne čelo (čo Slovákov nezaujímalo) a mali trojminútový náskok na pelotón.
Lukáš Kubiš v skupine (© Soňa Niková, SZC)
Pre vysoké tempo sa v predposlednom kole zloženie skupín menilo, niektorí Česi sa prepadávali o skupinu či dve dozadu, delil sa aj pôvodný veľký únik, no pre slovenský šampionát sa nič nemenilo. 25 km pred cieľom bolo na čele už len šesť Čechov - Přidal, Kukrle, Kmínek, Schuran, Kašpar a Lukeš. Skupina českých profíkov s Kubišom a Svrčkom strácala 2:30. Šli veľmi dobre, naďalej odstup znižovali, no otázkou bolo, či už pre Vacka a spol nebolo neskoro.
Matúš Štoček vedel, že titul neobháji (© Soňa Niková, SZC)
Pri predposlednom prejazde kopcom stále ostávalo v balíku dvadsať Slovákov, a tak skúsil niečo vymyslieť prvoročák Richard Riška z ATT Investments, ktorému sa vydal kolegiálne pomôcť Karel Camrda, keďže Richardovi šlo o bronz. Vybudovali si takmer pol minúty náskoku pred skupinou, kde museli nastúpiť na robotu Dukláci. Bolo jasné, že to ešte niekto vyskúša v poslednom kopci, aby nešpurtovala veľká skupina.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na vrchol Křenova sa dostali na čele už len Schuran, Přidal, Kukrle a Kmínek, ktorí si to rozdali o české medaily. Skupina s prvými dvoma Slovákmi tam bola o minútu neskôr, a to už sa do cieľa dobehnúť nedalo. Spolu s nimi tam bol už iba Vacek ako priebežne piaty Čech. Mladučký Riška si dokázal celé kolo držať náskok a bola to veľká dráma. Skupina ho v záverečnom zjazde pred sebou videla. Bola pred ním veľká skúška, či to priamo v Jevíčku po 200 km na kockách udrží. Šiel jasne najdlhšie preteky života.
Triumf Kubiša (© Soňa Niková, SZC)
Českým šampiónom sa stal Tomáš Přidal z Elkovu - Kasper, v špurte porazil Michaela Kukrleho (Felt Felbermayr) a Vojtěcha Kmínka. Slovenský titul získal Lukáš Kubiš, ktorý napokon prišiel do cieľa až o 44 sekúnd pred Svrčkom, hoci kopec prešli spoločne. Martin v samom závere spadol. Iba 18-ročný najmladší pretekár na štarte Richard Riška z ATT Investments potvrdil svoj výborný progres a po bojovných 30 kilometroch si prišiel po bronz.
Radosť Kubiša (© Soňa Niková, SZC)
Špurt veľkej skupiny vyhral ďalší prvoročák z ATT Matthias Schwarzbacher. Zdolal Pavla Rovdera (Dukla BB) a Adama Grossa (PROefekt). Do Top 10 sa zmestili ešte Dukláci Nagy s Kováčom a Novák s Chrenom.
Sledovali sme najprv pomalý rozbeh pretekov, aby sa všetko podstatné odohralo v posledných troch okruhoch. Kubiš so Svrčkom boli najprv v skupine s ďalšími piatimi Slovákmi, ale pri najbližšej príležitosti jasne odišli na výkon a šli si svoju ligu. Až do posledného kopca sa držali s Vackom, ktorý má životnú formu (druhý celkovo na Okolo Belgicka), no dnes nezachytil rozhodujúci nástup súperov a aj keď sa s našimi borcami približovali, už to nedostihli. V cieľovom Jevíčku sa napokon objavil iba s Kubišom, Svrček vošiel do jednej zo zákrut rýchlejšie ako mal a spadol, hoci sám uznal, že v špurte by ho i tak zrejme Kubiš porazil. Mierne si odrel pravé koleno a lakeť.
Martin Svrček (© Soňa Niková, SZC)
Preteky nevyšli obhajcovi titulu Matúšovi Štočkovi, ktorý neprežíva takú dobrú sezónu ako vlani a je to cítiť. Ostal vo veľkej skupine a v závere už ani nešpurtoval. Jeho veľký tím napokon získal iba bronz Rišku, na českej strane sa im nič nepodarilo napriek tomu, že medaily nebrali ľudia z World Tour, resp. Pro úrovne. Rovnako absolútne nič nedosiahol Pierre Baguette, ktorý sa ani na jednej strane nedostal do Top 10. Chýbali mu Sagan či Líška, tiež niektorí Česi.
Pódium (© Soňa Niková, SZC)
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukáša Kubiša (zlato)
"Musím povedať, že Martin bol dnes veľmi silný a mal som čo robiť, aby som sa s ním udržal. Mojou jedinou výhodou bolo, že som mal tímových kolegov vpredu a v našej skupine boli vždy nejakí Česi, takže určite som nemohol robiť na tom, aby som ohrozil kolegov. Takže nemusel som sa tam až toľko krviť. Klobúk dole pred Martinom, koľko sa narobil, je to veľký šampión, no taká je cyklistika. My sa tešíme, že oba tituly sme získali do nášho tímu, na ktorý som veľmi hrdý."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Martina Svrčka (striebro)
"Bolo dnes veľmi teplo a také zvláštne preteky, lebo tu jednotlivci súperia s veľkými tímami. Bolo to nevyrovnané a kvantita prevážila pred kvalitou. Dlho sa šlo veľmi pomaly, no potom keď Vacek a Kubiš nastupovali, bol som práve náhodou vzadu, a tak si to musel dobiehať. Vackovi v tej skupine nechcel nikto pomáhať, tak ja som robil. Lukáš mal vpredu kolegu, takže logicky nechcel k nemu Vacka dotiahnuť. To sú tie veľké taktiky naprieč krajinami. Napokon sme ostali len traja a tak prišli do cieľa.
Ja som v závere spadol, keď som neodhadol jednu zákrutu, no Lukáš je aj tak asi lepším špurtérom. Snažil som sa ho utrhnúť v kopci, ale nepodarilo sa mi to. Potom už bolo jedinou šancou mu nejako nastúpiť v meste, ale prepálil som to a skončil na zemi."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richarda Rišku (bronz)
"Ja som veľmi spokojný s tretím miestom. Boli to moje najdlhšie preteky v živote, takže som mal predtým rešpekt. Boli to veľmi náročné, taktické a členité preteky, ktoré sa mi celkovo páčili a som naozaj rád, ako dopadli. Určite ma to povzbudí do ďalšej práce."
Výsledky
1. KUBIŠ Lukáš Elkov-Kasper 04:45:53
2. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 00:44
3. RIŠKA Richard ATT Investments 05:10
4. SCHWARZBACHER Matthias ATT Investments 05:33
5. ROVDER Pavol Dukla Banská Bystrica 05:33
6. GROSS Adam PROefekt Team 05:33
7. NAGY Simon Dukla Banská Bystrica 05:33
8. KOVÁČ Samuel Dukla Banská Bystrica 05:33
9. NOVÁK Samuel Polti-KOMETA U23 05:33
10. CHREN Martin Tufo-Pardus Prostejov 05:33
11. KARAS Juraj PROefekt Team 05:33
12. ORAVEC Dušan Pierre Baguette Cycling 05:33
13. MICHALEC Sebastián Dukla Banská Bystrica 05:33
14. TUKA Samuel Dukla Banská Bystrica 05:33
15. ČONTOFALSKÝ Marek PROefekt Team 05:33
16. GALOVIČ Jakub Dukla Banská Bystrica 05:33
17. DUNÁR Dominik Dukla Banská Bystrica 05:42
18. ŠTOČEK Matúš ATT Investments 05:43
19. HOZA Denis Dukla Banská Bystrica 05:44
20. SEVEČKA Tomáš C.K.Olympik Trnava 05:50
21. GROBÁR Martin CK Spartak Tlmače 06:27
22. KAŠKO Dávid Dukla Banská Bystrica 07:32
 
fotogaleria ikonkaMapa okruhu (© la-flamme-rouge.eu)
muži 8 okruhov, 2700 nastúpaných metrov
 
Náš eshop