Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Roubaix: Nenápadný pád a Etixx rozdelili favoritov. Vyhral šokovaný Hayman, Sagan 11.

10.4.2016, 09:25 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
ne 10.4. rovinata etapa ciel rovina Compiégne > Roubaix 253 km Hayman
 
 
Najdrsnejšia cyklistická klasika uzatvárala tohtoročné dobrodružstvo na mačacích hlavách a bola poznačená poslednou účasťou Fabiana Cancellaru a vynikajúcou formou Petra Sagana, ktorí patrili medzi najväčších favoritov na víťazstvo. Všetci pretekári starostlivo sledovali predpovede počasia, v neskorších fázach pretekov bola 65-percentná hrozba dažďových prehánok. Okrem toho počas celých pretekov mal fúkať vietor, preto sme sa tešili na dramatické podujatie.
 
Na štarte sme nevideli Jacopa Guarnieriho z Kaťuše, ktorý mal byť na tomto teréne cenným pomocníkom pre Alexandra Kristoffa. Po ostrom štarte sa odohrávalo niekoľko pokusov o vytvorenie úniku, na čele balíka tieto ataky sledovali silné tímy celky, vrátane Tinkoffu. Sľubný pohyb predviedli Politt, van Bilsen, Stenuit, Jarrier, Siskevicius, Bagdonas, ktorých náskok zľahka presiahol desať sekúnd, ale v pelotóne zabrali zoskupenia, ktorým sa nepodarilo zachytiť tento pokus. Táto partia sa potom vrátila do balíka.
 
Na malý moment sa vpredu objavila približne 20-členná skupina, kde jazdil veľmi motivovaný Stijn Devolder a kde mali zastúpenie aj celky BMC, Etixx, Sky alebo Tinkoff, no spolupráca v nej nebola dobrá a nepodarilo sa jej vytvoriť potrebný odstup. Vo vetre si nakoniec vybudovala náskok 30 sekúnd a nachádzali sa v nej Trusov z Tinkoffu a Curvers, Maes, Trentin, van Keirsbulck, Zabel, Gerts, Naesen, Knees, Elia Viviani, Wallays, Porsev, Castelijns, Schwarzmann, Devolder, Styuven, Poppel, Coledan, Le Bon, Helven, Cavendish, Joeaar, Oliveira, Gaimon.
 
Bol to veľký útok tímu Trek-Segafredo, ktorý mal vo tejto skupine až štyroch jazdcov, vrátane Cancellarových najsilnejších pomocníkov Devoldera a Stuyvena. Ak by sa táto skupina udržala na čele pretekov, Spartakus by dostal skvelú príležitosť na útok z diaľky. Na trati stále fúkal bočný vietor, ktorý medzitým rozdelil balík na tri skupiny.
 
O chvíľu toto rozloženie síl na trati neplatilo, vedúca skupina bola chytená a pelotón sa začal opäť spájať. Na čele pretekov zostali len Viviani, Porsev a van Poppel a znovu odštartovala naháňačka za vytvorením prvého úniku. Do tejto partie sa pokúšal dostať Matthias Brandle, podobný záujem mali aj niektorí ďalší borci. Tieto akcie zrýchlili tempo pelotónu a doplatila na to vedúca trojica, ktorá sa vrátila do balíka.
 
Potom sa vpredu usadila ďalšia väčšia skupina, v ktorej sa nachádzali Van Rensburg, Božič, Popovyč, De Clercq, Martinez, Wallays, Cort, Hayman, Kump, Backaert, Chavanel, Wallays, Morkov, Daniel, Puccio, Erviti a Le Bon. Za nimi ťahali pelotón tímy Bora a Etixx, tempo bolo veľmi rýchle a balík sa rozdelil na dve časti.
 
Pred prvým dlažobným sektorom sa pelotón spojil, utečenci jazdili s náskokom jednu minútu. Lars Boom a Sep Vanmarcke sa museli vracať do balíka, obidvaja tu menili svoje bicykle. Predtým tak urobil aj Peter Sagan.
 
Na prvých mačacích hlavách jazdil na čele balíka tím Sky, vo vedúcej skupine mal defekt Morkov a nechcene sa vrátil späť do pelotónu. Na štvrtom sektore jazdil na konci balíka Michael Kolář. Utečenci dokázali zvýšiť svoj náskok na sto sekúnd, z favoritov nevyzeral byť v potrebnej pohode Lars Boom, ktorý sa pohyboval v zadnej časti pelotónu. Potom pretekárov zastavil na konci balíka zastavil pád, po ktorom sa museli vracať do pelotónu aj Terpstra, Westra, z tímu Tinkoff sa tam objavil Brutt.
 
Vo vedúcej skupine momentálne jazdili Chavanel, Hayman, Nielsen,  Popovyč, Le Bon, Kump, Declercq, Puccio, van Rensburg, Backaert, Daniel, Božič, Erviti, ktorí dostávali na trati čoraz viac priestoru. Potom prišla informácia, že z pretekov odstúpil Oscar Gatto, ktorý bol zapletený do predchádzajúceho pádu. Taliansky jazdec mal byť kľúčovým pomocníkom pre Petra Sagana v dnešnom finále.
 
Po ďalšom páde sa znovu rozdelil balík, v druhej skupine sa ocitli Sagan, Cancellara a Kristoff, ktorí potrebovali zmazať manko 40 sekúnd. V hlavnom balíku udával tempo Etixx, pridal sa k nemu aj Lotto-Jumbo. Obidvom zoskupeniam vyhovovalo, že pri sebe nemali Sagana ani Cancellaru. Na úseku Haveluy mali k dobru už jednu minútu na dvojicu hlavných kandidátov. V Saganovej skupine sa nachádzali aj Štybar a Terpstra.
 
Najťažší úsek na kockách, Arenbergský les, prekonali utečenci bez problémov, z favoritov sa tam dostali ako prví Martin, Boonen (Etixx), Durbridge (Orica), Stannard (Sky), Wagner (Lotto-Jumbo) a Boasson Hagen (Dimension Data). Za nimi sa pohybovala skupina Sepa Vanmarckeho, až potom sa nachádzali Sagan a Cancellara. Po tomto úseku mal Boonen náskok pred Saganovou skupinou jednu minútu, slovenský jazdec mal okolo seba len 15 pretekárov.
 
Tony Martin šikovne vyviezol Toma Boonena na výbornú pozíciu, ostatní favoriti ich museli dobiehať. Vanmarcke a spol. sa v tejto partii neudržali na úseku Haveluy, Sagan a Cancellara sa ocitli vzadu po páde. V tejto skupine sa nespolupracovalo ideálne, na čele musel jazdiť aj Sagan, ktorý pri sebe nemal spolujazdcov a uvedomoval si, že situácia začínala byť vážna.
 
Potom sa Boonen a Vanmarcke spojili a táto zväčšená skupina tvorila väčšiu palebnú silu. Do Saganovej partii sa dostalo viacero borcov, ale ani tak nedokázali znižovať svoju stratu, ktorá bola naďalej minútová. Na štrnástom sektore sa začala Saganova skupina približovať k tej Boonenovej, pre Cancellaru tu začal tvrdo sťahovať stratu Stuyven.
 
63 kilometrov pred cieľom sa Boonenova skupina spojila s utečencami. Na trati tak zostávali už len dve skupiny, vedúca a Saganova. Tá stále strácala 50 sekúnd a s každým kilometrom tu stúpala nervozita. Na dvanástom sektore preto zaútočil Fabian Cancellara, za ktorým sa udržali len Sagan a de Backer. Táto trojica na kockách znížila svoju stratu na 35 sekúnd, potom sa k nim dostali ďalší borci, aj Terpstra.
 
Potom prežil katastrofu tím Sky, ktorému v krátkom čase spadli traja jazdci Rowe, Puccio a Moscon. Po výborne rozohranej partii tak zostal na čele iba Stannard. Rowe sa potom vrátil späť. Aj vďaka tomuto pádu zostalo vpredu menej jazdcov, výbornú pozíciu si udržiavali Boonen, Vanmarcke a Hagen.
 
Na kľúčovom úseku Mons-en-Pévéle na čele zaútočil Vanmarcke, pri ktorom dokázal zostať len Stannard, ale k tejto dvojici sa čoskoro vrátili Boonen, Hagen, Saramontis, Hayman a Erviti. Aj  v druhej skupine sa diali zaujímavé veci, Cancellara spadol, spolu s ním aj Terpstra. Peter Sagan sa tomuto pádu vyhol len vďaka svojim jazdeckým zručnostiam. Lenže slovenský pretekár stratil dôležitých spojencov, po tomto úseku strácal na vedúcu skupinu jednu minútu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo pádu Cancellaru
 
 
Sagan mal pri sebe De Backera, Sinkeldama, Burghardta a Naesena, ktorí už nemali potrebnú silu, aby mu pomohli vo svojej stíhačke. Proti silnej vedúcej skupine sa musel spoliehať len na svoje schopnosti. Fabian Cancellara pokračoval v pretekoch, na vedúcu skupinu strácal necelé tri minúty. Do tejto partii sa vrátili Rowe, Sieberg a Haussler.
 
Pred dvomi poslednými náročnými sektormi, piatym a štvrtým od konca, Sagan naďalej strácal 50 sekúnd. Vo vedúcej skupine sa všetci pripravovali na tieto úseky, ktoré poskytovali najlepšiu možnosť na rozhodujúci útok. Na piatom sektore zrýchlil Stannard a vytvoril skupinu najsilnejších jazdcov, kde sa udržali Boonen, Hagen, Hayman a Vanmarcke. Po tomto útoku sa Saganova strata opäť zvýšila.
 
Na Carrefour de l´Arbre vyrazil do útoku Vanmarcke, ktorý si vypracoval menší náskok pred Hagenom, Boonenom a Stannardom. Belgický jazdec mal na konci sektora odstup desať sekúnd. Do skupiny prenasledovateľov sa vrátil Hayman, Vanmarcke mal pred sebou ťažkú úlohu, ak chcel udržať krehký náskok až do cieľa. Dvanásť kilometrov pred cieľom sa napokon rozhodol vrátiť späť.
 
Na záverečnom sektore znovu zrýchlil Vanmarcke, ale nepodarilo sa mu získať žiadnu časovú výhodu. Vedúca pätica si pred cieľom začala nastupovať, Vanmarcke, Boonen a Stannard sa nechceli spoliehať na spoločný príchod na velodróm.
 
Dva kilometre pred cieľom vyrazil dopredu Hayman, tento pokus zachytil len Boonen, ale na konci vyčerpávajúcich pretekov boli medzi pretekármi len malé rozdiely a boli sme zvedaví, ktorí z nich bude mať na páske najviac síl. Na velodróme sa k nim pridal aj ostatní jazdci.
 
Posledné koliečko a šprint zvládol najlepšie Matthew Hayman, ktorý porazil Toma Boonena. Tretí finišoval Sep Vanmarcke. Za vedúcou skupinou prišli Erviti, Haussler, Saramotins a Sieberg, potom sa v cieli objavil Peter Sagan so svojou skupinou a v šprinte ho porazil Petit. Svetový šampión sa umiestnil na jedenástej priečke.
 
Nečakaným víťazom tretieho monumentu sa stal skúsený Matthew Hayman, ktorý je vhodným typom na mačacie hlavy, ale v kariére dosiahol najlepšie výsledky len na Omloope, kde v roku 2011 skončil tretí, a na G-W, kde v sezóne 2009 získal štvrtú priečku. Austrálsky jazdec veľmi vyťažil z priebehu pretekov a zo skutočnosti, že sa ocitol v prvom kľúčovom brejku, ktorý sa vytvoril približne 130 kilometrov pred cieľom. Ako jediný z týchto jazdcov sa dokázal udržať vo vedúcej skupine až do konca, a aj keď prežil menšie problémy na poslednom 5-hviezičkovom sektore, v cieli mohol oslavovať najväčšie víťazstvo v kariére.
 
Preteky mali veľmi zaujímavý priebeh, pre celkové víťazstvo sa odohral kľúčový moment približne 130 pred cieľom, kde pád vyradil z hlavného balíka Sagana s Cancellarom, ktorí sa už nedokázali vrátiť späť. Túto situáciu najlepšie využili celky Etixx, Sky a Lotto-Jumbo, ktoré sa mohli na konci presadiť Boonenom, Vanmarckom a Stannardom, ale všetkých prekvapil Hayman.
 
Vanmarcke a Stannard mali na dosah vytúžený titul, v závere sa veľmi sa snažil najmä belgický jazdec, ale na posledných kockách nemal dostatočnú silu, aby sa zbavil svojich súperov a vytvoril so rozhodujúci náskok. Boonen mal obrovskú šancu, aby sa zapísal do histórie piatym triumfom na podujatí, ale na páske sa presvedčil, že šprint na konci týchto pretekov je špeciálna záležitosť. Svoje maximum predviedol Boasson Hagen, ktorý finišoval vo vedúcej skupine, ale nezostala mu energia, aby sa zapojil do boja o víťazstvo.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
 
 
Peter Sagan obsadil jedenástu pozíciu a v danej chvíli asi nemohol dosiahnuť viac. Po kľúčovom rozdelení balíka mu chýbali kolegovia, ktorí by pomáhali sťahovať náskok odídených favoritov. Ešte predtým mal pád a z pretekov musel odstúpiť Oscar Gatto, ostatní jazdci z Tinkoffu sa pri svojom lídrovi objavili len sporadicky. Kým mal pri sebe Cancellaru, stále mohol živiť nádeje na dobehnutie vedúcej skupiny, ale po jeho páde jazdil už len svoje "vlastné" preteky, keďže nemal pri sebe silných kolegov v skupine. Do poslednej chvíle však bojoval o čo najlepší výsledok, všetci mohli vidieť, že jeho výkonnosť bola vynikajúca. Juraj Sagan prišiel do cieľa na 51. mieste, Michael Kolář preteky nedokončil.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mathew Hayman (víťaz)
"Nemôžem tomu uveriť. Pre pár týždňami som si zlomil ruku, vynechal som všetky klasiky a teraz som urobil len dve španielske jednorazovky. Sú to moje obľúbené preteky, vždy som sníval, že tu uspejem. Keď som sa dostal do úniku, snažil som sa čo najviac šetriť sily a čakať na hlavných favoritov. Na konci sme boli všetci unavení, bolo niekoľko útokov, ale na páske som využil svoju príležitosť."
 
 
 
 
Výsledky
1. HAYMAN Mathew Orica GreenEDGE 5:51:53 500
2. BOONEN Tom Etixx - Quick-Step 00:00 400
3. STANNARD Ian Team Sky 00:00 325
4. VANMARCKE Sep Team LottoNL - Jumbo 00:00 275
5. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data 00:03 225
6. HAUSSLER Heinrich IAM Cycling 01:00 175
7. SIEBERG Marcel Lotto Soudal 01:00 150
8. SARAMOTINS Aleksejs IAM Cycling 01:00 125
9. ERVITI Imanol Movistar Team 01:07 100
10. PETIT Adrien Direct Energie 02:20 85
11. SAGAN Peter Tinkoff 02:20 70
12. WYNANTS Maarten Team LottoNL - Jumbo 02:20 60
13. NAESEN Oliver IAM Cycling 02:20 50
14. ROWE Luke Team Sky 02:20 40
15. SINKELDAM Ramon Team Giant - Alpecin 02:20 35
16. VAN BAARLE Dylan Cannondale Pro Cycling Team 02:20 30
17. DE BACKER Bert Team Giant - Alpecin 02:20 30
18. DURBRIDGE Luke Orica GreenEDGE 04:40 30
19. BURGHARDT Marcus BMC Racing Team 05:48 30
20. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 06:18 30
51. SAGAN Juraj Tinkoff 14:23 5
DNF KOLAR Michael Tinkoff odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 

 
 
Svetový rebríček z 11. apríla 2016
1. SAGAN Peter Tinkoff 2215
2. CANCELLARA Fabian Trek - Segafredo 1417
3. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 1323
4. CONTADOR Alberto Tinkoff 1317
5. VANMARCKE Sep Team LottoNL - Jumbo 1120
6. KRISTOFF Alexander Team Katusha 1094
7. PORTE Richie BMC Racing Team 1048
8. HENAO Sergio Luis Team Sky 1021
9. PINOT Thibaut FDJ 913
10. QUINTANA Nairo Movistar Team 836
11. DÉMARE Arnaud FDJ 834
12. GERRANS Simon Orica GreenEDGE 783
13. BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 757
14. KWIATKOWSKI Michal Team Sky 740
15. THOMAS Geraint Team Sky 738
16. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data 650
17. STYBAR Zdenek Etixx - Quick-Step 626
18. STANNARD Ian Team Sky 601
19. ZAKARIN Ilnur Team Katusha 560
20. SWIFT Ben Team Sky 546
179. BAŠKA Erik Tinkoff 130
416. TYBOR Patrik Dukla Banska Bystrica 44
498. SAGAN Juraj Tinkoff 33
774. VELITS Martin Etixx - Quick-Step 10
867. KOVÁČ Maroš Dukla Banska Bystrica 8
894. MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica 7
902. PALČÁK Jozef Dukla Banska Bystrica 6
1142. KOLAR Michael Tinkoff 3
 
Zobraziť rebríček Top 100
 

 
 
Rebríček UCI World Tour z 10. apríla 2016
1. SAGAN Peter Tinkoff 329
2. CONTADOR Alberto Tinkoff 280
3. PORTE Richie BMC Racing Team 222
4. HENAO Sergio Luis Team Sky 204
5. VANMARCKE Sep Team LottoNL - Jumbo 201
6. QUINTANA Nairo Movistar Team 178
7. CANCELLARA Fabian Trek - Segafredo 166
8. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 162
9. DÉMARE Arnaud FDJ 137
10. STANNARD Ian Team Sky 120
11. GERRANS Simon Orica GreenEDGE 119
12. PINOT Thibaut FDJ 111
13. KRISTOFF Alexander Team Katusha 106
14. THOMAS Geraint Team Sky 104
15. KWIATKOWSKI Michal Team Sky 102
16. HAYMAN Mathew Orica GreenEDGE 100
17. ZAKARIN Ilnur Team Katusha 96
18. SWIFT Ben Team Sky 92
19. ROELANDTS Jurgen Lotto Soudal 84
20. BOONEN Tom Etixx - Quick-Step 80
 
Zobraziť kompletný rebríček
 
Úseky pavé v roku 2016
č. do cieľa Názov dĺžka  
27. 155 km Troisvilles á Inchy 2,2 km ***
26. 148,5 km Viesly á Quiévy 1,8 km ***
25. 145,5 km Quiévy á Saint-Python 3,7 km ****
24. 141 km Saint-Python 1,5 km **
23. 133 km Vertain á Saint-Martin-sur-Écaillon 2,3 km *
22. 123,5 km Capelle-Ruesnes 1,7 km ***
21. 120 km Quérénaing á Maing 2,5 km ***
20. 117 km Maing á Monchaux 1,6 km ***
19. 104 km Haveluy á Wallers 2,5 km ****
18. 95,5 km Trouée d'Arenberg 2,4 km *****
17. 89,5 km Wallers á Hélesmes 1,6 km ***
16. 82,5 km Hornaing á Wandignies-Hamage 3,7 km ****
15. 75 km Warlaing á Brillon 2,4 km ***
14. 72 km Tilloy á Sars-et-Rosiéres 2,4 km ****
13. 65,5 km Beuvry-la-Forêt á Orchies 1,4 km ***
12. 60,5 km Orchies 1,7 km ***
11. 54,5 km Auchy-lez-Orchies á Bersée 2,7 km ****
10. 49 km Mons-en-Pévéle 3,0 km *****
9. 43 km Mérignies á Avelin 0,7 km **
8. 39,5 km Pont-Thibaut á Ennevelin 1,4 km ***
7. 33,5 km Templeuve (Moulin-de-Vertain) 0,5 km **
6. 27 km Cysoing á Bourghelles 1,3 km ****
6. 24,5 km Bourghelles á Wannehain 1,1 km ***
5. 20 km Camphin-en-Pévéle 1,8 km ****
4. 17 km Carrefour de l'Arbre 2,1 km *****
3. 15 km Gruson 1,1 km **
2. 8 km Willems á Hem 1,4 km **
1. 1,5 km Roubaix 0,3 km *
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop