MSR: V časovke ELITE titul pre Mareka Čaneckého, U23 ovládol Malovec + foto a video

23.6.2016, 15:05 | Slovensko a Slováci | T.Šandor, L.Timko
št 23.6. rovinata etapa 15:30   Hodonín > Hodonín 50 km Čanecký

V hlavnej kategórii Elite a súťaži do 23 rokov čakala na cyklistov dlhý a ťažký profil, náročnosť majstrovskej časovky ešte umocnilo horúce počasie. Pri neúčasti Petra Sagana a Petra Velitsa sa pre niektorých jazdcov otvárala zaujímavá príležitosť.

Spomedzi prvých jazdcov U23 dosiahol najlepší čas Tomáš Harag (Dukla Banská Bystrica), ktorý 50-kilometrovú trasu prekonal za 1:18:27. V kategórii Elite bol zatiaľ najrýchlejší Johann Schwabik (Cyklokub Schwabik). Na trati mal ťažký pád Juraj Bellan (Dukla Banská Bystrica).

Potom prišiel do cieľa Filip Taragel (Cycling team Firefly), ktorý predviedol výrazne lepší výkon ako jeho predchodcovia. Jeho časomiera sa zastavila na hodnote 1:14:41.

Na najvyššiu priečku v poradí sa čoskoro dostal Marek Čanecký, ktorý preťal cieľovú pásku s časom 1:12:03. Pretekár tímu Amplatz-BMC netrpezlivo čakal najmä na príchod Maroša Kováča. Skúsený cyklista Dukly BB prišiel do cieľa s časom 1:13:33, takže majstrom SR v časovke sa stal Marek Čanecký, pre ktorého je to veľký úspech a potvrdenie veľmi dobrej formy z posledného obdobia. Na tretie miesto sa dostal Roman Broniš, ktorý prekonal túto trasu s výsledkom 1:14:31.

Potom sa umiestnil Filip Taragel, medzi najlepšími sa objavili aj Jozef PalčákJohann Schwabik. Michael Kolář časovku nedokončil. Vo veľkom teple dostal kŕče a pre istotu zosadol z bicykla.

V kategórii U23 bol najsilnejší Luboš Malovec s výkonom 1:16:12, ktorý bol v celkovom slovenskom hodnotení na piatom mieste. Smolu mal jeho konkurent Juraj Bellan, ktorý išiel výborne, rozhodne za titulom vo svojej kategórii, ale v jednej zákrute vybehol z trate a narazil od bariéry. 20-ročný pretekár má množstvo odrenín a poranení, ale zdalo sa, že by mať nič zlomené. O nedeľu rozhodne prišiel. Na druhú priečku v U23 sa dostal Juraj Lajcha (Dukla BB) tesne pred kolegu Tomáša Haraga.

Obe kategórie boli oficiálne spojené dohromady, aby neprepadli UCI body najlepším dvadsať trojkárom, nosiť nebudú môcť majstrovský dres, ale medaily im SZC udelilo.

V českej časti došlo k menšiemu prekvapeniu, keď čerstvého otca Jana Bártu (Bora) tesne porazil Leopold König (Sky) a zaistil si miestenku na OH v Riu, kde logicky nastúpi okrem časovky aj v pretekoch. Bárta o miesto bude musieť zabojovať v ťažkom nedeľňajšom súboji. Tretí dnes skončil Petr Vakoč (Etixx), jeho kolega Zdeněk Štybar do Hodonína nepricestoval.