Québec: Rozhodol špurt do kopca, víťazom skvelý Sagan, spokojný aj Avermaet + audio

9.9.2016, 15:45 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
pi 9.9. zvlnena etapa ciel rovina Québec > Québec 201 km Sagan
 
 
Jednorazovka v Québecu sa odohrávala na okruhoch, ktoré obsahovali tri krátke stúpania a cieľovú čiaru do mierneho kopca s priemerom 4 percentá. Najťažšou previerkou boli prvé dve stúpania, ale tie neboli dostatočne dlhé, aby úplne vyradili z hry odolných šprintérov, ktorí sa tu chceli takisto presadiť popri klasikárskych špecialistoch či puncheuroch. Vzhľadom na profil to boli ťažko kontrolovateľné preteky a v posledných okruhoch sa tu striedajú útoky jeden za druhým.

Na záverečný špurt do kopca sa spoliehali Matthews či Coquard, no v tomto smere majú výborný finiš aj Van Avermaet, Alaphilippe alebo Ulissi, ktorí by to však mohli skúsiť aj útokom z diaľky. Medzi favoritov sme rátali aj Mollemu, Costu, Adama Yatesa či Hagena, my sme boli zvedaví, akú taktiku zvolí Tinkoff a Peter Sagan, ktorý sa mohol presadiť v záverečnom špurte alebo atakom. Svetový šampión tesne pred pretekmi povedal, že nevie, čo môže na trati očakávať. Prišiel sem najmä trénovať.

Vytvorenie vedúcej skupiny inicioval Matt Brammeier (Dimension Data), ku ktorému sa postupne pridali Lars Bak (Lotto-Soudal), Maxim Belkov (Kaťuša), Valerio Agnoli (Astana), Twan Castelijns (Lotto-Jumbo) a Alexandre Pichot (Direct Energie).  Ataky z pelotónu pokračovali ďalej a dopredu sa dostali Jan Bárta (Bora-Argon 18) a Nicolas Masbourian (Kanadská repre). 
 
Pelotón dal tejto skupine voľnosť, v balíku kontrolovali odstup celky Orica, Etixx, Tinkoff, teda tie zoskupenia, ktoré mali víťazné ambície. Potom sa pri nich objavil aj Movistar, ktorý tu mal agresívnych jazdcov.
 
V úniku sa objavili silní tempári ako Bak, Bárta alebo Brammeier, ktorí sú navyše veľmi skúsení, aby dokázali dlhú dobu naťahovať pelotón. A keď sa k nim pridali takí borci ako Belkov a Agnoli, vedúca skupina mal pred sebou zaujímavú spoločnosť. Peter Sagan sa na začiatku pretekov pohyboval v spoločnosti Michaela Kolářa.
 
Na čele balíka sa ukazoval aj tím BMC, vedúca skupina nedostávala na trati príliš veľký priestor. Mnohé celky v pelotóne odštartovali preteky veľmi koncentrovane, únik jazdil len s výhodou cez štyri minúty. V prvej časti podujatia pelotón len udržiaval stabilnú stratu na utečencov, tí nemohli byť spokojní, že ich náskok osciloval iba okolo štyroch minút. S pribúdajúcimi kilometrami sa však mala rozbehnúť akcia tak vo vedúcej skupine, ako aj v balíku.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
 
 
Sto kilometrov pred cieľom mali utečenci náskok tri a pol minúty. S každým odjazdeným okruhom sa stupňovala únava pretekárov, a keďže viacerí z cyklistov prišli na kanadské jednorazovky po súťažnej prestávke, v záver sme mohli byť svedkami aj nejakého prekvapenia.
 
Náskok utečencov postupne klesal, postarali sa o to celky BMC, Orica, Etixx - Quick-Step a Tinkoff. Ruský celok v priebehu pretekov opustil Rafal Majka. Pred rozhodujúcimi úsekmi jazdil na čele balík aj Michael Kolář. Organizátori poskytli mylnú informáciu, že z pretekov odstúpil Rafal Majka, poľského jazdca sme stále videli v balíku.
 
Pred záverečnými päťdesiatimi kilometrami jazdili utečenci s výhodou 90 sekúnd, a toto bol práve ten moment, kedy sa mohli v pelotóne odohrať nové ataky. Peter Sagan sa stále pohyboval na konci balíka, no ostatní favoriti si už strážili pozície na čele pelotónu.
 
Akonáhle začal klesať náskok vedúcej skupiny, na čele pretekov to skúsil sólovo Lars Bak. Postupne zostal vpredu iba dánsky jazdec, tempo v balíku výrazne narástlo. 40 km pred cieľom bol dobehnutý aj Lars Bak, ktorého dostihli Julian Alaphilippe (Etixx - Quick-Step) a Luke Rowe (Sky). Bolo prekvapujúce, že francúzsky jazdec vyrazil dopredu takto skoro.
 
Tento útok vyprovokoval pelotón k drsnej jazde, hlavný balík sa poriadne natiahol a niektorí jazdci sa chceli dostať na čelo pretekov. Alaphilippe a Rowe si vypracovali náskok 25 sekúnd. Francúzsky pretekár bol veľmi motivovaný, Rowe mu nestačil. Ale ani silný Alpahilippe sa nemohol porovnávať s balíkom, ktorý ho chytil. Potom sa znovu odohrávali pokusy o vytvorenie vedúcej skupiny.
 
Vpredu jazdili aktívne z Tinkoffu Roman Kreuziger a Michael Valgren, ale Peter Sagan sa naďalej pohyboval približne v strede hlavnej skupiny a nesledoval tieto ataky. Malý náskok si vytvoril Matej Mohorič (Lampre-Merida). V balíku diktovala tempo Orica. Do záverečného kola išla hlavná skupina pokope, pred balíkom sa tentoraz nachádzal Paul Voss (Bora-Argon 18). Peter Sagan tiež držal pozíciu v skupine favoritov.
 
Ďalším útočníkom bol Oliver Naesen (IAM Cycling), ale ak chcel byť úspešný, pred ťažkým finále si musel vypracovať väčší náskok. Belgický jazdec musel byť pri chuti, veď nedávno po podobnom ataku vyhral Bretagne Classic, ale teraz jeho púť skončila 3 km pred cieľom.
 
Na prvom stúpaní pred cieľom zaútočil Trentin, za ktorým sa vydali Alaphilippe a Moscon. Mladý taliansky borec si vypracoval malý náskok, ale nestačilo mu to. Na konci sa snažil útočiť Rigoberto Urán, ale pred páskou ho dobehli ostatní borci a v špurte ho prekonal Peter Sagan
 
Svetový šampión predviedol super-špurt do kopca, na ktorý nestačil ani Greg van Avermaet, a s prehľadom vyhral kanadskú klasiku. Tretí skončil Anthony Roux, ktorý rozbehol záverečný špurt, ale v ňom len pomohol Petrovi Saganovi, ktorý potom nemal na páske konkurenciu.
 
Peter Sagan počas celých pretekov šetril sily na tento špurt, čo bolo správne rozhodnutie, pretože silný balík nedal šancu žiadnemu útočníkovi. Na posledných krátkych kopcoch sa nesnažil sledovať jazdcov, ktorí atakovali, ale počkal si na svoju šancu až v samom závere. Podarilo sa mu poraziť čerstvého olympijského víťaza, z dobrej celodennej podpory od svojich kolegov málo vyťažil Michael Matthews.
 
Preteky sa rozprúdili približne 40 km pred cieľom, keď zaútočil Alaphilippe, a odvtedy nabrali vysokú intenzitu, ale ani jeden jazdec či skupina cyklistov neboli schopní vydržať pred balíkom až do cieľa. Silné celky si postrážili dnešný finiš, medzi nimi aj Tinkoff (na konci pomáhali Saganovi Bodnar, Valgren a Kreuziger) a o víťazovi rozhodol záverečný špurt. 
 
Peter Sagan dokázal zvíťaziť hneď v druhých pretekoch po krátkej anabáze na horských bicykloch, a pritom Bretagne Classic ani nedokončil. Svetový šampión potreboval skutočne minimum času, aby sa dostal do výbornej formy, čo je len dobré, pretože už aj tak v úspešnom ročníku má pred sebou ešte zaujímavé výzvy.
 
Dnes tiež veľmi mohutne zabojoval o post svetovej jednotky, z ktorej ho po Vuelte mali Froome s Quintanom zosadiť. O 98 bodov ho zrejme predstihne Chris Froome (+/- pár bodov, keďže nevieme ako skončí sobotňajšia etapa). Brit ale avizoval, že v nedeľu sezónu končí. Quinta by  mal ostať tesne za Petrom.
 
Žilinský rodák si do zbierky triumfov zaradil Québec prvý raz. Pred troma rokmi triumfoval v mierne ťažšom Montréale. Nasledujúce roky volil Vueltu. Zo súčasných klasík World Tour už teda vyhral päť.
 
Zároveň sa v štatistike tohtosezónnych triumfov zaradil k partii Bouhanni, Greipel, Froome s desiatimi vavrínmi. Viac dosiahli iba Kristoff, Dupont, Coquard a Kittel.
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Petra Sagana
{play}images/music/sagan-2016/gp-quebec.mp3|zdroj: Matej Vyšňa{/play}
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana v reakcii po dojazde (víťaz)
"Nechcel som ísť úplne naplno v kopcoch posledného kola lebo som vedel, že posledný kilometer bude strašne ťažký. V závere fúkal protivietor, takže bolo veľmi ťažké pre kohokoľvek ujsť a dotiahnuť to až na pásku, ako sme videli hlavne v prípade Rigoberta. Minulý rok mu to vyšlo, teraz nie. Vravel som si, že asi už budeme hrať iba o druhé miesto, ale ten kopec bol fakt taký ťažký, že Rigoberto "zastavil" pred vrcholom a mohli sme zabojovať o víťazstvo. Chalan z FDJ mi to veľmi dobre rozbehol a podarilo sa vyhrať.
Chcem sa poďakovať tímu, ktorý sa o mňa celý deň staral a aj v poslednom kole výborne ukontroloval situáciu. Som veľmi šťastný z tohto výsledku, lebo som neveril, že dnes môžem vyhrať. Necítil som sa najlepšie počas pretekov. Mal som v niektorých fázach kŕče. Po tom všetkom v poslednom období som naozaj šťastný, ako to dnes vyšlo."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patxiho Vilu (DS Tinkoff)
"Od začiatku sme jazdili na čele balíka, pretože sme mali jasný cieľ - vyhrať s Petrom Saganom, hoci sme nevedeli, aká bude jeho výkonnosť po Plouay. Naši chlapci sa statočne držali počas celých pretekov a Peter na konci predviedol bezkonkurenčný šprint. Myslel som si, že Moscon to môže udržať až do cieľa, ale Peter bol v závere skvelý. V nedeľu sú pred nami ďalšie preteky, teraz sa budú všetci pozerať na nás. My však vieme, že sú to veľmi ťažké preteky, ale nás cieľ zostáva nezmenený - pokúsiť sa vyhrať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Grega van Avermaeta (BMC)
"S druhým miestom som celkom spokojný. Sú to ťažké preteky, keď nemáte stopercentnú formu. Na konci bol Peter Sagan príliš silný. Ale ja musím byť spokojný s druhým miestom, pretože po prestávke mám za sebou len niekoľko pretekov, takže nikdy neviete, ako bude vaše telo reagovať na veľkú záťaž. Posledné štyri kolá boli veľmi rýchle. Na prvom kopci tu zvyčajne atakujem, ale teraz som radšej čakal na šprint, čo bolo správne rozhodnutie. Veril som, že všetky útoky budú chytené, navyše, keď som atakoval príliš skoro, moje šance v šprinte boli potom obmedzené."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Laurenza Lapaga (DS Orica)
"Naši chlapci predviedli výborný tímový výkon. Od začiatku prebrali zodpovednosť v pelotóne a na konci udržiavali balík pokope a zároveň Michael Matthewsa chránili a držali v dobrej pozícii. Finále bolo presne také, aké sme očakávali. Množstvo útokov, ale my sme sa potrebovali prispôsobiť nášmu cieľu. Michael nakoniec získal piate miesto, čo bol dobrý výsledok, lebo musel šprintovať trošku zozadu. Tešíme sa na nedeľu, kde nás čakajú ďalšie náročné preteky."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Vakoča (Etixx)
"V záverečnom kole som jazdil na čele balíka a čakal som na správny moment, aby som zaútočil. Keď vyrazili dopredu Matteo a Julian, zostal som vpredu a spomalil balík, pretože ich skupinka mala šancu prežiť až do cieľa. Vybudovali si pekný náskok, ale pelotón nasadil šialené tempo a chytil ich kilometer pred páskou. Potom zaútočil Urán a ja som šiel za ním, ale nedobehol som ho. A v tom momente padli moje šance na lepší špurt. Ale v nedeľu máme ďalšiu možnosť, aby sme boli úspešní."
 
 
Výsledky
1. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 5:07:13 500
2. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00 400
3. ROUX Anthony FDJ link ikonka 00:00 325
4. BETTIOL Alberto Cannondale-Drapac Pro Team 00:00 275
5. MATTHEWS Michael link ikonka ORICA-BikeExchange 00:00 225
6. HAAS Nathan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 175
7. ULISSI Diego Lampre - Merida link ikonka 00:00 150
8. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:00 125
9. VAKOČ Petr Etixx - Quick-Step link ikonka 00:00 100
10. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team 00:00 85
DNF KOLÁŘ Michael Tinkoff link ikonka odstúpil  
DNF VELITS Peter BMC Racing Team link ikonka odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledných 32 kilometrov pretekov
 
 

 
 
gp quebec profil
profil pretekov - 16 kôl, počet nastúpaných metrov: 2976 (© gpcqm.ca)
 
 
gp quebec kopce
kopce pretekov (© gpcqm.ca)
 
 
Terminator Calculator (kariérna bilancia Petra Sagana):
 
VÍŤAZSTVÁ: 85
VÍŤAZSTVÁ v rátane iných disciplín (body, vrchy, U23, U25): 110
 
CELKOVÉ VÍŤAZSTVÁ: 3
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of California (2.HC) 2015
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
VÍŤAZSTVÁ V JEDNORAZOVKÁCH: 16
Majstrovstvá sveta v pretekoch (WCH) 2015
Gent-Wevelgem (WT) 2013, 2016
Okolo Flámska (WT-M) 2016
GP Montreal (WT) 2013
E3 Harelbeke (WT) 2014
GP Québec (WT) 2016
Brabantse Pijl (1.HC) 2013
GP di Prato (1.1) 2011
GP Camaiore (1.1) 2013
MSR v pretekoch 2011-2015
MSR v časovke 2015

BODOVACIA SÚŤAŽ: 25
Tour of California (2.HC) 6x 2010-2014, 2016
Tour de France (WT) 5x 2012-2016
Tour de Suisse (WT) 5x 2011-2015
Tirreno-Adriatico (WT) 3x 2014 - 2016
Paríž - Nice (WT) 2010
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of Oman (2.HC) 2012
USA Pro Challenge (2.HC) 2013
Tour of Alberta (2.1) 2013
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
SÚŤAŽ DO 23/25 ROKOV: 2
Tour of California 2010
Tour of Qatar 2015
 
TOP 5 v etapách / jednorazových pretekoch: 223
TOP 10 v etapách / jednorazových pretekoch: 253
 
BODY V REBRÍČKU WORLD TOUR: 2106
Rok 2010: 111 bodov / 44. miesto
Rok 2011: 198 bodov / 22. miesto
Rok 2012: 351 bodov / 8. miesto
Rok 2013: 491 bodov / 4. miesto
Rok 2014: 263 bodov / 15. miesto
Rok 2015: 257 bodov / 17. miesto
Rok 2016: 525 bodov / 1. miesto
 
VÍŤAZSTVÁ PODĽA ROKOV:
Rok 2010 - 5 (v rátane iných disciplín 8)
Rok 2011 - 15 (v rátane iných disciplín 19)
Rok 2012 - 16 (v rátane iných disciplín 20)
Rok 2013 - 22 (v rátane iných disciplín 27)
Rok 2014 - 7 (v rátane iných disciplín 9)
Rok 2015 - 10 (v rátane iných disciplín 14)
Rok 2016 - 10 (v rátane iných disciplín 13)
 
UMIESTNENIA V TOP 10 PODĽA ROKOV:
Rok 2010: 20 (39 % z 51 odjazdených dní)
Rok 2011: 35 (47 % z 75 odjazdených dní)
Rok 2012: 39 (51 % z 77 odjazdených dní)
Rok 2013: 48 (53 % z 90 odjazdených dní)
Rok 2014: 43 (47 % z 91 odjazdených dní)
Rok 2015: 50 (63 % z 79 odjazdených dní)
Rok 2016: 33 (54 % z 61 odjazdených dní)
 
ETAPOVÉ VÍŤAZSTVÁ PODĽA PRETEKOV (min. 2):
Tour of California, 2.HC (2010-2016): 15 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de Suisse, WT (2011-2015): 13 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de France, GT (2012, 2013, 2016): 7
Tirreno - Adriatico, WT (2012-2015): 5
Vuelta a Espaňa, GT (2011): 4
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 4 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour of Oman, 2.HC (2012-2014): 4
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2014): 3
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Paríž - Nice, WT (2010): 2
Tour de Pologne, WT (2011): 2

SAGANOVE ŠPECIÁLY:
Tour of California (2010-2016): 14 víťazstiev z 48 etáp (29,2%), 5x bodovacia súťaž (83%), 6 dní v žltom drese
Tour de Suisse (2010-2016): 13 víťazstiev z 56 etáp (23,2%), 5x bodovacia súťaž (75%), 3 dni v žltom drese
 
POČET DNÍ V DRESE LÍDRA PRETEKOV: 29
Tour of California, 2.HC (2012, 2015, 2016): 6
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 4
Tour de France, GT (2016): 3
Tour de Suisse, WT (2012, 2016): 3
Tour de Pologne, WT (2011): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2013, 2014): 3
Tour of Oman, 2.HC (2013, 2014): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Tour de Romandie, WT (2010): 2
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 1
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.