pi 17.3. rovinata etapa ciel rovina Bredene > Kortemark 193 km Halvorsen
 
profil pretekov je rovinatý, organizátor ho zatiaľ nezverejnil
 
 
Na druhú belgickú jednorazovku v tomto týždni sa tešili klasickí šprintéri, na rovinatom profile mali veľkú šancu ukázať svoju rýchlosť. V minulom roku sa to podarilo Erikovi Baškovi a slovenský jazdec chcel aj dnes predviesť čo najlepší výkon.
 
Na pretekárov čakalo slnečné počasie a teploty okolo desať stupňov, ale aj silný vietor. A práve ten robil cyklistom najväčšie problémy počas celého dňa. Túto situáciu chceli využiť najmä tie celky, ktoré tu nemali rýchlych zástupcov.
 
Do úniku sa dostalo desať jazdcov, ale nedokázali si vypracovať veľký náskok. Navyše, už po šesťdesiatich kilometroch uderil na pelotón silný bočný vietor, ktorý rozdelil balík na niekoľko skupiniek, a tá vedúca sa začala približovať k utečencom. Pôvodný únik bol onedlho chytený, ale na trati zostávalo viacero skupiniek. 
 
Na čele zostalo iba 34 jazdcov, z tímu Bora - Hansgrohe sa tam udržali Selig a Herklotz. Zo šprintérov mali najlepšiu pozíciu Hofland, Boeckmans, Blythe alebo Planckaert. Potom sa do vedúcej skupiny pripojilo ďalších tridsať jazdcov, medzi nimi aj Erik Baška. Situácia sa následne upokojila, do hlavnej skupiny sa vracali ďalší jazdci, a dopredu si tak mohli odskočiť Jonas Koch (CCC) a Timothy Stevens (Pauwels). V balíku začal diktovať tempo Bora - Hansgrohe
 
Do vedúcej skupiny si doskočili aj Pöstlberger (Bora), Keisse (Quick-Step), Kirsch (Veranclassic) a Würtz (Kaťuša-Alpecin), takže na čele pretekov jazdilo šesť jazdcov. V pelotóne sa dostal do pohotovosti tím Lotto-Soudal, ktorý musel dohliadať nad touto situáciou, pretože Bora a Quick-Step mali v úniku svojho zástupcu a ostatní ich jazdci sa mohli šetriť v balíku. V balíku začal jazdiť aj celok Aqua Blue Sport, ktorý mal na dnešnú koncovku pripraveného Adama Blytha.
 
Vedúca skupina nedostávala veľký priestor, ale nechcela sa vzdať. Tempo tak zostávalo pomerne svižné. Utečenci boli zlikvidovaní 35 km pred páskou. Potom nasledovali nové útoky, ale nikto sa nedokázal odpútať od koncentrovaného pelotónu. Vpredu sa začali objavovať viaceré celky, ktoré chceli mať vo finále všetko pod kontrolou.
 
Na záverečných okruhoch sa nachádzalo jedno krátke stúpanie, Erik Baška ho v predposlednom kole prebehol na čele balíka v spoločnosti kolegov. V poslednom kole sa držal na vedúcich priečkach aj tím Bora - Hansgrohe, ale tempo udával tím Joker. Posledné kilometre už nepriniesli žiadnu zmenu, jednotlivé zoskupenia sa pripravovali na hromadný špurt.
 
Koncovku najlepšie zvládol Kristoffer Halvorsen, na druhom mieste skončil Adam Blythe. Erik Baška v závere špurtoval, ale medzi najlepšími sa neobjavil. V záverečnom kilometri sa snažil tím Bora - Hansgrohe pripraviť lead-out pre slovenského zástupcu, ale Baška v rozhodujúcom momente stratil svojich kolegov, a tým pádom sa poriadne nedostal  do obhajoby prvenstva. Skončil na dvenástej pozícii.
 
V špurte ukázal svoje kvality 20-ročný Kristoffer Halvorsen, ktorý je aktuálnym majstrom sveta do 23 rokov. Nórska jazdec sa odmenil svojim kolegom za podporu tým najlepším spôsobom. Je to pre neho cenný triumf, pretože za sebou nechal Adama Blytha a Kenny DeHaesa. Z nórskeho pretekára vyrastá tak vyrastá ďalší cyklista so silnou koncovkou.
   
Preteky nedopadli dobre pre WT celky, vôbec sa nepresadil Lotto-Soudal a ani Kaťuša - Alpecin nedostala svojho jazdca na pódium. Bora - Hansgrohe mala síce vo finále vpredu troch jazdcov, ale nerozumeli si. Keď Ackermann videl, že Baška nie je na jeho zadnom kolese, vyrazil dopredu, ale bola to márna snaha. Škoda, že to dnes mladému Slovákovi nevyšlo, pretože ďalšiu šancu už dlhšie nemusí dostať. Aj preto by určite mali kompetentní ľudia slovenského typu v Bore chcieť poslať minimálne jeho na Okolo Slovenska.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Erika Bašku (12. miesto)
"Preteky sa vyvíjali veľmi dobre, tímovo sme cítili silu. Posledný kilometer som mal dobrú pozíciu, ale potom som skoro dvakrát spadol, keď ma súperi vytlačili spoza kolesa tímového kolegu Pascala Ackermana, a ja som musel ísť na brzdy. To znamenalo koniec, keďže ďalej sa už do špurtu zapojiť nedalo."
 
 
Výsledky
1. HALVORSEN Kristoffer Team Joker Icopal 4:15:31 125
2. BLYTHE Adam Aqua Blue Sport 00:00 85
3. DEHAES Kenny Wanty - Groupe Gobert 00:00 70
4. PLANCKAERT Baptiste Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 60
5. VERMELTFOORT Coen Roompot - Nederlandse Loterij 00:00 50
6. LOOIJ Andre Roompot - Nederlandse Loterij 00:00 40
7. JANS Roy WB Veranclassic Aqua Protect 00:00 35
8. DUPONT Timothy Vérandas Willems-Crelan 00:00 30
9. MANNAERTS Jelle Tarteletto - Isorex 00:00 25
10. MARTINELLI Davide Quick-Step Floors link ikonka 00:00 20
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
 
 

 
 
Krátky úvod k pretekom:
Druhá víkendová jednorazovka sa odohrá na prijateľnejšom profile. Obsahuje síce pár krátkych kopcov a aj úseky na dlažobných kockách, ale na konci je pripravený jednoduchý, 15-kilometrový okruh, po ktorom sa pôjde trikrát. Zoskupenia želajúce si hromadný špurt tak majú dostatok priestoru.

V ostatných edíciách sa presadili Meersman a Mežgec, ale ani jeden z nich sa na štarte neobjaví. Naopak, túto klasiku si nemôže nechať ujsť Erik Baška, ktorý tu pred rokom získal svoje najväčšie víťazstvo. Slovenský jazdec sa pripravoval na túto jednorazovku, ale plány mu naštrbila choroba na Paríž – Nice, a na francúzskom podujatí radšej skončil, aby bol čo najlepšie pripravený na obhajobu prvenstva.  Silnú konkurenciu budú predstavovať tím Quick-Step Floors, v ktorom bude jazdiť aj Martin Velits, Kaťuša – Alepcin alebo Lotto – Soudal, ktorý sem priváža Morena Hoflanda. V celku Agua Blue Sport si budú veriť Adam Blythe a Andrew Fenn.