st 22.3. zvlnena etapa ciel rovina Roeselare > Waregem 203 km Lampaert
 
dwars 2017
profil pretekov (© ddvl.eu)
 
 
Na pretekoch sme očakávali zaujímavý súboj medzi útočníkmi a šprintérskymi celkami. V tíme Bora - Hansgrohe sa predstavili traja slovenskí zástupcovia. Juraj Sagan, Michael Kolář a Erik Baška boli pripravení pomôcť Samovi Bennetovi, ktorý figuroval ako líder zoskupenia a ktorý mal najväčšie šance v záverečnom špurte hlavnej skupiny. 
 
Jazdilo sa v slnečnom počasí, teploty vyskočili na trinásť stupňov, ale cyklisti si museli dať pozor vietor, ktorý mal fúkať v druhej časti pretekov. Pred pelotónom sa postupne vytvorila šesťčlenná skupina, jej zloženie sa formovalo niekoľko kilometrov. 
 
Kenneth Van Bilsen (Cofidis), Ivan Savitsky (Gazprom-Rusvelo), Lawrence Naesen (Veranclassic), Benjamin Perry (Cycling Academy), Michael Goolaerts (Veranda's Willems Crelan) a Jon Ander Insausti (Bahrajn-Merida) okamžite začali budovať svoj náskok, ich hlavným cieľom bolo udržať sa čo najdlhšie pred balíkom. Tam pracoval tím Quick-Step Floors, ktorý držal rozdiel medzi skupinami v rozpätí piatich-šiestich minút.
 
V polovici pretekov klesol náskok vedúcej skupiny na tri minúty, belgický celok odvádzal v pelotóne veľmi dobrú prácu. Po prvom bergu išiel razantne dole náskok utečencov, v balíku už jazdili v popredí viaceré celky a pred kopcovitou časťou si budovali pozíciu. Za tím Bora jazdil vpredu Juraj Sagan a v jednom momente sme tam videli aj Michaela Kolářa.
 
Už v tomto momente sme videli niekoľko atakov v balíku, ale ani jeden z nich nebol úspešný. Ale vďaka tomu sa opäť zmenšil náskok vedúcej skupiny. Na čele mal najviac síl na mačacích hlavách Van Bilsen, ktorý sa odpútal od svojich kolegov v úniku. Belgický borec sa napokon vrátil do skupiny utečencov a títo všetci si počkali na útočníkov z balíka, ktorí tak rozšíri li vedúcu skupinu. Do cieľa zostávalo 75 kilometrov.
 
Tento pohyb z pelotónu inicioval Gilbert, ku ktorému sa pridali aj Groenewegen, Jansen, Teunissen, Durbrige, Teuns, Vliegen, Kirsch, Breschel alebo Lutšenko, a pred balíkom si vybudovali náskok 40 sekúnd. V hlavnej sekunde museli reagovať na situáciu Can-Drapac a FDJ.
 
Vo vedúcej skupine tak jazdili Wallay, Gilbert, Lemoine, Vliegen, Teuns, Hayman, Durbridge, Teunissen, Groenewegen, Jansen, Breschel, Lutšenko, Marcato, Modolo, Lampaert, Pöstlberger, Vanbilsen, Lemoine, Perry, Stassen, Kirsch a Savitskiy, ktorým nechceli nechať príliš veľký priestor celky ako FDJ, Trek a Cannondale. Na Eikenbergu zvýšil tempo Lampaert, ale belgický jazdec len mierne oslabil vedúcu skupinu.
 
Po Taainenbergu udržala vedúca skupina 20-sekundový náskok a na tomto ťažkom kopci zvýšil tempo v balíku Theuns, čím sa hlavná skupina rozdelila, ale veľkú selekciu sme tu nevideli, pretože na vrchole sa balík znovu rozrástol na približne 50 jazdcov. Nechýbali tu Démare, Štybar, Gaviria, Benoot, Boom a Vanmarcke. A postupne prichádzali ďalší jazdci.
 
Pred kľúčovým prejazdom cez Kwaremont a Paterberg mali utečenci (15 jazdcov) k dispozícii 40 sekúnd. Hlavná skupina mala početné zloženie a všetci čakali, ako sa vykryštalizuje situácia po týchto dvoch najťažších bergoch. Po Oude Kwaremont zostalo na čele pretekov ešte trinásť jazdcov, žiadnu veľkú akciu sme vo vedúcej skupine nevideli. A to isté platilo aj o pelotóne, kde síce jazdili aktívne Vanmarcke, Štybar alebo Gallopin, ale nikto si tu nevytvoril potrebný náskok.
 
Na Paterbergu sa už atakovalo. Utečencov previedol cez vrchol Gilbert, s ktorým vydržali iba jeho kolega Lampaert, Lutšenko a Durbridge. V pelotóne sa odtrhol Štybar a jeho tempo zachytil len Terpstra. Táto dvojica sa tak blížila do druhej skupiny, ktorá naháňala Gilberta a spol.
 
Terpstra so Štybarom sa dostali do skupiny prenasledovateľov, kde však nemali dôvod spolupracovať, pretože na čele mali dvoch kolegov. Spoločnosť im robili Vliegen, Teuns, Teunissen, Groenewegen, Breschel, Hayman, Pöstlberger, Wallays a Marcato. Dnes to bol veľmi dobrý výkon zo strany Quick-Step Floors, ale ešte to museli dotiahnuť do víťazného konca.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom sa spojila Štybarova skupina so skupinou ostatných favoritov, takže za vedúcou štvoricou jazdila veľká partia, ktorá musela zmazať manko jednej minúty. Na záverečnom bergu Lampaert rozbehol tempo pre Gilberta, ktorý zaútočil, ale jeho atak pokryl Durbridge. O malú chvíľu zalepil medzeru aj Lutšenko, s ktorým sa vrátil späť Lampaert, takže situácia zostala nezmenená.
 
Necelých sedem kilometrov pred páskou vyštartoval dopredu Lampaert, ktorý si nakoniec vytvoril rozhodujúci náskok, keďže Durbridge a Lutšenko už nemali dostatok síl, aby ho priviedli späť.
 
Naopak, Yves Lampaert vyžmýkal zo seba posledné zvyšky energie, pretože mal na dosah najväčší triumf v kariére, z čoho mal v cieli veľkú radosť. Na druhom mieste preťal pásku Philippe Gilbert, ktorý umocnil výborný deň Quick-Stepu, a tretí skončil Alexej Lutšenko.
 
 
Lampaert 2017 dwars vitazstvo qstf
Yves Lampaert so životným triumfom (© Quick-Step Floors Cycling Team / Tim de Waele)
 
 
V zaujímavej jednorazovke rozdávala karty spomínaná belgická zostava. Gilbert vytvoril rozhodujúcu selekciu približne 85 kilometrov pred páskou, v ktorej najsilnejší borci vydržali na čele pretekov až do cieľa. Výbornú prácu tu odviedol Yves Lampaert, ktorý celý čas jazdil pre Gilberta, a pripravoval mu pozíciu na finále. Ale nakoniec sa situácia vyvinula tak, že práve Lampaert sa objavil v cieli ako prvý,  a po parádnom výkone si mohol vychutnať svoj veľký triumf.
 
S veľkou chuťou jazdil aj Philippe Gilbert, ktorý sa ale v samotnom závere nedokázal odpútať od zvyšných dvoch utečencov. Veľmi dobre sa predviedli Luke Durbridge, ktorý jazdí výborne od začiatku ročníka, a Alexej Lutšenko, ktorý je prísľubom Astany na jarné klasiky.
 
V skupine favoritov sa predviedli Zdeněk Štybar a Niki Terpstra, ktorí odišli súperom na Paterbegu, a veľmi dobre si počínal aj Dylan Groenewegen, ktorý vyhral špurt o piatu priečku. Holandský pretekár sa objavil na čele pretekov v Gilbertovej skupine, a aj keď v nej nevydržal až do konca, ukázal, že zvláda jazdu aj na mačacích hlavách.
 
Michael Kolář preteky nedokončil, Erik Baška zaznamenal stratu cez desať minút a najlepšie z našich pretekárov finišoval Juraj Sagan, ktorý bol viditeľný na čele balíka v polovici pretekov, keď sa tvoril rozhodujúci únik, a bol jedným z jazdcov, ktorí sledovali útoky.  
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Yvesa Lampaerta (víťaz)
"Keď vyhráte klasiku v tíme Quick-Stepu, je to úžasný pocit. Neviem to vyjadriť slovami. Spolu s Philippom sme predviedli výborný výkon. Ukázal, že je veľký šampión. Vo finále sme mali prevahu a využili sme to. Po mojom útoku som si nebol istý, či to vydrží až do cieľa, ale postupne som získaval sebadôveru. Záverečné kilometre boli náročné, ale na trati som nechal všetko."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Philippa Gilberta (druhé miesto)
"Vždy sme mali jazdcov na čele pretekov. Po mojom prvom útoku niektorí pretekári v našej skupine nechceli spolupracovať, tak sme museli znovu atakovať na Eikenbergu. Potom sme na Paterbergu rozbili vedúcu skupinu a aj vďaka výbornému výkonu Nikiho a Zdeňka náš náskok stúpal. Vedeli sme, že Nokereberg mohol rozhodnúť o titule, preto som tam zaútočil. A keď sa mi nepodarilo vytvoriť potrebný náskok, bol rad na Yvesovi. Teším sa spolu s ním z jeho víťazstva."
 
 
Výsledky
1. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 4:47:26 300
2. GILBERT Philippe link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:39 250
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:39 215
4. DURBRIDGE Luke ORICA - Scott link ikonka 00:39 175
5. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:03 120
6. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 01:03 115
7. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:03 95
8. VAN BAARLE Dylan Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:03 75
9. DOCKER Mitchell ORICA - Scott link ikonka 01:03 60
10. SÉNÉCHAL Florian Cofidis, Solutions Crédits 01:03 50
 
Zobraziť kompletné výsledky
              
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih pretekov
 
 

 
Kopce na trase pretekov (km do cieľa):
1. 112,4 km: Nieuwe Kwaremont - 2000 m (4,2 %)
2. 92,3 km: Kattenberg - 740 m (5,9 %)
3. 80,7 km: Leberg - 700 m (6,1 %)
4. 76,5 km: Berendries - 900 m (7,2 %)
5. 71,4 km: Valkenberg - 540 m (8,1 %)
6. 58,7 km: Eikenberg - 1250 m (5,8 %)
7. 53,0 km: Taaienberg - 530 m (6,6 %)
8. 35,1 km: Oude Kwaremont - 1500 m (4,0 %)
9. 31,7 km: Paterberg - 365 m (12,9 %)
10. 21,0 km: Vossenhol - 800 m (6,5 %)
11. 16,6 km: Holstraat - 1000 m (5,2 %)
12. 9,4 km: Nokereberg - 500 m (5,7 %)
 
 
Krátke preview pretekov:
Podujatie sa dostalo na úroveň World Tour, posilnená štartová listina tak môže vytvoriť atraktívnu jazdu na zaujímavej trase. Na rovinatom úseku a úvodných piatich bergoch sa pretekári dostanú do tempa. Tú správnu cyklistiku odštartuje náročná kombinácia Eikenberg - Taaienberg, najmä druhé menované stúpanie má potenciál, aby rozdelilo hlavný balík a zmarilo nádeje niektorých jazdcov. Už na tomto mieste môžeme uvidieť útoky favoritov, ale kľúčovú časť podujatia obstará známa a obávaná dvojica Kwaremont - Paterberg, po ktorej môže zostať na čele pretekov len zopár najsilnejších cyklistov.
 
Po týchto previerkach bude zaujímavé sledovať, ako sa bude vyvíjať situácia na trati, či útočníci udržia svoju výhodu až do cieľa, alebo zasiahne hlavná skupina, kde budú pripravení niektorí odolní, rýchli jazdci. V závere sú pripravené ešte tri kopce, necelých desať kilometrov pred cieľom stojí dláždený Nokereberg, ktorý môže rozhodnúť o víťazovi, a príležitosť na kľúčový atak poskytuje aj posledný úsek na pavé Herlegemstraat.
 
Na pretekoch sa predstaví naozaj kvalitná zostava, kde budú súperiť dve stratégie: atak, alebo šprint hlavnej skupiny. Na útočnú jazdu sú pripravení Terpstra a Štybar, ktorí patria k tomu najlepšiemu na tomto teréne. To isté platí o Vanmarckovi, Benootovi, do útoku môžu zaveliť aj Gilbert, Gallopin alebo Küng s Boomom, takže v tomto smere sa určite nájde skupinka jazdcov, ktorí budú chcieť zabrániť záverečnému špurtu.
 
Lenže v pelotóne sa bude nachádzať dostatok rýchlych jazdcov, ktorí budú mať v balíku dostatočnú silu, aby eliminovali útočníkov. Na tomto profile si budú veriť Démare, Ewan, Matthews, Coquard, Colbrelli alebo Bennet, všetko bude záležať len od toho, ako sa bude ten-ktorý šprintér na trati cítiť. Zaujímavú zápletku spôsobí aj skutočnosť, že niektoré celky môžu hrať obidvomi kartami, napríklad v celku Quick-Step Floors bude k dispozícii aj Gaviria. Všetko nasvedčuje tomu, že máme pred sebou veľmi otvorené preteky.