Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

P-R: Van Avermaet sa dočkal monumentu, získal slávnu kocku. Sagan dostal dva defekty

9.4.2017, 10:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
ne 9.4. rovinata etapa ciel rovina Compiégne > Roubaix 257 km Van Avermaet
 
roubaix 2017 profil
profil pretekov (© letour.fr)
 
 
roubaix 2017 na starte cdtf
Pretekári na štarte tohto ročníka Paríž - Roubaix (© Slipstream Sports)
 
 
Časy, keď sme na Slovensku aj o takých veľkých klasikách ako Paríž - Roubaix informovali sami, sú už preč, takže u nás aj inde sa už toho popísalo veľmi veľa. Čítali ste preview aj sumár reakcií. Základnou zmenou oproti minulosti bola absencia Fabiana Cancellaru so Sepom Vanmarckem, ktorí sa postarali o perfektný záver pred štyrmi rokmi, no a zasa naopak, Greg Van Avermaet sa sem vrátil, a to v životnej forme s dosiaľ najväčšou šancou miešať karty.
 
Trasa mala 257 kilometrov a znova vyrážala z Compiégne presne 80 kilometrov severovýchodne od centra Paríža. Pretekárov čakalo príjemné, na tento dátum až nadpriemerne teplé počasie. Tak ako v celom poslednom desaťročí, znova bez dažďa. Od úvodu sa, samozrejme, útočilo, veď vlaňajší víťaz Matthew Hayman bol pretekárom, ktorý uspel po dlhom pobyte v čelnej skupine, vyhol sa aj vďaka tomu všetkým problémom a v závere vyšpurtoval životný triumf.
 
 
roubaix 2017 prva hodina cdtf
Aj takto vyzerala prvá hodina pretekov (© Slipstream Sports)
 
 
Nemalo by zmysel sumarizovať všetky nástupy, ktorých boli desiatky. Neustále sa snažili do úniku dostať jazdci takmer všetkých tímov. Výnimkou bolo snáď iba BMC, Quick-Step, Bora a Trek, hoci aj ich jazdci sa to snažili kontrolovať. Desiatky minút sa ale únik nevytvoril a bola to neustála cukatúra. Favoriti jazdili úplne v závere pelotónu a šetrili sily.
 
Až na 52. kilometri sa vytvorila prvá partia, ktorá dokázala odstup dostať cez dvadsať sekúnd. Bolo to dánsko-francúzske päťčlenné zoskupenie, kde mala dvojicu Kaťuša v podobe Michaela Morkova a Madsa Würtza. Doplnili ich Hugo Hefstetter (Cofidis), Maxime Daniel (Fortuneo) a Benjamin Giraud (Delko). Nachvíľu zavládol pokoj zbraniam, ale viacero tímov sa predsa len s týmto stavom nezmierilo a nastupovanie pokračovalo. Kaťuša mala v tomto momente veľkú výhodu, vpredu sa prezentovali aj tri domáce prokonti celky, s čím určite neboli spokojné tie belgické a holandský.
 
 
roubaix 2017 deti bidony cdtfbeduin
Detskí fanúšikovia mali jasno, čo si chcú odniesť domov (© Matthew Beaudin)
 
 
Z 26 sekúnd náskoku sa to scvrklo na osem a borci vpredu sa už obzerali za seba, kde videli ďalších útočníkov, no po chvíli sa znova rozostup vrátil na 25 sekúnd, aby znova klesol a takto sa to stalo niekoľkokrát. Zdalos a nám, že do jednej skupiny sa pokúšal dostať aj Michael Kolář, no nebola úspešná. Pätica padla po 25 kilometroch a na čele ich vymenilo veľmi nesúrodých dvadsať ľudí. Veľká bitka o únik pokračovala.
 
Favoriti a napríklad aj Juraj Sagan sa naďalej skrývali v závere pelotónu. Niektorí pretekári mali menšie technické problémy, no žiadny, ktorý by stál za zmienku. Prvé dve hodiny nepriniesli žiadny pád ani odstúpenie. Zakríkli sme to a päť minút po napísaní predchádzajúcej vety si nepríjemne ustlal Luke Durbridge. Austrálčan bol vďaka skvelej  jari jedným z čiernych koní pretekov, no bol poriadne zodratý a nevyzeralo to tak, že to na ňom nezanechá žiadnu stopu v kľúčových momentoch.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo pádu Luka Durbridga
 
 
Nepamätáme si, kedy naposledy prišlo štartové pole na prvé kocky bez úniku, resp. iba s trojicou pretekárov s minimálnym náskokom. Boli to Mickael Delage (FDJ), Jelle Wallays (Lotto-Soudal) a Yannick Martinez (Delko).
 
Prvý úsek Troisvilles á Inchy prekvapujúco nič nepriniesol - pád ani problémy niekoho z dôležitejších ľudí. Pelotón nebol až taký nervózny ako sa mohlo zdať a všetci sa na úzku trať bez väčších problémov poskladali. Väčšie mená sa už prepracovali vyššie v balíku. Medzi nimi aj Saganovci.
 
Druhý úsek Viesly á Quiévy už priniesol veľké problémy. Spadlo v ňom asi osem pretekárov vrátane Oliviera Naesena (Ag2r). Viacero borcov dopadlo horšie ako on, ale bola to veľká nepríjemnosť, stratil veľa času. Ostatní favoriti zrejme problémy nemali. Po výjazde zo sektora spadli ďalší traja pretekári a medzi nimi Tony Gallopin (Lotto Soudal).
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo najväčšieho pádu pretekov
 
 
Quiévy á Saint-Python (27.) mal až štyri hviezdičky, no už také problémy neurobil, hoci pelotón začali opúšťať rôzni menej výkonní pretekári z Movistaru, Roompotu, Bahrajnu-Merida atď. Vpredu nemal sily držať sa Martinez a teda pred balíkom ostala dvojka Wallays s Delagem.

Nasledovali nové úseky Viesly á Briastre a Briastre à Solesmes. Aj tu sme videli pád, no v druhej polovici balíka. Favoriti sa zgrupovali na čele. Vyzeralo to tak, že hoci už minimálne sto ľudí aspoň raz niekde zaostalo a muselo si balík dobiehať, čo sa mnohým ani nepodarilo, z favoritov nebol ešte nikto mimo hry. Naesenovi a Durbridgovi sa podarilo plnohodnotne vrátiť 132 km pred páskou pred Vertain á Saint-Martin-sur-Écaillon (24.) Problémy mali tiež napríklad lídri Sky Luke Rowe a Ian Stannard. Prvý spadol, druhý mal defekt. Ďalší pád postihol na zúženom úseku na moste Adriena Petita z Direct Energie. Vzhľadom na krvavý šrám na tvári sa zdalo, že končí. Bol to už druhý pád mimo kociek. Napokon ale pokračoval.
 
 
roubaix 2017 kocky ilustrak cdtfbeduin
Peter Sagan na úseku Wallers á Hélesmes (18.) (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
Dnes sme naozaj vpredu nemali klasický únik. Žeby balík videl 120 km pred páskou čelo pretekov spoza zákruty, to bolo aj na Roubaix veľmi netradičné. Aj vďaka malému odstupu sa dopredu nepozorovane dostal Stijn Vandenbergh (Ag2r) a trošku pomohol Belgičanom.
 
Na čele hlavnej skupiny sa už prvý raz začali vytvárať menšie vláčiky elitných tímov BMC, Kaťuša, Bora a Quick-Step. Bolo aj vďaka tomu, že sa tam už prestali tlačiť jazdci slabších tímov bojujúci o únik. Už bolo pravdepodobné, že ak sa niekomu podarí odskočiť, bude to favorit. Tak ako pred troma rokmi Niki Terpstra. Dnes bol ale po Lampaertovi druhým jazdcom Quick-Stepu, ktorý spadol, a to 118 km pred páskou. Vlaňajší víťaz Matthew Hayman dostal defekt. Problémy, zrejme technické, mal aj Greg Van Avermaet okolo ktorého sa zoskupili jeho kolegovia. Ostával pokojný a dostal sa späť.
 
 
roubaix 2017 prach cdtf
Dnes to bol veľmi prašný deň (© Slipstream Sports)
 
 
Po dlhších minútach bez veľkého vzruchu prišiel štvorhviezdičkový úsek Haveluy á Wallers (20.). V pelotóne ostávalo asi osemdesiat ľudí. Znova mal problémy Van Avermaet, ktorý sa nestihol vrátiť do čela a bol súčasťou pádu v zadnej časti skupiny. Nevyzeral dotlčený, ale musel riešiť bicykel a keďže sa rozhodol do čela balíka vyjsť Boonen, Van Avermaetova strata sa vyšplhala až na 50 sekúnd na prvých jazdcov balíka. Spoločnosť mu robili slabší jazdci. Mal šťastie, že nasledovalo takmer desať asfaltových kilometrov pred najslávnejším úsekom a jazdci sa chceli občerstviť, doplniť energiu, teda nešli až tak rýchlo. No aj tak sa dopredu nedostal a ešte dve desiatky sekúnd strácal.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo problémov Van Avermaeta
 
 
Arenbergský les ešte favoritov nerozdelil a nepriniesol ani žiadny pád z pozostatku pelotónu. Boonen, Sagan, Degenkolb, Stuyven a Greipel ho prešli tesne za sebou. Po zdolaní tohto úseku sa začalo nastupovať a vytvorila sa početná partia s Hagenom, Štybarom či Debuscherem. Nevydržalo to ale dlho, pretože nespolupracovali dobre.
 
 
roubaix 2017 arenberg cdtf
Hlavná skupina v Arenbergskom lese (© Slipstream Sports)
 
 
85 km pred páskou bola vpredu dvojica Jelle Wallays (Lotto Soudal) a už Sylvain Chavanel (Direct Energie). Za nimi šiel so stratou 40 sekúnd asi šesťdesiatčlenný pelotón. Van Avermaet ťahal asi osemčlennú skupinu aj s Kristoffom, ktorí už boli veľmi blízko k ostatným favoritom. Dostali sa tam a znova bolo všetko pokope.
 
To už neplatilo 77 km pred páskou, keď sa za trochu neprehľadnej situácie pri natiahnutom balíku rozhodol atakovať Peter Sagan. Odišiel na peknej asfaltovej ceste spolu s Maciejom Bodnarom, no keď Peter videl blížiaceho sa Daniela Ossa (BMC), rozhodol sa počkať. Prišiel tam aj Jasper Stuyven (Trek) a štvorka mala onedlho pol minúty náskoku. Quick-Step bol zrazu v problémoch. Toto rozhodne nečakali. Pôvodný únik bol minulosťou.
 
 
roubaix 2017 bodnar skupina bohfst
Maciej Bodnar tesne pred útokom (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
Peter ale v úseku Warlaing á Brillon (16.) dostal defekt a bolo po jeho ataku. Bodnar ho, samozrejme, počkal a zdalo sa, že dostáva koleso od neutrálneho Mavicu. Vpredu ostala iba dvojka Oss - Stuyven. Obaja mali v balíku svojich kolegov superfavoritov, no spolupracovali. V nasledujúcom úseku sa rozhodol Peter opäť demonštrovať svoju silu a trošku poodskočil favoritom. Dolepil si ho Boonen a potom aj on prevzal iniciatívu. No všetko sa znova pospájalo. Degenkolb s Van Avermaetom vyzerali byť tiež veľmi silní. Vpredu mali zvučných kolegov, ktorí zvyšovali svoj náskok k 40 sekundám.
 
Päťdesiatka ľudí v balíku pokračovala spolu aj úsekom Orchies. Zaujímavé bolo, že z Quick-Stepu sme tam videli iba Boonena so Štybarom. Boli tam stále Sagan, Van Avermaet, Degenkolb, Sinkeldam, Van Baarle, De Backer, Kristoff, Keukeleire, Greipel, Langeveld, Moscon, Démare, Chavanel aj Bodnar a ďalší. Juraj Sagan sa tam už nenachádzal.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaSpráva o juniorskom Paríž - Roubaix od Mateja Vyšňu pre Cycling-Info.sk
"Bohužiaľ, vieme, že tieto preteky sú lotériou a tento rok to pre nás nedopadlo dobre. Michalička s Meriačom spadli vo veľkom hromadnom páde ešte pred prvým z úsekov pavé. Vyzuli predné kolesá, zničili bicykle a bolo po ich nádejách. Varhaňovský spadol neskôr, rovnako zničil bicykel a nedokončil. Neďaleko pred cieľom stiahli aj Chrena. V jednej zo skupín s menšou stratou na víťazný únik prišiel do cieľa Štoček a trochu neskôr za ním aj Foltán. Matúš mal tiež veľa smoly, odišla mu elektrika a veľkú časť pretekov šiel na jednom prevode. Takáto je cyklistika a špeciálne Paríž - Roubaix."
 
 
Nasledovala veľmi ťažká dvojica pavé Orchies á Bersée a Mons-en-Pévéle, teda sme boli zvedaví, čo sa bude diať. Dopredu sa podarilo dostať trojici Gianni Moscon (Sky), Jurgen Roelandts (Lotto Soudal) a Dimitrij Claeys (Cofidis). Oddelili sa na úseku č. 13 a dostali dopredu, keďže nepatrili medzi top favoritov, teda za ními neštartovali favoriti. Na Pévéle viedol hlavnú skupinu opäť Sagan a podarilo sa mu odpojiť viacero borcov. Ostalo ich tam asi dvadsať. Na nasledujúcej rovine sa to ešte viac vyselektovalo.
 
40 km pred páskou bola dostihnutá čelná pätica a ostalo tam pätnásť ľudí: Oss, Stuyven, Roelandts, Moscon, Clayes, Degenkolb, Sagan, Štybar, Boonen, Van Baarle, Langeveld, De Backer, Chavanel, Degenkolb a Keukeleire. V BMC dal zrejme Fabio Baldato pokyn Ossovi, aby znova nastúpil a Talian sa znova vzdialil favoritom.
 
Nastupovanie pokračovalo a odišiel Zdeněk Štybar. Keď sa za jazdcom Quick-Stepu nikto nevydal, dolepil ho Sagan. Dostal ale ďalší defekt zadného kolesa a hoci mu už pomohol vlastný tím, stratil tam zo štyridsať sekúnd a ušla mu skupina s Van Avermaetom, Štybarom, Mosconom, Langeveldom, Roelandtsom i Stuyvenom. Tá dobehla Ossa a k dobru mali 40 sekúnd.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo defektu Sagana
 
 
Peter mal šťastie, že zozadu sa vrátila asi dvadsiatka ľudí s Burghardom aj Naesenom, ktorý mal k sebe kolegu z Ag2r. Ten spolu s Nemcom z Bory chvíľu ťahali, aby si Peter trošku orazil. Vedel, že prichádzajú posledné ťažké úseky Camphin-en-Pévéle a Carrefour de l'Arbre. Tu musel vyriešiť polminútovú stratu na Van Avermaetovu skupinu. Jasné bolo, že to bude šialene ťažké.
 
Na Pévéle sa to nepodarilo a nič neudialo. Boonen sa pokúsil potrhať skupinu. Na čele šli výborne najmä Van Avermaet so Štybarom. na l'Arbri sa ich udržal iba Langeveld. Trojica šla za víťazstvom. Za nimi bolo štartové pole kompletne potrhané, no s blížiacim sa cieľom sa to zgrupovalo. Pred početnejšou Boonenovou skupinou ešte ostávala dvojica Moscon - Stuyven. Sagan už po tých všetkých problémoch aj aktívnej jazde nemal dostatok síl a opustil aj Boonena a spol., kde nechal Burghardta.
 
 
roubaix 2017 vitazny unik cdtf
Dnešní hrdinovia Štybar - Langeveld - Van Avermaet (© Slipstream Sports)
 
 
Trojica Van Avermaet, Štybar, Langeveld prišla spoločne do Roubaix. Najviac ťahal Belgičan, ktorému to v minulosti veľa ľudí vyčítalo. Cítil sa ale veľmi silný. Ešte 4000 metrov pred páskou vyskúšal atak Štybar, ale dolepili si ho.
 
Na štadióne trojka dlho taktizovala až ich Moscon so Stuyvenom dobehli. Trojica ale pošetrila na špurt a napokon aj obsadila prvé tri miesta. Zdeněk Štybar nastúpil príliš skoro. Van Avermaet ho nasal a konečne získal monumentálne víťazstvo. Starý lišiak Langeveld vybojoval skvelé tretie miesto. Stuyven bol štvrtý, Moscon piaty. Špurt druhej skupiny vyhral Arnaud Démare pred Andrém Greipelom. Lúčiaci sa Tom Boonen dojazd vypustil a bral 13. miesto. Peter Sagan stratil päť minút, keď záver vypustil.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
 
 
Sledovali sme typické Paríž - Roubaix s množstvom pádov aj technických problémov. Žiaľ, zastihli aj Petra Sagana a v závere už nemal sily na to, aby bojoval s veľkou stratou. Aj bez rezignácie by určite vyššie ako šieste miesto nezískal. Patrí mu veľká pochvala za dramatizáciu, ale znova mu to nevyšlo v záverečnej hodine.
 
Greg Van Avermaet sa tiež nevyhol viacerým problémom a v čase Arenbergu by si zrejme veľa ľudí na neho nestavilo. Ostával pokojný a zabral vo chvíli, keď dostal druhý defekt Sagan. Potom na Arbri rozbil aj šestku súperov a na velodrom si priviezol iba dvoch. Podľa očakávania ich porazil a tak ako sme hovorili v roku 2011 o veľkej Gilbertovej jari, už je jasné, že táto jar skrátka patrila Gregovi, ktorému sa akoby vrátila časť šťastia, ktoré ho opustilo v minulosti. Podporil to úžasným výkonom a získal štyri víťazstvá, ktorým bude tróniť to dnešné.
 
 
roubaix 2017 triumf cdtf
Víťazstvo Grega Van Avermaeta (© Slipstream Sports)
 
 
Zdeněk Štybar hodil za hlavu slabšiu jar a jazdil mimoriadne aktívne. S Boonenom ostal najdlhšie v hre a do skupiny, z ktorej vzišiel favorit, sa dostal po veľmi aktívnom výkone plným právom. Hoci určite nestriedal tak poctivo ako Van Avermaet a mohol sa vyhovoriť na Boonena (hoci je otázne či aj v poslednej desiatke kilometrov), mal sily na špurt. Nepoučil sa ale a rovnako ako pred dvoma rokmi nastúpil príliš skoro. Van Avermaet si ho vychutnal tak ako vtedy Degenkolb.
 
32-ročný Sebastian Langeveld bol už dvakrát v Top 10 na týchto pretekoch, ale na pódiu nikdy. V takejto konkurencii je pre neho tretie miesto veľkým úspechom. Neprišlo po špurte z väčšej skupiny, ale po vydretej jazde s najlepšími. Na tých ale v posledných desiatkach metrov podľa očakávania nemal. Doteraz v kariére vyhral iba Omloop Het Nieuwsblad, ale ešte v roku 2011. Spolu s Van Baarlem v posledných dňoch veľmi dôstojne zastúpili Vanmarckeho a tím Cannondale musí byť spokojný. Predsa len, Vaughtersovcom sa v posledných rokoch (nie len na jar) príliš nedarilo.
 
 
langeveld 2017 roubaix ciel cdtf
Zničený ale spokojný Sebastian Langeveld (© Slipstream Sports)
 
 
Spokojní by mali byť aj borci ako Démare či Greipel, ktorí rozhodne neboli medzi desiatkou najsilnejších pretekárov, ale nevzdávali to a trpezlivým výkonom v závere spolu s ďalšími borcami sa dotiahli do Boonenovej skupiny, kde vyšpurtovali cenné pozície. Skvelý výkon predviedol aj deviaty Francúz Petit z Direct Energie a v skupine so stratou dvanástich sekúnd sa objavili aj viacerí borci, od ktorých sa to nečakalo ako Sénéchal (Cofidis) či Allegaert (Sport Vlaanderen). Naopak, chýbalo tam početnejšie zastúpenie Quick-Stepu či úplne celá Kaťuša, ktorá bola dnes veľmi odhodlaná. Trek získal tri miesta v Top 10, teda aj bez Cancellaru poriadne mútil vodu.
 
Dnes padol 35 rokov nezmenený rekord Jana Raasa v rýchlosti Paríž - Roubaix. Čelná skupina zvládla preteky priemernou rýchlosťou 45,2 km/h, teda o jednu desatinu kilometra rýchlejšie ako Holanďan v roku 1982.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (Bora - Hansgrohe)
"Boli to veľmi ťažké a veľmi rýchle preteky. Moji spolujazdci odviedli výbornú prácu počas celého dňa. Ja som doplatil na defekty v kľúčových momentoch, keď som mal dobrú pozíciu na čele pretekov a útočil som. Ako som povedal už predtým, ak chcete vyhrať Paríž - Roubaix, potrebujete viac ako len dobré nohy a formu.  "
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Grega Van Avermaeta (víťaz)
"Keď som sem prvý raz prišiel (v roku 2007, pozn. red.) tieto preteky sa mi zdali ako tie, ktoré určite nevyhrám, lebo sú veľmi ťažké, prišiel som do cieľa strašne unavený. Som nesmierne šťastný, že sa to dnes podarilo. Na konci som sa trochu obával Štybara, ktorý nespolupracoval, ale bývam silný v špurtoch dlhých a ťažkých pretekov, tak som to zvládol. Dlho som sníval o triumfe na monumente.
Pred Arenbergom som mal problémy a nevyzeralo to dobre, ale tím mi veľmi pomohol a Daniel Oss bol úžasný. V závere som bol vďaka nemu vo veľmi dobrej situácii a dnes prosto celá tá skladačka do seba zapadla."
 
 
 
 
Výsledky
1. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 5:41:07 500
2. ŠTYBAR Zdeněk link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00 400
3. LANGEVELD Sebastian Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 325
4. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00 275
5. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 00:00 225
6. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 00:12 175
7. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:12 150
8. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:12 125
9. PETIT Adrien Direct Energie 00:12 100
10. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:12 85
11. HAYMAN Mathew ORICA - Scott link ikonka 00:12 70
12. SÉNÉCHAL Florian Cofidis, Solutions Crédits 00:12 60
13. BOONEN Tom link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:12 50
14. OFFREDO Yoann Wanty - Groupe Gobert 00:12 40
15. DE VREESE Laurens Astana Pro Team link ikonka 00:12 35
16. BURGHARDT Marcus Bora - Hansgrohe link ikonka 00:12 30
17. ALLEGAERT Piet Sport Vlaanderen - Baloise 00:12 30
18. MAES Nikolas Lotto Soudal link ikonka 00:12 30
19. CHAVANEL Sylvain Direct Energie 00:12 30
20. VAN BAARLE Dylan Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:12 30
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár pretekov
 
 
PR17 Pavé 560
úseky pavé (© Infografika Cycling-Info.sk)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop